Փաշինյանի գլխավորությամբ քննարկվել է Անապահովության գնահատման նոր համակարգի հայեցակարգի նախագիծը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է Անապահովության գնահատման նոր համակարգի հայեցակարգի նախագիծը: Այն մշակվել է վարչապետի հանձնարարականի համաձայն՝ 2021 թվականին ստեղծված միջգերատեսչական հանձնաժողովի կողմից: Հայտնում է Կառավարության մամուլի ծառայությունը:
«Մինչ նախագծի ներկայացումը, Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է միջին ամսական աշխատավարձի վերաբերյալ Կառավարության նիստում ներկայացրած տվյալներին և նշել. «Միջին ամսական աշխատավարձը 2023 թվականի դեկտեմբերին կազմել է 356 180 դրամ, որը 2018 թվականի դեկտեմբերի համեմատ ավելի է 133 399 դրամով կամ 59.9 տոկոսով՝ իմ սպասածից մի քիչ ավելի ցածր: 2022 թվականի դեկտեմբերի համեմատ այն ավելի է 25 273 դրամով կամ 7.6 տոկոսով»:
Ներկայացնելով Անապահովության գնահատման նոր համակարգի հայեցակարգը՝ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Աննա Ժամակոչյանը նախ ներկայացրել է անապահովության գնահատման գործող համակարգում առկա խնդիրները՝ կապված համակարգի բանաձևի, հասցեականության և արդյունավետության հետ:
Հաջորդիվ՝ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալը մանրամասներ է ներկայացրել նոր համակարգի ներդրման քաղաքականության, նպատակների, նոր բանաձևի, համակարգի հիմքում դրված հիբրիդային ստուգման մեթոդի վերաբերյալ: Աննա Ժամակոչյանի ներկայացմամբ, գործող համակարգի բանաձևի թերությունը կայանում է նրանում, որ խոցելիության անուղղակի գնահատման հիմքով ենթադրյալ անապահովություն է չափվում և բանաձևի հիմքում եկամուտների հաշվարկը երկրորդական դեր է խաղում: «Ամենակարևոր բանը, որ պետք է փոխենք, բանաձևի փոփոխությունն է նոր համակարգում, այսինքն՝ ոչ միայն ընթացակարգերը, ոչ միայն թիրախի հարցը, այլ հենց բանաձևի տրամաբանությունը: Սա հաշվի առնելով՝ նոր բանաձևի հիմքում ընտրվել է միջոցների ստուգման հիբրիդային մեթոդը: Այս պահին ամենակարևորը բանաձևի տրամաբանության մեջ եկամուտների չափումը դնելն է, որպեսզի մեր անապահովության իրական պատկերը և գնահատված անապահովությունը տեսանելի և հասկանալի լինի, չափելի լինի այն քաղաքականությունը, որ վարում է Կառավարությունը»,- ասել է Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի փոխնախարարը: Աննա Ժամակոչյանի ներկայացմամբ, նոր մեթոդի միջոցով նպաստի իրավունքը որոշվելու է ընտանիքի կողմից տնօրինվող եկամուտների հիման վրա:
Որպես նոր համակարգի թիրախ, ըստ Աննա Ժամակոչյանի, վերցվում է մեկ չափահաս անդամին հավասարեցված անդամի հաշվով նվազագույն պարենային զամբյուղից ցածր ամսական եկամուտներ ունեցող ծայրահեղ աղքատ ընտանիքը: «Այս մոդելով առաջարկվում է թիրախավորել ծայրահեղ աղքատ խմբերին և հասնել այն նպատակին, որ Կառավարությունն իր առջև դրել է, այսինքն՝ ունենալ 0 տոկոս ծայրահեղ աղքատություն»,- ասել է նախարարի տեղակալը:
Նրա խոսքով՝ նոր համակարգի ակտիվացման խթանների շնորհիվ նաև անհրաժեշտ ջանքեր կներդրվեն անապահովության համակարգում հաշվառված ընտանիքների կարողությունների զարգացման միջոցով զբաղվածության ձեռքբերման և կենսապայմանների բարելավման ուղղությամբ: Ըստ Աննա Ժամակոչյանի, կիրականացվի ինտեգրված դեպքի վարում, այսինքն՝ ընտանիքների հետ համալիր կարիքների հիման վրա կտարվի սոցիալական աշխատանք:
Անձանց աշխատանքի խրախուսման առումով վարչապետն ընդգծել է, որ աշխատանքի շուկայում տարբեր ծրագրեր կան և հավելել. «Կարող ենք նախատեսել հետագա խթաններ, որպեսզի գործատուին էլ, աշխատողին էլ շահագրգռություն հաղորդենք: Ի՞նչն է իմ ասածի նրբությունը: Մարդը 20 տարի նպաստի համակարգի մեջ է, և 20 տարի պետությունն ահռելի միջոցներ է ծախսում իր համար, բայց դրանից իր կյանքը չի լավանում: Սա է խնդիրը: Մենք այս ծրագրին պետք է մոտենանք այս 20 տարվա տրամաբանության մեջ, որովհետև կարող է սուբսիդավորման, եկամտային հարկի, այլ ծրագրերով իրեն ուղեկցենք մինչ մեր ասած աշխատանքն արդեն իր մոտ դառնա մենթալիտետ»:
Նախագծի շուրջ ծավալվել է մտքերի փոխանակություն, ներկայացվել են դիտարկումներ, հին համակարգից նոր համակարգի անցման գործընթացի, նոր համակարգի գործարկման քայլերի, հիբրիդային մեթոդի առանձնահատկությունների, ակնկալվող արդյունքների վերաբերյալ:
Ամփոփելով՝ վարչապետը նշել է, որ քննարկման արդյունքներով կարելի է արձանագրել, որ փաթեթը մշակված է և կարելի է սկսել նոր համակարգի ներդրման աշխատանքները»,- նշվում է հաղորդագրությունում:

Обсужден проект Концепции новой системы оценки необеспеченности семей
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого был обсужден проект Концепции новой системы оценки необеспеченности семей. Проект разработан созданной по поручению премьер-министра в 2021 году межведомственной комиссией.
В начале совещания Никол Пашинян коснулся представленных на заседании правительства данных о среднемесячной зарплате и отметил: “Среднемесячная зарплата в декабре 2023 года составила 356 180 драмов, что на 133 399 драмов или на 59,9% больше показателя за декабрь 2018 года, немного ниже, чем я ожидал. По сравнению с декабрем 2022 года рост составил 25 273 драма или 7,6%”.
Представляя Концепцию новой системы оценки необеспеченности семей, заместитель министра труда и социальных вопросов Анна Жамакочян сначала представила проблемы, связанные с формулой, адресностью и эффективностью действующей системы оценки.
Затем заместитель министра труда и социальных вопросов представила подробности относительно политики внедрения новой системы, ее целей, новой формулы и гибридного метода проверки, который лежит в основе этой системы. Анна Жамакочян отметила, что недостаток формулы действующей системы заключается в том, что предполагаемая необеспеченность измеряется на основе косвенной оценки уязвимости, а расчет доходов играет второстепенную роль в основе формулы.
“Самое главное, что нам нужно изменить, — это формула в новой системе, то есть нужно изменить не только процедуры, не только цели, но и логику самой формулы. Принимая это во внимание, в основу новой формулы был заложен гибридный метод проверки средств. На данный момент самое главное - включить измерение доходов в логику формулы, чтобы реальная картина необеспеченности и предполагаемая необеспеченность была видна и понятна, политика правительства была измеряемой”, - сказала заместитель министра труда и социальных вопросов. Аннa Жамакочян отметила, что по новому методу право на пособие будет определяться исходя из доходов, которыми распоряжается семья.
По словам Анны Жамакочян, целью новой системы является крайне бедная семья с ежемесячным доходом ниже минимальной продовольственной корзины на одного члена семьи. “С помощью этой модели предлагается ориентироваться на крайне бедные группы и достичь цели, которую поставило перед собой правительство: иметь ноль процентов крайней бедности”, - сказала заместитель министра.
По ее словам, благодаря стимулам к активации новой системы также будут предприняты необходимые усилия для получения работы и улучшения условий жизни за счет развития способностей зарегистрированных в системе необеспеченных семей. По словам Анны Жамакочян, будет осуществляться интегрированный кейс-менеджмент, то есть с семьями будет проводиться социальная работа на основе комплексных потребностей.
По части стимулирования людей к труду, премьер-министр подчеркнул, что на рынке труда существуют различные программы и добавил: “Мы можем предусматривать и дальнейшие стимулы, чтобы стимулировать заинтересованность как работодателя, так и работника. В чем смысл сказанного? Человек пользовался системой пособий на протяжении 20 лет, и 20 лет государство тратит на него огромные ресурсы, но его жизнь от этого не улучшается. Вот в чем проблема. Мы должны подойти к этой программе в логике этих 20 лет, потому что мы можем сопровождать его субсидиями, подоходным налогом и другими программами до тех пор, пока работа, о которой мы говорим, не станет его менталитетом”.
Состоялся обмен мнениями вокруг проекта, были представлены наблюдения о процессе перехода от старой системы к новой, об этапах запуска новой системы, особенностях гибридного метода и ожидаемых результатах.
Подводя итоги, премьер-министр отметил, что по результатам обсуждения можно зафиксировать, что пакет разработан и можно приступать к внедрению новой системы.