Ամերիաբանկը Հայաստանի ամենախոշոր հարկատու բանկն է
Ամերիաբանկը վեցերորդ տարին անընդմեջ Հայաստանի ամենախոշոր հարկատու բանկն է: 2023 թվականի հունվար-դեկտեմբեր ամիսների տվյալներով Բանկը պետական բյուջե է վճարել ընդհանուր առմամբ 25.7 մլրդ դրամի հարկ:
Նշված ցուցանիշը նախորդ տարվա համադրելի ժամանակահատվածի համեմատ ավելացել է ավելի քան 3 անգամ: 2022թ.-ի արդյունքներով Ամերիաբանկը պետբյուջե էր վճարել 8.2 մլրդ դրամ:
Հավելենք, որ ՊԵԿ-ի կողմից հրապարակված ՀՀ առաջին 1000 խոշոր հարկ վճարողների ցանկում Ամերիաբանկը զբաղեցնում է 7-րդ հորիզոնականը նախորդ տարվա 24-րդի փոխարեն:

Америабанк - крупнейший налогоплательщик среди армянских банков
Америабанк является крупнейшим налогоплательщиком среди армянских банков уже шестой год подряд. По данным за январь-декабрь 2023г. банк перечислил в государственный бюджет налоги на общую сумму 25.7 млрд драмов РА.
По сравнению с тем же периодом прошлого года, данный показатель вырос более чем в 3 раза. За 2022 год Америабанк перечислил в государственный бюджет 8.2 млрд драмов РА.
Америабанк занимает 7-е место в списке 1000 крупнейших налогоплательщиков РА, опубликованном Комитетом государственных доходов, по сравнению с 24-м местом в 2022г.