Նիկոլ Փաշինյանը և Իրակլի Ղարիբաշվիլին ամփոփել են միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի արդյունքները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին ԶԼՄ ներկայացուցիչների համար հանդես են եկել Հայաստանի և Վրաստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի արդյունքներն ամփոփող հայտարարություններով:
Իր խոսքում Իրակլի Ղարիբաշվիլին նշել է. «Հարգելի պարոն վարչապետ, ինձ համար մեծ պատիվ է Ձեզ հյուրընկալել Թբիլիսիում: Պարոն վարչապետի հետ մենք ջերմ զրույց ունեցանք: Քննարկել ենք կարևոր հարցեր, որոնք վերաբերում են տարբեր ուղղություններով մեր երկրների համագործակցությանը:
Մենք ունեցանք նաև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստ, որտեղ նույնպես կարևոր հարցեր քննարկեցինք, որոնք վերաբերում էին առևտրին, երկկողմ հարաբերություններին: Պետք է նշեմ, որ մեր երկրների միջև առևտրային հարաբերությունները զարգանում են, առևտրաշրջանառությունը գերազանցել է 1 միլիարդ դոլարը, Հայաստանը Վրաստանի համար առևտրային թվով 6-րդ գործընկերն է և 2-րդ ներդրումային երկիրը: Սա ևս ողջունելի է: Անցած տարի Հայաստանից գրեթե 1 մլն այցելու, զբոսաշրջիկ ենք ունեցել Վրաստանում: Սա մեր երկրի տնտեսական զարգացման համար կարևոր է:
Անցած տարի ամռանն էինք հայտարարել այդ մասին, որ մենք ռազմավարական գործընկերության մասին հուշագիր կստորագրենք: Ուզում եմ նշել, որ մենք ավանդական, պատմականորեն շատ հզոր դաշնակիցներ ենք, բարեկամներ, ոչ միայն հարևաններ, ունենք շատ լավ գործընկերություն, համագործակցում ենք բոլոր ուղղություններով: Դե ֆակտո մենք առանց այն էլ ռազմավարական ընկերներ էինք և ռազմավարական գործընկերներ: Այսօր արդեն կարելի է ասել, այս իրականությունը ձևակերպվեց, և այսօր պաշտոնապես ստորագրեցինք ռազմավարական գործընկերության մասին համագործակցության համաձայնագիր: Շնորհակալ ենք մեր հայ գործընկերներին, երկու կառավարությունները կոչված են էլ ավելի խորացնել մեր առևտրատնտեսական հարաբերությունները:
Վրաստանը միշտ եղել է կողմնակից, որ տարածաշրջանում լինի, հաստատվի երկարաժամկետ խաղաղություն և կայունություն: Պարոն վարչապետը շատ լավ գիտի իմ դիրքորոշումը, մեր կառավարության դիրքորոշումը: Մենք միշտ պատրաստ էինք և պատրաստ ենք մեր ներդրումն ունենալ այս երկարաժամկետ խաղաղության հաստատման գործում, որն ամբողջ տարածաշրջանի երկրներին և ժողովուրդներին կբերի օգուտ: Մենք մեծ լավատեսությամբ և հույսով ենք նայում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ընթացող երկխոսությանը: Ուզում եմ արտահայտել մեր հույսը, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը շուտով կձևակերպեն խաղաղության պայմանագիր, ինչն, անկասկած, կարևոր է մեր երկրների և ազգերի համար:
Ուզում եմ նշել նաև, որ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Վրաստանում շատ բարձր տնտեսական աճ ունենք, և կարևոր է այս դինամիկայի պահպանումը: Պարոն վարչապետի հետ մեկ անգամ ևս նշեցինք, որ դեկտեմբերը շատ կարևոր ամիս էր, դեկտեմբերի 15-ը մեզ համար, մեր երկրի համար: Վրաստանը ստացավ, ձեռք բերեց Եվրամիության թեկնածուի կարգավիճակ և դարձավ Եվրամիության թեկնածու երկիր, ինչը շատ կարևոր է ոչ միայն մեր երկրի, ժողովրդի համար, այլ նաև տարածաշրջանի:
Մեկ անգամ ևս ուզում եմ նշել, որ անպայման բարձր տեմպով պետք է շարունակվի տարածաշրջանային նախագծերի վրա աշխատանքը: Մենք լսեցինք պարոն Փաշինյանի հավաստված շահագրգռվածությունը տարածաշրջանային նախագծերի նկատմամբ, ինչպես Սև ծովի մալուխի նախագիծն է, նաև այլ նախագծերի վրա ևս աշխատում ենք, նկատի ունեմ խոշոր նախագծերը: Մեկ անգամ ևս ուզում եմ նշել, որ այս օրը շատ կարևոր է, պատմական: Մեկ անգամ ևս շնորհակալություն իմ բարեկամին, իմ գործընկերոջը: Փոխանցեմ խոսքը նրան»:
Իր հերթին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է.
«Տիկնա՛յք և պարոնա՛յք,
Այսօր կայացավ Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 13-րդ նիստը: Ցանկանում եմ երախտագիտությունս հայտնել վարչապետ Ղարիբաշվիլիին, մեր վրաց գործընկերներին՝ այս նիստը Թբիլիսիում հյուրընկալելու համար:
Օգտվելով առիթից՝ ուզում եմ անկեղծորեն շնորհավորել Վրաստանի կառավարությանը ԵՄ անդամության թեկնածուի կարգավիճակ ձեռքբերելու համար՝ այդ գործընթացում առանձնահատուկ ընդգծելով թե՛ վարչապետ Ղարիբաշվիլիի գլխավորած կառավարության, թե՛ Վրաստանի ժողովրդի ներդրումը: Սա պատմական իրադարձություն է Վրաստանի և ողջ տարածաշրջանի համար:
Ուրախությամբ պետք է ընդգծեմ, որ 2019 թվականի միջկառավարական հանձնաժողովի ձևաչափը վերագործարկելուց հետո նիստերի անցկացումը կրում է պարբերական բնույթ՝ մեծապես նպաստելով հանձնաժողովի արդյունավետ գործունեությանը: Այսօր մենք քննարկել ենք հարցերի լայն շրջանակ՝ տնտեսությունից մինչև առևտուր և ներդրումներ, էներգետիկ ոլորտից մինչև կրթություն, մշակույթ և մարդկանց միջև շփումներ:
Մեր քննարկումների ընթացքում անդրադարձել ենք նաև Հարավային Կովկասի առևտրային և տրանսպորտային կապուղիների ապաշրջափակմանը և նոր հաղորդակցությունների ստեղծման հնարավորություններին: Տնտեսական առաջընթաց արձանագրելու գործում կարևորել ենք հուսալի ենթակառուցվածքների առկայությունը, ընդգծել հնարավոր փոխգործակցությունը տրանսպորտային ցանցերի, էներգետիկ համակարգերի, հեռահաղորդակցության և այլ նախագծերի շրջանակներում, որոնք միտված են տարածաշրջանային կապակցվածության բարելավմանն ու խորացմանը:
Այս համատեքստում հարկ է նշել, որ երկու երկրների մաքսային մարմինների միջև ակտիվորեն քննարկվում են սահմանային անցման կետում համատեղ մաքսային հսկողության իրականացման մոդելները։ Այս գործընթացը նշանակալի ազդեցություն կունենա մաքսային գործառնությունների ժամկետների կրճատման, գործառույթների արդյունավետ կազմակերպման և բեռնափոխադրումների պարզեցման տեսանկյունից։
Մեր գործընկերներին եմ ներկայացրել նաև Հայաստանի կառավարության հեղինակած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի շուրջ զարգացումները, որի մասին հնարավորություն ունեցա խոսել և ներկայացնել նախորդ տարի հոկտեմբերին՝ վարչապետ Ղարիբաշվիլիի հրավերով «Թբիլիսիի Մետաքսի ճանապարհ» չորրորդ համաժողովին մասնակցության ժամանակ: Այս նախագիծը միտված է տարածաշրջանի կապակցվածության խթանմանը՝ հարգելով պետությունների ինքնիշխանությունը և հավասարության ու փոխադարձության սկզբունքները։ Ներկա իրողությունների պայմաններում, երբ փոփոխվում են տարբեր երթուղիներ, մեր տարածաշրջանը տարանցիկ նոր հանգույց կարող է դառնալ Արևելքի և Արևմուտքի, Հյուսիսի և Հարավի միջև:
Ընդգծել ենք, որ տարածաշրջանային և արտատարածաշրջանային նախագծերում անհրաժեշտ է ապահովել ներառականություն, որը հնարավորություն կընձեռի տարածաշրջանի բոլոր պետություններին մասնակցել տնտեսական գործընթացներին, խթանել համագործակցությունը և մեծացնել արդյունավետությունը: Դրա վառ օրինակն է Սև ծովի էլեկտրական մալուխի նախագիծը, որին միանալու հարցում Հայաստանը ցուցաբերում է մեծ հետաքրքրություն։
Հայաստանի և Վրաստանի միջպետական հարաբերություններն այսօր նշանավորվել են հանգրվանային մի իրադարձությամբ. վարչապետ Ղարիբաշվիլիի հետ ստորագրել ենք Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի միջև ռազմավարական գործընկերություն հաստատելու մասին համատեղ հռչակագիր: Այս ձեռքբերումը վերջին մի քանի տարիների մեր համատեղ ջանքերի և աշխատանքի արդյունքն է և արտացոլում է մեր ընդհանրություններն ու նպատակասլացությունը։ Այնուամենայնիվ, այս նվաճումը ևս մեկ անգամ ընդգծում է մեր ջանքերը բազմապատկելու և ձեռք բերածով չսահմանափակվելու անհրաժեշտությունը, ինչի մասին խոսեցինք նաև միջկառավարական հանձնաժողովի նիստում:
Վարչապետ Ղարիբաշվիլիի հետ քննարկումների ընթացքում պայմանավորվել ենք նաև հանձնարարել համապատասխան գերատեսչություններին գործնական քայլեր ձեռնարկել Հայաստանի և Վրաստանի միջև միջպետական սահմանի սահմանազատման գործընթացն ավարտին հասցնելու ուղղությամբ:
Գործընկերոջս տեղեկացրել եմ նաև Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի կառավարության կողմից գործադրվող ջանքերի մասին։ Ընդգծվել է, որ ռազմաշունչ և առավելապաշտական հռետորաբանությունը չի նպաստում կարգավորման գործընթացին։ Հուսով եմ, որ Ադրբեջանի նախագահական ընտրություններից հետո բանակցային գործընթացը լիարժեք ծավալ կստանա՝ արդեն իսկ համաձայնեցված և հանրահայտ սկզբունքների հիման վրա խաղաղության պայմանագրի լրամշակումն ավարտին հասցնելու համար։
Վարչապետ Ղարիբաշվիլի,
Ամփոփելով և վարչապետ Ղարիբաշվիլիի հետ մեր բանակցությունների մասին տեղեկություններ հայտնելով, ցանկանում եմ հայտնել նաև, որ համատեղ որոշում ենք կայացրել պահպանել ու խորացնել կանոնավոր երկխոսությունը բոլոր մակարդակներում՝ նպատակ ունենալով ամրապնդել համագործակցությունը և հաղթահարել այդ ճանապարհին առաջացող հնարավոր խնդիրները:
Ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ, սիրելի Իրակլի, ինձ և իմ պատվիրակությանը ցուցաբերած ջերմ ընդունելության համար և մաղթել ամենայն հաջողություններ և առավել արդյունավետություն մեր համագործակցությանը: Շնորհակալություն»:

Никол Пашинян и Ираклий Гарибашвили подвели итоги заседания межправительственной комиссии
Премьер-министр Никол Пашинян и премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили по итогам очередного заседания Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Республикой Армения и Грузией выступили с заявлениями для представителей СМИ.
В своей речи Ираклий Гарибашвили отметил: “Уважаемый господин премьер-министр, для меня большая честь принимать Вас в Тбилиси. У нас состоялась теплая беседа с господином премьер-министром. Мы обсудили важные вопросы, связанные с сотрудничеством наших стран по различным направлениям.
Также состоялось заседание Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству, в ходе которого мы также обсудили важные вопросы, связанные с торговлей и двусторонними отношениями. Должен отметить, что торговые отношения между нашими странами развиваются, товарооборот превысил 1 млрд долларов, Армения является 6-м по счету торговым партнером и 2-й инвестиционной страной для Грузии, и мы приветствуем этот факт. В прошлом году у нас в Грузии было почти 1 млн посетителей и туристов из Армении. Это важно для экономического развития нашей страны.
Еще летом прошлого года мы анонсировали, что подпишем меморандум о стратегическом партнерстве. Хочу отметить, что мы традиционно и исторически очень крепкие союзники, друзья, а не просто соседи, у нас очень хорошее партнерство, мы сотрудничаем по всем направлениям. Де-факто мы и так были стратегическими друзьями и стратегическими партнерами. Сегодня уже можно сказать, эта данность получила официальное оформление, и сегодня мы официально подписали соглашение о сотрудничестве и стратегическом партнерстве. Мы благодарны нашим армянским коллегам, правительства двух стран привержены дальнейшему углублению наших торгово-экономических отношений.
Грузия всегда была сторонницей установления в регионе долгосрочного мира и стабильности. Господин премьер-министр хорошо знает мою позицию и позицию нашего правительства. Мы всегда были готовы и готовы внести свой вклад в дело установления долгосрочного мира, который принесет пользу странам и народам региона в целом. Мы с большим оптимизмом и надеждой смотрим на текущий диалог между Азербайджаном и Арменией. Хочу выразить надежду, что Армения и Азербайджан скоро подпишут мирное соглашение, что, несомненно, важно для наших стран и наших народов.
Хочу отметить, что, как в Грузии, так и в Армении, у нас очень высокий экономический рост, и важно сохранить эту динамику. Также мы еще раз отметили с господином премьер-министром, что декабрь был очень важной датой, месяцем для нашей страны, поскольку 15 декабря Грузия получила статус кандидата в ЕС, и страна стала уже страной-кандидатом в ЕС, что очень важно не только для нашей страны, нашего народа, но и для региона.
Хочу еще раз отметить, что необходимо в высоком темпе продолжить работу над новыми проектами регионального значения. Мы услышали подтвержденный интерес господина Пашиняна к региональным проектам, таким как проект Черноморского кабеля и другим проектам, над которыми мы сейчас работаем. Я имею в виду крупные проекты. Я хотел бы еще раз отметить, что сегодня был важный, исторический день. Еще раз спасибо моему другу, моему коллеге. Передаю слово ему”.
Никол Пашинян, в свою очередь, отметил:
“Дамы и господа,
Сегодня состоялось 13-е заседание Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Республикой Армения и Грузией. Хочу выразить благодарность премьер-министру Гарибашвили, нашим грузинским коллегам за организацию этого заседания в Тбилиси.
Пользуясь случаем, хочу искренне поздравить правительство Грузии с получением статуса кандидата на членство в ЕС, подчеркнуть вклад как правительства во главе с премьер-министром Гарибашвили, так и народа Грузии в этот процесс. Это историческое событие для Грузии и всего региона.
С удовлетворением должен подчеркнуть, что после перезапуска формата межправительственной комиссии в 2019 году проведение заседаний носит периодический характер, что во многом способствует эффективности комиссии. Сегодня мы обсудили широкий спектр вопросов: от экономики до торговли и инвестиций, от энергетики до образования, культуры и контактов между людьми.
В ходе наших обсуждений мы также затронули вопросы разблокирования торговых и транспортных каналов Южного Кавказа и возможности создания новых коммуникаций. В контексте достижения экономического прогресса отметили важность наличия надежной инфраструктуры, подчеркнули возможное сотрудничество в рамках транспортных сетей, энергетических систем, телекоммуникаций и других проектов, направленных на улучшение и углубление региональных связей.
В этом контексте нужно отметить, что между таможенными органами двух стран активно обсуждаются модели осуществления совместного таможенного контроля на пунктах пропуска. Этот процесс окажет существенное влияние с точки зрения сокращения сроков совершения таможенных операций, эффективной организации функций и упрощения грузоперевозок.
Я также представил нашим коллегам развития вокруг разработанного правительством Армении проекта “Перекресток мира”, о котором я имел возможность говорить и презентовать его в октябре прошлого года в рамках международного форума “Шелковый путь - Тбилиси”, в котором я принимал участие по приглашению премьер-министра Гарибашвили. Этот проект направлен на стимуляцию связанности региона с уважением суверенитета государств и соблюдением принципов равенства и взаимности. В нынешних реалиях, когда меняются разные маршруты, наш регион может стать новым транзитным узлом между Востоком и Западом, Севером и Югом.
Мы подчеркнули, что необходимо обеспечить инклюзивность в региональных и внерегиональных проектах, что позволит всем государствам региона участвовать в экономических процессах, способствовать сотрудничеству и повышению эффективности. Ярким примером тому является проект Черноморского кабеля, к присоединению к которому Армения проявляет большой интерес.
Уважаемый господин премьер-министр,
Сегодня межгосударственные отношения Армении и Грузии ознаменовались знаковым событием: с премьер-министром Гарибашвили мы подписали Совместную декларацию об установлении стратегического партнерства между Республикой Армения и Грузией. Это достижение является результатом наших совместных усилий и работы на протяжении последних нескольких лет и отражает нашу общность и целеустремленность. В то же время это достижение еще раз указывает на необходимость умножать наши усилия, а не ограничиваться достигнутым, о чем мы также говорили на заседании межправительственной комиссии.
В ходе обсуждений с премьер-министром Гарибашвили мы также договорились поручить соответствующим ведомствам предпринять практические шаги для завершения процесса делимитации межгосударственной границы между Арменией и Грузией.
Я также проинформировал своего коллегу об усилиях правительства Армении по нормализации отношений с Азербайджаном. Было подчеркнуто, что воинственная и максималистская риторика не способствует процессу урегулирования. Надеюсь, что после президентских выборов в Азербайджане переговорный процесс продолжится в полном объеме, чтобы завершить разработку мирного договора на основе уже согласованных и известных принципов
Премьер-министр Гарибашвили,
Подводя итоги, хочу также сказать, что мы приняли совместное решение поддерживать и углублять регулярный диалог на всех уровнях с целью укрепления сотрудничества и преодоления возможных проблем на этом пути.
Хочу еще раз поблагодарить Вас, дорогой Ираклий, за теплый прием, оказанный мне и нашей делегации, и пожелать успехов и большей эффективности нашему сотрудничеству. Спасибо”.