Հավաք Նիցցայում՝ արցախահայության իրավունքների պաշտպանության պահանջով
Այսօր՝ հունվարի 27-ին, եվրոպական մի շարք քաղաքներում հավաքներ են տեղի ունեցել՝ Արցախի ազատագրման, արցախցիների իրավունքների պաշտպանության, Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիների ազատ արձակման, Հայաստանի Հանրապետությունը պաշտպանելու եւ Ադրբեջանի նկատմամբ սանկցիաներ կիրառելու պահանջներով։
Ֆրանսիայի Նիցցա քաղաքում տեղի ունեցած հավաքից «Հետքին» լուսանկարներ եւ տեղեկատվություն է տրամադրել դրա մասնակիցներից Աննելին Սաբադելը։
Հավաքին ելույթ են ունեցել Նիցցայի քաղաքապետ Քրիստիան Էստրոզին եւ թուրք սոցիոլոգ, գրող, Ֆրանսիայի քաղաքացի Պինար Սելեկը։
«Մենք պետք է աջակցենք Հայաստանին, այն միակ ժողովրդավարական երկիրն է (տարածաշրջանում-խմբ.), սա մեր պայքարն է խավարամտության դեմ, ես հայ չեմ, բայց մինչև վերջ պաշտպանելու եմ Հայաստանը»,-ասել է թուրք գրողը։ Իսկ քաղաքապետ Էստրոզին ընդգծել է հայ համայնքի համախմբվածության անհրաժեշտությունը։

В Ницце прошла акция в защиту прав армянства Арцаха
Сегодня, 27 января, в ряде европейских городов прошли акции с требованием освободить Арцах, защитить права арцахского армянства, вернуть находящихся в Азербайджане армянских военнопленных, защитить Республику Армения и ввести санкции против Азербайджана.
Фотографии и информацию об организованной в Ницце акции Hetq.am прислала одна из ее участниц – Аннелин Сабадель.
В акции приняли участие мэр Ниццы Кристиан Эстрози и турецкий социолог, писатель, гражданин Франции Пинар Селек.
“Мы должны поддержать Армению, которая является единственной демократической страной (в регионе – ред.). Это наша борьба с мракобесием. Я не армянин, но я до конца буду защищать Армению”,- заявил турецкий писатель. А мэр Эстрози подеркнул необходимость консолидации армянской общины.