Երկու կիլոմետրանոց ճանապարհ՝ արգելոցում լվացվելու համա՞ր (վիդեո)
Մաքուր խմելու ջուրը դուրս է հորդում աղբյուրից հենց ծառերի շվաքի տակ: Աղբյուրի տակ Ազատ գետի կիրճն է: Իսկ աղբյուրից ընդամենը 150-200 մետր հեռավորության վրա Հայաստանի միջնադարյան Հավուց Թառ վանական համալիրն է: Եվ այդ բոլորը «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցի տարածքում է, որը Բնության պահպանության միջազգային միության (IUCN) կատեգորիայով ունի պահպանության ամենաբարձր մակարդակը:
Արգելոցի մուտքից դեպի աղբյուր տանում է արահետը: Նրանով կարելի է անցնել 1 կիլոմետր 700 մետր ճանապարհ, այսինքն՝ այն տարածությունը, որը նախատեսված է ճանապարհի կառուցման համար: Ճանապարհը, ինչպես բացատրում է Բնապահպանության նախարարությունը, կառուցվում է հակահրդեհային միջոցառումների իրականացման նպատակով: Ճանապարհի կառուցումը մեծ աղմուկ բարձրացրեց սոցիալական ցանցերում: Քննարկվում է այն վարկածը, որ իրականում օլիգարխներն ու բարձրաստիճան չինովնիկները մտադիր են Խոսրովն իրենցով անել:
Տեղում իրավիճակը պարզելու համար հուլիսի 6-ին Խոսրով մեկնեց խումբ, որի կազմում էին WWF-Armenia-ի տնօրեն Կարեն Մանվելյանը, Կովկասի բնության հիմնադրամի (CNF) ներկայացուցիչ Արման Վերմիշյանը, իրավաբան Մերի Խաչատրյանը և «ԷկոԼուր»-ի նախագահ Ինգա Զարաֆյանը: Տեղում խմբին միացան արգելոցի աշխատակիցները և Թեղուտի պաշտպանները:
Հին ճանապարհը, որով նախկինում տեղափոխվում էին արգելոցի մեքենաները, ընդլայնվում է: Ծանր տեխնիկան արդեն հասել է այն վայրը, որտեղ հին ճանապարհն ավարտվում է: Ավելի հեռու մեքենայով ճանապարհ չկա: Դեպի աղբյուրը տանող ճանապարհը նեղ արահետ է` ոտքի ճամփա:
Խոսրովի արգելոցի Գառնիի տեղամասի պետ Սարգիս Հովհաննիսյանը բացատրում է. «Այդ բարեկարգված ճանապարհը մեծ նշանակություն ունի՝ մեր աշխատանքների հետ կապված և այդ հրդեհավտանգ շրջանի հետ կապված: Եթե այսօրվա դրությամբ մենք պատկերացնում ենք, որ ճանապարհը տեղում վերջանա` ինչքան որ սարքել են, այդտեղ փակվի, միանշանակ սխալ է: Ես համաձայն չեմ: Ճանապարհը մինչև աղբյուրի մոտ պիտի գնա: Կա դրա պարզ պատճառը. այսօրվա վիճակով աղբյուրը և ճանապարհը մոտավորապես մի 400 մետր հեռու են գտնվում իրարից, հիմա ո՞վ գիտի` հրդեհը որտեղ է սկսելու: Եթե իմանանք, նախօրոք այդ հրդեհը կկասեցնենք: Երկրորդը, իսկ 400 մետր գնալ հետ գալը լինում է 800 մետր: Աղբյուրի մոտ գնում են լվացվելու, աղբյուրից ջուր չեն բերում: Դա՝ մի աշխատանք: Եվ այդ աշխատանքները, որ վերցնում ես, հերթական դնում ես բաց դաշտի վրա քվեարկում ես, միմիայն տեղի աշխատողը կարող է իմանալ դրա առավելությունները, իսկ այսօրվա վիճակով մենք սեղանի շուրջ նստած ոչ մեկս էլ չենք կարող ցույց տալ` որն է ճիշտ, որն է սխալ»:
Բացատրությունը պարզ է:
Այժմ առարկությունները:
Խոսրովի արգելոցը մոտ 30 000 հա տարածք ունի: Եվ ամեն մի հատվածում կարող է հրդեհ բռնկվել: Ինչո՞ւ են որոշել ճանապարհ կառուցել հենց այնտեղ, որտեղ գտնվում է զբոսաշրջիկների այցելության ամենաակտիվ վայրը` Հավուց Թառ վանքը և աղբյուրը: Մի՞թե մոտ 2 կմ հարթեցնում են միայն նրա համար, որ ինչ-որ մեկը հրդեհ մարի, կարողանան լվացվել: Եվ ո՞վ երաշխիք կտա, որ ճանապարհն օգտագործվելու է միայն հրդեհների կամ այլ աղետների դեպքում, մեր կարծիքով` ոչ ոք:
Հիշեցնենք, որ արդեն մեկ ու կես տարի է, Բնապահպանության նախարարությունը չի կարողանում որոշել, թե ինչ անի անավարտ ռեստորանի հետ Բայբուրդ թաղամասում (կամ Գիլան): Արգելոցի կենտրոնում ռեստորանը վեր խոյացավ զբոսաշրջային կենտրոնի անվան տակ, ինչի համար 118 հա տարածք դարձրին արգելավայր, այսինքն` պահպանման ցածր կարգավիճակով հատուկ պահպանվող տարածք: Այժմ տեղամասին վերադարձվել է արգելոցի կարգավիճակը, իսկ կառույցը մնացել է:
Այս ընթացքում շինությունը քիչ-քիչ խալխլվում է: Շինանյութի վրա խոտ է աճել: Չամրացված տանիքը կարող է փլվել: Բոլոր չափանիշներով այդ կառույցը` որպես անօրինական, պետք է քանդվի: Սակայն կառավարությունը հասարակայնության այս առաջարկությունը չընդունեց: Թե ով կդառնա այդ շինության տերը և ավարտին կհասցնի դրա կառուցումը, դեռ պարզ չէ: Այժմ դրան գումարվում է նաև ճանապարհը:
WWF-Armenia-ի տնօրեն Կարեն Մանվելյանն ասում է. «Արգելոցի մեջ օպերատիվ տեղաշարժման համար ամենալավ միջոցը ձին է: Եվ բնապահպանական հիմնադրամները կարող են օգնել արգելոցին այդ հարցում»:
Ինչ վերաբերվում է ճանապարհին, ապա Կարեն Մանվելյանն առաջարկում է դադարեցնել շինարարությունը, ճանապարհ չգցել զբոսաշրջային արահետի վրա, որպեսզի զբոսաշրջիկների կամ պարզապես մաքուր օդի սիրահարների մեջ աղբյուրի մոտ դաշտահանդես անցկացնելու գայթակղություն չառաջանա: Նա նաև կարծում է, որ պետք է ուղեփակոց տեղադրել այդտեղ:

Why is the Government Constructing a Two Kilometer Road in Khosrov Forest Reserve?
Clean drinking water flows from the spring directly under a canopy of trees. Under the spring is the Azat River gorge. The medieval monastery complex of Havouts Tar is located 150-200 meters from the spring.
And all this can be found in the “Khosrov Forest” State Reserve. Legally speaking, it enjoys the highest protection level under the IUCN, the International Union for Conservation of Nature.
A pathway runs to the spring from the entrance to the reserve. You have to walk a little under two kilometres to get there, i.e. the distance designed for road construction.
The road construction caused real sensation in on-line social networks. Rumor has it that tycoons and top officials intend to seize Khosrov.
To clarify the situation an on-site inspection team visited the area on July 6 comprising of WWF-Armenia Director Karen Manvelyan; CNF, Caucasus Nature Fund, representative Arman Vermishyan; Lawyer Meri Khachatryan and EcoLur President Inga Zarafyan. Reserve employees and activists, as well as Teghout supporters, joined up with the team at the Reserve.
The old road, which was used to transport equipment, is being expanded. Heavy machinery has already reached the place where the old road finishes. There is no road for cars beyond here. You have to walk the narrow pathway to reach the spring.
Head of the Garni Branch of the Khosrov Reserve, Sargis Hovhannisyan explains, “If the road runs to the spring, workers can use spring in case of fire. Right now the road ends some 400 meters from the spring. It should reach the springs. People also go to the springs to wash and fetch water. It’s some work walking 400 meters to and fro.”
Khosrov Reserve comprises 30, ooo hectares. Fires can break out at any moment in any section. So why it was decided to construct a road in the place most frequently visited by tourists – Havouts Tar Monastery and the spring.
Has heavy machinery been brought in only for extinguishing fires and an opportunity to wash? And who will guarantee that the road will be used only in case of fires or other disasters? In our opinion, nobody will.
Let’s remind readers that’s it’s already a year and a half since the ministry can’t make it out what to do with half-finished restaurant in the Baybourt neighborhood (or Gilan). The restaurant, in the heart of reserve, was supposed to be a tourist center, and for this purpose 118 hectares were downgraded to wildlife preserve status, i.e. a specially protected area with a lower protection level. Now, this area has recovered its status of a reserve, while the construction was left.
Over time, the building has started to fall apart and has become overgrown with grass. The unattached roof may collapse. Whatever standards you choose, this construction should be torn down as illegal. But the government didn’t accept this public offer. It’s still unknown who will take over the structure and finish building it. Now we have the road issue to contend with as well.
WWF-Armenia Director Karen Manvelyan says, “The best way to move through the reserve is on horseback, and environmental foundations can assist the Reserve in this issue.”
Regarding the road, Karen Manvelyan suggests that construction be halted and not to lay a new road on tourist path, so that tourists or lovers of fresh air are not enticed to have picnics near the spring.