Երկու կիլոմետրանոց ճանապարհ՝ արգելոցում լվացվելու համա՞ր (վիդեո)
Մաքուր խմելու ջուրը դուրս է հորդում աղբյուրից հենց ծառերի շվաքի տակ: Աղբյուրի տակ Ազատ գետի կիրճն է: Իսկ աղբյուրից ընդամենը 150-200 մետր հեռավորության վրա Հայաստանի միջնադարյան Հավուց Թառ վանական համալիրն է: Եվ այդ բոլորը «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցի տարածքում է, որը Բնության պահպանության միջազգային միության (IUCN) կատեգորիայով ունի պահպանության ամենաբարձր մակարդակը:
Արգելոցի մուտքից դեպի աղբյուր տանում է արահետը: Նրանով կարելի է անցնել 1 կիլոմետր 700 մետր ճանապարհ, այսինքն՝ այն տարածությունը, որը նախատեսված է ճանապարհի կառուցման համար: Ճանապարհը, ինչպես բացատրում է Բնապահպանության նախարարությունը, կառուցվում է հակահրդեհային միջոցառումների իրականացման նպատակով: Ճանապարհի կառուցումը մեծ աղմուկ բարձրացրեց սոցիալական ցանցերում: Քննարկվում է այն վարկածը, որ իրականում օլիգարխներն ու բարձրաստիճան չինովնիկները մտադիր են Խոսրովն իրենցով անել:
Տեղում իրավիճակը պարզելու համար հուլիսի 6-ին Խոսրով մեկնեց խումբ, որի կազմում էին WWF-Armenia-ի տնօրեն Կարեն Մանվելյանը, Կովկասի բնության հիմնադրամի (CNF) ներկայացուցիչ Արման Վերմիշյանը, իրավաբան Մերի Խաչատրյանը և «ԷկոԼուր»-ի նախագահ Ինգա Զարաֆյանը: Տեղում խմբին միացան արգելոցի աշխատակիցները և Թեղուտի պաշտպանները:
Հին ճանապարհը, որով նախկինում տեղափոխվում էին արգելոցի մեքենաները, ընդլայնվում է: Ծանր տեխնիկան արդեն հասել է այն վայրը, որտեղ հին ճանապարհն ավարտվում է: Ավելի հեռու մեքենայով ճանապարհ չկա: Դեպի աղբյուրը տանող ճանապարհը նեղ արահետ է` ոտքի ճամփա:
Խոսրովի արգելոցի Գառնիի տեղամասի պետ Սարգիս Հովհաննիսյանը բացատրում է. «Այդ բարեկարգված ճանապարհը մեծ նշանակություն ունի՝ մեր աշխատանքների հետ կապված և այդ հրդեհավտանգ շրջանի հետ կապված: Եթե այսօրվա դրությամբ մենք պատկերացնում ենք, որ ճանապարհը տեղում վերջանա` ինչքան որ սարքել են, այդտեղ փակվի, միանշանակ սխալ է: Ես համաձայն չեմ: Ճանապարհը մինչև աղբյուրի մոտ պիտի գնա: Կա դրա պարզ պատճառը. այսօրվա վիճակով աղբյուրը և ճանապարհը մոտավորապես մի 400 մետր հեռու են գտնվում իրարից, հիմա ո՞վ գիտի` հրդեհը որտեղ է սկսելու: Եթե իմանանք, նախօրոք այդ հրդեհը կկասեցնենք: Երկրորդը, իսկ 400 մետր գնալ հետ գալը լինում է 800 մետր: Աղբյուրի մոտ գնում են լվացվելու, աղբյուրից ջուր չեն բերում: Դա՝ մի աշխատանք: Եվ այդ աշխատանքները, որ վերցնում ես, հերթական դնում ես բաց դաշտի վրա քվեարկում ես, միմիայն տեղի աշխատողը կարող է իմանալ դրա առավելությունները, իսկ այսօրվա վիճակով մենք սեղանի շուրջ նստած ոչ մեկս էլ չենք կարող ցույց տալ` որն է ճիշտ, որն է սխալ»:
Բացատրությունը պարզ է:
Այժմ առարկությունները:
Խոսրովի արգելոցը մոտ 30 000 հա տարածք ունի: Եվ ամեն մի հատվածում կարող է հրդեհ բռնկվել: Ինչո՞ւ են որոշել ճանապարհ կառուցել հենց այնտեղ, որտեղ գտնվում է զբոսաշրջիկների այցելության ամենաակտիվ վայրը` Հավուց Թառ վանքը և աղբյուրը: Մի՞թե մոտ 2 կմ հարթեցնում են միայն նրա համար, որ ինչ-որ մեկը հրդեհ մարի, կարողանան լվացվել: Եվ ո՞վ երաշխիք կտա, որ ճանապարհն օգտագործվելու է միայն հրդեհների կամ այլ աղետների դեպքում, մեր կարծիքով` ոչ ոք:
Հիշեցնենք, որ արդեն մեկ ու կես տարի է, Բնապահպանության նախարարությունը չի կարողանում որոշել, թե ինչ անի անավարտ ռեստորանի հետ Բայբուրդ թաղամասում (կամ Գիլան): Արգելոցի կենտրոնում ռեստորանը վեր խոյացավ զբոսաշրջային կենտրոնի անվան տակ, ինչի համար 118 հա տարածք դարձրին արգելավայր, այսինքն` պահպանման ցածր կարգավիճակով հատուկ պահպանվող տարածք: Այժմ տեղամասին վերադարձվել է արգելոցի կարգավիճակը, իսկ կառույցը մնացել է:
Այս ընթացքում շինությունը քիչ-քիչ խալխլվում է: Շինանյութի վրա խոտ է աճել: Չամրացված տանիքը կարող է փլվել: Բոլոր չափանիշներով այդ կառույցը` որպես անօրինական, պետք է քանդվի: Սակայն կառավարությունը հասարակայնության այս առաջարկությունը չընդունեց: Թե ով կդառնա այդ շինության տերը և ավարտին կհասցնի դրա կառուցումը, դեռ պարզ չէ: Այժմ դրան գումարվում է նաև ճանապարհը:
WWF-Armenia-ի տնօրեն Կարեն Մանվելյանն ասում է. «Արգելոցի մեջ օպերատիվ տեղաշարժման համար ամենալավ միջոցը ձին է: Եվ բնապահպանական հիմնադրամները կարող են օգնել արգելոցին այդ հարցում»:
Ինչ վերաբերվում է ճանապարհին, ապա Կարեն Մանվելյանն առաջարկում է դադարեցնել շինարարությունը, ճանապարհ չգցել զբոսաշրջային արահետի վրա, որպեսզի զբոսաշրջիկների կամ պարզապես մաքուր օդի սիրահարների մեջ աղբյուրի մոտ դաշտահանդես անցկացնելու գայթակղություն չառաջանա: Նա նաև կարծում է, որ պետք է ուղեփակոց տեղադրել այդտեղ:

Два километра дороги в заповеднике чтобы умыться?!!! (видео)
Чистая питьевая вода вытекает из родника прямо под сенью деревьев. Под родником – каньон реки Азат. А в 150-200 м от родника – монастырский комплекс средневековой Армении Авуц Тар. И все это – на территории государственного заповедника «Хосровский лес», имеющего, по категории Международного союза охраны природы, IUCN, самый высокий уровень охраны.
От входа в заповедник, к роднику ведет тропинка. По ней надо пройти 1 км 700 м, то есть именно то расстояние, которое предназначено для строительства дороги. Дорога строится, как объясняет министерство охраны природы, в противопожарных целях.
Строительство дороги вызвало настоящий бум в социальных сетях. Обсуждается предположение, что на самом деле, олигархи и высокопоставленные чиновники намерены прибрать к рукам Хосров.
С целью проясенения ситуации на месте, 6 июля в Хосров отправилась группа в составе директора WWF-Armenia Карена Манвеляна, представителя Фонда природы Кавказа, CNF, Армана Вермишяна, юриста Мери Хачатрян и президента ЭкоЛур Инги Зарафян. На месте к группе присоединились сотрудники заповедника и активисты – защитники Техута.
Старая дорога, по которой и раньше передвигались машины заповедника расширяется. Тяжелая техника уже дошла от того места, где старая дорога закончилась. Дальше машинам хода нет. До родника надо добираться пешком по узкой тропинке. Начальник Гарнийского участка Хосровского заповедника Саркис Оганесян объясняет: «Если дорога протянется к роднику, то работники смогут использовать родник в случае пожара. Здесь пожары - частое явление». Но использовать для тушения маленький родник невозможно. «Никто пожары водой не тушит. Лопатами закидываем огонь землей. Вода нужна самим людям – напиться, умыться». Объяснение принято.
Теперь возражения.
Хосровский заповедник имеет территорию около 30 000 га. И на каждом участке может вспыхнуть пожар. Почему же дорогу решили построить именно там, где находится самое активное место посещения туристов – храм Атуц Тар и родник. Неужели почти два километра прокладывают тяжелой техникой только для того, чтобы те, кто тушит пожар, могли умыться? И кто даст гарантии, что дорога будет использоваться только в случае пожаров, или других бедствий? На наш взгляд, никто.
Напомним, что уже полтора года министерство не может разобраться, что делать с недостроенным рестораном на участке Байбурт, (или Гилан). Ресторан в центре заповедника возводился под видом туристического центра, для чего 118 га сделали заказником, то есть особо охраняемой территорией с с низким статусом охраны. Теперь участку возвращен статус заповедника, а строение осталось.
За это время здание понемногу ветшает. Поросли травой стройматериалы, Могут обрушиться незакрепленные перекрытия. По все меркам, это строение, как незаконное, должно быть разрушено. Но правительство не приняло это предложение общественности. Кто станет хозяином и будет достраивать здание, пока неизвестно. Теперь к этому добавляются еще и дороги.
Директор WWF-Armenia Карен Манвелян говорит: «Самое лучшее средство для оперативного передвижения по заповеднику, это лошади. И природоохранные фонды могут помочь заповеднику в этом».
Что касается дороги, то Карен Манвелян предлагает прекратить строительство, не пролагать новую дорогу на туристической тропинке, чтобы у туристов, или просто любителей свежего воздуха, не было соблазна устраивать пикники у родника. Он также считает, что необходимо поставить заграждение при въезде и запломбировать его.