Ռուսաստանում բացառում են ՀԱՊԿ-ից Հայաստանի դուրս գալը
Ներկայում Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունից (ՀԱՊԿ) Հայաստանի դուրս գալու հարցը քննարկման դրված չէ։ Այդ մասին հայտարարել է ՀԱՊԿ հարցերով ՌԴ ԱԳՆ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Վիկտոր Վասիլևը։
«ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի հիշյալ նստաշրջանի ընթացքում ընդունված փաստաթղթերը, որին հայկական կողմը չի մասնակցել, այժմ գտնվում են Երևանի քննարկման փուլում: Այդ փաստաթղթերից մի քանիսի վերաբերյալ կա հայկական կողմի համաձայնությունը, որից կարելի է եզրակացնել, որ ՀԱՊԿ-ից Հայաստանի դուրս գալու հարց չկա»,- «РИА Новости»-ի հետ զրույցում հայտարարել է ռուսաստանցի դիվանագետը։
Վասիլևը, պատասխանելով ՀԱՊԿ միջոցառումներին Հայաստանի չմասնակցելու մասին հարցին, ընդգծել է, որ դա բացառապես Երևանի ընտրությունն է, թեև, ինչպես կարծում է դեսպանը, «այն արվել է դրսի ճնշման ներքո»:
Ռուսաստանցի պաշտոնյան այն կարծիքին է, որ Հայաստանի անվտանգությունն անհնարին է առանց այս կառույցի։ «Ես չեմ կարող ձեզ տեղեկություններ հայտնել, որոնք ակնհայտորեն վկայում են այն մասին, որ Հայաստանի անվտանգությունը, այդ թվում՝ ռազմատեխնիկական ոլորտում, հնարավոր չէ առանց ՀԱՊԿ շրջանակներում համագործակցության»,- հայտարարել է Վասիլևը։
Նա նշել է, որ Ռուսաստանը «հստակ տեսնում է արևմտյան երկրների փորձերը, որոնք ցանկանում են օգտագործել իրավիճակը և սրեն իրավիճակը ոչ միայն Հայաստանում, այլև ողջ Կովկասում»:
«Օգտագործում ենք ՀԱՊԿ շրջանակներում բոլոր մակարդակներում քննարկումները, որպեսզի մեր հայ գործընկերների ուշադրությունը սևեռենք արևմտյան երկրների այս գիտակցված քաղաքականության վրա»,- եզրափակել է ռուսաստանցի պաշտոնյան։

Russia Says Armenia Will Not Withdraw from Moscow-Led Military Alliance
A Russian Foreign Ministry official told RIA Novosti that there’s little chance that Armenian will withdraw from the Russian-led CSTO military alliance despite Western pressure on Yerevan to do so.
Viktor Vasilyev, Ambassador at Large of the Russian Foreign Ministry for CSTO issues, told the news agency that all countries of the alliance are focused on implementing the decisions reached by the CSTO Security Council held in November 2023.
Armenian PM Nikol Pashinyan’s refused to attend the November Collective Security Treaty Organization (CSTO) summit of the leaders of ex-Soviet states making up the alliance, highlighting his government’s mounting tensions with the other CSTO member states and Russia.
Pashinyan has repeatedly accused the CSTO of not honoring its security commitments to Armenia, going so far as hinting that he’d pull out of the military alliance.
Ria Novosti quotes Vasilyev as saying that Yerevan is considering the documents adopted at the November summit and has agreed to some of them.
“In many ways, this situation is both the result of pressure from Westerners and the understandable emotions of the leadership and residents of Armenia,” Vasilyev said.
Pashinyan, in a snub to Moscow, also didn’t attend the Commonwealth of Independent States (CIS) summit in Bishkek last October.
"We are using discussions at all levels within CSTO to draw the attention of our Armenian partners to this conscious policy of Western countries," Vasilyev said.