Ե՞րբ արհեստական բանականությունը կխոսի հայերեն
Ե՞րբ արհեստական բանականությունը կխոսի հայերեն։ Այս հարցը նախորդ շաբաթ անցկացված «Արհեստական բանականությունը բիզնեսի համար» համաժողովի ընթացքում «YerevaNN» լաբորատորիայի տնօրեն Հրանտ Խաչատրյանին ուղղեց Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը: Խաչատրյանը շեշտեց՝ մոտ ապագայում GPT 4-ի մակարդակի հայկական լեզվական մոդելներ ակնկալել պետք չէ, բայց աշխատանքներ տարվում են:
«Գերհամակարգիչը, որ սպասում ենք համալսարանում (Երևանի պետական համալսարան, հեղ․), հնարավորություն կտա մի ամսվա ընթացքում ունենալ ինչ-որ մոդել, որը հայերեն խոսում է, ինչ-որ հարցերի պատասխանում է։ Թե ինչպես հասնել GPT-4-ի մակարդակին, ես չունեմ պատասխանը»,- ասաց Խաչատրյանը։
Կառավարությունը նախատեսում է 2024 թվականին արդիականացնել արհեստական բանականության գիտահետազոտական կենտրոնը։ Խաչատրյանի խոսքով՝ նախագիծն ընթացքում է, ֆինանսավորումն արդեն կա։ Ֆինանսների նախարարությունն էլ հայտնում է, որ գերհամակարգիչ ձեռք բերելու համար 3 միլիարդ 434 միլիոն դրամ կծախսվի։
Գերհամակարգչի ձեռքբերման գործընթացի վերաբերյալ «Հետքը» զրուցել է Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության (ԲՏԱ) փոխնախարար Գևորգ Մանթաշյանի հետ։ Մեզ հետ զրույցում փոխնախարարը հայտնեց՝ ԱՄՆ իշխանությունները տեխնոլոգիան կարևոր են համարում, արտահանելու թույլտվություն պիտի տան։
«Առևտրային խմբեր կան, որոնք ձևավորվել են շատ տարիներ առաջ։ Անկախությունից հետո Հայաստանը հայտնվել է D1 խմբում, որտեղ գրեթե բոլոր նախկին խորհրդային հանրապետություններն են, Իսրայելը, ԱՄԷ-ն և այլն։ Այս խմբի երկրների համար արտադրանքը սահմանափակումների մեջ է ներառված»,- բացատրում է փոխնախարարը։
ԱՄՆ առևտրի դեպարտամենտը որոշ դեպքերում թույլատրում է տեխնոլոգիայի արտահանումը, եթե դիմում ես, ներկայացնում՝ ինչի համար ես ձեռք բերում։ Մանթաշյանը շեշտում է՝ ազատ վաճառքի պրոդուկտ չէ, հատուկ գործընթաց կա։
«Մենք փաստաթղթերի մշակման փուլում ենք, որը հնարավորություն կտա Երևանի պետական համալսարանի ներսում տվյալների փոքր կենտրոն ստեղծել։ Զուգահեռաբար, NVIDIA-ն ԱՄՆ կառավարությունից արտահանման լիցենզիա է խնդրել»,- համաժողովի ընթացքում հայտնեց Խաչատրյանը։
Հրանտ Խաչատրյանի կարծիքով՝ ծրագիրն այս ամռան վերջում քիչ թե շատ պատրաստ կլինի։ Ասում է՝ արդեն կարող ենք սկսել այն ընդլայնելու մասին մտածել:
«Մենք պատրաստվում ենք օգտագործել այն հետազոտությունների, երկրում ակադեմիական կարողությունների զարգացման համար, որ ունենանք բավականաչափ մարդիկ, որոնք կկարողանան ճիշտ օգտագործել այս GPU-ները (Graphics processing unit) և լեզվական մոդելներ պատրաստել տարբեր նպատակների համար»,- ասաց Խաչատրյանը:
ԲՏԱ փոխնախարար Գևորգ Մանթաշյանն էլ շեշտում է՝ այսօր ամենաթանկ բանը սահմանափակման տակ գտնվող տեխնոլոգիան չէ, տաղանդն է, մարդիկ են։

Когда искусственный интеллект заговорит по-армянски?
Когда искусственный интеллект заговорит по-армянски? Этот вопрос задал министру экономики Ваану Керобяну на состоявшейся на минувшей неделе конференции “Искусственный интеллект для бизнеса” директор лаборатории “YerevaNN” Грант Хачатрян. Он отметил, что ожидать появления в ближайшем будущем армянских языковых моделей уровня GPT 4 не следует, однако такие работы ведутся.
“Суперкомпьютер, которого мы ждем в университете (Ереванском государственном университете – авт.) даст возможность в течение месяца создать модель, которая будет говорить и отвечать на некоторые вопросы на армянском языке. Что касается того, как достичь уровня GPT-4, то на этот вопрос у меня нет ответа”,- сказал Г. Хачатрян.
Правительство предусматривает в 2024 году модернизировать Научно-исследовательский центр искусственного интеллекта. По словам директора лаборатории “YerevaNN”, проект находится в процессе реализации, финансирование уже получено. В свою очередь Министерство финансов сообщило, что для приобретения суперкомпьютера будет выделено 3 млрд 434 млн драмов.
Вопрос покупки суперкомпьютера мы попросили прокомментировать заместителя министра высокотехнологической промышленности Геворка Манташяна. В беседе с нами замминистра сообщил, что власти США считают эту технологию важной, поэтому должны дать разрешение на ее экспорт.
“Есть коммерческие группы, которые сформировались много лет назад. После обретения независимости Армения оказалась в группе D1, в которую вошли почти все бывшие советские республики, Израиль, Объединенные Арабские Эмираты и другие. Для стран этой группы данный вид продукции имеет ограничения”,- пояснил Геворк Манташян.
В некоторых случаях, если страна поясняет, с какой целью хочет приобрести эту технологию, Департамент торговли США дает разрешение на ее экспорт. Этот продукт не предназначен для свободной торговли, существует особый порядок, добавил наш собеседник.
“Мы находимся на этапе составления документов, что позволит создать в ЕГУ небольшой центр данных. Параллельно этому NVIDIA запросила у правительства США лицензию на экспорт”,- сообщил на конференции Грант Хачатрян.
По его словам, программа будет более или менее готова к концу лета, после чего можно будет думать о ее расширении.
“Мы собираемся использовать эту программу для проведения исследований, для развития в стране академических возможностей, чтобы подготовить достаточное число людей, способных правильно использовать эти GPU (Graphics processing unit) и создать языковые модели для различных целей”,- сказал руководитель “YerevaNN”.
В свою очередь замминистра ВТП Геворк Манташян подчеркнул, что сегодня самую большую ценность представляет не имеющая ограничения технология, а талантливые люди. “В какой-то момент, возможно, и это будет не так важно, но пока что ценность представляют люди”,- добавил Г.Манташян.