ՄԱԿ-ի պայմանագրային մարմինը կուսումնասիրի մարդու իրավունքների վիճակը Հայաստանում
Ժնև - ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների կոմիտեն կուսումնասիրի մարդու իրավունքների վիճակը Հայաստանում: Ուսումնասիրության ուղիղ հեռարձակմանը կարելի է հետևել ինտերնետի միջոցով հուլիսի 16-ին և 17-ին:
Հայաստանը մեկն է այն 167 պետությունից, որ միացել է Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային դաշնագրին, և ենթակա է մարդու իրավունքների կոմիտեի կողմից կանոնավոր ստուգումների: Մարդու իրավունքների կոմիտեն Հայաստանում վերջին անգամ դիտարկումներ է անցկացրել 1998 թ.:
Այն հարցերի այն շրջանակը, որոնք, ամենայն հավանականությամբ, կդառնան երկխոսության առարկա, կարելի է գտնել այստեղ:
Հայաստանի կառավարությունը Մարդու իրավունքների կոմիտեին է ներկայացրել պետական զեկույց՝ մարդու իրավունքների բնագավառում իր ստանձնած պարտավորությունների կատարման վերաբերյալ: Մի շարք ոչ կառավարական կազմակերպություններ նույնպես զեկույցներ են ուղարկել կոմիտեի ուշադրությանը:
Հանդիպման ուղիղ հեռարձակմանը կարելի է հետևել այստեղ:
Մարդու իրավունքների հանձնաժողովի Հայաստանի մասին եզրափակիչ դիտարկումները հասանելի կլինեն հուլիսի 27-ին այստեղ, որից հետո հանձնաժողովի անդամների հետ հնարավոր կլինի հարցազրույցներ կազմակերպել:

Human Rights in Armenia to Face Scrutiny by UN Treaty Body
Geneva – The human rights record of Armenia will face the scrutiny of the United Nations Human Rights Committee on 16 July and 17 July in meetings that will be webcast live on the Internet.
As one of the 167 state parties to the International Covenant on Civil and Political Rights, which is one of the primary international human rights treaties, Armenia is required to undergo regular examinations of its human rights record before the Human Rights Committee. Armenia was last considered before the Human Rights Committee in 1998.
In meetings which will take place on 16 July from 17h00 to 19h00 and 17 July from 12h00 to 15h00 Yerevan time, the Committee, which is composed of 18 independent experts, will engage in a dialogue with the delegation of Armenia on questions relating to the promotion and protection of human rights in the country.
The list of issues that are likely to come up in the dialogue can be found on:
http://www2.ohchr.org/english/bodies/hrc/docs/CCPR.C.ARM.Q.2_en.pdf .
The Government of Armenia has already submitted a State report on implementation of its human rights obligations to the Committee and a number of non-governmental organisations have also sent reports for the Committee’s consideration.
A live webcast of the session can be viewed on http://www.treatybodywebcast.org/ .
The concluding observations of the Human Rights Committee on Armenia will be made available at http://www2.ohchr.org/english/bodies/hrc/hrcs105.htm on 27 July, after which interviews can be arranged with Committee members.