Վարչապետին է ներկայացվել Միասնական սոցիալական ծառայության 2023-ի գործունեության հաշվետվությունը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը երեկ՝ փետրվարի 9-ին, այցելել է Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության Միասնական սոցիալական ծառայություն՝ կառույցի 2023թ. գործունեության վերաբերյալ հաշվետվությունը քննարկելու նպատակով: Տեղեկությունը հայտնում է վարչապետի աշատակազմը։
«Միասնական սոցիալական ծառայության պետ Էդուարդ Պետրոսյանը և նրա տեղակալները ներկայացրել են աշխատանքի և սոցիալական պաշտպանության ոլորտում իրականացված աշխատանքների, ինչպես նաև 2023 թ.-ի բյուջեի արդյունքային ցուցանիշների վերաբերյալ վերլուծությունը և համապարփակ տեղեկատվությունը։ Ներկայացվել է, որ ոլորտային գործառույթները Երևանում և մարզերում կազմակերպվում են Ծառայության 49 տարածքային կենտրոնների միջոցով։
Նախորդ տարվա ընթացքում առնվազն մեկ անգամ Ծառայության միջոցով սոցիալական աջակցություններից օգտված կամ դրա համար Ծառայություն դիմած «ակտիվ» շահառուների թիվը կազմել է 501 329 անձ, որը 21.3%-ով կամ 87 966 անձով ավելի է, քան 2022-ին է եղել։
Նշվել է, որ Ծառայությունը շարունակում է ընտանիքների կենսամակարդակի բարձրացմանն օժանդակելու կամ վատթարացումը կանխելու նպատակով ընտանիքների անապահովության գնահատման հիման վրա տրամադրել ընտանեկան, սոցիալական նպաստ, եռամսյակային հրատապ օգնություն։
Անդրադարձ է կատարվել անապահովության գնահատման համակարգում հաշվառված և նպաստ նշանակված ընտանիքների վերաբերյալ 2021, 2022 և 2023 թթ․ վիճակագրությանը, ինչը ցույց է տալիս, որ 2023 թ․ նպաստառու ընտանիքների թիվն ավելի քիչ է (ընդհանուր առմամբ 2021-23 թ․ տարբերությունը կազմում է -18.1% (15 799 ընտանիք)։ Նվազման միտումը պայմանավորված է ոչ միայն ընտանիքների կենսամակարդակի բարձրացման կամ կյանքի դժվարին իրավիճակների թվի նվազմամբ, այլև տարածքային կենտրոնների առավել թիրախային և մասնագիտական աշխատանքով։
Վարչապետ Փաշինյանը հետաքրքրվել է, թե ավելի կոնկրետ ինչի հաշվին է նվազել նպաստառու ընտանիքների թիվը: «18 տոկոսով նվազել է մեր նպաստառու ընտանիքների թիվը, այսինքն` սա միայն վարչարարության հաշվին, որ այն ընտանիքները պիտի նպաստ չստանան, բայց ստանում են, մենք գնացել ենք, հայտնաբերել ենք և հանել ցուցակներից»,- նշել է վարչապետը։
Պատասխանատուները նշել են, որ 2021 թվականից նվազել է թիվը մինչև 82 հազարի, ու այսպես դինամիկան պահպանվել է: Նշվել է, որ 7-8 հազարով պակասել է նաև նպաստ ստանալու դիմողների թիվը։ «Այսինքն` մարդիկ ամեն տարի, որ պետք է գան, դիմեն, որ փաստագրվեն, ենթադրվում է, որ հասկացել են, որ իմաստ չունի դիմելը»,- ասել է ծառայության պետը:
Արձագանքելով՝ վարչապետը նշել է. «Բայց դե այդ էլ եկեք նայենք, հարգելի գործընկերներ, լավ ասենք, ենթադրենք` մի տարի 5.5 տոկոս է տնտեսական աճը, մի տարի 12 տոկոս, մի տարի 8 տոկոս, դա պետք է մի ձևով արտահայտվի։ Օբյեկտիվ տվյալներ կան, ասենք, օրինակ՝ պետական բյուջեի եկամուտները, դա օբյեկտիվ տվյալ է և այդ օբյեկտիվ եկամուտների աճն այստեղ որևէ ձևով պետք է արտահայտվի։ Իհարկե, շատ դեպքերում, ցավոք, ոչ այն ծավալով, որ իրենք էլ, մենք էլ կուզեինք, բայց այնուամենայնիվ, պետք է արտահայտվի։ Նկատի ունեմ` դուք այդ տեսանկյունից եք նայում, ասում եք` մտածել են իմաստ չունի, որ դիմեն։ Այսինքն` դա ուրիշ բան էլ է նշանակում, որ գնահատող խումբը կգա, կտեսնի, որ իզուր է դիմել քաղաքացին։ Այսինքն` նայած ինչ դիտանկյունով նայենք»։
Պատասխանատուները նշել են, որ փաստագրման համար բոլորը պարտավոր են յուրաքանչյուր տարի դիմել՝ նպաստ ստանալու համար:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ 8 հազարով դիմող անձանց թվի նվազումը ևս մեկ տվյալ է, որը կրկին տնտեսական աճի արտահայտման մասին է խոսում:
Նշվել է նաև, որ Ծառայության 49 տարածքային կենտրոնների կողմից իրականացվել է 2023 թ․ սեպտեմբերի 19-ից հետո Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիայի հետևանքով ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց 48,614 հրատապ առաջնային կարիքների գնահատում։ Տարածքային կենտրոնների համակարգմամբ գործել են 2 կոորդինացիոն կենտրոններ՝ Շենգավիթի տարածքային կենտրոնում և Փարաքարի մշակույթի տանը՝ Վաղարշապատի Տարածքային կենտրոնի համակարգմամբ։ Տվյալ կենտրոններում իրականացվել են տեղահանվածների կարիքների գնահատման աշխատանքներ, աջակցության ծրագրերի վերաբերյալ տրամադրվել խորհրդատվություն և ժամանակավոր կեցության վայրի տեղափոխում։
Սահմանամերձ համայնքներում 16 մլն դրամի տրամադրման միջոցով բնականների կառուցման ծրագրին փետրվարի 8-ի դրությամբ արդեն հաստատվել է 419 հայտ, որակավորվել է 214-ը։
Վարչապետը նշել է, որ այժմ այդպիսի միտում էլ կա, այլ բնակավայրերից մարդիկ գնում են սահմանամերձ գյուղում հող ձեռք բերում և ցանկանում դառնալ ծրագրի շահառու։
Պատասխանատուները նշել են, որ սահմանափակում չկա:
«Ընդ որում՝ ես, որ շփվում եմ մարդկանց հետ, սա բազմակողմ էֆեկտներ ունի, որը չգիտեմ ինչքանով ենք մենք հաշվարկել, բայց առաջինը՝ նախ մարդիկ գյուղերում չեն թողնում, որ իրենց ժողովուրդը գնա արտագնա աշխատանքի։ Ասում են` պիտի մնաք, մեր տները կառուցեք։ Երկրորդը, տնտեսական ակտիվություն է բերում, որովհետև այն ժամանակ, երբ մի տուն է կառուցվում գյուղում, մարդիկ գնում են մարզկենտրոնից, կամ Երևանից, այսպես ասած, իրենց անհրաժեշտ առևտուրն անում են, բերում գյուղ։ Հիմա, քանի որ գյուղերում մի քանի տուն է կառուցվում, արդեն ծառայություններ և բիզնեսներ են ի հայտ գալիս: Մանրածախը գալիս է գյուղ, որովհետև տեսնում է, որ պրոցեսներ կան։ Եվ նաև այդ պրոցեսները ես շատ կարևոր և օգտակար եմ համարում։ Նույնիսկ եթե իրենք հովեկի կարգավիճակով են այդ տունը կառուցում, ամառվա ընթացքում, տարվա ընթացքում մի քանի անգամ գնացին գյուղ՝ հավ են առնելու, ձու են առնելու, միս են առնելու, մածուն են առնելու, և դա կարող է գյուղի տնտեսական ակտիվացման շատ էական էֆեկտ ունենալ։ Եվ այո, հյուրատներ էլ են կառուցում, որը նորմալ է։ Կարծում եմ, որ այո, մենք այդ ծրագիրը պետք է հնարավորինս արդյունավետ իրականացնենք»,- ընդգծել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Ներկայացվել է նաև 114 թեժ գիծ ծառայության 2022-2023 թթ․ կատարած աշխատանքը․ 2022 թ․ համեմատությամբ՝ 2023 թ․ արձանագրվել է ստացվող զանգերի 202% աճ, այն է՝ եթե 2022 թ․ ստացվել է 350,238 զանգ, ապա 2023 թ․ զանգերի կենտրոնը ստացել է 1,057,829 զանգ։
Մանրամասներ են ներկայացվել նաև սոցիալական աջակցության ոլորտում նախատեսվող բարեփոխումների, մասնավորապես՝ անապահովության գնահատման նոր համակարգի ներդրման, վերջինիս առավելությունների, դեպքի վարման համատեքստում սոցիալական աշխատողների կարողությունների զարգացման, 114 թեժ գծի լավարկման, ԼՂ-ից տեղահանված ընտանիքների կարիքների խորքային գնահատման գործընթացների վերաբերյալ։
Անդրադարձ է կատարվել կառույցի կողմից զբաղվածության ուղղությամբ 2021-2023 թվականներին իրականացված աշխատանքներին։ Մասնավորապես նշվել է, որ 2023-ի ընթացքում ՄՍԾ տարածքային կենտրոններում 86 842 աշխատանք փնտրող ստացել է խորհրդատվություն՝ զբաղվածության ծառայությունների վերաբերյալ: Միասնական սոցիալական ծառայությունը համագործակցել է 18 268 գործատուի հետ: Թեև գործող օրենսդրությունը գործատուի համար չի սահմանում թափուր աշխատատեղը ՄՍԾ-ին տրամադրելու պարտադրող նորմ, այնուամենայնիվ, ձևավորված գործընկերային հարաբերությունների, ինչպես նաև գործատուի սոցիալական պատասխանատվության արդյունքում հավաքագրվել է 12 421 թափուր աշխատատեղ, որից 1 317-ը նոր ստեղծված աշխատատեղեր են: Հավաքագրված թափուր աշխատատեղերի թիվը 2021-ի համեմատ աճել է շուրջ 50%-ով:
Գործատուների և գործընկերների հետ համագործակցության արդյունքում 2023-ին հարմար աշխատանքի առաջարկ է ստացել 16 933 մարդ, որը 2021-ի համեմատ աճել է 110%-ով: Իրականացված աշխատանքների արդյունքում նախորդ տարի աշխատանքի է տեղավորվել 10 878 անձ, ինչը 2021-ի համեմատ աճել է 7.5%-ով: Հարկ է նշել, որ աշխատանքի տեղավորվածների մեջ Ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում հաշվառվածների թիվը կազմում է 3 792, որից 2 961-ը ստանում է ընտանեկան նպաստ: Նշվել է, որ զբաղվածության ծրագրերի միջոցով աշխատանքի է տեղավորվել 3 733 մարդ։
Արձագանքելով ՄՍԾ-ի աջակցությամբ քաղաքացիների աշխատանքի տեղավորման գործընթացին՝ վարչապետը նշել է. «Որևէ ձևով ծառայության հետ գործ ունեցած 10 878 մարդ է ընդունվել աշխատանքի, որից 3 733-ը՝ զբաղվածության ծրագրի միջոցով։ Նաև սեզոնայինի դեպքում մենք իրենց աշխատանքի ենք տեղավորում, այսինքն` գրանցված աշխատատեղերի մասի՞ն է խոսքը»։
Ի պատասխան՝ նշվել է, որ սեզոնային դեպքում քաղաքացին իր հողամասն է մշակում։
«Մենք ունենք ծրագրի հետ կապված հետազոտություն, շուրջ 1100 շահառուներից ներկայացված տվյալները։ Վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ մեր ծախսած գումարը հավելյալ 3 անգամ` 300 տոկոս արժեք է ստեղծել։ Տեսականորեն մենք իրեն տվել ենք 4 հազար դրամ, իրենք միջին հաշվարկով աշխատել են 12 հազար դրամ՝ յուրաքանչյուր ծախսի հատվածով»,- ասել է ՄՍԾ պետ Էդուարդ Պետրոսյանը։
Վարչապետ Փաշինյանը նշել է. «Մենք նորից արժեք ենք ստեղծում, բայց կարծում եմ, որ այստեղ պետք է մի նոր բաղադրիչ էլ մտցնենք։ Դա խորհրդատվության բաղադրիչն է, որ մարդկանց օգնեն կողմնորոշվել` ինչ աճեցնել և ինչպես աճեցնել։ Սա շատ կարևոր բան է՝ ելնելով տվյալ տարածքի կլիմայական առանձնահատկություններից և այլնից»:
Անդրադարձ է կատարվել նաև զբաղվածության ոլորտի ընթացիկ և առաջիկա նախաձեռնություններին, այն է՝ զբաղվածության գործառույթների ավտոմատացված տեղեկատվական համակարգի արդիականացում, զբաղվածության մասնագետների մասնագիտական կարողությունների զարգացում, զբաղվածության ծրագրերի իրականացում և գործատուների հետ համագործակցություն:
Անձի ֆունկցիոնալության գնահատման համակարգի ներդրման, աջակցող միջոցներով ապահովման վերաբերյալ նշվել է, որը 2023 թ․ հաշմանդամություն ունեցող անձ է ճանաչվել 38 182 քաղաքացի, որից առաջին անգամ անձի ֆունկցիոնալության գնահատմամբ՝ 9 611 անձ, աջակցող միջոցներ ստանալու համար տրամադրվել է 24,024 պետական հավաստագիր, որոնց հնարավորություն ընձեռնել՝ ստանալու անվասայլակ, քայլակ, հենակ, ձեռնափայտ, ստորին և վերին վերջույթների պրոթեզ, լսողական սարք և այլն։
Վարչապետ Փաշինյանը հետաքրքրվել է՝ անձի ֆունկցիոնալության գնահատման նոր համակարգը կարո՞ղ ենք համարել հիմնադրված։
Պատասխանատուները դրական պատասխան են տվել և նշել, որ 2024 թվականի հունվարի 1-ից արդեն սկսել ենք կրկնակի փորձաքննություններն անցկացնել նոր համակարգով։
Անձի ֆունկցիոնալության ներդրման արդյունքում ընդունվող հիմնական որոշումը գրեթե ամբողջությամբ ինքնաշխատ է, և մարդու միջամտությունը նվազեցրած է գրեթե զրոյի։ «Այսինքն` այս տարի, ովքեր ԱՖԳ-ով են գնահատում անցել, ճանաչվել է ուղեգրվածների ընդամենը 68 տոկոսը։ Դա անհավանական ցուցանիշ է։ Օրինակ, մենք մեծ պայքար ենք տարել՝ նաև քրեաիրավական տիրույթում, մեծ թվով մարդիկ ենք ազատել, ճշգրտությունով հասել ենք 80 տոկոսի»,- ասել է ՄՍԾ պետը։
Ներկայացվել են սոցիալական ապահովության ոլորտում կատարված աշխատանքները: Նշվել է, որ 2021, 2022 և 2023 թթ. Միասնական սոցիալական տարածքային կենտրոններում ընդունված դիմումների վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ 2023-ին ընդունված դիմումներն ավելի շատ են, ինչը պայմանավորված է 2023 թ․-ին իրականացված մի շարք օրենսդրական փոփոխություններով (այդ թվում՝ հունվարի 1-ից մինչև 2 տարեկան երեխայի խնամքի նպաստ նշանակելու իրավունքից օգտվեցին նաև քաղաքաբնակ չաշխատող մայրերը, ՀՀ սահմանների պաշտպանության մարտական գործողությունների մասնակից թոշակառուներին նշանակվում է նաև պարգևավճար 5000 դրամի չափով և այլն):
Խոսվել է նաև ոլորտում իրականացված վարչարարության պարզեցման և առաջիկա նախաձեռնությունների մասին: Զեկուցվել է, որ արդեն ԼՂ-ից բռնի տեղահանված շուրջ 22 000 անձի հաստատվել և վճարվել է կենսաթոշակները, ինչպես նաև շուրջ 1200 անձի՝ նպաստները»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Премьер-министру представлен отчет о деятельности Единой социальной службы за 2023 год
Премьер-министр Никол Пашинян посетил Единую социальную службу министерства труда и социальных вопросов для обсуждения отчета о деятельности ведомства за 2023 год.
Начальник Единой социальной службы Эдуард Петросян и его заместители представили анализ и информацию о проделанной в сфере труда и социальной защиты работе, а также итоговых бюджетных показателях 2023 года. Было отмечено, что отраслевые функции в Ереване и областях организуются через 49 территориальных центров Службы.
За предыдущий год количество “активных” бенефициаров, которые хотя бы один раз воспользовались социальной помощью через Службу или обратились для этого в Службу, составило 501 329 человек, что на 21,3% или на 87 966 человек больше, чем в 2022 году.
Было отмечено, что Служба продолжает предоставлять семейные, социальные пособия, ежеквартальную экстренную помощь на основе оценки необеспеченности семей в целях содействия повышению уровня жизни семей или предотвращения его ухудшения.
Была затронута статистика 2021, 2022 и 2023 годов по семьям, состоящим на учете в системе оценки необеспеченности, которым были назначены пособия. Согласно статистике, количество семей-бенефициаров пособий в 2023 году сократилось (в целом разница в 2021-23 годах составляет 18,1% или 15799 семей). Тенденция к снижению обусловлена не только повышением уровня жизни семей или уменьшением количества сложных жизненных ситуаций, но и более целенаправленной и профессиональной работой областных центров.
Премьер-министр Пашинян поинтересовался, за счет чего конкретно уменьшилось число получающих пособие семей. “Количество получающих пособие семей сократилось на 18%, то есть это только за счет администрирования, что были семьи, которые не должны были получать пособия, но получали, мы пошли, нашли их и удалили из списков”, - сказал премьер-министр.
Ответственные лица отметили, что с 2021 года их число сократилось до 82 тыс, при этом динамика сохранилась. Было отмечено, что количество обращающихся за пособием сократилось на 7-8 тыс. “То есть люди, которые должны каждый год приходить, обращаться, оформлять документы, предполагается, что они поняли, что обращаться нет смысла”, - сказал глава Единой социальной службы.
В ответ премьер-министр отметил: “Давайте посмотрим, уважаемые коллеги, ну, допустим, предположим, что в один год экономический рост составляет 5,5%, в другой - 12%, потом 8%, это должно быть выражено определенным образом. Есть объективные данные, скажем, например, доходы государственного бюджета, это объективные данные и рост этих объективных доходов должен быть здесь каким-то образом отражен. Конечно, во многих случаях, к сожалению, не в том объеме, как хотелось бы и им, и нам, но все же это должно быть отражено. Т.е. вы смотрите на это с этой точки зрения, говорите, что они подумали, что нет смысла подавать заявку. Т.е. это означает и другое, что вот придет оценочная группа и увидит, что гражданин подал заявку зря. Т.е. это зависит от того, с какой стороны посмотреть”.
Ответственные лица отметили, что для оформления документов каждый обязан ежегодно подавать заявление на получение пособия.
Никол Пашинян отметил, что снижение числа подающих заявки на 8 тыс является еще одним показателем, который вновь говорит об экономическом росте.
Было отмечено, что 49 территориальных центров Службы после 19 сентября 2023 года провели оценку неотложных первоочередных потребностей 48 614 лиц, ставших в результате развязанной Азербайджаном против Нагорного Карабаха агрессии вынужденными переселенцами. При координации областных центров функционировали 2 координационных центра: в Шенгавите и в Доме культуры Паракара. В этих центрах была проведена оценка потребностей вынужденных переселенцев, предоставлены консультации по поводу программ поддержки и осуществлен переезд в места временного проживания.
По состоянию на 8 февраля уже одобрено 419 заявок, квалифицированы 214 заявок в рамках программы строительства жилья в приграничных общинах посредством предоставления 16 млн драмов.
Премьер-министр отметил, что сейчас наблюдается такая тенденция, когда люди из других населенных пунктов покупают землю в приграничном селе и хотят стать бенефициарами программы. Ответственные лица отметили, что ограничений в этом плане нет.
“При этом, когда я общаюсь с людьми, вижу, что это имеет разносторонние эффекты, которые, не знаю, насколько мы учли, но первый из них — люди в селах не пускают своих на заработки за границу. Они говорят, что ты должен остаться и строить нам дома. Во-вторых, это приносит экономическую активность, потому что когда в селе строится один дом, то люди едут и делают нужные покупки в областном центре или в Ереване и привозят купленное в село. Сейчас же, когда в селах строится сразу несколько домов, уже появляются услуги и бизнес. Розничная торговля приходит в село, потому что тот, кто занимается этой торговлей, видит, что происходят процессы. И я считаю эти процессы тоже очень важными и полезными. Даже если они строят эти дома в качестве летней дачи, в итоге они несколько раз в течение года ездят в деревню, покупают кур, яйца, мясо, мацун, и это может иметь значительный эффект на экономическую активность села. И да, строятся также гостевые дома, что нормально. Думаю, что мы должны максимально эффективно реализовать эту программу”, - подчеркнул Никол Пашинян.
Также была представлена работа службы горячей линии “114” за 2022-2023 гг. По сравнению с 2022 годом в 2023 году зафиксирован рост поступивших звонков на 202%, то есть если в 2022 году поступило 350 238 звонков, то в 2023 году поступило 1 057 829 звонков.
Также были представлены подробности о планируемых реформах в сфере социальной поддержки, в частности, о внедрении новой системы оценки необеспеченности, ее преимуществах, развитии потенциала социальных работников в контексте ведения кейсов, совершенствовании горячей линии “114”, углубленной оценке потребностей семей вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха.
Были затронуты работы по трудоустройству за 2021-2023 гг. В частности, было отмечено, что в течение 2023 года 86 842 соискателя работы получили в территориальных центрах консультации по вопросам трудоустройства. Единая социальная служба сотрудничала с 18 268 работодателями. Хотя действующее законодательство не устанавливает обязательной нормы предоставления работодателями информации о вакансиях в Единую социальную службу, тем не менее, в результате сложившихся партнерских отношений, а также социальной ответственности работодателя была собрана 12 421 вакансия, в том числе 1317 новых рабочих мест. Количество собранных вакансий выросло примерно на 50% по сравнению с 2021 годом.
В результате сотрудничества с работодателями и партнерами в 2023 году предложения о работе получили 16 933 человека, рост по сравнению с 2021 годом составил 110%. В результате реализованных работ в прошлом году трудоустроено 10 878 человек, рост по сравнению с 2021 годом составил 7,5%. Было отмечено, что количество трудоустроенных лиц, зарегистрированных в системе оценки необеспеченности семей, составляет 3792 человека, из которых 2961 человек получают семейные пособия. В рамках программ занятости трудоустроено 3733 человека.
“У нас есть исследования, связанные с программой, данные, предоставленные около 1100 бенефициарами. Анализ показывает, что потраченные нами деньги создали дополнительную 3-кратную, 300-процентную ценность. Теоретически, мы потратили 4000 драмов, они же отработали в среднем по 12000 драмов на каждую часть расходов”, - отметил глава Единой социальной службы Эдуард Петросян.
Премьер-министр Пашинян отметил: “Мы снова создаем ценность, но я думаю, что нам нужно ввести здесь новый компонент. Это консультативный компонент, призванный помочь людям сориентироваться, что и как выращивать. Это очень важно, исходя из климатических особенностей данной местности и так далее”.
Также были затронуты текущие и предстоящие инициативы сферы занятости: модернизация автоматизированной информационной системы функций занятости, развитие профессиональных способностей специалистов по трудоустройству, реализация программ занятости и сотрудничество с работодателями.
В контексте внедрения системы оценки функциональности человека, предоставления мер поддержки было отмечено, что в 2023 году инвалидами признаны 38 182 гражданина, из них 9 611 человек прошли оценку функциональности впервые, 9 611 человек были обеспечены мерами поддержки, было выдано 24 024 государственных сертификата, позволяющих получить инвалидную коляску, ходунки, костыли, трость, протезы нижних и верхних конечностей, слуховой аппарат и т.д.
Премьер-министр Пашинян поинтересовался, можно ли считать новую систему оценки функциональности человека состоявшейся.
Ответственные лица дали положительный ответ и отметили, что с 1 января 2024 года уже начались процессы повторных экспертиз по новой системе.
Процесс принятия решения о функциональности человека практически полностью автоматизирован, а вмешательство человека сведено практически к нулю. “То есть в этом году положительное заключение получили только 68% из тех, кто прошел оценку по новой системе. Это невероятный показатель. Мы, например, много боролись, в том числе и в уголовно-правовой сфере, освободили большое количество людей, достигли 80-процентной точности”, - отметил глава Единой социальной службы.
Были представлены работы в сфере социального обеспечения. Было отмечено, что статистика приема заявлений в территориальных центрах Единой социальной службы в 2021, 2022 и 2023 годах показывает, что в 2023 году было принято больше заявлений, что связано с рядом законодательных изменений 2023 года.
Было также отмечено об упрощении администрирования и предстоящих инициативах. Было доложено, что около 22 тыс вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха уже получили пенсии, а около 1200 вынужденных переселенцев - социальные пособия.