Ադրբեջանական ԶՈՒ կրակի հետևանքով խաթարվել են քաղաքացիական բնակչության կյանքի, անվտանգ միջավայրում ապրելու իրավունքները. ՄԻՊ
Փետրվարի 13-ին Սյունիքի մարզի Ներքին Հանդի ուղղությամբ Ադրբեջանի զինված ուժերի գործողությունների հետևանքով մարդու իրավունքների խախտումներին վերաբերելի հարցերի առնչությամբ ՄԻՊ Անահիտ Մանասյանի հանձնարարությամբ աշխատակազմում սկսվել է ուսումնասիրություն: Այս մասին հաղորդում են ՄԻՊ գրասենյակից։
«Ներքին Հանդի ուղղությամբ ադրբեջանական զինված ուժերի կրակի հետևանքով խաթարվել են քաղաքացիական բնակչության կյանքի, անվտանգ միջավայրում ապրելու, կրթության և այլ հիմնարար իրավունքները։
ՄԻՊ աշխատակազմին բնակիչները պատմել են, որ կրակոցները պարզ լսելի են եղել, ինչի հետևանքով իրենք ահաբեկվել են, հայտնվել են անորոշության մեջ, տագնապային վիճակում։
Պաշտպանը հատուկ ընդգծում է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի գործողություններն իրական վտանգ են ներկայացնում անձանց կյանքի իրավունքի և անվտանգության, կրթության, ինչպես նաև մյուս հիմնարար իրավունքների ապահովման տեսանկյունից։
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում մշտադիտարկման և մարդու իրավունքներին առնչվող փաստերի հավաքագրման աշխատանքները շարունակվում են»,- ասված է ՄԻՊ գրասենյակի տարածած հաղորդագրությունում։

Обстрел ВС Азербайджана нарушает права гражданского населения на жизнь и проживание в безопасной среде – ЗПЧ
В связи с осуществленными 13 февраля вооруженными силами Азербайджана действий на участке Неркин Анд по поручению Защитника прав человека РА Анаит Манасян офис ЗПЧ приступил к изучению вопросов, касающихся прав человека. Об этом сообщает офис ЗПЧ.
“Вследствие обстрела азербайджанскими вооруженными силами участка Неркин Анд нарушены права гражданского населения на жизнь, проживание в безопасной среде, образование и другие основополагающие права.
Местные жители рассказали сотрудникам аппарата ЗПЧ, что ясно слышали звуки выстрелов, в результате чего испытали сильный страх, оказались в неопределенной тревожной ситуации.
Омбудсмен особо подчеркивает, что действия вооруженных сил Азербайджана представляют реальную угрозу с точки зрения обеспечения прав человека на жизнь и безопасность, образование, другие основополагающие права.
В аппарате ЗПЧ продолжаются работы по мониторингу и сбору фактов, касающихся прав человека”,- говорится в сообщение офиса Омбудсмена.