Արտագնա աշխատանքի մեկնածներին ՊԵԿ-ը սկսել է հարկել․ 1005 ծանուցում է ուղարկվել
Ռուսաստանի Դաշնություն և ԱՊՀ այլ երկրներ արտագնա աշխատանքի մեկնած հայաստանցիները փաստի առաջ են կանգնել։ Հազարավոր քաղաքացիներ, որոնք աշխատելու նպատակով Ռուսաստան են մեկնել, գումար վաստակել, ապա վերադարձել Հայաստան, նամակներ են ստացել ՊԵԿ-ից, որ 100 հազար դրամից մինչև մեկ միլիոն դրամ հարկային պարտավորություն ունեն և պետք է վճարեն այդ գումարները։
Նման բովանդակությամբ նամակներ ստացած քաղաքացիներից մեկը «Հետք»-ին է ներկայացրել ՊԵԿ-ի ծանուցումը և հայտնել, որ 2022 թ․-ին ՌԴ-ում աշխատելու շրջանում վճարել է այնտեղի բոլոր հարկերը, իսկ եկամուտն ուղարկել է տուն՝ Հայաստան, որ ընտանիքի անդամները հոգան սոցիալական կարիքները։ Նրա մտքով չի անցել, որ արտագնա աշխատանքից ստացած եկամուտը նաև Հայաստանում պետք է հարկվի, քանի որ նման բան երբևէ չէր եղել։
ՊԵԿ հարկային տեղեկատվության և ռիսկերի վերլուծության վարչությունից ստացված նամակում նշված է եղել, որ հարկայինի տեղեկատվական բազայում առկա տվյալների համաձայն՝ նշված քաղաքացին ՌԴ ռեզիդենտ կազմակերպությունից 2022 թ․-ին ստացել է 758 հազար 622 ռուբլի աշխատավարձ, որից ՌԴ-ում վճարվել է 98 հազար 621 ռուբլի եկամտային հարկ։ ՊԵԿ-ից հայտնել են, որ Հայաստանից դուրս ստացված եկամուտը ենթակա է հարկման, որը 2022 թ․-ի 21 % եկամտահարկի դրույքաչափով կազմում է 393 հազար դրամ։
«Ելնելով վերոգրյալից առաջարկվում է սեղմ ժամկետներում հարկային մարմին ներկայացնել 2022 թ․-ի եկամտային հարկի և սոցիալական վճարի տարեկան հաշվարկ և վճարել արդյունքում առաջացած հարկային պարտավորությունները»,- նշված է Պետեկամուտների կոմիտեից քաղաքացուն ուղարկված ծանուցման մեջ, որում հատուկ ընդգծում կա Հայաստանի և Ռուսաստանի կառավարությունների միջև կնքված՝ կրկնակի հարկումը բացառելու համաձայնագրի մասին։ Այսինքն, ըստ ՊԵԿ-ի, այս գործընթացը կրկնակի հարկում չէ։
Պարզաբանումներ ստանալու նպատակով գրավոր հարցմամբ դիմեցինք Պետեկամուտների կոմիտե, որտեղից հայտնեցին, որ ԱՊՀ կառավարությունները 2018 թ․-ին Աստանայում կնքել են մի համաձայնագիր, որով էլեկտրոնային եղանակով հարկային տեղեկատվություն է փոխանցվում ԱՊՀ անդամ երկրներին։ Հայաստանն արձանագրությունը վավերացրել է 2020 թ․-ի փետրվարին։ Հենց այդ արձանագրության շրջանակում էլ ՊԵԿ-ը ստացել է ֆիզիկական անձանց եկամուտների մասին տեղեկատվությունը և սկսել է գումարային պահանջներ ներկայացնել։
Ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ դուրս է բերվել ՀՀ ռեզիդենտ հանդիսացող այն ֆիզիկական անձանց վերաբերյալ տվյալներ, որոնք Հայաստանի օրենսդրության համաձայն ենթակա են հարկման, սակայն սահմանված ժամկետներում հարկային մարմին չեն ներկայացրել հաշվետու ժամանակահատվածի հաշվարկները և չեն վճարել հարկերը։
ՊԵԿ-ն արդեն ծանուցել է 1005 ֆիզիկական անձի, որոնցից պահանջում է ընդհանուր առմամբ 187 միլիոն դրամ։ 2020 թ․-ին ստացած եկամուտների մասով ծանուցվել է 122 ֆիզանձ, որոնցից պահանջվում է 21.3 միլիոն դրամ։ 2021 թ․-ին ստացած եկամուտների մասով ծանուցվել է 96 ֆիզանձ, որոնցից պահանջվում է 13.2 միլիոն դրամ: 2022 թ․-ին ստացած եկամուտների մասով՝ 787 ֆիզանձ, որոնցից պահանջվում է 153.3 միլիոն դրամ:
Ուշագրավ է, որ քաղաքացիները ժամանակին չեն իրազեկվել ընդունված արձանագրության մասին, որը պետք է ՊԵԿ-ը իրականացներ։

КГД начал облагать налогом трудовых мигрантов
Уезжающие на заработки в Российскую Федерацию и другие страны СНГ жители Армении недавно встали перед фактом. Тысячи граждан РА, уехавших работать в Россию, по возвращении получили из Комитета госдоходов письма о наличии у них налогового обязательства на сумму от 100 тысяч до 1 млн драмов.
Один из таких граждан представил Hetq.am полученное им извещение КГД, сообщив о том, что в период работы в РФ в 2022 году заплатил там все налоги, а доходы отправил семье в Армению. Ему даже в голову не приходило, что доход от трудовой миграции должен облагаться налогом и на родине, поскольку никогда такого не было.
В извещении Управления налоговой информации и анализа рисков Комитета госдоходов отмечалось, что, согласно данным информационной базы КГД, указанный гражданин в 2022 году получил от резидент-организации РФ зарплату в размере 758 тыс. 622 рубля. В РФ он заплатил подоходный налог на сумму 98 тыс.621 рубль. Согласно Комитету госдоходов, полученный за пределами Армении доход подлежит налогообложению. С учетом действовавшей в 2022 году 21-процентной ставки подоходного налога необходимо заплатить 393 тыс. драмов.
Исходя из вышеизложенного, гражданину предлагалось в сжатые сроки выполнить возникшие налоговые обязательства. В извещении особо подчеркивалось наличие подписанного правительствами Армении и РФ соглашения об исключении двойного налогообложения. Получается, что инициированный в настоящее время процесс КГД не считает двойным налогообложением.
Для получения разъяснений мы направили в КГД письменный запрос. В полученном ответе сообщалось, что в 2018 году правительства СНГ подписали в Астане соглашение, которым странам-членам этой организации электронным способом передается информация о налогах. Армения ратифицировала протокол в феврале 2020 г. Именно в рамках этого протокола КГД получил информацию о доходах физических лиц и начал предъявлять им налоговые требования.
На основании полученной информации были выделены данные тех физических лиц-резидентов Республики Армения, которые, согласно законодательству РА, подлежат налогообложению, но не уплатили налоги в установленные сроки.
Комитет госдоходов уже оповестил 1005 граждан о том, что они должны заплатить в общей сложности 187 млн драмов. По части доходов, полученных в 2020 году, извещения получили 122 физических лица, которых обязывают заплатить налоги на сумму 21.3 млн драмов. По части доходов, полученных в 2021 году, 96 физических лиц обязаны будут погасить налоговую задолженность на сумму 13.2 млн драмов. Еще 787 лицам, получившим доходы в 2022 г., придется заплатить налоги на сумму 153.3 млн драмов.
Примечательно, что КГД не проинформировал своевременно всех этих граждан о подписанном протоколе, тем самым не выполнив свою обязанность.