Օտարերկրյա ներդրողը կորցնում է իր բաժնետոմսերը Հայաստանում
2006 թ. մայիսին «ԻստԻնվեստոր» (Ostinvestor – գերմ.) ընկերությունը Հայաստանի ֆոնդային բորսայից գնել է 1520 հատ «Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ» ԲԲԸ-ի բաժնետոմսեր: Դա կազմում էր ընկերության բաժնետոմսների 3,2%-ը:
2007 թ. աշնանը «ԻստԻնվեստոր»-ի ներդրողներն այցելել են «Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ», սակայն եղել են միայն գործարանի հսկայական տարածքի մի հատվածում և գնահատել են հայկական կոնյակի յուրահատուկ համը:
«Մինչ մեր կողմից բաժնետոմսերի ձեռք բերելը, բաժնետոմսերի մեծ մասը պատկանում էր հայ օլիգարխներից մեկին' Գագիկ Ծառուկյանին' Հանրապետության ամենահարուստ հային: Բաժնետոմսերը պատկանում են նրա «Մուլտի Գրուպ» ընկերությանը: Նա նաև ակտիվորեն մասնակցում է երկրի քաղաքական կյանքին և գլխավորում է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը: Բաժնետոմսերի գլխավոր սեփականատիրոջ դիրքն ու հեղինակությունը մեզ վստահություն ներշնչեցին, քանի որ մենք հավատում էինք մարդու կոռեկտ վարքագծին, ով քաղաքական դաշտում ազդեցություն ուներ»,- պատմում է «ԻստԻնվեստոր» ընկերության տնօրեն Ստեֆան Լաքսհուբերը»:
«ԻստԻնվեստորը» գերմանական պորտֆելային ներդրումներ կատարող հիմնադրամ է, որը շուրջ 3 տարի է մուտք է գործել Հայաստան, և նրա կատարած ներդրումների ընդհանուր ծավալը կազմում է մոտ 3 մլն ԱՄՆ դոլար: Միաժամանակ, 2007 թ. հոկտեմբերին ընկերությունը գիտաժողով է կազմակերպել' Հայաստանը, Հայաստանի տնտեսությունը և ապագա ներդրումային հնարավորությունները ներկայացնելու մասնակից ավելի քան 40 արտասահմանյան ներդրողների Գերմանիայից, Ավստրիայից և Շվեյցարիայից:
2008 թ. հունիսին ընկերությունը «Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ» ԲԲԸ-ի գլխավոր բաժնետիրոջ կողմից պահանջ է ստացել' վաճառել բոլոր բաժնետոմսերը, քանի որ «Մուլտի Գրուպ»-ը նպատակ չունի ճանաչել «ԻստԻնվեստոր» ընկերության սեփականությունը:
«Մենք ներդրել էինք այդ բաժնետոմսերի մեջ մեր ներդրողներից ստացած միջոցները, և այդ առաջարկն անընդունելի էր մեզ համար. մենք հրաժարվեցինք: Որպես պատասխան' 2008 թ. հունիսին «Մուլտի Գրուպ»-ի ներկայացուցիչը հեռախոսով տեղեկացրեց ինձ, որ նրանք կորպորատիվ միջոցառումներ կձեռնարկեն, որոնք զգալիորեն կնվազեցնեն կամ ընդհանրապես կվերացնեն մեր սեփականության արժեքը, քանի որ նրանք չեն ընդունում մեզ որպես բաժնետեր»,- շարունակում է Ստեֆան Լաքսհուբերը:
Ի վերջո, բաժնետերերի 2008 թ. հոկտեմբերի 12-ի ընդհանուր արտահերթ ժողովը որոշել է համախմբել (կոնսոլիդացնել) Երևանի «Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ» ԲԲԸ-ի բաժնետոմսերը' դրանցից ամեն 2363.5 հատը փոխարկելով մեկ նոր բաժնետոմսով, որի անվանական արժեքը 18 908 000 ՀՀ դրամ է:
Մինչ բաժնետոմսերի համախմբումը «Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատը» 124 բաժնետեր է ունեցել: Մոտ 82 %-ը պատկանում էր Գ. Ծառուկյանին, 10 %-ը' «Մուլտի Գրուպին», մոտ 7 %-ը վերաբաշխված էր մնացած բաժնետերերի միջև, որից ամենամեծ բաժինը' 3.2 %-ը, պատկանում էր «ԻստԻնվեստորին»:
Եվ քանի որ «ԻստԻնվեստոր» ընկերությանն է պատկանել թվով 1520 բաժնետոմս, իսկ մեկ նոր բաժնետոմսը պետք է հավասար լիներ 2363,5 հատ հնի, ընկերությունը չի կարողացել ձեռք բերել նույնիսկ մեկ բաժնետոմս:
Ինչո՞վ էր պայմանավորված բաժնետոմսերի համախմբումը
Այս հարցին «Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ» ԲԲԸ-ի շահերը ներկայացնող փաստաբան Դավիթ Մանթաշյանը հետևյալ պարզաբանումը տվեց. «Որոշակի դեր է խաղացել համաշխարհային ճգնաժամը, որի պատճառով գործարանը գրեթե պարալիզացված վիճակում է»: Փաստաբանի խոսքերով' անցյալ տարվա հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներից սկսած' իրացումներ գրեթե չկան: Այս իրավիճակը գործարարին դրդում է մտածել ավելի օպտիմալ, ճկուն քաղաքականություն ունենալու մասին:
Մինչդեռ խոշոր հարկատուների ցուցակի վերջին 4 տարվա ցուցանիշները այլ պատկեր են ցույց տալիս: 2006 թ. Երեւանի Արարատ գինու-կոնյակի-օղու կոմբինատը խոշոր հարկատուների ցուցակում զբաղեցրել է 166-րդ տեղը, 2007թ-ին՝ 139-րդ, իսկ 2008թ-ին գրեթե կրկնակի աճ ապահովել և հայտվել է 70-րդ հորիզոնականում' վճարելով 1. 119. 979.2 դրամ հարկ:
«Նույնիսկ նրանց ներկայությունն առանձնապես որևէ բանով չէր խանգարի խոշոր բաժնետիրոջը, որովհետև յուրաքանչյուր որոշում նա կարող էր ընդունել: Բայց այլ խնդիրներ կան, երբ որ դուրս ես գալիս միջազգային շուկա, համաշխարհային ինվեստիցիոն շուկաներում ես փորձում աշխատել, քո ընկերության վարկանիշը բարձրացնելու, նոր միջոցներ ներգրավելու համար: Այստեղ արդեն հնարավոր պոտենցիալ գործընկերները, բնականաբար, ձգտում են գործ ունենալ ոչ թե 120 , այլ մեկ կամ 2 մարդու հետ: Բիզնեսի օպտիմալ կառավարում է: Երբ որ դու գիտես, որ քո կողքին ունես գործընկեր, որը չկա, պետք է մի օր վերջակետ դնել: Մենք տարիներ շարունակ փորձել ենք գտնել, հավաքել մարդկանց: Չկան»,- ասում է Դավիթ Մանթաշյանը:
Բաժնետոմսերի համախմբումից հետո
Համախմբման արդյունքում «ԻստԻնվեստորի» և մնացած մանր բաժնետերերի մոտ առաջացել են կոտորակային բաժնետոմսեր: Դա նշանակում է, որ այդ բաժնետոմսերը պետք է հետ գնվեն նրանցից ընկերության խոշոր բաժնետերերի կողմից:
«Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատը» արտահերթ ժողովում սահմանել է կոտորակային բաժնետոմսերի հետգնման կարգը: Իսկ ընկերության մեկ ամբողջական բաժնետոմսի շուկայական արժեքը «Էն-Աուդիտ» ՍՊԸ-ն սահմանել է 28 000 դրամ: Մինչդեռ «ԻնտԻնվեստորը» մեկ բաժնետոմսը ձեռք էր բերել 105 հազար ՀՀ դրամով: Իսկ 1520 բաժնետոմսի համար վճարել էր 159 մլն 600 հազար դրամ:
«Բաժնետիրական ընկերությունների մասին» ՀՀ օրենքի 56-րդ հոդվածի և բաժնետերերի ժողովի որոշմամբ հաստատված կարգով' ընկերությունը որոշ բաժնետերերից հետ է գնել որոշ քանակի բաժնետոմսեր, որից հետո համախմբման հետևանքով առաջացել են կոտորակային բաժնետոմսերը:
2009 թ. փետրվարի 12-ին «Հայաստանի կենտրոնական դեպոզիտարիայում» կատարվել են բաժնետոմսերի հետգնմանը վերաբերող գրանցումներ:
Նկատի ունենալով, որ մինչ համախմբումը «ԻստԻնվեստոր»-ին պատկանող բաժնետոմսերի քանակը կազմել է 1520 հատ, ընկերության կողմից հետգնված կոտորակային բաժնետոմսի դիմաց հասանելիք գումարը կազմել է 14 791 622,59 դրամ:
Գերմանական ընկերությունը հրաժարվել է իր բաժնետոմսերը վաճառել 28.000 դրամով:
«Սա մեր գործարքի և մեր գնած գնի ընդամենը 20 %-ն է կազմում, չնայած որ ընկերությունն աճել է այս ժամանակահատվածում: Այս գինն իրական շուկայական արժեքի 2 %-ից էլ պակաս է: Այս քայլով «Մուլտի Գրուպը» դիտավորյալ փորձում է զրկել փոքր բաժնետերերին սեփականության իրավունքից' ակնհայտ խախտելով ՀՀ Սահմանադրությունը և օրենքները»,- կարծում է «ԻստԻնվեստորի» տնօրենը:
«ԻստԻնվեստորն» արդեն դուրս է մնացել բաժնետերերի ցուցակից, իսկ քանի որ հրաժարվել է հետգնման կարգով վաճառել իր բաժնեմասը, մարման ենթակա համարվող յուրաքանչյուր բաժնետոմսի համար սահմանվել է 9,731 դրամ:
Օրենքն անզո՞ր է Գագիկ Ծառուկյանի դեմ
«Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատը» ուներ 47 250 բաժնետոմս: «Էն-Աուդիտը» 1 բաժնետոմսը գնահատել է 28 000 ՀՀ դրամ: Դա նշանակում է ամբողջ ընկերության ամբողջ արժեքն ընդամենը 1 մլրդ 323 մլն դրամ է, կամ' 3,27 մլն եվրո, ներառյալ բրենդը, գործարանի դիրքը, հողատարածքը, կոնյակի պաշարները, լիցենզիաները և այլն:
«Մեր գնահատման համաձայն (որը մենք իրականացրել ենք' համեմատելով ԱՊՀ, Ռուսաստանի և Եվրոպայի նմանատիպ ընկերությունների հետ)' «Երևանի Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատն» իր բոլոր ակտիվներով արժե ավելի քան 200-300 մլն եվրո: Նույնիսկ եթե վերցնենք մեր ամենացածր գնահատականը' 200 մլն եվրո, ապա յուրաքանչյուր բաժնետոմսի գինը կկազմի 1,710,055 ՀՀ դրամ և ոչ թե 28 000 դրամ»,- նախագահ Սերժ Սարգսյանին ուղղված նամակում հիմնավորել է Ստեֆան Լաքսհուբերը:
«Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ» ԲԲԸ-ի շահերը ներկայացնող փաստաբան Դավիթ Մանթաշյանը նշում է, որ որևէ հայցվոր այս պարագայում իրենց դեմ խոսելու փոխարեն պետք է դատարան դիմեր և սեղանին դներ մեկ այլ գնահատողի եզրակացություն, որպեսզի վիճարկեր բաժնետոմսերի գնահատման չափը:
«Չեմ պատկերացնում, թե արտասահմանյան որ ընկերությունը պետք է գնահատեր: Նախ' այդ ընկերությունը, օրենսդրության համաձայն, հայաստանյան իշխանությունների կողմից պետք է լիցենզավորված լինի: Եթե կա այդպիսի ընկերություն և պատրաստ է գալու և գնահատելու, մենք պատրաստ ենք տրամադրել գնահատման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը: Թող դիմեին, վերցնեին գնահատումը և ասեին, որ այսինչ ընկերությունը գնահատել է այսքան»,- հիմնավորում է փաստաբանը:
«ԻստԻնվեստորը» որոշել է նաև իրավական դաշտում վերականգնել իր իրավունքները: Նա դիմել է հայաստանյան տասը փաստաբանական ընկերությունների, որպեսզի դատարանում ներկայացնեն իրենց շահերը: Նրանք բոլորը հրաժարվել են' ասելով, որ վախենում են: Մենք այդ ընկերությունների անունները չենք ուզում հիշատակել:
Ոչ մի փաստաբան չի ցանկացել վերցնել գործը և գնալ դատարան: Նրանք, ովքեր համաձայնել են, ավելի ուշ հրաժարվել են:
Ավելին' անհրաժեշտ էր ընկերության և բաժնետոմսի արժեքի մասին մեկ այլ' անկախ աուդիտորի գնահատականը: Եվ «Իստինվեստորը» նորից բախվել է աուդիտոր գտնելու խնդրին, որը կհամաձայներ այն անցկացնել: Նույնիսկ շատ հայտնի միջազգային աուդիտորական ընկերությունները հրաժարվել են օգնել' մասնավոր զրույցներում նշելով, որ չարժե մարտի մեջ մտնել երկրի ամենահարուստ և ամենահզոր մարդու հետ:
«Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը 2009 թ. ապրիլին Երևանի «Արարատ-Նոյ» կոնյակի-գինու-ջրի գործարանն անվանեց օրինակ հայ էկոնոմիկայի համար, որի թափանցիկությունը և առևտրային կուլտուրան պետք է ոգեշնչի մյուսներին: Սա' այն դեպքում, երբ նա ճշգրտորեն տեղյակ էր մեր խնդրին: Ավելի հավաստի ապացույց, որ մենք պայքարում ենք անհույս գործի համար, հնարավոր չէ գտնել»,- ասում է Ստեֆան Լաքսհուբերը:
«ԻստԻնվեստորը», բացի նախագահից և վարչապետից, այս ամենի մասին տեղյակ է պահել նաև այլ պաշտոնյաների. Ստեֆան Լաքսհուբերն անձամբ հանդիպել և զրուցել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանի հետ: Դեպքի մասին տեղյակ են նաև Գերմանիայի հայկական դեսպանատանը, Nazdaq OMX-ը:
«Մենք ոչ մի աջակցություն չստացանք Հայաստանի ոչ մի կառույցի կողմից: Ոչ մի պատասխան, ոչինչ: Իրականում ես տեսնում եմ միայն ցուցադրական ժողովրդավարություն, որը ծառայում է ազգային և անձնական շահերին, ինչը հաստատում է արևմտյան գործարարների նկատմամբ նման վերաբերմունքը»,- ասում է «ԻստԻնվեստորի» տնօրենը:
««Իստինվեստորը» դիմել է ամենատարբեր ատյանների Հայաստանում' բացառությամբ դատարանի: Ես միշտ զարմանում եմ, որ եվրոպացիները շատ սիրում են խոսել իրավական պետության մասին, իշխանության թևերի տարանջատման մասին, դատական համակարգի կարևորության մասին, բայց հենց որ խնդիրներ են ունենում Հայաստանում, անպայման դիմում են ոչ դատարան»,- ասում է փաստաբան Դավիթ Մանթաշյանը:
Դավիթ Մանթաշյանը խիստ թերահավատորեն է վերաբերվում «ԻստԻնվեստոր» ընկերության' արտասահմանցի ներդրողներ լինելու և այլ ներդրողներ ունենալու փաստին. «Ես համարում եմ, որ կա ընդամենը վարագույր' ի դեմս եվրոպացիների և «Իստինվեստոր» ընկերության: Ես կարծում եմ, որ դրա տակ այլ անձինք են, նախկին բաժնետերեր Հայաստանից»,- ասաց փաստաբանը և չցանկացավ նշել անուններ:
«ԻստԻնվեստորը», սակայն, հաստատում է, որ իրենց ներդրողները բացառապես արտասահմանցիներ են. «Ներդրողների մեծամասնությունը Գերմանիայից և Ավստրիայից են: Մենք նաև մի քանի ներդրողներ ունենք Շվեյցարիայից և Իտալիայից: Նրանցից ոմանք այլ երկրներում են ապրում, բայց ոչ մեկը ազգությամբ հայ չէ և չի ապրում Հայաստանում»,- մեր հարցմանը պատասխանել է Ստեֆան Լաքսհուբերը:
Այս փաստը ստուգվել է նաև Կենտրոնական բանկի կողմից: ԿԲ-ն ստուգել է «ԻստԻնվեստորի» ներդրողների ամբողջ ջուցակը, որը բաղկացած է եղել 180 ներդրողներից:
Բաժնետերերն անհայտ են
Բաժնետոմսերի համախմբումից հետո և այս պահի դրությամբ Գագիկ Ծառուկյանին են պատկանում բաժնետոմսերի 80 %-ը, «Մուլտի Գրուպ»-ին' 10 %-ը: Մնացածը դեռևս ենթակա է մարման, քանի որ 124 բաժնետերերից մոտ 30-ն անհայտ են: Կան ընդամենը մարդկանց անուն-ազգանունները: Որոշ մարդիկ արդեն մահացել են:
«Ոչ մի բան որևէ մեկից չի պակասում: Եթե օրենքը մեզ պարտադրում է 30 օրում ավարտել այդ գործընթացը, որից հետո բաժնետոմսը որևէ արժեք չունի, կարելի է պատից կախել այն: Մենք գնացինք այլ ճանապարհով: Մենք չբավարարվեցինք 30 օրով, այլ ասացինք' մինչև 2009 թ. հուլիսի 1-ը, հարգելի բաժնետերեր, ներկայացեք կամ որևէ կերպ իմաց տվեք, որ դուք կաք»,- հավելում է փաստաբանը:
Նրա խոսքերով' թե՛ Գագիկ Ծառուկյանի, թե՛ «Մուլտի Գրուպ»-ի մոտ առաջացել են կոտորակային բաժնետոմսեր, բայց այդ մասով մարվել են: «Բացարձակ խնդիր կամ խանգարող հանգամանք չկար, «Իստինվեստորը» գտներ մյուս բաժնետերերին, գար որոշակի համաձայնությունների, համախմբեր կամ ավելի մեծացներ իր ունեցածը: Իր 3 տոկոսին ինքը կկարողանար գումարել մյուս երեքը կամ գոնե նրա մի մասը: Եվ այսօր կարող էր լինել այլ իրավիճակ, բայց իրենց պասիվությունը բերեց այլ բանի»,- ասում է Դավիթ Մանթաշյանը' թերևս մոռանալով վերևում իր իսկ ասածները, որ բաժնետերերի մեծ մասն անհայտ են:
Բաժնետերերը, որոնք ներկայացել են մինչև հուլիսի 1-ը, իրենց փոխհատուցումը ստացել են ընկերությունից: Չներկայացած բաժնետերերի գումարները' 22 մլն դրամի չափով, պահպանվում են «Արդշինինվեստբանկի» հատուկ հաշվեհամարում: Հուլիսի 1-ն անցել է, 63 բաժնետերեր դեռ չեն ստացել իրենց գումարները, դրանց մեջ են նաև անհայտ բաժնետերերը:
«Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ»-ի բաժնետերերը ցանկանում են վերականգնել իրենց սեփականության իրավունքը
«Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ» ԲԲԸ-ի բաժնետոմսերի համախմբումը և ընկերության փոխհատուցումը չի բավարարել ևս 5 բաժնետերերի:
Աստղիկ Թադևոսյանը 2008 թ. նոյեմբերի 14-ին դիմել է դատարան: Նրան էր պատկանում 33 բաժնետոմս: Երևանի քաղաքացիական դատարանը, Սամվել Թադևոսյանի նախագահությամբ, 2008 թ. դեկտեմբերին մերժել է հայցվորի' հոկտեմբերի 12-ի ընկերության ընդհանուր ժողովի բաժնետոմսերի կոնսոլիդացման որոշումն անվավեր ճանաչելու և բաժնետոմսերի հետգնման արժեքը վերանայելու պահանջը:
Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանում լսվում է ևս 4 այլ բաժնետերերի բողոքն ընդդեմ «Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ» ԲԲԸ-ի:

German Firm Loses Shares in Armenian Company Owned by Gagik Tsarukyan
In May, 2006, the German company “Ostinvestor” purchased 1,520 shares of the “Yerevan Ararat Brandy-Wine-Vodka Factory” (YABWV). This amounts to 3.2% of Ararat’s outstanding shares.
In the fall of 2007, “Ostinvestor” shareholders visited the YABWV plant, but were restricted to a small part of the plant’s huge expanse. There, they got to evaluate and appreciate the unique flavor of Armenian cognac.
“At the time of our purchase, the majority stockholder was the Armenian oligarch Gagik Tsarukyan, the richest living Armenian in the country. He holds his shares through his Armenian firm “MultiGroup”. He is a powerful force in Armenian politics and presides over his political party called ” Prosperous Armenia”. The majority shareholder’s background was encouraging to us as political activities led us to trust that proper procedure would be followed,” says “Ostinvestor” CEO Stefan Laxhuber.
“Ostinvestor” is a German firm that makes portfolio investments. In the past three years it has entered the Armenian market with a total investment of around $3 million. In October 2007, the firm organized a conference dealing with the Armenian economy and investment opportunities to more than forty investors from Germany, Austria and Switzerland.
In June, 2008, the German firm received a note from the principal shareholder of YABWV, demanding that it sell all its shares since “MultiGroup” wasn’t prepared to recognize the “Ostinvestor” holdings.
“Furthermore, there were several other domestic and foreign minority shareholders. In addition, the purchase price for our block of shares was very low. Suddenly, in June 2008, we were “politely yet forcefully” (the details will be spared) requested to transfer our NOY stock to MultiGroup. The CEO of MultiGroup (his interpreter, rather) shared with us by telephone that the cognac firm now belonged only to MultiGroup. We would have no right to own shares in this company,” continued Stefan Laxhuber.
“Ostinvestor” winds up with nothing after share consolidation
In the end, at a special October 12, 2008, stockholders’ meeting it was decided to consolidate the shares of YABWV by issuing one new share for each 2363.5 held at a valuation of 18,908,000 Armenian drams* (approximately 45.212 Euros.)
Before the consolidation of YABWV shares, there were 124 stockholders. Some 82% were held by Gagik Tsarukyan, 10% by “MultiGroup” and about 7% by remaining stockholders. “Ostinvestor” held 3.2%.
Given that “Ostinvestor” only held 1,520 shares and one new share was to be the equivalent of 2,363.5 shares, the German firm wasn’t able to secure even one share of the new stock issue.
What was the reason for the stock consolidation? YABWV’s legal representative, attorney Davit Mantashyan, offered the following explanation, “The world economic crisis had a certain part to play. The plant was practically paralyzed as a result.” According to the attorney, as of October-November of last year there have been practically no sales and this forced the plant to consider a more efficient and flexible management policy.
“Even their presence wouldn’t have particularly hindered the majority stockholder since he could have made decisions on his own. But there are other problems when you enter the international market and try to work in the global investment markets. You have to raise the standing of the company and seek out new financing. In this situation, potential investors would rather deal with one or two individuals and not with 120. This is optimal business practice. When you know that you have a business partner by your side, that isn’t there, one day you have to put a halt to things. For years on end we tried to locate and bring people in. They don’t exist,” says Mr. Mantashyan.
Official figures for the largest tax payers over the past four years tell a different story. In 2006, YABWV placed 166 in the list of largest Armenian taxpayers. In 2007, it moved up to 139th place. In 2008, it came in at 70th place with a tax payment of 2.5 million Euros.
“Ostinvestor” shares drop from 184 to 69 Euros per
As a result of the share consolidation, “Ostinvestor” and the other minor shareholders wound up with fractional shares. This means that these shares were to be sold back to the major holders.
During the special YABWV meeting, a formula for the resale of these fractional shares was worked out. The firm of “En-Audit” pegged the market value of one full share at approximately 69 Euros. “Ostinvestor”, however, had spent 184 Euros per share and thus wound up paying 279.680 Euros for its original 1,520 shares.
According to Article 56 of the RoA “Law regarding stock companies” and the formula reached at the firm’s shareholder meeting, the company bought back a certain number of shares from certain stockholders which resulted in fractional shares due to the consolidation.
On February 12, 2009, records were made of the share buyback at Armenia’s Central Depository.
Taking into account that “Ostinvestor” owned 1,520 shares before the consolidation, the amount accruing from the fractional shares buyback equals 27.467 Euros.
The German company refused to sell its shares at 69 Euros per.
“This is just about 20 % of the price of the last trades and our purchase price. Furthermore, the company has done significantly well since then. And less than 2% of the real market value. With this step MultiGroup intentionally tries to deprive minor shareholders of their owner rights, obviously breaking the Constitution and Legislation of Republic of Armenia,” argues the “Ostinvestor” CEO.
“Ostinvestor” is no longer listed as a shareholder and since it has refused to sell back its shares according to the formula reached, a value of 18 Euros has been set for each share to be closed out.
Is the law powerless against Gagik Tsarukyan?
YABWV had 47,250 outstanding shares. The “En-Audit” firm set a value on each share at 69 Euros. This means that the entire capital base of the company was only 3.26 million Euros including the trademark, property, brandy reserves, licenses, etc.
“According to our valuation-which we do comparing it with similar companies in CIS, Russia and Europe- the whole company YABWV with all its assets is worth more than 200-300 million Euros. So even if we take our lowest valuation of 200 million Euros, we come to a price of 1.710.055 AMD per,(approximately 4232 Euros-)” states Stefan Laxhuber in a letter sent to RoA President Serzh Sargsyan
YABWV attorney Davit Mantashyan notes that any plaintiff in this situation should apply to the courts instead of speaking out against them and place the findings of another valuation on the table in order to litigate the share price.
“I really can’t say what foreign company can conduct such an evaluation. First, any such company, according to the laws on the books, must be licensed in Armenia. If such a firm exists that is willing to come and make an appraisal, we are prepared to hand over all pertinent documentation. They should have gone out and come up with such an appraisal and presented it,” the attorney argues.
“Ostinvestor” has decided to apply to the courts in defense of its rights. The firm had sought the assistance of ten law firms in Armenia to represent its interests in the courts. All declined the job saying that they were afraid of the ramifications. We prefer not to reveal their names at the present time.
Lawyers afraid to defend “Ostinvestor” in courts
Not one attorney has taken the job of defending the German firm in the courts. Those who initially agreed backed out later.
Furthermore, what was needed was another independent appraisal of the company and its shares. “Ostinvestor” also faced the challenge of locating an auditing firm that would conduct such an appraisal. Even internationally known auditing firms declined to help confessing, during private conversations, that it was pointless to do battle with Armenia’s most powerful and wealthy individual.
“In mid-April 2009 Armenian´s Prime Minister Tigran Sargsyan publicly praised “Noy” brandy, produced by YABWV, as a ‘model for the Armenian economy that others should take as an example for its transparency and corporate culture’. He said this despite verifiably having been informed of the details of our problem. There could hardly be a clearer sign that we’re fighting a losing battle,” says Stefan Laxhuber.
In addition to informing the president and prime minister, “Ostinvestor” also contacted a number of other officials regarding the matter. CEO Stefan Laxhauber personally met with RoA Economics Minister Nerses Yeritsyan. The German Embassy in Armenia has also been kept in the loop as well as NASDAQ OMX, the world’s largest exchange company.
“Not from one single Armenian authority did we receive even a hint of an answer. Not one single reply – nothing! What remains is a hypothetical democracy under whose guise national and personal interests dictate dealings with westerners like us,” states the “Ostinvestor” CEO.
Attorney Davit Mantashyan says, ““Ostinvestor” has applied to a host of organizations in Armenia fort help except the courts. I am always amazed that Europeans like to speak about having a legal government, the separation of state powers and the importance of the judicial system. But when they face problems in Armenia they take their case everywhere but the courts.”
Davit Mantashyan is very suspicious when it comes to the existence of “Ostinvestor’s” foreign investors and claims that it has other investors. “I believe that all that exists is a curtain, in the person of the Europeans and “Ostinvestor”. I think that there are other individuals hiding under this curtain; former shareholders from Armenia,” the attorney stated, preferring not to give any names.
“Ostinvestor”, however, argues that its investors are solely foreigners “The vast majority are professional investors from Germany and Austria. We also have few investors from Switzerland and Italy. Some of our investors live in other countries, but none of them lives in Armenia or has Armenian nationality,” Stefan Laxhuber replied when we asked about the investor base.
This information was also checked by the RoA Central Bank. The Bank reviewed the total investor list of “Ostinvestor”, comprised of 180 names.
Some “Yerevan Brandy & Wine” Shareholders Untraceable
After the share consolidation, Gagik Tsarukyan presently owns 80% of YABWV shares and MultiGroup 10%. The rest are subject to closure since about 30 of the 124 shareholders cannot be tracked down. All that exists are names. Several have since passed away.
Attorney Mantashyan claims, “If the law stipulates that we have to complete this process within 30 days, after which a share will have no value at all, you can hang it from a wall. We went along a different route. We weren’t satisfied with 30 days bur rather said ‘dear shareholders, either come forward by July 1, 2009 or make it know that you exist.”
The attorney states that fractional shares surfaced with Gagik Tsarukyan and with MultiGroup but that they were liquidated. “There was absolutely no problem or conflicting factor for “Ostinvestor” to locate the other shareholders and agree to pool the shares or for the firm to increase its share. The company could have added the other the 3%, or a portion of it, to the 3% it had. Had it done so the situation might be different today. But due to its passivity it wound up where it is now,” argues Mr. Mantashyan, perhaps forgetting that he himself stated that most of the other shareholders can’t be found.
Those shareholders that came forth by July 1 were compensated by the company. The shares of those who didn’t, with a value of about 54.455 Euros are being kept in a special “ArdshinInvestBank” account. July 1 has come and gone and 63 shareholders still haven’t received compensation. These include those shareholders who are untraceable.
Other “Yerevan Brandy & Wine” minority shareholders petition courts for redress
Five other shareholders haven’t agreed to the consolidation of YABWV shares and the compensation deal.
On November 14, 2008, Astghik Tadevosyan sought redress in the courts. She owned 33 shares. In December, 2008, Yerevan Civil Court Presiding Judge Samvel Tadevosyan threw out the suit of the plaintiff, dated October 12, 2009, demanding that the decision taken by the special shareholders’ meeting to consolidate YABWV shares be invalidated and that the buyback valuations be reviewed.
The complaints of four other shareholders directed against YABWV are now being heard by the Civil Appeals Court.
—————————————
* Hereinafter, all the sums, which originally were in Armenian drams, will be provided in Euros, according to relevant days’ exchange rates.