ԱՄՆ-ում այս տարի հայկական ՏՏ կենտրոն կբացվի
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիաների ամենամյա «ԱրմԹեք» համաժողովն այս տարի տեղի կունենա ԱՄՆ-ում նոյեմբերին: «ԱրմԹեք 2012» համաժողովի օրակարգում են լինելու նաև ԱՄՆ-ի Սիլիկոնյան հովտում (Silicon Valley) հայաստանյան ՏՏ ներկայացուցչություն բացելու և ներկայացուցիչ ընտրելու հարցերը: Այս մասին «Հետքին» հայտնեց Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի (ՁԻՀ) տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը: Նրա խոսքով՝ Կալիֆորնիայում հայկական ՏՏ ներկայացուցչություն բացելու ծրագիրն արդեն հաստատված է:
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ-ում հայկական ՏՏ ներկայացուցչություն ստեղծելու պայմանավորվածությունը ձեռք էր բերվել դեռ երեք տարի առաջ՝ «ԱրմԹեք 2009» համաժողովի ժամանակ: 2010թ. Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) գործունեության հոբելյանական տասնամյակի կապակցությամբ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը ելույթ ունեցավ, որում ԱՄՆ-ում հայկական ՏՏ ներկայացուցչություն բացելու ժամկետ էր նշում 2010թ.-ը:
«Այս տարի կարող ենք «ԱրմԹեք 2009»-ին ձեռք բերված պայմանավորվածություններն ի կատար ածել,- իր ելութում նշում է վարչապետը:- Առաջին հերթին դա այն գաղափարն է, որ դուք առաջ քաշեցիք՝ ունենալ մշտական ներկայացուցչություն Սան Հոսեում, որը կներկայացնի հայկական ընկերությունների շահերը և հնարավորություն կտա մի կողմից մեր պատարստած ապրանքն ու ծառայությունն իրացնել Սիլիկոնյան հովտում, մյուս կողմից կապահովի այդ աշխարհի հզորագույն կենտրոնի կապը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հայկական աշխարհի հետ»:
Բագրատ Ենգիբարյանը նշեց, որ ծրագիրը հատատման փուլն էր անցնում, իսկ այսօր արդեն «մրցութային փուլում» է: «Մենք այժմ ընտրում ենք ՏՏ կենտրոնի ներկայացուցչին, ում կառաջադրենք «ԱրմԹեքի» այս տարվա համաժողովի ժամանակ»,- ասաց նա:

В этом году в США откроется центр армянских ИТ
В этом году ежегодный форум армянских высоких технологий “АрмТек” пройдет в ноябре в США. В повестку “АрмТек-2012” войдут также вопросы открытия в Силиконовой долине представительства армянских ИТ и избрания представителя. Об этом “Hetq”-у сообщил директор Фонда “Инкубатор предприятий” Баграт Енгибарян. По его словам, программа открытия в Калифорнии представительства армянских ИТ уже утверждена.
Напомним, что договоренность об этом была достигнута три года назад на форуме “АрмТек-2009”. На юбилейном мероприятии, посвященном 10-летию деятельности Союза предприятий информационных технологий (СПИТ), премьер-министр РА Тигран Саркисян сказал, что представительство армянских ИТ в США откроется в 2010 г. Премьер также отметил, что открытие постпредства в Сан-Хосе с одной стороны даст возможность реализовать в Силиконовой долине созданные в Армении продукцию и услуги, а с другой – обеспечит связь этого мощнейшего в мире центра с армянским миром информационных технологий.
По словам Баграта Енгибаряна, в настоящее время идет выбор кандидата, который будет представлять центр армянских ИТ. Его имя будет названо на форуме “АрмТек” этого года.