Փաշինյանը հանդիպել է ԵԽ անվտանգային ու պաշտպանական հարցերով կոմիտեի նախագահին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպական խորհրդարանի անվտանգային ու պաշտպանական հարցերով կոմիտեի նախագահ Նատալի Լուազոյի (Renew Europe, Ֆրանսիա) հետ: Հայտնում է Կառավարության մամուլի ծառայությունը։
«Քննարկվել են Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցությանը վերաբերող հարցեր, որոնց առաջմղման հարցում կարևորվել է ԵՄ օրենսդիր մարմնի դերը։ Այս համատեքստում, անդրադարձ է կատարվել գործընկերության խորացման հեռանկարներին և այդ ուղղությամբ երկուստեք գործադրվող ջանքերին։
Մտքեր են փոխանակվել Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող զարգացումների շուրջ: Վարչապետը խոսել է առկա մարտահրավերների հաղթահարման ուղղությամբ հայկական կողմի մոտեցումների մասին։
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է Հայաստանի Հանրապետության համար դժվարին պայմաններում Եվրոպական խորհրդարանի կողմից ցուցաբերած սկզբունքային մոտեցմանն ու հստակ գնահատականներով և ուղերձներով ընդունված փաստաթղթերը։
Նատալի Լուազոն շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին` Հայաստանի Հանրապետության Երախտագիտության մեդալով պարգևատրելու համար և նշել, որ հետագայում ևս շարունակելու է ակտիվ գործունեությունը` ի նպաստ Հայաստանի ու բարեկամ հայ ժողովրդի:
Մեդալն օրերս Նատալի Լուազոյին էր հանձնել Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը` ՀՀ համար առանցքային կարևորության հարցերի առաջմղման, մարդասիրական արժեքների պաշտպանության գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար»,- նշված է հաղորդագրությունում։

Armenian PM Nikol Pashinyan and European Parliament Subcommittee on Security and Defence Chair Nathalie Loiseau met today on the sidelines of the Munich Security Conference and discussed prospects to deepen ties between the European Union and Yerevan.
Prior to the meeting, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan bestowed Loiseau with Armenia’s Medal of Gratitude for her significant contribution to promoting issues of key importance for Armenia and protecting humanitarian values.
Loiseau is a member of the European Parliament’s Renew Europe Group that condemned Azerbaijan’s September 2023 “pre-planned and unjustified military attack against the Armenians of Nagorno-Karabakh.”
Renew Europe backed a resolution calling for sanctions against Baku and condemned Azerbaijani military incursions into the internationally recognized territory of Armenia.
(The European Parliament, by a vote of 491-9 on October 5, 2023, adopted the resolution calling on the European Union to undertake a comprehensive review of its relations with Baku.)
Loiseau is quoted as saying the following when the resolution was debated at the European Parliament
“Baku is primarily responsible for the ethnic cleansing that has just taken place and must be held accountable. But another disaster looms: Azerbaijan and Turkey have not given up on their plans to erode Armenia's sovereignty, as Vladimir Putin has not given up on bringing down the democratic government of Nikol Pashinyan. Until now, Europe has remained passive, for the worst of reasons and the Ukraine scenario should not be repeated. Let's not repeat our mistakes. Let's save our honour. Let's save Armenia.”