Bank of Georgia-ն Ամերիաբանկը կգնի 303.6 միլիոն դոլարով
Վրացական Bank of Georgia Group PLC-ն («BOGG») այսօր հայտարարություն է տարածել հայկական «Ամերիաբանկ»-ը (Ameriabank CJSC) գնելու մասին։ Վրացական կողմը նշում է, որ գործարքը կարժենա 303.6 միլիոն դոլար։
Այդպիսով Bank of Georgia Group PLC-ն կդառնա «Ամերիաբանկ»-ի հիմնական բաժնետեր՝ ձեռքբերելով բաժնետոմսերի 90%-ը։ Մնացած 10%-ը կպահպանի Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ)։
Գործարքի մասին հայտարարություն է տարածել նաև «Ամերիաբանկը»՝ նշելով, որ գործարքը դեռ պետք է հաստատվի կողմերի ընդհանուր բաժնետերերի ժողովների, ինչպես նաև հավանության արժանանա կարգավորող մարմինների՝ ներառյալ ՀՀ Կենտրոնական բանկի կողմից։
Հիշեցնենք, որ «Ամերիաբանկի» կանոնադրական կապիտալում անուղղակի նշանակալից մասնակցություն ունեցող անձանցից է Բաքվի բանտում պահվող Ռուբեն Վարդանյանը («Իմաստ Գրուպ (Սի-Ուայ) Լիմիթեդ», մասնակցության չափը՝ 48.82%):

“Bank of Georgia” купит “Америабанк” за 303.6 млн долларов
Грузинский “Bank of Georgia Group PLC” (“BOGG”) сегодня распространил заявление о покупке армянского “Америабанка” (Ameriabank CJSC). Как отмечает грузинская сторона, стоимость сделки составит 303.6 млн долларов.
Таким образом, в случае приобретения 90% акций “Америабанка” “Bank of Georgia Group PLC” станет его основным акционером. Остальные 10% сохранит Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР).
С заявлением выступил и “Америабанк”, который отметил, что сделка еще должна быть утверждена общими собраниями акционеров сторон, а также удостоиться одобрения со стороны регулирующих органов, включая Центральный банк РА.
Напомним, что лицом, имеющим значительное косвенное участие в уставном капитале “Америабанка” является содержащийся в настоящее время в бакинской тюрьме Рубен Варданян (“Имаст Групп (Си Уай) Лимитед), размер участия - 48.82%).