Վարչապետը հանդիպել է ֆրանսիական մի խումբ խոշոր ընկերությունների ղեկավարների հետ
Շարունակվում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի աշխատանքային այցը Ֆրանսիա: Փետրվարի 22-ի առավոտյան վարչապետն այցելել է «Քաղաքական երկխոսության էլիտար ակումբ», որտեղ հանդիպում է ունեցել տարբեր ոլորտներում գործունեություն ծավալող ֆրանսիական խոշոր մի խումբ ընկերությունների ղեկավարների հետ: Ստորեւ՝ նրա աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունն այդ հանդիպումների մասին։
Վարչապետն անդրադարձել է Հայաստանի տնտեսական զարգացման տեմպերին, տնտեսական ակտիվության հեռանկարներին, տնտեսության ոլորտում Կառավարության կողմից իրականացվող ծրագրերին, բիզնես միջավայրի բարելավման քայլերին, ներդրումային ծրագրերի հնարավորություններին:
Իր խոսքում վարչապետը նշել է, որ 2023 թվականի արդյունքներով Հայաստանի պետական բյուջեի եկամուտները 2018 թվականի համեմատ գրեթե կրկնապատկվել են. աճը 90 տոկոսից ավելի է: «Սա նշանակում է, որ երկրում ստվերի կրճատման և մրցակցության իրավիճակի բարելավման շատ էական փոփոխություններ են տեղի ունեցել: 2023 թվականին տնտեսական աճը Հայաստանում կազմել է 8,7 տոկոս, ինչն ակնհայտորեն բարձր ցուցանիշ է: 2022-ին մեր տնտեսական աճը եղել է 12,6 տոկոս, 2021-ին՝ 5,6 տոկոս»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետն արձանագրել է, որ աշխատատեղերի էական բարելավում է տեղի ունեցել: «2018 թվականից ի վեր Հայաստանում ստեղծվել է 180 000 նոր աշխատատեղ: Եվ սա ընդհանուր աշխատատեղերի թվի մեջ մոտավորապես 30 տոկոս աճ ունի: 2023 թվականն էական էր նաև նրանով, որ մենք՝ մեկ մարդու հաշվով, ՀՆԱ ցուցանիշով էական առաջընթաց ունեցանք, և Հարավային Կովկասում, ըստ էության, այս ցուցանիշով այժմ առաջին տեղում ենք:
Իհարկե, մեզ համար շատ էական և կարևոր են այն ներդրումները և տնտեսական համագործակցությունը, որ ունենք Ֆրանսիայի հետ: Իհարկե, արդեն նշվեց «Պեռնո Ռիկար»-ի բավականին երկարատև և նկատելի ներկայությունը Հայաստանի Հանրապետությունում, և նաև մի շարք այլ ընկերություններ գործում են Հայաստանի բանկային համակարգում, կենսաթոշակային ֆոնդերի կառավարման գործում: Ուզում եմ նշել «Վեոլիա» ընկերության ներկայությունը Հայաստանում: Եվ մենք վերջերս քննարկում էինք, որ ջրային ոլորտում մեր համագործակցությունը պետք է ակտիվացնենք և խորացնենք: 2021 թվականի արտահերթ ընտրությունների արդյունքներով խնդիր է դրվել տարեկան միջինում 7 տոկոս տնտեսական աճ ապահովել, և մենք հույս ունենք, որ նաև Ֆրանսիայից նոր ընկերություններ կգան Հայաստան, գործունեություն կծավալեն ամենատարբեր ոլորտներում, որովհետև 7 տոկոս տնտեսական աճի ամբիցիոզ ծրագիրն իրականացնելու համար մեզ համար նաև աջակցություն է պետք»,- նշել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ տնտեսության արդիականացման ոլորտում էական ծրագրեր են իրականացվում: «Ներդրումային ծրագրերի առումով կուզեի ուշադրություն հրավիրել Հայաստանում 300 դպրոց և 500 մանկապարտեզ կառուցելու ծրագրի վրա: Շինարարական ընկերությունները, որոնք կարող են հետաքրքրված լինել նման մրցույթների մասնակցելու համար, մենք նույնպես հետաքրքրված ենք: Հյուսիս-Հարավ ծրագիրը կա, որը 1 մլրդ և ավելի դոլարանոց ծրագիր է»- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը ֆրանսիական ընկերությունների ուշադրությունն է հրավիրել «Ակադեմիական քաղաք» ծրագրի վրա: «Մենք ուզում ենք բարձրագույն կրթության ոլորտում նոր քաղաք ստեղծել, հիմնադրել: Մենք արդեն կոնկրետ աշխատանքները սկսել ենք այդ ուղղությամբ:
Պիտի արձանագրեմ, որ մշակվող արդյունաբերության ոլորտում ենք ցանկանում լուրջ ներդրումային ծրագրերով հետաքրքրվել: Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը շարունակում է մեր տնտեսության առաջատար ճյուղերից մեկը մնալ: Եվ հիմա Ֆինանսների նախարարությունը և Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը ոլորտի հետ քննարկումների մեջ են, որպեսզի տեսնենք, թե ինչով կարող ենք ավելի լավարկել ՏՏ ոլորտի օրենսդրական կարգավորումները, որպեսզի ավելի գրավիչ դարձնենք մեր երկիրն այդ իմաստով:
2023 թվականին Հայաստանի Հանրապետությունը տուրիզմի ոլորտում շատ տեսանելի առաջընթաց է արձանագրել՝ այն առումով, որ զբոսաշրջիկների ներհոսքն արդեն իսկ գերազանցել է 2019 թվականի ցուցանիշը: Հիմա Հայաստանում նաև գինեգործությունն է շատ լավ տեմպերով զարգանում, և այստեղ նույնպես, կարծում եմ, ներդրումային պոտենցիալ կա: Ջրամբարաշինության լայն ծրագիր ունենք: Մասնավորապես, այս պահին ընթացքի մեջ է 15 միջին և փոքր չափերի ջրամբարների կառուցման ծրագիրը: Սա մենք ընտրել ենք որպես ռազմավարություն»,- նշել է վարչապետը:
Հաջորդիվ քննարկվել են շինարարության, ենթակառուցվածքների զարգացման, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության, բարձր տեխնոլոգիաների, արդյունաբերության ոլորտներում համագործակցությանն ու ծրագրերի իրականացման հնարավորություններին վերաբերող հարցեր: Վարչապետը պատասխանել է հանդիպման մասնակից ընկերությունների հարցերին:
Նիկոլ Փաշինյանը առանձին հանդիպումներ է ունեցել նորագույն տեխնոլոգիաների ոլորտում գործող Thales, IDEMIA ընկերությունների, «Պեռնո Ռիկար», զբոսաշրջության ոլորտում գործող Societe des Troia-Valles ընկերության ղեկավարների հետ:

Премьер-министр провел встречу с руководителями ряда крупных французских компаний
Продолжается рабочий визит премьер-министра Никола Пашиняна во Францию. Утром 22 февраля премьер-министр посетил “Элитный клуб политического диалога”, где провел встречу с руководителями ряда крупных французских компаний, работающих в различных сферах.
Премьер-министр коснулся темпов экономического развития Армении, перспектив экономической активности, реализуемых правительством в сфере экономики проектов, шагов по улучшению бизнес-среды, возможностей инвестиционных программ.
В своей речи премьер-министр отметил, что по итогам 2023 года по сравнению с 2018 годом доходы госбюджета Армении увеличились почти вдвое (более 90%). “Это означает, что произошло много существенных изменений в плане сокращения тени и улучшения конкурентной ситуации. В 2023 году экономический рост в Армении составил 8,7%, что, очевидно, является высоким показателем. В 2022 году наш экономический рост составил 12,6%, в 2021 году - 5,6%”, - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр отметил, что произошло значительное улучшение в плане рабочих мест. “С 2018 года в Армении создано 180 тыс новых рабочих мест. И это примерно 30-процентное увеличение общего числа рабочих мест. 2023 год был знаменателен еще и тем, что мы добились значительного прогресса по показателю ВВП на душу населения и фактически сейчас находимся на первом месте среди стран Южного Кавказа.
Конечно, для нас очень значимы и важны инвестиции и экономическое сотрудничество с Францией. Здесь уже упоминалось о достаточно длительном и заметном присутствии “Pernod Ricard” в Республике Армения, а также ряд других компаний действует в банковской системе Армении, в управлении пенсионными фондами. Хочу отметить присутствие компании Veolia в Армении. И недавно мы обсуждали, что нужно активизировать и углублять наше сотрудничество в водной сфере.
По результатам внеочередных выборов 2021 года поставлена задача обеспечить среднегодовой экономический рост на уровне 7%, и мы надеемся, что новые компании из Франции также придут в Армению, будут работать в различных сферах, потому что нам также нужна поддержка для реализации амбициозного плана по обеспечению 7-процентного экономического роста”, - сказал премьер-министр.
Никол Пашинян подчеркнул, что в сфере модернизации экономики реализуются важные проекты. “В плане инвестиционных программ хотел бы обратить внимание на план строительства в Армении 300 школ и 500 детских садов. Нам очень интересны строительные компании, которые могут быть заинтересованы в участии в таких тендерах. Есть проект Север-Юг, это проект стоимостью 1 млрд долларов и более”, - сказал премьер-министр.
Никол Пашинян обратил внимание французских компаний на проект “Академический городок”. “Мы хотим создать, основать новый город в сфере высшего образования. Мы уже начали конкретные работы в этом направлении.
Должен отметить, что мы заинтересованы в серьезных инвестиционных проектах в сфере развитой обрабатывающей промышленности. Область информационных технологий продолжает оставаться одной из ведущих отраслей нашей экономики. И сейчас министерство финансов и министерство высокотехнологической промышленности обсуждают с отраслью, как мы можем улучшить правовое регулирование ИТ-сектора, чтобы сделать нашу страну более привлекательной в этом смысле.
В 2023 году в Республике Армения зафиксирован весьма заметный прогресс в сфере туризма, в том смысле, что приток туристов уже превысил показатель 2019 года. Сейчас в Армении виноделие также развивается очень хорошими темпами, и я думаю, что здесь тоже есть инвестиционный потенциал. У нас есть объемная программа строительства водохранилищ. В частности, сейчас реализуется проект строительства 15 средних и малых водохранилищ. Мы выбрали это в качестве стратегии”, - сказал премьер-министр.
Затем были обсуждены вопросы, связанные с сотрудничеством и возможностями реализации проектов в сферах строительства, развития инфраструктуры, сельского хозяйства, туризма, высоких технологий и промышленности. Премьер-министр ответил на вопросы участвующих во встрече представителей компаний.
Никол Пашинян провел отдельные встречи с руководителями работающих в сфере новейших технологий компаний Thales и IDEMIA, компании “Pernod Ricard”, работающей в сфере туризма компании Societe des Troia-Valles.