Նիկոլ Փաշինյանի հարցազրույցը France 24 հեռուստաընկերությանը (տեսանյութ)
France 24, Մարկ Պերելման – France 24-ի հարթակում ենք: Հրավիրված է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Շնորհակալություն, պարոն վարչապետ, Դուք մասնակցեցիք Միսաք Մանուշյանի, ինչպես նաև նրա տիկնոջ՝ Մելինեի վերահուղարկավորության արարողությանը: Նրանք կոմունիստներ էին, դիմադրողներ, նրանք նաև հայեր էին: Ի՞նչ զգացիք Դուք, որո՞նք էին Ձեր զգացմունքները:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Շատ հուզիչ միջոցառում էր, և պիտի ասեմ, որ Հայաստանում էլ շատ լայն արձագանք է գտել, Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերությունն ուղիղ եթերում հեռարձակել է և մեր հանրության շրջանում շատ մեծ արձագանք է ստացել։ Իհարկե, հպարտության զգացումը և այն արձանագրումը, որ հայ ժողովուրդը ֆաշիզմի դեմ պայքարում շատ էական և լուրջ ներդրում է ունեցել ոչ միայն արևելյան ճակատում, այլև արևմտյան ճակատում։ Դա շատ կարևոր է։
France 24, Մարկ Պերելման – Ուզում եմ վերադառնալ Հայաստանում իրավիճակին: Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի բռնագրավումից հետո նախորդ սեպտեմբերին, ինչպես նաև մի քանի օր առաջ կրկին խնդիրներ եղան, Դուք հանդիպեցիք Մյունխենում պարոն Ալիևին, և նա այդ հանդիպումը որակեց որպես կառուցողական և օգտակար: Արդյոք կարո՞ղ եք ասել, որ ձեր հարաբերություններում հույս կա և առաջընթաց կա: Ի՞նչ եք կարծում:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Ցավոք, այս ընթացքում եղել են դեպքեր, երբ բանակցությունների սենյակում շատ բան կոնստրուկտիվ է եղել և օգտակար, բայց հետագայում միշտ չէ, որ մենք դրա իրականացումը տեսնում ենք։ Հույս ունեմ՝ այս անգամ այդպես կլինի։ Եվ ինչի՞ մասին է խոսքը` երեք հիմնական սկզբունքների, որ համաձայնեցվել են Պրահայում, որ համաձայնեցվել են նաև Բրյուսելում, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը միմյանց տարածքային ամբողջականությունը ճանաչում են 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա, ինչը նշանակում է, որ Խորհրդային Հայաստանը և Խորհրդային Ադրբեջանը ճշգրտորեն ժամանակակից Հայաստանի Հանրապետությունը և Ադրբեջանական Հանրապետությունն են։
Ալմա-Աթայի հռչակագիրը պետք է դառնա երկու երկրների միջև սահմանազատման քաղաքական հիմքը, ինչը նշանակում է, որ մեր երկրների միջև նոր սահման ստեղծելու անհրաժեշտություն չկա, պարզապես պետք է գետնի վրա արտահայտել այն սահմանները, որոնք գոյություն են ունեցել Խորհրդային միության փլուզման պահին։ Եվ երրորդը, որ տարածաշրջանային կոմունիկացիաները պիտի բացվեն երկրների ինքնիշխանության, իրավազորության սկզբունքի հիման վրա` հավասարության և փոխադարձության շրջանակներում։ Մենք այս սկզբունքները կենտրոնացրել ենք և արտահայտել «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծում։ Եթե Ադրբեջանն այս բոլոր ուղղություններով վերահաստատի նաև գործնականում իր ստանձնած պարտավորությունները՝ մենք խաղաղության հասնելու ճանապարհին շատ խոչընդոտներ չենք ունենա։
France 24, Մարկ Պերելման - Ըստ Ձեզ, պարոն վարչապետ, արդյոք խաղաղության պայմանագիրը հնարավո՞ր է շուտով: Ես վերջերս կարդացի Ձեր հայտարարությունները փետրվարի 14-ին տեղի ունեցած դեպքերի կապակցությամբ: Արդյոք, կարծո՞ւմ եք Իլհամ Ալիևը պատրաստում է նոր լայնամասշտաբ պատերազմ Հայաստանի դեմ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Հիմնական խնդիրը հետևյալն է, որ այն երեք սկզբունքները, որ հայտարարված են և, ըստ էության, հրապարակված են միջազգային հարթակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների շրջանակներում, մենք խնդիր ենք ունենում այս սկզբունքներն արտահայտել խաղաղության պայմանագրի մեջ։ Այսինքն` այս ճանապարհին է մեր պրոբլեմը։
Ինչ վերաբերում է հնարավոր էսկալացիային, մենք ահա այս պրոբլեմները վերլուծելով և նաև վերլուծելով Ադրբեջանից, պաշտոնական Բաքվից հնչող հայտարարությունները, գալիս ենք եզրակացության, որ, այո, հարձակումը Հայաստանի վրա շատ հավանական է։ Ինչո՞ւ, որովհետև, օրինակ, պաշտոնական Բաքվից շատ հաճախ հնչում են «Արևմտյան Ադրբեջանի» մասին հայտարարություններ, և «Արևմտյան Ադրբեջանի» մասին հայտարարությունները նշանակում են, կարճ ասած, նրանք «Արևմտյան Ադրբեջան» անվանում են Հայաստանի Հանրապետությունը, ըստ էության, իր ամբողջ տարածքով, նկատի ունենալով, որ Հայաստանի Հանրապետության տարածքների մեծ մասն ադրբեջանական են։
Երբ նրանք առանց տարընթերցումների մեր տարածքային ամբողջականությունը և սահմանների անխախտելիությունը գործնականում չեն ճանաչում, այդտեղից էլ գալիս են այդ վերլուծությունները։ Նկատի ունեմ` դիվանագիտական մակարդակում Ադրբեջանը հավաստիացնում է, որ հարձակման ոչ մի մտադրություն չունի, բայց որտեղի՞ց են գալիս այդ տեսակետները հարձակման հավանականության մասին, երկու բանից, առաջինը, որ արդեն իսկ հրապարակային պայմանավորված սկզբունքները խաղաղության պայմանագրի տեքստի մեջ արտահայտելիս մենք տեսնում ենք Ադրբեջանի կողմից հարուցվող որոշակի դժվարություններ, երկրորդը՝ հրապարակային խոսույթը, ամենաբարձր մակարդակով հնչող հռետորաբանությունը, որ եթե կարճ ներկայացնեմ` Հայաստանի Հանրապետությունն «Արևմտյան Ադրբեջան» անվանելու մեջ է արտահայտվում և ագրեսիվությունը սահմանին։
Նույն վերջին միջադեպը, երբ մենք 4 զոհ ունեցանք, այդ միջադեպը որևէ ձևով արդարացված չէ։ Նրանք հայտարարել են, որ իրենց զինվորներից մեկը վիրավոր է, մենք էլ հայտարարեցինք, որ հետաքննություն կիրականացնենք, որովհետև կա հրաման` չարդարացված ձևով որևէ գործողություն չիրականացնել, և եթե պարզվի, որ կա այդ հրամանի խախտում, կլինեն նաև օրենքով նախատեսված հետևանքներ։ Չնայած այս հայտարարություններին՝ Ադրբեջանն այդ առիթն օգտագործեց, որպեսզի ագրեսիվություն ցուցաբերի։ Այս փաստերի համախումբն է, որ շատերին, հայաստանյան և միջազգային շատ փորձագետների բերում է այն կարծիքին, որ Ադրբեջանը նոր հարձակում է պատրաստում Հայաստանի դեմ։
France 24, Մարկ Պերելման - Ուստի, Դուք երբ տեսնում եք Իլհամ Ալիևին, հետևությունն այն է, որ նրան չե՞ք կարող վստահել:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Ես կարծում եմ, որ մեր հարաբերությունների պատմությունը հենց ինքը խորը անվստահության հիմք է։ Կարծում եմ` իմաստ էլ չունի Ադրբեջանի ղեկավարին կամ ինձ փոխադարձաբար հարցնել` վստահո՞ւմ ենք արդյոք մենք իրար, թե՝ ոչ։ Ակնհայտորեն` ոչ։ Բայց խնդիրը դրա մասին չէ, խնդիրը հետևյալի մասին է` պատրաստվո՞ւմ ենք արդյոք մենք փոքր քայլերով վստահություն կառուցել։ Հենց վստահություն կառուցելու պրոցեսում է, որ մենք դժվարություններ ունենք։
France 24, Մարկ Պերելման - Եվ Դուք կարծում եք, որ նա պատրաստ չէ դրան: Երբ ասում է, որ պատրաստ է խաղաղության, իրականում պատրաստվում է պատերազմի՞: Դա եք ուզո՞ւմ ասել:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Ես դա եմ ուզում ասել, այո, այդպիսի տպավորություն կա, բայց նաև օբյեկտիվ լինելու համար ենթադրում եմ, որ եթե իրենց էլ հարցնեք, իրենք էլ կասեն, որ իրենք էլ մեզ չեն վստահում, բայց խոսքը դրա մասին չէ։ Խոսքն ուրիշ բանի մասին է` արդյոք մենք փոխադարձաբար պատրաստվում ենք քայլ-քայլ, փոքր քայլերով, եթե հնարավոր է ավելի մեծ քայլերով կառուցել վստահություն, որ մենք միմյանց փոխադարձ խոսքին հավատանք։ Նորից եմ ասում, դիվանագիտական շփումների ընթացքում Ադրբեջանի ղեկավարն ասում է, որ իրենք հարձակման որևէ մտադրություն չունեն։ Եվ խնդիրն այն է, որ նորից եմ ասում` հրապարակային խոսույթը, դրան հետևած գործնական աշխատանքը, և հողի վրա տեղի ունեցող իրադարձություններն են շատ վերլուծաբանների հիմք տալիս նման հետևություններ անել։ Երբեմն շատ դժվար է հակադարձել և հակափաստարկ բերել, թե ինչու ոչ։
France 24, Մարկ Պերելման - Դուք Ֆրանսիայի կողմից արդեն ռազմական օգնություն ունեք՝ ռադարների տեսքով: Օրինակ՝ պարոն Մակրոնը խոստացել է նաև այլ զինատեսակներ, մասնավորապես, պաշտպանական: Բաքուն օգտվում է դրանից՝ ասելով, որ նոր հարձակման կդիմի: Արդյոք դա նշանակո՞ւմ է, որ Հայաստանը պետք է ավելի զինվի, որովհետև իրականում Ադրբեջանը գետնի վրա ավելի ուժեղ է ռազմական առումով:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Ես երեկ նախագահ Մակրոնի հետ համատեղ հայտարարության ժամանակ էլ այդ հարցին անդրադարձա, որովհետև Ադրբեջանն ամեն անգամ աղմուկ է բարձրացնում մեր որևէ ռազմատեխնիկական ոլորտում նոր պայմանագրի և համագործակցության ոլորտում, բայց Ադրբեջանը չի ասում, որ ինքը տարիներով միլիարդավոր զենք է գնում։ Սա կարևոր փաստ է արձանագրելու համար։
Մյուս կողմից ինչո՞ւ է Ադրբեջանն անհանգստացած Հայաստանի բանակի բարեփոխումներով այն պայմաններում, երբ օկուպացիայի տակ է պահում Հայաստանի ինքնիշխան տարածքներ, և այն պայմաններում, երբ ասում ենք` շատ լավ, եկեք Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա սահմանն արտահայտենք գետնի վրա և այդ սահմանի գծից փոխադարձաբար հայելային ետ քաշենք զորքերը: Եվ դա կլինի վստահության շատ կոնկրետ քայլերից մեկը։
Մեր բանակի բարեփոխումը որևէ մեկին չպետք է անհանգստացնի։ Ինչո՞ւ, որովհետև մենք ասում ենք, որ մեր բոլոր հարևանների տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը ճանաչում ենք։ Հետևաբար, ինչո՞ւ պիտի որևէ մեկին մեր բանակի բարեփոխումն անհանգստացնի։ Եթե մենք մեր հարևանների տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը ճանաչում ենք և բարեփոխում ենք մեր բանակը և ասում ենք` մեր բանակը մեր ինքնիշխան տարածքից դուրս որևէ խնդիր չունի լուծելու ու չի ունենալու, և այդ ֆոնին Ադրբեջանն անհանգստություն է հայտնում, աղմուկ է անում: Դա ո՞ր պարագայում կարող է տեղի ունենալ, երբ ինքը խնդիր ունի մեր ինքնիշխան տարածքում ռազմական խնդիր լուծելու։ Ուրիշ տրամաբանություն չկա։ Կարողացա՞ միտքը բացատրել, թե ինչումն է խոսքը։
Մենք, այո, բարեփոխում ենք բանակը, և ի դեպ, բանակ ունենալը յուրաքանչյուր երկրի ինքնիշխան իրավունքն է։ Որևէ երկիր որևէ ուրիշ երկրի չի կարող մեղադրել բանակ ունենալու մեջ։ Եվ մենք ասում ենք, որ բոլոր հարևանների տարածքային ամբողջականությունը, այսինքն` Ադրբեջանի, Իրանի, Թուրքիայի, Վրաստանի, ճանաչում ենք անվերապահորեն։ Մեր ինքնիշխան, միջազգային հանրության կողմից ճանաչված տարածքից դուրս մեր բանակը կիրառելու խնդիր չունենք և չենք ունենալու։ Եվ այս ֆոնին Ադրբեջանն անհանգստություն է հայտնում։ Ինչո՞ւ է անհանգստություն հայտնում։ Միթե՞ ինքն ունի խնդիր մեր ինքնիշխան տարածքում լուծելու։ Նաև այս փաստն է, այս արձագանքն է, որ շատ փորձագետների հիմք է տալիս ենթադրելու, որ Ադրբեջանը շարունակելու է իր ագրեսիվ քաղաքականությունը։
Բայց մենք այստեղ լուծումներ էլ ենք առաջարկում։ Մի քանի լուծում ենք առաջարկում։ Մեկը`արտահայտել 1991 թվականի սահմանը և զորքերը հետ քաշել, այսինքն` ոչ Հայաստանը, ոչ Ադրբեջանը միմյանց ինքնիշխան տարածքում ոչ մի հատ տեխնիկա, հրազեն չունենան և զինվոր էլ չունենան։ Երկրորդը, մենք սահմանային գոտու ապառազմականացման առաջարկ ենք անում։ Երրորդը, մենք սպառազինությունների փոխադարձ վերահսկման առաջարկ ենք անում։ Այսինքն, եթե մենք որևէ խնդիր ունենայինք Ադրբեջանի անվտանգությանը սպառնալու, այս առաջարկներն ինչի՞ պիտի անեինք։ Այդ Ադրբեջանն է, որ ասում է` ես պիտի բարձունքները հսկողության տակ պահեմ, կապ չունի` դա ում տարածքում է գտնվում։ Բայց դա մեր տարածքային ամբողջականության ուղիղ ոտնահարում է, ագրեսիվ քաղաքականության իրականացում այսօր և, ըստ էության, այդ քաղաքականությունից հրաժարվելու մտադրության մասին հայտարարություն։ Եվ սա խնդիր է։
France 24, Մարկ Պերելման - Լեռնային Ղարաբաղում վերջին կոնֆլիկտի ժամանակ Դուք մեղադրեցիք Մոսկվային՝ այդ հակամարտությունը ձեր դեմ ուղղելու փորձի մեջ: Արդյոք Դուք շարունակո՞ւմ եք մտածել, որ Վլադիմիր Պուտինի նպատակն է Ձեզ իշխանությունից հեռացնել:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Գիտեք, 2023 թվականի սեպտեմբերյան իրադարձությունների ժամանակ Ռուսաստանի Դաշնության ամենաբարձրաստիճան ներկայացուցիչներն ուղիղ կոչ էին անում Հայաստանի քաղաքացիներին՝ դուրս գալ փողոցներ և տապալել ընտրված լեգիտիմ կառավարությանը: Ռուսական հեռուստաալիքները ոչ թե մի քանի օր, 6 տարի շարունակ, ըստ էության, համակարգված և հետևողական, նպատակամղված հակաքարոզչություն են մղում Հայաստանի կառավարության, ընտրված իշխանությունների և անձամբ իմ դեմ: Էլ ուրիշ ի՞նչ հետևություն անելու տեղ է մնում:
France 24, Մարկ Պերելման - Եվ այսօր դա շարունակվո՞ւմ է:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Գիտեք, անկեղծ ասած, ես հետաքրքրությունս կորցրել էլ եմ այդ թեմայի նկատմամբ: Չգիտեմ էլ՝ շարունակվում է, թե չի շարունակվում: Շարունակվում է, թե չի շարունակվում, Հայաստանի ժողովուրդը ցույց տվեց, որ չի պատրաստվում իր ինքնիշխանությունից, անկախությունից, ժողովրդավարությունից հրաժարվել և հետևողական է լինելու նաև իր տարածքային ամբողջականությունն արձանագրելու, նաև հարևանների հետ բնականոն հարաբերություններ հաստատելու, նաև խաղաղության օրակարգի գործում, նաև «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծն իրականցնելու հարցում, նաև Եվրամիության հետ հետագա հարաբերությունները խորացնելու հարցում:
France 24, Մարկ Պերելման – Արդյոք Դուք հիմա գոնե խոսո՞ւմ եք Վլադիմիր Պուտինի հետ:
Վարչապետ Նիկո Փաշինյան – Այո, մենք դեկտեմբերին շփումներ ենք ունեցել, խոսել ենք:
France 24, Մարկ Պերելման - Վստահո՞ւմ եք նրան:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Գիտեք, մենք միջպետական հարաբերությունների մեջ ենք, և Հայաստանն ու Ռուսաստանն ունեն երկար հարաբերությունների պատմություն: Այդ հարաբերությունների պատմությունն ունի որոշակի ինստիտուցիոնալ ավանդույթներ: Մենք այդ ավանդույթների շրջանակում ենք:
France 24, Մարկ Պերելման – Մի դեպք կա՝ Դմիտրի Սեդրակով անունով մի դեզերտիր դեկտեմբերին ձերբակալվել է: Հայկական իշխանությունները վստահեցնում են, որ տեղյակ չեն: Արդյոք մեզ կարո՞ղ եք ասել, թե որն է իրականում իրավիճակը և արդյոք ռուսական իշխանությունները կարող են Հայաստանում ձերբակալել՝ առանց Հայաստանի բողոքի:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Գիտեք, այդ դեպքը, ահազանգն այդ դեպքերի վերաբերյալ մեզ շատ է անհանգստացրել: Եվ մենք նաև այդ դեպքի հետաքննություն ենք անում, և եթե պարզվի, որ ամեն ինչ այնպես է, ինչպես Դուք եք ասում, դա, իհարկե, նաև որոշակի հետևանքների պիտի բերի, որովհետև, իհարկե, մեր երկրի տարածքում ապօրինի գործողություններ մենք չենք կարող հանդուրժել:
France 24, Մարկ Պերելման - Ի՞նչ հետևանքներ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Դա կախված կլինի հենց իրադարձությունների վերաբերյալ մեր իրավական գնահատականից:
France 24, Մարկ Պերելման – Երկու կարճ հարց: Ռուսական ռազմական բազա կա Հայաստանի տարածքում: Արդյոք մտադի՞ր եք այն փակել և արդյոք Դուք պատրաստվո՞ւմ եք դուրս գալ Ռուսաստանի հետ ռազմական դաշինքից:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Գիտեք, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը, մեր գնահատմամբ, չի կատարել անվտանգային ոլորտի իր պարտավորությունները Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ: Մասնավորապես՝ 2021 թվականին, 2022 թվականին, և դա էլ չէր կարող մեզ համար անցնել առանց հետևանքների: Եվ հետևանքը գործնականում այն է, որ գործնականում, ըստ էության, սառեցրել ենք մեր մասնակցությունը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում: Վաղը ի՞նչ կլինի, վաղը կերևա:
France 24, Մարկ Պերելման – Իսկ ռուսական բազա՞ն:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Բազան Հայաստանում է գտնվում ոչ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի շրջանակներում: Դա լրիվ ուրիշ պայմանագրային հարթություն է, և այդ հարթությանը վերադառնալու առիթ չենք ունեցել:
France 24, Մարկ Պերելման - Վերջին հարցը, պարոն վարչապետ: Ուկրաինայում պատերազմի կապակցությամբ Հայաստանը սկզբում բավականին զգույշ էր, բնականաբար, Ռուսաստանի հետ ձեր հարաբերություններից ելնելով: Արդյոք երկու տարի անց կարծո՞ւմ եք, որ դա արդար պատերազմ է Ռուսաստանի կողմից:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Ես ասացի, որ մեզ համար շատ կարևոր է Ալմա-Աթայի հռչակագիրը, որոհետև Ալմա-Աթայի հռչակագիրն ինչի՞ մասին է: Ալմա-Աթայի հռչակագիրը երկու առանցքային բանի մասին է: Ընդ որում, Ալմա-Աթայի այդ հռչակագիրը ստորագրել են և՛ Ռուսաստանը, և՛ Ուկրաինան, և՛ Ադրբեջանը: Ընդ որում, Ալամա-Աթայի այդ հռչակագիրը սկսվել է Բելովեժյան համաձայնագրից, որը ստորագրել են Բելառուսը, Ռուսաստանը և Ուկրաինան: Այդ համաձայնագիրը, որը հետագայում Ալմա-Աթայում Խորհրդային միության նախկին ևս ինը հանրապետություններ միացել են, երկու բանի մասին է, որ Խորհրդային միությունը դադարում է գոյություն ունենալ և երկրորդը, որ ստորագրած խորհրդային հանրապետությունները դառնում են անկախ պետություններ, ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու սահմանների անխախտելիությունը: Հիմա Ալմա-Աթայի հռչակագրի տրամաբնությամբ, որը նաև մեր անվտանգության համար է շատ կարևոր, մենք տեսնում ենք, որ այն, ինչ տեղի է ունենում Ուկրաինայում, Ալմա-Աթայի հռչակագրի խախտում է, և մեզ, ըստ էության, լրջորեն անհանգստացնում է:
France 24, Մարկ Պերելման - Արդյոք, արևմտյան երկրները Ձեզ պարտադրո՞ւմ են Ռուսաստանի հանդեպ պատժամիջոցներին միանալ: Արդյոք Հայաստանից ապրանքներ մտնո՞ւմ են Ռուսաստան, և արդյոք արևմտյան երկրները ճնշում են գործադրում ձեզ վրա, որպեսզի դուք ավելի լայնորեն միանաք պատժամիջոցներին:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Հարաբերությունների այդպիսի ռեժիմ՝ միանալ, չմինալու մենք չունենք, բայց մյուս կողմից՝ մենք հաշվի ենք նստում առկա պատժամիջոցների հետ, որովհետև ոչ թե մեզ ճնշում են կամ մեզնից պահանջում, եթե մենք սանկցիաները չպահենք, չպահպանենք, դա կազդի մեր հարաբերությունների վրա այն երկրների հետ, որոնք այդ սանցիաները կիրառում են: Իսկ այդ երկրների հետ հարաբերությունները կարևոր են:
Շատ ուրախ եմ, որ այդ հարցը տալիս եք, որովհետև, մասնավորապես, Եվրամիությունում ժամանակ առ ժամանակ հնչում են մեղադրանքներ, թե Հայաստանը պատժամիջոցները չի պահպանում, որ Հայաստանը պատժամիջոցների ռեժիմը խախտում է, բայց կարող եմ ասել, որ մենք այս ընթացքում, վերջին անգամ 2023 թվականին մի քանի անգամ պատվիրակություններ ենք ունեցել Եվրամիությունից և Միացյալ Նահանգներից, որոնց այցելության նպատակը հետևյալն է եղել, թե ինչքանով է Հայաստանի Հանրապետությունը հավատարիմ իր միջազգային հարաբերություններին և պարտավորություններին, ինչպես է հարաբերվում այդ սանկցիաների հետ: Եվ պետք է արձանագրենք, որ ո՛չ Եվրամիությունը, ո՛չ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները մեր նկատմամբ որևէ վերապահում չեն ներկայացրել: Ընդհակառակը՝ պաշտոնապես արձանագրել են, որ սանկցիաների համատեքստում Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ ոչ մի վերապահում չունեն:
Բայց, ցավոք, քանի որ սրա մասին շատ չի խոսվում, մենք էլ այդ թեման, այսպես ասած, շատ չենք բարձրաձայնում, որովհետև դա աշխատանքային հարց է, Եվրամիության մի շարք երկրներում և նաև լրատվամիջոցներում թերևս Հայաստանի նկատմամբ գուցե որոշ շրջանակների մատուցած սխալ տեղեկությունների, հակաքարոզչություն և դեզինֆորմացիա տարածելու հիման վրա երբեմն հնչում են հայտարարություններ՝ մեղադրելու Հայաստանին: Բայց նորից եմ ասում՝ պաշտոնապես արձանագրվել է և՛ Եվրամիության, և՛ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կողմից, որ Հայաստանին այս հարցում մեղադրելու որևէ հիմք չկա:
France 24, Մարկ Պերելման - Պարոն Փաշինյան՝ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ, շատ շնորհակալ եմ իմ հարցերին պատասխանելու համար: Շնորհակալ եմ ձեզ այս հաղորդմանը հետևելու համար:

The following transcript of the interview, and the translation of Armenian PM Nikol Pashinyan's remarks, were provided by Pashinyan office.
France 24, Marc Perelman - We are on the platform of France 24. The Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan is our guest. Thank you, Mr. Prime Minister, you participated in the reburial ceremony of Missak Manouchian and his wife Mélinée. They were communists, resisters, they were also Armenians. What did you feel, what were your feelings?
Nikol Pashinyan - It was a very exciting event, and I must say that it got a very wide response in Armenia as well, the Public Television of Armenia broadcast it live and received a great response from our public. Of course, the feeling of pride and the feeling that the Armenian people made a very significant and serious contribution to the fight against fascism not only on the eastern front, but also on the western front. It is very important.
France 24 - I want to refer to the situation in Armenia. After Azerbaijan's seizure of Nagorno-Karabakh last September, as well as a few days ago, there were incidents again. You met Mr. Aliyev in Munich, and he described that meeting as constructive and useful. Can you tell that there is hope and progress in your relationship? What do you think about this?
Pashinyan - Unfortunately, during this period there were instances when a lot of things were constructive and useful in the negotiation room, but in the future we don't always see their implementation. I hope it will not be so this time. We are talking about the three basic principles that were agreed in Prague, that were also agreed in Brussels, that Armenia and Azerbaijan recognize each other's territorial integrity on the basis of the 1991 Alma-Ata Declaration, which means that Soviet Armenia and Soviet Azerbaijan are precisely the modern Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan.
The Alma-Ata Declaration should become the political basis for the delimitation between the two countries, which means that there is no need to create a new border between our countries, it is just necessary to reflect on the ground the borders that existed at the time of the collapse of the Soviet Union. And thirdly, regional communications should be opened on the basis of the principle of sovereignty and jurisdiction of countries, within the framework of equality and reciprocity. We have concentrated and expressed these principles in the "Crossroads of Peace" project. If Azerbaijan reaffirms its commitments in all these directions in practice, we will not have many obstacles on the way to peace.
France 24 – Do you think, Mr. Prime Minister, peace agreement is possible soon? I recently read your statements regarding the events of February 14. Do you think Ilham Aliyev is preparing a new full-scale war against Armenia?
Pashinyan - The main problem is that the three principles that were announced and, in fact, published within the framework of the agreements reached on international platforms, we have the task to reflect these principles in the peace treaty. In other words, our problem is on this road.
As for the possible escalation, analyzing these problems and also analyzing the statements coming from Azerbaijan, official Baku, we come to the conclusion that, yes, an attack on Armenia is very likely. Why? Because, for example, statements about "Western Azerbaijan" are very often heard from official Baku, and statements about "Western Azerbaijan" mean, in short, that the Republic of Armenia, in fact, its entire territory, is "Western Azerbaijan", meaning that most of the territories of the Republic of Armenia are Azerbaijani.
When they practically do not recognize our territorial integrity and the inviolability of our borders, that is where these analyzes come from. I mean, at the diplomatic level, Azerbaijan assures that it has no intention of attack, but where do these predictions about the possible attack come from? For two things, the first is that while expressing the already publicly agreed principles in the text of the peace treaty, we see that Azerbaijan is initiating certain difficulties, the second is the public narrative, the rhetoric that sounds at the highest level, which, if I briefly present it, is expressed in calling the Republic of Armenia "Western Azerbaijan", as well as borderline aggressiveness.
The last incident, when we had 4 victims, that incident is not justified in any way. They announced that one of their soldiers was wounded, and we announced that we will conduct an investigation, because there is an order not to carry out any action in an unjustified manner, and if it turns out that there is a violation of that order, there will be consequences provided by law. Despite these statements, Azerbaijan took advantage of the situation to carry out aggression. It is the combination of these facts that brings many Armenian and international experts to the opinion that Azerbaijan is preparing a new attack against Armenia.
France 24 - Therefore, when you meet Ilham Aliyev, the conclusion is that you cannot trust him?
Pashinyan - I think that the history of our relations is itself the basis of deep mistrust. I think it makes no sense to ask the leader of Azerbaijan or me whether we trust each other or not. Obviously not. But the issue is not about that, the issue is about the following: are we going to build trust in small steps? It is in the process of building trust that we face difficulties.
France 24 - And you think he's not ready for it? When he says he is ready for peace, is he preparing for war in reality? Is this what you mean?
Pashinyan – This is what I want to say, yes, there is such an impression, but also to be objective, I assume that if you ask them, they will also say that they do not trust us, but it is not about that. It is about something else: are we mutually preparing step by step, with small steps, if it is possible with bigger steps, to build trust, so that we could believe each other? I say again, during the diplomatic contacts, the leader of Azerbaijan says that they have no intention of attack. And the problem, I reiterate, is the public narrative, the practical work that followed it, and the events happening on the ground are what give many analysts the basis to draw such conclusions. Sometimes it is very difficult to counter and give a counter-argument as to why things will not develop in that direction.
France 24 - You already have military aid from France in the form of radars. For example, Mr. Macron has also promised other weapons, particularly defensive ones. Baku is taking advantage of this, saying it will launch a new attack. Does this mean that Armenia should arm itself more because Azerbaijan is actually stronger on the ground militarily?
Pashinyan - Yesterday, during the joint statement with President Macron, I also touched on this issue, because every time Azerbaijan makes noise about any of our new contract and cooperation in any of military-technical fields, but Azerbaijan does not say that it has been buying weapons worth billions for years. This is an important fact to note.
On the other hand, why is Azerbaijan worried about the reforms of the Armenian army in the conditions when it keeps the sovereign territories of Armenia under occupation, and in the conditions when we say: very well, let's reflect the border on the ground based on the Alma-Ata declaration and mutually and simultaneously withdraw troops from the border line. And that will be one of the very concrete steps for building trust.
The reform of our army should not worry anyone. Why? Because we say that we recognize the territorial integrity and sovereignty of all our neighbors. Therefore, why should anyone be worried about reforming our army? If we recognize the territorial integrity and sovereignty of our neighbors and reform our army and say that our army does not and will not solve any tasks outside our sovereign territory, but Azerbaijan expresses concern and makes noise against this background. This can happen only under the circumstances when Azerbaijan itself has a task to solve a problem in our sovereign territory through military means. There is no other logic. Was I able to explain the idea?
Yes, we are reforming the army, and by the way, having an army is the sovereign right of every country. No country can accuse any other country of having an army. And we say that we unconditionally recognize the territorial integrity of all our neighbors, that is, Azerbaijan, Iran, Turkey, Georgia. We do not have and will not have a task to use our army outside our sovereign, internationally recognized territory. And against this background, Azerbaijan expresses concern. Why does he express concern? Does he have a problem to solve in our sovereign territory? It is also this fact, this reaction, that gives many experts a reason to assume that Azerbaijan will continue its aggressive policy.
But we also offer solutions here. We offer several solutions. One of the solutions is to reflect the border of 1991 and withdraw the troops, that is, neither Armenia nor Azerbaijan should have any equipment, firearms and soldiers in each other's sovereign territory. Secondly, we propose the demilitarization of the border zone. Third, we propose mutual arms control. In other words, if we had any desire to threaten the security of Azerbaijan, why should we make all these proposals? It is Azerbaijan that says it will keep the heights under control, no matter whose territory they are in. But it is a direct violation of our territorial integrity, implementation of an aggressive policy today and, in fact, a declaration of no intention to abandon that policy. And this is a problem.
France 24 - During the recent conflict in Nagorno-Karabakh, you accused Moscow of trying to use that conflict against you personally. Do you still think that Vladimir Putin's goal is to remove you from power?
Pashinyan - You know, during the events of September 2023, the highest-ranking representatives of the Russian Federation directly called on the citizens of Armenia to go to the streets and overthrow the elected legitimate government. Russian TV channels, not for a few days, but for 6 years, in fact, have been carrying out systematic and consistent, purposeful anti-propaganda against the Armenian government, the elected authorities and me personally. Is there anything else that could be concluded from all this?
France 24 – Does it continue today?
Pashinyan - You know, to be honest, I have lost interest in that topic. I don't even know if it continues or not. No matter if it continues or not, the people of Armenia have shown that they are not going to give up their sovereignty, independence, and democracy and will be consistent in claiming their territorial integrity, establishing normal relations with their neighbors, and in terms of implementation of the peace agenda, as well as the "Crossroads of Peace" project, also in terms of deepening further relations with the European Union.
France 24 – Do you at least keep contact with Vladimir Putin now?
Pashinyan - Yes, we had contacts and talked in December.
France 24 - Do you trust him?
Pashinyan - You know, we have interstate relations, and Armenia and Russia have a long history of relations. The history of those relations has certain institutional traditions. We are within those traditions.
France 24 – A deserter named Dmitry Sedrakov was arrested in December. The Armenian authorities assure that they are not aware. Can you tell us what the actual situation is and whether the Russian authorities can make arrests in Armenia without Armenia's permit?
Pashinyan - You know, that incident, the alarm about those incidents greatly worried us. And we are also investigating that case, and if it turns out that everything is as you say, it will of course also lead to certain consequences, because, of course, we cannot tolerate illegal actions on the territory of our country.
France 24 - What consequences are you talking about?
Pashinyan - It will depend on our legal assessment of the particular events.
France 24 - Two short questions. There is a Russian military base on the territory of Armenia. Do you intend to close it and are you going to withdraw from the military alliance with Russia?
Pashinyan - You know, the Collective Security Treaty Organization, in our estimation, has failed to fulfill its obligations in the field of security towards the Republic of Armenia. In particular, in 2021 and 2022, and this could not go unnoticed by us and without consequences. And the consequence in practice is that we have essentially frozen our participation in the Collective Security Treaty Organization. We will see what will happen tomorrow.
France 24 - And what about the Russian base?
Pashinyan - The base is located in Armenia not within the framework of the Collective Security Treaty. It is a completely different contractual dimension, and we have not had the occasion to return to that dimension.
France 24 - Last question, Mr. Prime Minister. Regarding the war in Ukraine, Armenia was initially quite cautious, naturally, because of your relations with Russia. After two years, do you think it was a fair war from Russia's side?
Pashinyan - I said that the Alma-Ata declaration is very important for us, because what is the Alma-Ata declaration about? The Declaration of Alma-Ata is about two key things. Moreover, that declaration of Alma-Ata was signed by Russia, Ukraine, and Azerbaijan. By the way, that declaration of Alama-Ata started with the Belovezha Accords, which was signed by Belarus, Russia and Ukraine. That agreement, which was later joined by another nine former Soviet republics in Alma-Ata, is about two things: that the Soviet Union ceases to exist and, secondly, that the signatory Soviet republics become independent states, recognize each other's territorial integrity and inviolability of borders. Now, with the spirit of the Alma-Ata Declaration, which is also very important for our security, we see that what is happening in Ukraine is a violation of the Alma-Ata Declaration, and we are, in fact, seriously concerned.
France 24 - Are Western countries pressing you to join the sanctions against Russia? Are goods from Armenia entering Russia, and are Western countries pressuring you to join the sanctions more broadly?
Pashinyan - We don't have such a regime of relations: to join or not to join, but on the other hand, we take into account the existing sanctions, because it’s not so that we are pressured or demanded, but if we do not keep the sanctions, it will affect our relations with those countries who impose these sanctions. And we attach importance to our relations with those countries.
I am very glad that you ask that question, because, in particular, there are accusations from time to time in the European Union that Armenia does not comply with the sanctions, that Armenia violates the sanctions regime, but I can say that during this time, for the last time in 2023, we had several delegations from the European Union and the United States, the purpose of which was to see how the Republic of Armenia adheres to its international relations and obligations, how it relates to these sanctions. And it should be noted that neither the European Union nor the United States of America have made any reservations towards us. On the contrary, they officially recorded that they have no reservations towards the Republic of Armenia in the context of sanctions.
But since this is not talked about much, we don't raise this topic too much, so to speak, because it is a working issue, unfortunately in a number of EU countries and also in the media, statements are sometimes made to blame Armenia on the basis of misinformation, counter-propaganda provided by some circles about Armenia. But I say again, it has been officially recorded by both the European Union and the United States of America that there is no ground to blame Armenia in this matter.
France 24 - Mr. Pashinyan, Prime Minister of the Republic of Armenia, thank you very much for answering my questions.