Նիկոլ Փաշինյանի հարցազրույցը France 24 հեռուստաընկերությանը (տեսանյութ)
France 24, Մարկ Պերելման – France 24-ի հարթակում ենք: Հրավիրված է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Շնորհակալություն, պարոն վարչապետ, Դուք մասնակցեցիք Միսաք Մանուշյանի, ինչպես նաև նրա տիկնոջ՝ Մելինեի վերահուղարկավորության արարողությանը: Նրանք կոմունիստներ էին, դիմադրողներ, նրանք նաև հայեր էին: Ի՞նչ զգացիք Դուք, որո՞նք էին Ձեր զգացմունքները:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Շատ հուզիչ միջոցառում էր, և պիտի ասեմ, որ Հայաստանում էլ շատ լայն արձագանք է գտել, Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերությունն ուղիղ եթերում հեռարձակել է և մեր հանրության շրջանում շատ մեծ արձագանք է ստացել։ Իհարկե, հպարտության զգացումը և այն արձանագրումը, որ հայ ժողովուրդը ֆաշիզմի դեմ պայքարում շատ էական և լուրջ ներդրում է ունեցել ոչ միայն արևելյան ճակատում, այլև արևմտյան ճակատում։ Դա շատ կարևոր է։
France 24, Մարկ Պերելման – Ուզում եմ վերադառնալ Հայաստանում իրավիճակին: Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի բռնագրավումից հետո նախորդ սեպտեմբերին, ինչպես նաև մի քանի օր առաջ կրկին խնդիրներ եղան, Դուք հանդիպեցիք Մյունխենում պարոն Ալիևին, և նա այդ հանդիպումը որակեց որպես կառուցողական և օգտակար: Արդյոք կարո՞ղ եք ասել, որ ձեր հարաբերություններում հույս կա և առաջընթաց կա: Ի՞նչ եք կարծում:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Ցավոք, այս ընթացքում եղել են դեպքեր, երբ բանակցությունների սենյակում շատ բան կոնստրուկտիվ է եղել և օգտակար, բայց հետագայում միշտ չէ, որ մենք դրա իրականացումը տեսնում ենք։ Հույս ունեմ՝ այս անգամ այդպես կլինի։ Եվ ինչի՞ մասին է խոսքը` երեք հիմնական սկզբունքների, որ համաձայնեցվել են Պրահայում, որ համաձայնեցվել են նաև Բրյուսելում, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը միմյանց տարածքային ամբողջականությունը ճանաչում են 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա, ինչը նշանակում է, որ Խորհրդային Հայաստանը և Խորհրդային Ադրբեջանը ճշգրտորեն ժամանակակից Հայաստանի Հանրապետությունը և Ադրբեջանական Հանրապետությունն են։
Ալմա-Աթայի հռչակագիրը պետք է դառնա երկու երկրների միջև սահմանազատման քաղաքական հիմքը, ինչը նշանակում է, որ մեր երկրների միջև նոր սահման ստեղծելու անհրաժեշտություն չկա, պարզապես պետք է գետնի վրա արտահայտել այն սահմանները, որոնք գոյություն են ունեցել Խորհրդային միության փլուզման պահին։ Եվ երրորդը, որ տարածաշրջանային կոմունիկացիաները պիտի բացվեն երկրների ինքնիշխանության, իրավազորության սկզբունքի հիման վրա` հավասարության և փոխադարձության շրջանակներում։ Մենք այս սկզբունքները կենտրոնացրել ենք և արտահայտել «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծում։ Եթե Ադրբեջանն այս բոլոր ուղղություններով վերահաստատի նաև գործնականում իր ստանձնած պարտավորությունները՝ մենք խաղաղության հասնելու ճանապարհին շատ խոչընդոտներ չենք ունենա։
France 24, Մարկ Պերելման - Ըստ Ձեզ, պարոն վարչապետ, արդյոք խաղաղության պայմանագիրը հնարավո՞ր է շուտով: Ես վերջերս կարդացի Ձեր հայտարարությունները փետրվարի 14-ին տեղի ունեցած դեպքերի կապակցությամբ: Արդյոք, կարծո՞ւմ եք Իլհամ Ալիևը պատրաստում է նոր լայնամասշտաբ պատերազմ Հայաստանի դեմ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Հիմնական խնդիրը հետևյալն է, որ այն երեք սկզբունքները, որ հայտարարված են և, ըստ էության, հրապարակված են միջազգային հարթակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների շրջանակներում, մենք խնդիր ենք ունենում այս սկզբունքներն արտահայտել խաղաղության պայմանագրի մեջ։ Այսինքն` այս ճանապարհին է մեր պրոբլեմը։
Ինչ վերաբերում է հնարավոր էսկալացիային, մենք ահա այս պրոբլեմները վերլուծելով և նաև վերլուծելով Ադրբեջանից, պաշտոնական Բաքվից հնչող հայտարարությունները, գալիս ենք եզրակացության, որ, այո, հարձակումը Հայաստանի վրա շատ հավանական է։ Ինչո՞ւ, որովհետև, օրինակ, պաշտոնական Բաքվից շատ հաճախ հնչում են «Արևմտյան Ադրբեջանի» մասին հայտարարություններ, և «Արևմտյան Ադրբեջանի» մասին հայտարարությունները նշանակում են, կարճ ասած, նրանք «Արևմտյան Ադրբեջան» անվանում են Հայաստանի Հանրապետությունը, ըստ էության, իր ամբողջ տարածքով, նկատի ունենալով, որ Հայաստանի Հանրապետության տարածքների մեծ մասն ադրբեջանական են։
Երբ նրանք առանց տարընթերցումների մեր տարածքային ամբողջականությունը և սահմանների անխախտելիությունը գործնականում չեն ճանաչում, այդտեղից էլ գալիս են այդ վերլուծությունները։ Նկատի ունեմ` դիվանագիտական մակարդակում Ադրբեջանը հավաստիացնում է, որ հարձակման ոչ մի մտադրություն չունի, բայց որտեղի՞ց են գալիս այդ տեսակետները հարձակման հավանականության մասին, երկու բանից, առաջինը, որ արդեն իսկ հրապարակային պայմանավորված սկզբունքները խաղաղության պայմանագրի տեքստի մեջ արտահայտելիս մենք տեսնում ենք Ադրբեջանի կողմից հարուցվող որոշակի դժվարություններ, երկրորդը՝ հրապարակային խոսույթը, ամենաբարձր մակարդակով հնչող հռետորաբանությունը, որ եթե կարճ ներկայացնեմ` Հայաստանի Հանրապետությունն «Արևմտյան Ադրբեջան» անվանելու մեջ է արտահայտվում և ագրեսիվությունը սահմանին։
Նույն վերջին միջադեպը, երբ մենք 4 զոհ ունեցանք, այդ միջադեպը որևէ ձևով արդարացված չէ։ Նրանք հայտարարել են, որ իրենց զինվորներից մեկը վիրավոր է, մենք էլ հայտարարեցինք, որ հետաքննություն կիրականացնենք, որովհետև կա հրաման` չարդարացված ձևով որևէ գործողություն չիրականացնել, և եթե պարզվի, որ կա այդ հրամանի խախտում, կլինեն նաև օրենքով նախատեսված հետևանքներ։ Չնայած այս հայտարարություններին՝ Ադրբեջանն այդ առիթն օգտագործեց, որպեսզի ագրեսիվություն ցուցաբերի։ Այս փաստերի համախումբն է, որ շատերին, հայաստանյան և միջազգային շատ փորձագետների բերում է այն կարծիքին, որ Ադրբեջանը նոր հարձակում է պատրաստում Հայաստանի դեմ։
France 24, Մարկ Պերելման - Ուստի, Դուք երբ տեսնում եք Իլհամ Ալիևին, հետևությունն այն է, որ նրան չե՞ք կարող վստահել:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Ես կարծում եմ, որ մեր հարաբերությունների պատմությունը հենց ինքը խորը անվստահության հիմք է։ Կարծում եմ` իմաստ էլ չունի Ադրբեջանի ղեկավարին կամ ինձ փոխադարձաբար հարցնել` վստահո՞ւմ ենք արդյոք մենք իրար, թե՝ ոչ։ Ակնհայտորեն` ոչ։ Բայց խնդիրը դրա մասին չէ, խնդիրը հետևյալի մասին է` պատրաստվո՞ւմ ենք արդյոք մենք փոքր քայլերով վստահություն կառուցել։ Հենց վստահություն կառուցելու պրոցեսում է, որ մենք դժվարություններ ունենք։
France 24, Մարկ Պերելման - Եվ Դուք կարծում եք, որ նա պատրաստ չէ դրան: Երբ ասում է, որ պատրաստ է խաղաղության, իրականում պատրաստվում է պատերազմի՞: Դա եք ուզո՞ւմ ասել:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Ես դա եմ ուզում ասել, այո, այդպիսի տպավորություն կա, բայց նաև օբյեկտիվ լինելու համար ենթադրում եմ, որ եթե իրենց էլ հարցնեք, իրենք էլ կասեն, որ իրենք էլ մեզ չեն վստահում, բայց խոսքը դրա մասին չէ։ Խոսքն ուրիշ բանի մասին է` արդյոք մենք փոխադարձաբար պատրաստվում ենք քայլ-քայլ, փոքր քայլերով, եթե հնարավոր է ավելի մեծ քայլերով կառուցել վստահություն, որ մենք միմյանց փոխադարձ խոսքին հավատանք։ Նորից եմ ասում, դիվանագիտական շփումների ընթացքում Ադրբեջանի ղեկավարն ասում է, որ իրենք հարձակման որևէ մտադրություն չունեն։ Եվ խնդիրն այն է, որ նորից եմ ասում` հրապարակային խոսույթը, դրան հետևած գործնական աշխատանքը, և հողի վրա տեղի ունեցող իրադարձություններն են շատ վերլուծաբանների հիմք տալիս նման հետևություններ անել։ Երբեմն շատ դժվար է հակադարձել և հակափաստարկ բերել, թե ինչու ոչ։
France 24, Մարկ Պերելման - Դուք Ֆրանսիայի կողմից արդեն ռազմական օգնություն ունեք՝ ռադարների տեսքով: Օրինակ՝ պարոն Մակրոնը խոստացել է նաև այլ զինատեսակներ, մասնավորապես, պաշտպանական: Բաքուն օգտվում է դրանից՝ ասելով, որ նոր հարձակման կդիմի: Արդյոք դա նշանակո՞ւմ է, որ Հայաստանը պետք է ավելի զինվի, որովհետև իրականում Ադրբեջանը գետնի վրա ավելի ուժեղ է ռազմական առումով:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Ես երեկ նախագահ Մակրոնի հետ համատեղ հայտարարության ժամանակ էլ այդ հարցին անդրադարձա, որովհետև Ադրբեջանն ամեն անգամ աղմուկ է բարձրացնում մեր որևէ ռազմատեխնիկական ոլորտում նոր պայմանագրի և համագործակցության ոլորտում, բայց Ադրբեջանը չի ասում, որ ինքը տարիներով միլիարդավոր զենք է գնում։ Սա կարևոր փաստ է արձանագրելու համար։
Մյուս կողմից ինչո՞ւ է Ադրբեջանն անհանգստացած Հայաստանի բանակի բարեփոխումներով այն պայմաններում, երբ օկուպացիայի տակ է պահում Հայաստանի ինքնիշխան տարածքներ, և այն պայմաններում, երբ ասում ենք` շատ լավ, եկեք Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա սահմանն արտահայտենք գետնի վրա և այդ սահմանի գծից փոխադարձաբար հայելային ետ քաշենք զորքերը: Եվ դա կլինի վստահության շատ կոնկրետ քայլերից մեկը։
Մեր բանակի բարեփոխումը որևէ մեկին չպետք է անհանգստացնի։ Ինչո՞ւ, որովհետև մենք ասում ենք, որ մեր բոլոր հարևանների տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը ճանաչում ենք։ Հետևաբար, ինչո՞ւ պիտի որևէ մեկին մեր բանակի բարեփոխումն անհանգստացնի։ Եթե մենք մեր հարևանների տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը ճանաչում ենք և բարեփոխում ենք մեր բանակը և ասում ենք` մեր բանակը մեր ինքնիշխան տարածքից դուրս որևէ խնդիր չունի լուծելու ու չի ունենալու, և այդ ֆոնին Ադրբեջանն անհանգստություն է հայտնում, աղմուկ է անում: Դա ո՞ր պարագայում կարող է տեղի ունենալ, երբ ինքը խնդիր ունի մեր ինքնիշխան տարածքում ռազմական խնդիր լուծելու։ Ուրիշ տրամաբանություն չկա։ Կարողացա՞ միտքը բացատրել, թե ինչումն է խոսքը։
Մենք, այո, բարեփոխում ենք բանակը, և ի դեպ, բանակ ունենալը յուրաքանչյուր երկրի ինքնիշխան իրավունքն է։ Որևէ երկիր որևէ ուրիշ երկրի չի կարող մեղադրել բանակ ունենալու մեջ։ Եվ մենք ասում ենք, որ բոլոր հարևանների տարածքային ամբողջականությունը, այսինքն` Ադրբեջանի, Իրանի, Թուրքիայի, Վրաստանի, ճանաչում ենք անվերապահորեն։ Մեր ինքնիշխան, միջազգային հանրության կողմից ճանաչված տարածքից դուրս մեր բանակը կիրառելու խնդիր չունենք և չենք ունենալու։ Եվ այս ֆոնին Ադրբեջանն անհանգստություն է հայտնում։ Ինչո՞ւ է անհանգստություն հայտնում։ Միթե՞ ինքն ունի խնդիր մեր ինքնիշխան տարածքում լուծելու։ Նաև այս փաստն է, այս արձագանքն է, որ շատ փորձագետների հիմք է տալիս ենթադրելու, որ Ադրբեջանը շարունակելու է իր ագրեսիվ քաղաքականությունը։
Բայց մենք այստեղ լուծումներ էլ ենք առաջարկում։ Մի քանի լուծում ենք առաջարկում։ Մեկը`արտահայտել 1991 թվականի սահմանը և զորքերը հետ քաշել, այսինքն` ոչ Հայաստանը, ոչ Ադրբեջանը միմյանց ինքնիշխան տարածքում ոչ մի հատ տեխնիկա, հրազեն չունենան և զինվոր էլ չունենան։ Երկրորդը, մենք սահմանային գոտու ապառազմականացման առաջարկ ենք անում։ Երրորդը, մենք սպառազինությունների փոխադարձ վերահսկման առաջարկ ենք անում։ Այսինքն, եթե մենք որևէ խնդիր ունենայինք Ադրբեջանի անվտանգությանը սպառնալու, այս առաջարկներն ինչի՞ պիտի անեինք։ Այդ Ադրբեջանն է, որ ասում է` ես պիտի բարձունքները հսկողության տակ պահեմ, կապ չունի` դա ում տարածքում է գտնվում։ Բայց դա մեր տարածքային ամբողջականության ուղիղ ոտնահարում է, ագրեսիվ քաղաքականության իրականացում այսօր և, ըստ էության, այդ քաղաքականությունից հրաժարվելու մտադրության մասին հայտարարություն։ Եվ սա խնդիր է։
France 24, Մարկ Պերելման - Լեռնային Ղարաբաղում վերջին կոնֆլիկտի ժամանակ Դուք մեղադրեցիք Մոսկվային՝ այդ հակամարտությունը ձեր դեմ ուղղելու փորձի մեջ: Արդյոք Դուք շարունակո՞ւմ եք մտածել, որ Վլադիմիր Պուտինի նպատակն է Ձեզ իշխանությունից հեռացնել:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Գիտեք, 2023 թվականի սեպտեմբերյան իրադարձությունների ժամանակ Ռուսաստանի Դաշնության ամենաբարձրաստիճան ներկայացուցիչներն ուղիղ կոչ էին անում Հայաստանի քաղաքացիներին՝ դուրս գալ փողոցներ և տապալել ընտրված լեգիտիմ կառավարությանը: Ռուսական հեռուստաալիքները ոչ թե մի քանի օր, 6 տարի շարունակ, ըստ էության, համակարգված և հետևողական, նպատակամղված հակաքարոզչություն են մղում Հայաստանի կառավարության, ընտրված իշխանությունների և անձամբ իմ դեմ: Էլ ուրիշ ի՞նչ հետևություն անելու տեղ է մնում:
France 24, Մարկ Պերելման - Եվ այսօր դա շարունակվո՞ւմ է:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Գիտեք, անկեղծ ասած, ես հետաքրքրությունս կորցրել էլ եմ այդ թեմայի նկատմամբ: Չգիտեմ էլ՝ շարունակվում է, թե չի շարունակվում: Շարունակվում է, թե չի շարունակվում, Հայաստանի ժողովուրդը ցույց տվեց, որ չի պատրաստվում իր ինքնիշխանությունից, անկախությունից, ժողովրդավարությունից հրաժարվել և հետևողական է լինելու նաև իր տարածքային ամբողջականությունն արձանագրելու, նաև հարևանների հետ բնականոն հարաբերություններ հաստատելու, նաև խաղաղության օրակարգի գործում, նաև «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծն իրականցնելու հարցում, նաև Եվրամիության հետ հետագա հարաբերությունները խորացնելու հարցում:
France 24, Մարկ Պերելման – Արդյոք Դուք հիմա գոնե խոսո՞ւմ եք Վլադիմիր Պուտինի հետ:
Վարչապետ Նիկո Փաշինյան – Այո, մենք դեկտեմբերին շփումներ ենք ունեցել, խոսել ենք:
France 24, Մարկ Պերելման - Վստահո՞ւմ եք նրան:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Գիտեք, մենք միջպետական հարաբերությունների մեջ ենք, և Հայաստանն ու Ռուսաստանն ունեն երկար հարաբերությունների պատմություն: Այդ հարաբերությունների պատմությունն ունի որոշակի ինստիտուցիոնալ ավանդույթներ: Մենք այդ ավանդույթների շրջանակում ենք:
France 24, Մարկ Պերելման – Մի դեպք կա՝ Դմիտրի Սեդրակով անունով մի դեզերտիր դեկտեմբերին ձերբակալվել է: Հայկական իշխանությունները վստահեցնում են, որ տեղյակ չեն: Արդյոք մեզ կարո՞ղ եք ասել, թե որն է իրականում իրավիճակը և արդյոք ռուսական իշխանությունները կարող են Հայաստանում ձերբակալել՝ առանց Հայաստանի բողոքի:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Գիտեք, այդ դեպքը, ահազանգն այդ դեպքերի վերաբերյալ մեզ շատ է անհանգստացրել: Եվ մենք նաև այդ դեպքի հետաքննություն ենք անում, և եթե պարզվի, որ ամեն ինչ այնպես է, ինչպես Դուք եք ասում, դա, իհարկե, նաև որոշակի հետևանքների պիտի բերի, որովհետև, իհարկե, մեր երկրի տարածքում ապօրինի գործողություններ մենք չենք կարող հանդուրժել:
France 24, Մարկ Պերելման - Ի՞նչ հետևանքներ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Դա կախված կլինի հենց իրադարձությունների վերաբերյալ մեր իրավական գնահատականից:
France 24, Մարկ Պերելման – Երկու կարճ հարց: Ռուսական ռազմական բազա կա Հայաստանի տարածքում: Արդյոք մտադի՞ր եք այն փակել և արդյոք Դուք պատրաստվո՞ւմ եք դուրս գալ Ռուսաստանի հետ ռազմական դաշինքից:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Գիտեք, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը, մեր գնահատմամբ, չի կատարել անվտանգային ոլորտի իր պարտավորությունները Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ: Մասնավորապես՝ 2021 թվականին, 2022 թվականին, և դա էլ չէր կարող մեզ համար անցնել առանց հետևանքների: Եվ հետևանքը գործնականում այն է, որ գործնականում, ըստ էության, սառեցրել ենք մեր մասնակցությունը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում: Վաղը ի՞նչ կլինի, վաղը կերևա:
France 24, Մարկ Պերելման – Իսկ ռուսական բազա՞ն:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Բազան Հայաստանում է գտնվում ոչ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի շրջանակներում: Դա լրիվ ուրիշ պայմանագրային հարթություն է, և այդ հարթությանը վերադառնալու առիթ չենք ունեցել:
France 24, Մարկ Պերելման - Վերջին հարցը, պարոն վարչապետ: Ուկրաինայում պատերազմի կապակցությամբ Հայաստանը սկզբում բավականին զգույշ էր, բնականաբար, Ռուսաստանի հետ ձեր հարաբերություններից ելնելով: Արդյոք երկու տարի անց կարծո՞ւմ եք, որ դա արդար պատերազմ է Ռուսաստանի կողմից:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Ես ասացի, որ մեզ համար շատ կարևոր է Ալմա-Աթայի հռչակագիրը, որոհետև Ալմա-Աթայի հռչակագիրն ինչի՞ մասին է: Ալմա-Աթայի հռչակագիրը երկու առանցքային բանի մասին է: Ընդ որում, Ալմա-Աթայի այդ հռչակագիրը ստորագրել են և՛ Ռուսաստանը, և՛ Ուկրաինան, և՛ Ադրբեջանը: Ընդ որում, Ալամա-Աթայի այդ հռչակագիրը սկսվել է Բելովեժյան համաձայնագրից, որը ստորագրել են Բելառուսը, Ռուսաստանը և Ուկրաինան: Այդ համաձայնագիրը, որը հետագայում Ալմա-Աթայում Խորհրդային միության նախկին ևս ինը հանրապետություններ միացել են, երկու բանի մասին է, որ Խորհրդային միությունը դադարում է գոյություն ունենալ և երկրորդը, որ ստորագրած խորհրդային հանրապետությունները դառնում են անկախ պետություններ, ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու սահմանների անխախտելիությունը: Հիմա Ալմա-Աթայի հռչակագրի տրամաբնությամբ, որը նաև մեր անվտանգության համար է շատ կարևոր, մենք տեսնում ենք, որ այն, ինչ տեղի է ունենում Ուկրաինայում, Ալմա-Աթայի հռչակագրի խախտում է, և մեզ, ըստ էության, լրջորեն անհանգստացնում է:
France 24, Մարկ Պերելման - Արդյոք, արևմտյան երկրները Ձեզ պարտադրո՞ւմ են Ռուսաստանի հանդեպ պատժամիջոցներին միանալ: Արդյոք Հայաստանից ապրանքներ մտնո՞ւմ են Ռուսաստան, և արդյոք արևմտյան երկրները ճնշում են գործադրում ձեզ վրա, որպեսզի դուք ավելի լայնորեն միանաք պատժամիջոցներին:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Հարաբերությունների այդպիսի ռեժիմ՝ միանալ, չմինալու մենք չունենք, բայց մյուս կողմից՝ մենք հաշվի ենք նստում առկա պատժամիջոցների հետ, որովհետև ոչ թե մեզ ճնշում են կամ մեզնից պահանջում, եթե մենք սանկցիաները չպահենք, չպահպանենք, դա կազդի մեր հարաբերությունների վրա այն երկրների հետ, որոնք այդ սանցիաները կիրառում են: Իսկ այդ երկրների հետ հարաբերությունները կարևոր են:
Շատ ուրախ եմ, որ այդ հարցը տալիս եք, որովհետև, մասնավորապես, Եվրամիությունում ժամանակ առ ժամանակ հնչում են մեղադրանքներ, թե Հայաստանը պատժամիջոցները չի պահպանում, որ Հայաստանը պատժամիջոցների ռեժիմը խախտում է, բայց կարող եմ ասել, որ մենք այս ընթացքում, վերջին անգամ 2023 թվականին մի քանի անգամ պատվիրակություններ ենք ունեցել Եվրամիությունից և Միացյալ Նահանգներից, որոնց այցելության նպատակը հետևյալն է եղել, թե ինչքանով է Հայաստանի Հանրապետությունը հավատարիմ իր միջազգային հարաբերություններին և պարտավորություններին, ինչպես է հարաբերվում այդ սանկցիաների հետ: Եվ պետք է արձանագրենք, որ ո՛չ Եվրամիությունը, ո՛չ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները մեր նկատմամբ որևէ վերապահում չեն ներկայացրել: Ընդհակառակը՝ պաշտոնապես արձանագրել են, որ սանկցիաների համատեքստում Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ ոչ մի վերապահում չունեն:
Բայց, ցավոք, քանի որ սրա մասին շատ չի խոսվում, մենք էլ այդ թեման, այսպես ասած, շատ չենք բարձրաձայնում, որովհետև դա աշխատանքային հարց է, Եվրամիության մի շարք երկրներում և նաև լրատվամիջոցներում թերևս Հայաստանի նկատմամբ գուցե որոշ շրջանակների մատուցած սխալ տեղեկությունների, հակաքարոզչություն և դեզինֆորմացիա տարածելու հիման վրա երբեմն հնչում են հայտարարություններ՝ մեղադրելու Հայաստանին: Բայց նորից եմ ասում՝ պաշտոնապես արձանագրվել է և՛ Եվրամիության, և՛ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կողմից, որ Հայաստանին այս հարցում մեղադրելու որևէ հիմք չկա:
France 24, Մարկ Պերելման - Պարոն Փաշինյան՝ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ, շատ շնորհակալ եմ իմ հարցերին պատասխանելու համար: Շնորհակալ եմ ձեզ այս հաղորդմանը հետևելու համար:

Интервью премьер-министра Никола Пашиняна телекомпании France 24
France 24, Марк Перельман: Мы находимся на платформе France 24. У нас в гостях премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян. Спасибо, господин премьер-министр, за то, что Вы приняли участие в церемонии перезахоронения останков Мисака Манушяна и его супруги Мелине. Они были коммунистами, членами Движения Сопротивления, они также были армянами. Какие у Вас были чувства?
Премьер-министр Никол Пашинян: Было очень волнительное мероприятие, и должен сказать, что оно получило очень широкий отклик также и в Армении, Общественное телевидение Армении транслировало его в прямом эфире и получило большой отклик у нашего общества. Конечно, было чувство гордости и была констатация того, что армянский народ внес очень значительный и серьезный вклад в борьбу с фашизмом не только на Восточном фронте, но и на Западном фронте. Это очень важно.
France 24, Марк Перельман: Я хочу вернуться к ситуации в Армении. В сентябре прошлого года, когда Азербайджан захватил Нагорный Карабах, а также несколько дней назад были проблемы, Вы встречались с господином Алиевым в Мюнхене, и он назвал эту встречу конструктивной и полезной. Можете ли Вы констатировать, что в ваших отношениях есть надежда и прогресс? Как Вы думаете?
Премьер-министр Никол Пашинян: К сожалению, за этот период были случаи, когда в переговорной комнате многое было конструктивно и полезно, но в дальнейшем мы не всегда видим воплощение этого в жизнь. Надеюсь, на этот раз будет не так. А о чем идет речь? О трех основных принципах, которые были согласованы в Праге, которые были согласованы и в Брюсселе, и согласно этим принципам Армения и Азербайджан признают территориальную целостность друг друга на основе Алма-Атинской декларации 1991 года, что означает, что Советская Армения и Советский Азербайджан в точности совпадают с современными Республикой Армения и Азербайджанской Республикой.
Алма-Атинская декларация должна стать политической основой для делимитации границ между двумя странами, а это означает, что нет необходимости создавать новую границу между нашими странами, необходимо лишь отразить на земле те границы, которые существовали на момент распада Советского Союза. И в-третьих, региональные коммуникации должны быть открыты на основе принципа суверенитета и юрисдикции стран, в рамках равенства и взаимности. Эти принципы мы собрали и отразили в проекте “Перекресток мира”. Если Азербайджан на практике подтвердит свои обязательства по всем этим направлениям, у нас не будет много препятствий на пути к миру.
France 24, Марк Перельман: По Вашему мнению, господин премьер-министр, возможно ли в ближайшее время мирное соглашение? Недавно я прочитал Ваши заявления по поводу событий 14 февраля. Думаете ли Вы, что Ильхам Алиев готовит новую полномасштабную войну против Армении?
Премьер-министр Никол Пашинян: Основная проблема в том, что есть три принципа, которые провозглашены и, по сути, опубликованы в рамках договоренностей, достигнутых на международных площадках, и проблема возникает у нас при отражении этих принципов в мирном договоре. Т.е. проблема возникает именно на этом пути.
Что касается возможной эскалации, анализируя эти проблемы, а также анализируя заявления, исходящие из Азербайджана, официального Баку, мы приходим к выводу, что да, нападение на Армению весьма вероятно. Почему? Потому что, например, из официального Баку очень часто звучат заявления о “Западном Азербайджане”, а заявления о “Западном Азербайджане” означают… Если сформулировать коротко, они называют “Западным Азербайджаном” Республику Армения, по сути, всю ее территорию, имея в виду, что большая часть территорий Республики Армения являются азербайджанской.
Когда они практически не признают нашу территориальную целостность и нерушимость наших границ, именно отсюда и возникают такие выводы. Я имею в виду, что на дипломатическом уровне Азербайджан уверяет, что у него нет намерений нападать. Откуда же берутся эти мысли о возможном нападении? Здесь два источника. Во-первых, во время фиксации уже публично согласованных принципов в тексте мирного договора мы видим, что Азербайджан создает определенные трудности, во-вторых, это публичный дискурс, риторика, которая звучит на самом высоком уровне, которая, если кратко изложить ее, выражается в назывании Республики Армения “Западным Азербайджаном”, а также пограничная агрессивность.
Тот же последний инцидент, когда у нас было 4 жертвы, этот инцидент ничем не оправдан. Они заявили, что один из их солдат получил ранение, мы же заявили, что проведем расследование, потому что есть приказ не проводить никаких необоснованных операций, и если выяснится, что имело место нарушение этого приказа, то будут предусмотренные законом последствия. Несмотря на эти заявления, Азербайджан использовал этот повод, чтобы проявить агрессию. Именно совокупность этих факторов приводит многих армянских и международных экспертов к мнению, что Азербайджан готовит новое нападение на Армению.
France 24, Марк Перельман: Поэтому, когда Вы видите Ильхама Алиева, приходите к выводу, что не можете ему доверять?
Премьер-министр Никол Пашинян: Я считаю, что сама история наших отношений – это уже основа для глубокого недоверия. Думаю, нет смысла спрашивать у руководителя Азербайджана и у меня, доверяем ли мы друг другу или нет. Очевидно, что нет. Но проблема не в этом, проблема в следующем: собираемся ли мы строить доверие маленькими шагами? Именно в процессе построения доверия у нас и возникают трудности.
France 24, Марк Перельман: И Вы думаете, что он к этому не готов? Когда он говорит, что готов к миру, то на самом деле готовится к войне? Вы это имеете в виду?
Премьер-министр Никол Пашинян: Да, есть такое впечатление, но чтобы быть объективным, я предполагаю, что если их спросить, они тоже скажут, что нам не доверяют, но речь не об этом. Речь идет о другом: готовы ли мы взаимно шаг за шагом, маленькими шагами, может и большими шагами, строить доверие, чтобы мы взаимно верили слову друг друга. Еще раз говорю, в ходе дипломатических контактов лидер Азербайджана заявляет, что у них нет никаких намерений нападать. И проблема в том, повторяю еще раз: публичный дискурс, дальнейшая практическая работа и развития, происходящие “на земле”, — это то, что дает многим аналитикам основание для таких выводов. Иногда очень сложно возразить и привести контраргументы, почему это не так.
France 24, Марк Перельман: У вас уже есть военная помощь со стороны Франции в виде радаров. Например, г-н Макрон также пообещал другое вооружение, в частности, оборонительное. Баку пользуется этим, заявляя, что начнет новое нападение. Означает ли это, что Армения должна больше вооружаться, потому что Азербайджан, по сути, сильнее в военном отношении?
Премьер-министр Никол Пашинян: Вчера во время совместного заявления с президентом Макроном я затронул этот вопрос, потому что Азербайджан каждый раз поднимает шум в связи с новыми контрактами и сотрудничеством в военно-технической сфере, но Азербайджан не говорит, что в течение многих лет закупает оружие на миллиарды. Это важный факт, который нужно зафиксировать.
С другой стороны, почему Азербайджан обеспокоен реформами армянской армии в том случае, когда он держит суверенные территории Армении под оккупацией, и в тех условиях, когда мы говорим: хорошо, давайте отразим границу на земле на основании Алма-Атинской декларации и взаимно, зеркально отведем войска от этой линии границы. И это будет одним из очень конкретных шагов доверия.
Реформа нашей армии не должна ни у кого вызывать беспокойство. Почему? Потому что мы говорим, что признаем территориальную целостность и суверенитет всех наших соседей. Следовательно, почему кого-то должно беспокоить реформирование нашей армии? Если мы признаем территориальную целостность и суверенитет наших соседей, реформируем нашу армию и говорим, что наша армия не решает и не будет решать никаких задач за пределами нашей суверенной территории, а Азербайджан выражает обеспокоенность и поднимает шум на этом фоне, то при каких обстоятельствах это имеет смысл? Только если у него есть цель решить военную задачу на нашей суверенной территории. Другой логики нет. Мне удалось объяснить, в чем суть?
Да, мы реформируем армию, и, кстати, иметь армию – это суверенное право любой страны. Ни одна страна не может обвинять другую страну в наличии армии. И мы говорим, что безоговорочно признаем территориальную целостность всех соседей, то есть Азербайджана, Ирана, Турции, Грузии. У нас нет и не будет задачи использования нашей армии за пределами территории, признанной международным сообществом. И на этом фоне Азербайджан выражает обеспокоенность. Почему он выражает обеспокоенность? Разве у него стоят задачи, которые нужно решить на нашей суверенной территории? В том числе и этот факт, эта реакция дает многим экспертам повод предполагать, что Азербайджан продолжит свою агрессивную политику.
Но мы и здесь предлагаем решения. Мы предлагаем несколько решений. Например, начертить границу 1991 года и отвести войска от этой линии, то есть ни Армения, ни Азербайджан не должны иметь никакой техники, огнестрельного оружия и военнослужащих на суверенной территории друг друга. Во-вторых, мы предлагаем демилитаризацию приграничной зоны. В-третьих, мы предлагаем взаимный контроль над вооружениями. Т.е. если бы у нас была какая-либо задача создать угрозу безопасности Азербайджана, то зачем нам делать такие предложения? Это Азербайджан говорит, что должен держать высоты под контролем и не важно, чья это территория. Но это прямое нарушение нашей территориальной целостности, проявление агрессивной политики и, по сути, декларация о намерении отказаться от этой политики. И именно это и является проблемой.
France 24, Марк Перельман: Во время последнего конфликта в Нагорном Карабахе Вы обвинили Москву в попытке настроить этот конфликт против Вас. Вы все еще думаете, что цель Владимира Путина – отстранить Вас от власти?
Премьер-министр Никол Пашинян: Знаете, во время событий сентября 2023 года высшие чиновники Российской Федерации прямо призывали граждан Армении выйти на улицы и свергнуть избранную легитимную власть. Российские телеканалы не несколько дней, а фактически уже 6 лет ведут систематическую и последовательную, целенаправленную антипропаганду против правительства Армении, избранных властей и меня лично. Какой еще вывод можно сделать?
France 24, Марк Перельман: Продолжается ли это сегодня?
Премьер-министр Никол Пашинян: Честно говоря, я потерял интерес к этой теме. Я не знаю, продолжается или нет. Независимо от того, продолжается это или нет, народ Армении показал, что не собирается отказываться от своего суверенитета, независимости и демократии и будет последовательным в сохранении своей территориальной целостности, установлении нормальных отношений с соседями и мирной повестке дня. То же самое касается реализации проекта “Перекресток мира”, дальнейшего углубления отношений с Европейским союзом.
France 24, Марк Перельман: Общаетесь ли Вы сейчас с Владимиром Путиным?
Премьер-министр Никол Пашинян: Да, мы общались в декабре, разговаривали.
France 24, Марк Перельман: Вы доверяете ему?
Премьер-министр Никол Пашинян: Знаете, у нас налажены межгосударственные отношения, и Армения и Россия имеют долгую историю отношений. История этих отношений имеет определенные институциональные традиции. Мы в рамках этих традиций.
France 24, Марк Перельман: Есть один инцидент: в декабре был арестован дезертир по имени Дмитрий Седраков. Армянские власти уверяют, что они не в курсе. Можете ли Вы рассказать нам, какова реальная ситуация и могут ли российские власти производить задержания в Армении без санкционирования со стороны Армении?
Премьер-министр Никол Пашинян: Слухи об этом инциденте нас очень встревожили. И мы проводим расследование по этому инциденту, и если выяснится, что все так, как Вы говорите, это, конечно, приведет к определенным последствиям, потому что, конечно, мы не можем терпеть противозаконные действия на территории нашей страны.
France 24, Марк Перельман: К каким последствиям?
Премьер-министр Никол Пашинян: Это будет зависеть от правовой оценки самих событий.
France 24, Марк Перельман: Два коротких вопроса. На территории Армении находится российская военная база. Намерены ли Вы его закрыть и собираетесь ли выйти из военного союза с Россией?
Премьер-министр Никол Пашинян: По нашим оценкам, Организация Договора о коллективной безопасности не выполнила свои обязательства перед Республикой Армения в сфере безопасности, в частности, в 2021, 2022 годах. И это не могло пройти для нас без последствий. А на практике последствием этого является то, что мы фактически заморозили свое участие в ОДКБ. Что будет завтра, будет видно завтра.
France 24, Марк Перельман: А российская военная база?
Премьер-министр Никол Пашинян: База находится в Армении не в рамках Договора о коллективной безопасности. Это совершенно другое правовое измерение, и у нас не было повода обратиться к этому измерению.
France 24, Марк Перельман: Последний вопрос, господин премьер-министр. В связи с войной в Украине Армения изначально была достаточно осторожна, естественно, исходя из своих отношений с Россией. Спустя два года, считаете ли Вы, что это справедливая война со стороны России?
Премьер-министр Никол Пашинян: Я сказал, что Алма-Атинская декларация очень важна для нас. А о чем Алма-Атинская декларация? Алма-Атинская декларация касается двух ключевых вещей. При этом, Алма-Атинскую декларацию подписали и Россия, и Украина, и Азербайджан. Кстати, Алма-Атинская декларация началась с Беловежского соглашения, которое подписали Беларусь, Россия и Украина. Это соглашение, к которому позже, в Алма-Ате, присоединились девять бывших республик Советского Союза, касается двух вещей: во-первых, Советский Союз прекращает свое существование и, во-вторых, подписавшие его советские республики становятся независимыми государствами, признают территориальную целостность и нерушимость границ друг друга. Сейчас, согласно логике Алма-Атинской декларации, которая также очень важна для нашей безопасности, мы видим, что происходящее в Украине является нарушением Алма-Атинской декларации, и у нас это, по сути, вызывает серьезную обеспокоенность.
France 24, Марк Перельман: Принуждают ли Западные страны Вас присоединиться к санкциям против России? Поступают ли товары из Армении в Россию и оказывают ли Западные страны давление на Вас, чтобы Вы присоединились к более широким санкциям?
Премьер-министр Никол Пашинян: У нас нет такого режима отношений - присоединяться [к санкциям] или нет, но, с другой стороны, мы учитываем существующие санкции не потому, что на нас давят или требуют от нас, а потому, что если мы не будем соблюдать эти санкции, то это повлияет на наши отношения со странами, которые установили санкции. А отношения с этими странами важны.
Я очень рад, что Вы задали этот вопрос, потому что, в частности, в Евросоюзе время от времени звучат обвинения в том, что Армения не соблюдает санкции, что Армения нарушает санкционный режим, но я могу сказать, что за это время, в последний раз в 2023 году, мы несколько раз принимали делегации из Евросоюза и США, целью которых было посмотреть, как Республика Армения придерживается своих международных отношений и обязательств, как позиционирует себя в плане этих санкций. И мы должны констатировать, что ни Европейский союз, ни Соединенные Штаты Америки не сделали никаких оговорок в нашем отношении. Напротив, они официально зафиксировали, что не имеют никаких оговорок в отношении Республики Армения в контексте санкций.
Но, к сожалению, поскольку об этом мало говорится, мы, так сказать, особо эту тему не поднимаем, потому что это рабочий вопрос. На основании распространяемой некоторыми кругами в некоторых странах Евросоюза и также муссируемой в СМИ контрпропаганды и дезинформации иногда делаются заявления с обвинениями в адрес Армении. Но еще раз говорю: и Евросоюзом, и Соединенными Штатами Америки официально зафиксировано, что нет оснований обвинять Армению в этом вопросе.
France 24, Марк Перельман: Господин Пашинян, премьер-министр Республики Армения, большое спасибо за ответы на мои вопросы. Спасибо, что следите за этой программой.