Եվրադատարանը ՀՀ Կառավարության դիրքորոշման դեմ վճիռ է կայացրել
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հուլիսի 10-ին Հայաստանի կառավարության դեմ հերթական վճիռն է կայացրել: Գործը վերաբերում է փաստաբանների պալատի անդամ Վահե Գրիգորյանին, ով կալանավորվել էր Երևանի Բուզանդի փողոցում ապրող 4 ընտանիքներին պաշտպանելու համար՝ հանդիսանալով ամենաակտիվ պաշտպանը:
2005 թ.-ի հոկտեմբերի 7-ին Վահե Գրիգորյանը կալանավորվել էր ակնհայտ կեղծ փաստաթղթեր նախապատրաստելու միջոցով մեծ գումար յուրացնելու կասկածանքով:
Վ. Գրիգորյանի փաստաբանները միջնորդություն էին ներկայացրել, որ ազատեն վերջինիս 72-ժամյա ձերբակալության ավարտից հետո, սակայն դատավորը չի քննել այն: Նույն ժամանակ քննիչը միջնորդություն է ներկայացրել Վ. Գրիգորյանի հանդեպ երկու ամսյա կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու համար: Քննիչն իր միջնորդությունը հիմնավորել է նրանով, որ Վ. Գրիգորյանը կատարել է ծանր հանցանք՝ յուրացնելով մեծ քանակությամբ գումար: Առաջին ատյանի դատարանը որոշել է կալանք կիրառել մինչև 2005 թ.-ի դեկտեմբերի 7-ը:
Դատարանը հետագայում բավարարել է նաև կալանքը երկարացնելու միջնորդությունը, սակայն 2006 թ.-ի փետրվարի 15-ին Վ. Գրիգորյանը վերաքննիչ դատարանի որոշմամբ ազատ է արձակվել:
2006 թ.-ի օգոստոսի 10-ին քննիչը որոշել է կասեցնել քրեական գործը, քանի որ անհայտ է այն երկու կասկածյալների գտնվելու վայրը, ում վկայությունների հիման վրա էլ հարուցվել էր գործը: Այսինքն՝ քննիչին այդպես էլ չէր փակել քրգործը: Այն կվերսկսվեր երկու կասկածյալների ի հայտ գալուն պես:
Եվրոպական դատարանը գտել է, որ, Վահե Գրիգորյանի նկատմամբ կալանք կիրառելով, խախտվել է Կոնվենցիայի 5-րդ հոդվածի 1-ին մասը «ազատության իրավունք» և նույն Կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածի 1-ին մասը` «արդար դատավարություն»:
Ըստ Եվրադատարանին՝ պարզ չէ այն, թե ինչու 2005 թ.-ի հոկտեմբերի 10-ից մինչև 2006 թ.-ի օգոստոսի 10-ի ընթացքում, ինչպես նաև գործի կասեցումից հետո շուրջ 4 տարի, որևէ քննչական միջոցառում չի իրականացվել: ՀՀ կառավարությունը որևէ ինֆորմացիա չի տրամադրել առ այն, որ դատախազությունը միջոցներ է ձեռնարկել բացակայող կասկածյալներին գտնելու համար և այդպիսով վերացնելու քրեական գործի շարունակական կասեցման հիմքը: Հետևաբար, դատարանը գտել է, որ վերոնշյալ հանգամանքները բավական են դատարանին եզրակացնելու, որ քրեական գործի ընթացքը չափազանց երկար է տևել և չի համընկել Կոնվենցիայով նախատեսված «ողջամիտ ժամկետի» պահանջին:
Այսպիսով, համաձայն Եվրադատարանի վճռին, Հայաստանի կառավարությունը պարտավորվում է վճռի` պաշտոնական ուժի մեջ մտնելուց հետո երեք ամիսների ընթացքում Վահե Գրիգորյանին որպես բարոյական փոխհատուցում վճարել 2.500 եվրո գումար:

ЕСПЧ принял решение против правительства РА
10 июля Европейский суд по правам человека принял очередное решение против правительства Армении. Речь идет о дело члена Адвокатской палаты Ваге Григоряна, который был арестован за активную защиту четырех семей, живших на улице Бюзанда в Ереване.
7 октября 2005 г. В.Григорян был арестован по подозрению в присвоении крупной суммы за составление заведомо ложных документов.
По истечении 72-х часов с момента задержания Григоряна адвокаты обратились с ходатайством о его освобждении, однако судья не рассмотрел их просьбу. В это же время ходатайство о применении к Ваге Григоряну 2-месячного ареста представил следователь, мотивировавший свою просьбу тем, что Григорян совершил тяжкое преступление – присвоил крупную сумму денег. Суд первой инстанции решил продлить арест до 7 декабря 2005 г.
В дальнейшем решением суда арест вновь был продлен. Однако 15 февраля 2005 г. Апелляционный суд освободил В.Григоряна.
В августе 2006 г. следователь решил приостановить уголовное дело, поскольку местопребывание двух подозреваемых, на основе показаний которых было возбуждено уголовное дело, оставалось неизвестным. Расследование дела должно было возобновиться сразу после появления двух указанных подозреваемых.
Европейский суд посчитал, что в результате применения к Ваге Григоряну ареста была нарушена ч.1 ст.5 Конвенции о правах человека – “право на свободу” и ч.1 ст.6 Конвенции – “право на справедливое судопроизводство”.
Также, согласно решению ЕСПЧ, непонятно, почему с октября 2005-го по август 2006-го, а также в течение четырех лет после приостановления дела следственные мероприятия не проводились. Правительство РА не предоставило никакой информации о том, что прокуратура предприняла шаги по установлению местонахождения отсутствующих подозреваемых и, тем самым, устранению основания для приостановления расследования уголовного дела. На основе этого Евросуд признал, что ход уголовного дела длился очень долго и не соответствовал предусмотренному Конвенцией требованию “о разумном сроке”.
Таким образом, согласно решению ЕСПЧ, правительство Армении в течение трех месяцев после вступления решения в официальную силу  обязано выплатить Ваге Григоряну 2.500 евро в качестве компенсации за моральный ущерб.