Վարչապետն ընդունել է Դանիայի խորհրդարանական պատվիրակությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը փետրվարի 7-ին ընդունել է Դանիայի Թագավորության խորհրդարանի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Լիզե Բեխի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին տեղեկանում ենք վարչապետի կայքում հրապարակված հաղորդագրությունից։
«Վարչապետը ողջունել է Դանիայի խորհդարանական պատվիրակության այցը Հայաստան և նշել, որ երկու երկրների համագործակցությունն այդքան էլ ակտիվ բնույթ չի կրում: Նիկոլ Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ այս այցը նոր ազդակ կհաղորդի Հայաստան-Դանիա փոխգործակցությանը: Միաժամանակ, վարչապետը կարևորել է միջխորհրդարանական կապերի զարգացումն ու սերտ համագործակցությունը, այդ թվում՝ միջազգային հարթակների շրջանակում:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել, այդ թվում՝ Եվրոպական միության օժանդակությամբ Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումներին: Վարչապետ Փաշինյանը շեշտել է, որ ՀՀ կառավարության և մեր հասարակության համար ժողովրդավարության զարգացումն ու ամրապնդումն ունի ռազմավարական նշանակություն, և այդ ուղղությամբ քայլերը կրելու են հետևողական բնույթ:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցությանը, Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող գործընթացներին վերաբերող հարցեր: Վարչապետը ներկայացրել է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի շուրջ հայկական կողմի սկզբունքային դիրքորոշումները, ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի սկզբունքները:
Տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովման համատեքստում վարչապետը կարևորել է Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության գործունեությունը»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

Премьер-министр принял делегацию парламента Дании
Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию во главе с председателем Комитета парламента Королевства Дания по внешним связям Лизе Бех (Lise Bech).
Премьер-министр приветствовал визит делегации парламента Дании в Армению и отметил, что сотрудничество между двумя странами носит не очень активный характер. Никол Пашинян выразил надежду, что этот визит придаст новый импульс сотрудничеству Армения-Дания. При этом премьер-министр подчеркнул важность развития межпарламентских связей и тесного сотрудничества, в том числе в рамках международных площадок.
В ходе встречи были затронуты, в том числе осуществляемые в Армении при содействии Европейского союза демократические реформы. Премьер-министр Пашинян подчеркнул, что развитие и укрепление демократии имеет для правительства Республики Армения и нашего общества стратегическое значение, и шаги в этом направлении будут носить последовательный характер.
Собеседники обсудили вопросы сотрудничества Армения-Европейский союз и происходящие на Южном Кавказе процессы. Премьер-министр представил принципиальные позиции армянской стороны по армяно-азербайджанскому мирному договору, принципы разработанного правительством Республики Армения проекта “Перекресток мира”.
В контексте обеспечения мира и стабильности в регионе премьер-министр подчеркнул важность деятельности гражданской миссии ЕС в Армении.