Եվրախորհրդարանը Եվրամիության և Հայաստանի միջև կապերի մասին հատուկ բանաձև է ընդունել
Եվրախորհրդարանը երեկ երեկոյան 504 կողմ, 4 դեմ, 32 ձեռնպահ ձայներով ընդունել է Եվրամիության և Հայաստանի միջև կապերի մասին հատուկ բանաձև, որով կոչ է արվում ամրապնդել և սերտացնել Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններն ու ընդգծվում հայ-ադրբեջանական խաղաղության պայմանագրի կնքման անհրաժեշտությունը։ Բանաձևի ամենակարևոր կետն այն է, որ ԵՄ օրենսդիր մարմինն անդրադառնում է Եվրամիությանը Հայաստանի անդամակցության թեկնածության հնարավորությանը և եվրոպական կառույցներին կոչ անում դիտարկել Հայաստանին ԵՄ թեկնածու երկրի կարգավիճակ տրամադրելու հնարավորությունը:
«Եթե Հայաստանը շահագրգռված լինի ստանալ թեկնածու երկրի կարգավիճակ և շարունակի իր ժողովրդավարությունն ամրապնդող կայուն բարեփոխումների ուղին, դա կարող է հիմք հանդիսանալ ԵՄ-Հայաստան հարաբերություններում փոխակերպման փուլի համար»,- արձանագրել է Եվրախորհրդարանը՝ ԵՄ գործադիր իշխանությանն առաջարկելով դիտարկել Հայաստանի՝ Եվրամիության անդամակցության թեկնածուի կարգավիճակ շնորհելու հնարավորությունը:
Եվրոպացի պատգամավորները Եվրոպական հանձնաժողովին և Եվրոպական խորհրդին կոչ են անում ակտիվորեն աջակցել Հայաստան-ԵՄ համագործակցության ընդլայնմանը ոչ միայն տնտեսական ոլորտում, այլև անվտանգային և քաղաքական երկխոսության։
Բանաձևով դատապարտվում է ադրբեջանական զինված ուժերի ներխուժումը Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված տարածք և Հայաստանի որոշ հատվածների շարունակվող բռնազավթումը։ Եվրոպացի պատգամավորները վերահաստատել են Ադրբեջանի զորքերը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից դուրս բերելու պահանջը։ Նրանք մտահոգություն են հայտնել նաև Ադրբեջանի նախագահի և պաշտոնատար այլ անձանց կողմից ՀՀ տարածքային ամբողջականությանն ու ինքնիշխանությանը սպառնացող հայտարարությունների, այդ թվում՝ Ադրբեջանը Նախիջևանին կապող արտաքին միջանցք պահանջելու վերաբերյալ։
Եվրոպացի պատգամավորներն այն համոզմանն են, որ Ադրբեջանը Նախիջևանին կապող ճանապարհի հարցը պետք է կարգավորվի` հարգելով Հայաստանի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը։ Այս բանաձևով նրանք ևս մեկ անգամ վերահաստատել են ԵՄ-ի միանշանակ աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանն ու սահմանների անձեռնմխելիությանը։
Եվրախորհրդարանի պատգամավորները ողջունել են նաև ՀԱՊԿ-ին Հայաստանի անդամակցության սառեցումը և անվտանգության ոլորտում Ռուսաստանից կախվածությունը նվազեցնելուն ուղղված ջանքերը։ Նրանք իրենց աջակցությունն են հայտնել նաև «Զվարթնոց» օդանավակայանից ռուս սահմանապահների դուրսբերմանն ուղղված Հայաստանի գործողություններին։
Բանաձևում անդրադարձ է կատարվել նաև Արցախի հայկական մշակութային, կրոնական և պատմական ժառանգության պահպանման կարևորությանը։ Մտահոգություն են հայտնել այդ ամենը ոչնչացնելու, վանդալիզմի ենթարկվելու և պղծելու առնչությամբ։ Եվրոպացի պատգամավորներն Ադրբեջանին կոչ են արել պահպանել մշակութային արժեքները, իսկ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին՝ անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել Արցախում վերացման վտանգի տակ գտնվող հայկական մշակութային ժառանգությունը պահպանելու և պաշտպանելու համար։
Բանաձևով եվրոպացի պատգամավորները Ադրբեջանին նաև կոչ են արել արցախահայության հետ ներգրավվել համապարփակ և թափանցիկ երկխոսության մեջ՝ ապահովելու նրանց իրավունքների հարգումը և երաշխավորելու նրանց անվտանգությունը, արժանապատիվ և անվտանգ վերադարձն իրենց տներ՝ միջազգային ներկայության ներքո։ Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորները կոչ են արել Ադրբեջանին ազատ արձակել Արցախի և Հայաստանի` ադրբեջանական կալանքի տակ գտնվող բոլոր բնակիչներին։ Կոչ է արվել նաև անհապաղ և արդյունավետ կերպով իրականացնել Արդարադատության միջազգային դատարանի բոլոր որոշումները։

European Parliament Adopts Resolution Opening Door to EU Membership for Armenia
The European Parliament yesterday, by a vote of 504 to 4, adopted a special resolution that calls for strengthening relations between Armenia and the European Union (EU) and emphasizes the need to conclude an Armenian-Azerbaijani peace treaty.
The most important point of the resolution is that the EU legislative body addresses the possibility of Armenia's candidacy for membership in the European Union and calls on the European institutions to consider the possibility of granting Armenia the status of an EU candidate country.
"If Armenia is interested in receiving the status of a candidate country and continues on the path of stable reforms that strengthen its democracy, this can be the basis for a phase of transformation in EU-Armenia relations," the European Parliament noted, proposing to the EU executive authority to consider the possibility of granting Armenia the status of a candidate for EU membership.
European MPs call on the European Commission and the European Council to actively support the expansion of Armenia-EU cooperation not only in the economic sphere, but also in security and political dialogue.
The resolution condemns the invasion of the Azerbaijani armed forces into the internationally recognized territory of Armenia and the ongoing occupation of some parts of Armenia. The European deputies reaffirmed the demand to withdraw the Azerbaijani troops from the sovereign territory of Armenia. They also expressed concern about the statements by the President of Azerbaijan and other officials threatening the territorial integrity and sovereignty of the Republic of Armenia, including demanding an external corridor connecting Azerbaijan to Nakhichevan.
The European MPs believe that the issue of the road connecting Azerbaijan to Nakhichevan should be settled respecting Armenia's sovereignty and territorial integrity. With this resolution, they once again reaffirmed the EU's unequivocal support for Armenia's sovereignty and the inviolability of its borders.
European Parliament deputies also welcomed the freezing of Armenia's membership in the CSTO, and the efforts aimed at reducing dependence on Russia in the field of security. They also expressed their support for Armenia's actions aimed at withdrawing Russian border guards from Yerevan’s Zvartnots Airport.
The resolution also referred to the importance of preserving the Armenian cultural, religious and historical heritage of Artsakh. Concerns were expressed about destroying, vandalizing and desecrating it all. The European deputies called on Azerbaijan to preserve cultural values, and on UNESCO to take immediate measures to preserve and protect the Armenian cultural heritage in Artsakh, which is under threat of extinction.
In the resolution, the European MPs also called on Azerbaijan to engage in a comprehensive and transparent dialogue with the Artsakh Armenians to ensure the respect of their rights and guarantee their safety, dignified and safe return to their homes under an international presence. Deputies called on Azerbaijan to release all residents of Artsakh and Armenia under Azerbaijani custody and to immediatelty implement all the decisions of the International Court of Justice.
This resolution of the European Parliament is of an advisory nature and is not subject to mandatory implementation.