Նիկոլ Փաշինյանի հարցազրույցը հունական Kathimerini օրաթերթին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարցազրույց է տվել Kathimerini օրաթերթին։ Վարչապետի աշխատակազմն այն ներկայացրել է հայերեն թարգմանությամբ.
Kathimerini օրաթերթ՝ Աթանասիոս Կացիկիդիս - Վարչապետ Միցոտակիսի հետ հանդիպման ընթացքում Դուք կարևորեցիք «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը՝ առևտրային հանգույցի ստեղծման համար, որը պետք է կապի Հայաստանը Միջերկրական ծովի և Հունաստանի հետ՝ անցնելով Թուրքիայի տարածքով: Ինչպե՞ս կարող է այս ծրագիրը նպաստել Կովկասից մինչև Միջերկրական ծով տարածաշրջանային կայունությանն ու անվտանգությանը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Հարավային Կովկասում հարատև խաղաղության և կայունության հաստատմանը նպաստելը Հայաստանի Հանրապետության առաջնահերթությունն է, ինչի համատեքստում կարևորում եմ տարածաշրջանի ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը։ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը ենթադրում է, այդ թվում՝ Հայաստանի տարածքով մի կողմից Սև ծովի, մյուս կողմից Պարսից և Օմանի ծոցերի միջև ավտոմոբիլային բեռնափոխադրումների, խողովակաշարերի, էլեկտրահաղորդման և ինտերնետային մալուխների հզորությունների էական ավելացում: Նախագիծը ենթադրում է նաև այդ երկու վերջնակետերի միջև երկաթուղային հաղորդակցության ստեղծում, որը հնարավոր է Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման պարագայում, որովհետև Վրաստանից Հայաստան մտնող երկաթուղու դեպի Իրանի Իսլամական Հանրապետություն տանող ամենաօպտիմալ երթուղին անցնում է ադրբեջանական Նախիջևանով և այդ երկաթուղին գոյություն է ունեցել խորհրդային տարիներին: Սա «Խաղաղության խաչմերուկի» հյուսիս-հարավ թևն է:
Կա նաև արևելք-արևմուտք թևը, որը կարող է Հայաստանի տարածքով միացնել Կասպից ծովը Միջերկրական ծովին, ինչպես նաև Սև ծովի թուրքական նավահանգիստներին: Սրա համար հարկավոր է, որ Ադրբեջանից Հայաստանով երկաթուղային և ավտոմոբիլային ճանապարհներ, երկաթուղիներ, խողովակաշարեր, էլեկտրահաղորդման գծեր, մալուխներ մտնեն Թուրքիա: Եվ մենք պատրաստ ենք նման լուծումների: Ընդ որում, այս ճանապարհը ենթակառուցվածքները կարող են օգտագործվել նաև Ադրբեջանի հիմնական մասից դեպի Նախիջևան կապի համար և մենք պատրաստ ենք նաև սրան: Այս բոլոր ենթակառուցվածքների գործունեության համար «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծում ամրագրել ենք հանրահայտ սկզբունքներ: Այն է՝
- Բոլոր ենթակառուցվածքները պետք է լինեն երկրների ինքնիշխանության և իրավազորության ներքո, որոնց տարածքով անցնում են:
- Յուրաքանչյուր երկիր իր տարածքում իր պետական ինստիտուտների միջոցով իրականացնում է սահմանային և մաքսային հսկողություն, ինչպես նաև ապահովում է անվտանգությունը:
- Նշված ենթակառուցվածքները կարող են օգտագործվել ինչպես միջազգային, այնպես էլ ներքին փոխադրումների համար:
- Բոլոր երկրները միմյանց ենթակառուցվածքներից օգտվում են հավասարության և փոխադարձության սկզբունքով:
Kathimerini օրաթերթ՝ Աթանասիոս Կացիկիդիս - Լեռնային Ղարաբաղի վերջին պատերազմը ի ցույց դրեց միջազգային համագործակցության և պաշտպանական գործընկերության անհրաժեշտությունը, մասնավորապես Հունաստանի՝ հայ ժողովրդի կողքին լինելով և մարդասիրական օգնություն տրամադրելով: Հաշվի առնելով տարածաշրջանային աճող ռիսկերն ու սպառնալիքները, ի՞նչ նշանակություն ունի պաշտպանության մասին հուշագիրը, որը ստորագրել եք ձեր գործընկեր երկրի հետ: Այն պաշտպանական տեխնոլոգիաների զարգացման համար ավելի լայն համագործակցության, թե՞ նույնիսկ ընդհանուր պաշտպանական դոկտրինի ստեղծման մասին է:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Հայաստանի անկախությունից ի վեր հայ ժողովուրդը մշտապես վայելել է Հունաստանի աջակցությունը: Առիթն օգտագործելով, կրկին պետք է երախտագիտություն հայտնեմ հույն ժողովրդին և Հունաստանի կառավարությանը դժվարին պահերին մեր կողքին լինելու և ցուցաբերած օժանդակության համար:
Պաշտպանական ոլորտի համագործակցությունը երկարամյա ավանդույթներ ունի, իսկ նախորդ տարվա դեկտեմբերին ստորագրվեց երկու կառավարությունների միջև Ռազմատեխնիկական համագործակցության վերաբերյալ համաձայնագիրը, որը ենթադրում է փորձի, գիտելիքի փոխանակում, համատեղ նախագծերի զարգացում: Հունաստանի ուսումնական հաստատություններում ուսումնառության հնարավորություն ունեն բազմաթիվ հայ կուրսանտներ. սրանք այս ոլորտում փոխգործակցության միայն մի քանի դրվագներ են: Պարբերաբար անց են կացվում համատեղ զորավարժություններ։ Չնայած պաշտպանական ոլորտում գերազանց համագործակցությանը, այն զարգացնելու մեծ ներուժ կա: Առաջիկայում, հուսով ենք, համագործակցությունն այս ուղղությամբ, կընդլայնվի:
Հարկ եմ համարում ևս մեկ անգամ ընդգծել, որ Հայաստանի համագործակցությունը իր գործընկերների հետ պաշտպանության բնագավառում ուղղված չէ որևէ երկրի դեմ։ Հայաստանի պաշտպանական կարողությունների զարգացումը միտված է պաշտպանելու մեր անկախությունը, ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը և սահմանների անքակտելիությունը։
Kathimerini օրաթերթ՝ Աթանասիոս Կացիկիդիս - Վերջերս Հունաստանի և Թուրքիայի միջև «Բարեկամական հարաբերությունների և բարիդրացիության մասին» հռչակագրի ստորագրումը նվազեցրեց լարվածությունը երկու երկրների միջև։ Որպես Թուրքիայի արևելյան հարևան՝ նկատե՞լ եք տարածաշրջանային լարվածության նվազում և «սադրիչ» հայտարարությունների նվազում:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Թուրքիան տարածաշրջանային դերակատար է, և բնական է ակնկալել, որ այն պետք է հավասարակշռված դիրքորոշում ունենա տարածաշրջանի տարբեր զարգացումների վերաբերյալ: Պակաս ուշադրություն չի դարձվում Թուրքիայի պաշտոնական հռետորաբանությանը, որը կարող է և՛ խթանել, և՛ վտանգել մի շարք գործընթացներ։ Հայաստանը մյուս կողմից ակնկալում է, որ Թուրքիայի հռետորաբանությունը նպատակաուղղված չի լինի տարածաշրջանային լարվածության ավելացմանը, այլ կնպաստի տարածաշրջանում երկխոսության ու համագործակցության խթանմանը։
Ինչպես տեղյակ եք, Հայաստանն ու Թուրքիան սկսել են հարաբերությունների կարգավորման գործընթաց, որն ուղղված է հարաբերությունների ամբողջական կարգավորմանը, երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանը, միջպետական սահմանի ամբողջական բացմանը: Այս գործընթացի շրջանակներում պայմանավորվածություն է ձեռքբերվել երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագիր ունեցող անձանց համար բացել Հայաստան-Թուրքիա ցամաքային սահմանը: Մենք իրապես հավատում ենք, որ այս պայմանավորվածության իրականացումը նույնպես դրական ազդեցություն կունենա տարածաշրջանային դինամիկայի վրա։
Հունաստանի և Թուրքիայի միջև ընթացող զարգացումներն էլ ևս մեկ անգամ փաստում են, որ հնարավոր է հաղթահարել տարաձայնությունները և հարևանների միջև ձևավորել համագործակցության փոխշահավետ օրակարգ։
Kathimerini օրաթերթ՝ Աթանասիոս Կացիկիդիս - Վերջերս Հայաստանը սառեցրել է իր մասնակցությունը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը (ՀԱՊԿ), իսկ Ադրբեջանի հարձակման վերաբերյալ Ռուսաստանի մեղմ դիրքորոշումը մտահոգություն է առաջացրել ձեր քաղաքացիների շրջանում: Հաշվի առնելով այս փաստերը՝ պատրա՞ստ եք որդեգրել ավելի արևմտյան մոտեցում միջազգային քաղաքականության համատեքստում:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը, մեր գնահատմամբ, չի կատարել անվտանգային ոլորտի իր պարտավորությունները Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ, մասնավորապես՝ 2021 և 2022թթ.:
Եվ հետևանքը գործնականում այն է, որ, ըստ էության, մենք սառեցրել ենք մասնակցությունը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում: Մենք 2023 թ. սեպտեմբերից ի վեր չունենք ՀԱՊԿ-ում մշտական ներկայացուցիչ։ Մենք ՀԱՊԿ միջոցառումներին բարձր ու բարձրագույն մակարդակով չենք մասնակցում։ ՀԱՊԿ որոշումները չենք արգելափակում, բայց դրանց չենք մասնակցում։ Անդրադառնալով հարցի երկրորդ մասին՝ կարող եմ նշել, որ Հայաստանը բաց է փոխշահավետ հարաբերություններ հաստատել և զարգացնել բոլոր գործընկերների հետ և ունի հստակ դիրքորոշում տարածաշրջանում կայուն և հարատև խաղաղության հաստատման վերաբերյալ: Այս նպատակով մենք բազմազանեցնում ենք մեր անվտանգային հարաբերությունները:
Kathimerini օրաթերթ՝ Աթանասիոս Կացիկիդիս - Պարոն վարչապետ, Հունաստանի հայ համայնքն ավելի քան 30,000 է, ընդ որում նրանք հաջողություններ են գրանցում արվեստի, ակադեմիական ոլորտներում և նույնիսկ զբաղվում են քաղաքականությամբ: Ի՞նչ նախաձեռնություններ են քննարկվում Հայաստանի և Հունաստանի միջև միջանձնային փոխանակումների և մշակութային համագործակցության ընդլայնման ուղղությամբ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Իրավացի եք, մեր երկկողմ կապերն ամրապնդող կարևոր գործոն են ինչպես Հունաստանում բնակվող հայկական համայնքը, այնպես էլ Հայաստանում բնակվող հունական համայնքը: Կարևոր է, որպեսզի առկա պատմական ամուր կապերն ամրապնդվեն հայ և հույն երիտասարդ սերունդների շփումներով և պիտի քայլեր ձեռնարկենք փոխադարձ ճանաչման հնարավորություններ ստեղծելու համար: Այս առումով կցանկանայի առանձնացնել ինչպես զբոսաշրջության, որը թերևս լավագույն հնարավորությունն է մարդկանց միջև կապերն ամրապնդելու համար, այնպես էլ գիտակրթական համատեղ ծրագրերի նշանակությունը: Առաջիկայում նախատեսվում է ստորագրել կրթական ոլորտի երկկողմ համագործակցության նոր ծրագիրը, որն ուսանողադասախոսական կազմի փոխանակումների նոր հնարավորություններ կընձեռի: Առաջիկայում նախատեսվում են գիտական, մշակութային ոլորտի մի շարք այլ համատեղ նախաձեռնություններ, որոնք կնպաստեն երկկողմ մշակութային կապերի ամրապնդմանը:
Մարդկանց միջև շփումներն առավել ինտենսիվ դարձնելու նպատակով, իհարկե, անհրաժեշտ է, որ օր առաջ հաջողությամբ պսակվեն ԵՄ երկրների հետ մուտքի արտոնագրային ռեժիմի ազատականացման բանակցությունները։ Հայաստանը վաղուց պատրաստ է այդ գործընթացի կյանքի կոչմանը։
Kathimerini օրաթերթ՝ Աթանասիոս Կացիկիդիս - Եզրափակելով մեր հարցազրույցը՝ ինչպե՞ս եք պատկերացնում Հայաստանի և Հունաստանի միջև երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացումը, և ո՞րն է Ձեր ուղերձը հույն ժողովրդին:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Հայաստանի և Հունաստանի միջև հարաբերություններն իրենց հիմքում ունեն ինչպես ընդհանուր պատմությունը և վաղեմի բարեկամությունը, այնպես էլ նվիրվածությունն ընդհանուր արժեքներին: Երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը ևս դիտարկում ենք այս շրջանակում: Հայաստանն իր զարգացումը տեսնում է ժողովրդավարական հաստատությունների կայացման միջոցով: Մենք ձգտում ենք զարգացնել նաև համագործակցությունը եվրոպական կառույցների, առաջին հերթին՝ Եվրամիության հետ: Այս ճանապարհին մեզ համար շատ կարևոր է Հունաստանի փորձառությունը, ինչպես նաև օժանդակությունը: Կայունությունը և խաղաղությունը հիմնարար արժեքներ են, որոնց ապահովման ուղղությամբ ջանքերում ևս հայ-հունական բարեկամությունն իր ներդրումը կարող է ունենալ: Կարծում եմ, որ երկկողմ հարաբերությունների խորացումը բոլոր ուղղություններով հող կնախապատրաստի, որ Հայաստան-Հունաստան սերտ համագործակցությունն ի վերջո բերվի ավելի բարձր՝ ռազմավարական մակարդակի։

Pashinyan to Greek Newspaper: Armenia Ready to Offer Regional Transport Links
Armenian PM Nikol Pashinyan yesterday gave an interview to the Greek daily Kathimerini newspaper. Pashinyan remarks were translated from the Armenian by his office.
Pashinyan visited Greece in February and met with Prime Minister Kyriakos Mitsotakis and President Katerina Sakellaropoulou. One week later, Greek Defense Minister Nikolaos Dendias visited Yerevan and met with his Armenian counterpart Defense Minister Suren Papikyan.
In your meeting with Greek Prime Minister Kyriakos Mitsotakis, you highlighted the Crossroads of Peace project for the creation of a trade hub that will run from Armenia westwards through Turkey to the Mediterranean Sea and Greece. How would your proposed plan promote regional stability and security in the Caucasus to the Mediterranean?
The contribution to the establishment of lasting peace and stability in the South Caucasus is a top priority for the Republic of Armenia. In the process of the desired change, Armenia stresses the need to remove the blockade of infrastructure in the region. The ‘Crossroads of Peace’ project includes, inter alia, a significant increase in the capacity to transport goods, cars, electricity transmission pipelines, and Internet cables between the Black Sea on the one hand and the Persian Gulf as well as the Gulf of Oman on the other, passing through the territories of Armenia. The project also envisages the creation of a rail link between the above-mentioned final destinations, which is possible if Armenia-Azerbaijan relations are normalized. It should be remembered that the optimal railway route from Georgia entering Armenia and continuing to the Islamic Republic of Iran passes through Nakhichevan, Azerbaijan, which has existed since the Soviet Union. This is the north-south wing of the Crossroads of Peace.
There is the east-west wing, which can connect the Caspian Sea to the Mediterranean Sea, as well as the Turkish Black Sea ports through the territory of Armenia. For this, highways, railways, pipelines, power transmission lines, and cables must enter Turkey from Azerbaijan through Armenia. And we are ready to provide such solutions.
For the operation of all these infrastructures we have adopted the commonly accepted principles in the Crossroads of Peace project, which are as follows: a) all infrastructures are under the sovereignty and jurisdiction of the countries through which they pass; b) each country implements border and customs control on its territory through its state institutions, as well as takes the necessary measures for its security; c) the designated infrastructures can be used for both international and domestic transport; d) finally, all countries use the infrastructure for the transport of goods.
The recent war in Nagorno-Karabakh has highlighted the necessity of international cooperation and defense partnerships, with Greece standing by the Armenian people by providing humanitarian aid. With regional risks and threats on the rise, what does the defense memorandum you signed with your counterpart signify?
Since the early years of the independence of the Republic of Armenia, the Armenian people have always enjoyed the support of Greece. I take this opportunity, once again, to express my gratitude to the Greek people and the Greek government for standing by us and supporting us in difficult times.
There is a long tradition of cooperation in the defense sector. In December last year (2023), the military-technical cooperation agreement between the two governments was signed, which entails the exchange of experience, knowledge and the development of joint projects. Many Armenian cadets have the opportunity to study in Greek educational institutions: these are just some of the points of cooperation in this field, and currently, regular military exercises are carried out. Despite the excellent cooperation in the defense sector, there is great potential for further development. Soon, we hope that cooperation in this direction will be expanded.
I should mention that Armenia’s cooperation with its partners in the defense sector is not directed against any country. The development of Armenia’s defense capabilities is aimed at protecting Armenia’s independence, sovereignty, territorial integrity, and guarding its borders.
The recent signing of the Declaration on Friendly Relations and Good Neighborliness between Greece and Turkey has reduced tension between the two countries. As Turkey’s eastern neighbor, have you noticed a decrease of regional tension and inflammatory statements?
Turkey is a regional player, and it is natural to expect that it should have a balanced position on the various developments in the region. No less attention is paid to Turkey’s official rhetoric, which can both promote and jeopardize the processes. On the other hand, Armenia expects that Turkey’s rhetoric will not be aimed at increasing regional tensions but will contribute to promoting dialogue and cooperation in the region.
As you know, Armenia and Turkey have started the process of normalization of relations, which is aimed at establishing diplomatic relations between the countries and the full opening of borders. In the framework of this process, an agreement was reached on the opening of the Armenian-Turkish land borders for citizens of third countries and persons with diplomatic passports. So, we really believe that the implementation of this agreement will have a positive impact on regional dynamics as well.
I have to say that the developments between Greece and Turkey prove once again that it is possible to overcome differences and form a mutually beneficial agenda of cooperation between the neighbors.
Armenia recently froze its participation in the Russian Collective Security Treaty Organization (CSTO), while Russia’s soft stance on the Azerbaijani attack has raised concerns among your citizens. Given these facts, are you willing to adopt a more Western approach to international politics?
The Collective Security Treaty Organization (CSTO), in our assessment, has not fulfilled its security obligations to the Republic of Armenia, specifically in the period 2021-2022. The practical result (of this policy of the CSTO) is that we have effectively frozen our participation in the organization. As of September 2023, we do not have a permanent representative in the CSTO, and we do not participate in the CSTO negotiations at the high and highest level. However, we do not block the decisions of the CSTO, but neither do we participate in them.
Turning to the second part of the question, I can note that Armenia is open to establishing and developing mutually beneficial relations with all partners and has a clear position on the establishment of stable and lasting peace in the region. To this end, we are diversifying our relations on security issues.
The Armenian community in Greece has more than 30,000 members, many of whom excel in the arts, academia and even engaging in politics. What initiatives are being considered to enhance people-to-people exchanges and cultural cooperation between Armenia and Greece?
You are right. Both the Armenian community living in Greece and the Greek community living in Armenia are an important factor in strengthening our bilateral relations. It is important that the existing strong historical relations are strengthened by the contacts of the new generations of Armenians and Greeks, and we must take steps to create opportunities for mutual recognition. In this regard, I would like to stress the importance of both tourism, which is perhaps the best opportunity to strengthen people-to-people relations and joint scientific and educational programs. Soon, it is planned to sign a new program of bilateral cooperation in the field of education, which will provide new opportunities for student-faculty exchanges. Recently, a cooperation agreement was signed between the Armenian Government and the Democritus University of Thrace, where the Armenian Language and Culture Centre will operate. Soon, a number of other joint initiatives in the scientific and cultural fields are planned, which will contribute to the strengthening of bilateral cultural relations.
Of course, to intensify people-to-people contact, it is necessary that negotiations on the liberalization of the visa regime with EU countries be successful. Armenia has been ready to implement this process for a long time.
How do you envision the future development of the bilateral relations between Armenia and Greece and what is your message to the Greek people?
Relations between Armenia and Greece are based on a shared history and long-standing friendship, as well as a commitment to common values. It is in this context that we are also considering further development of bilateral relations. Armenia believes that its development can be achieved directly through the improvement of democratic institutions, while we are also trying to develop our cooperation with European institutions: first, with the European Union. In this direction, Greece’s experience and support are very important to us. I believe that the deepening of bilateral relations in all directions will prepare the ground for the development of close cooperation between Armenia and Greece to a higher strategic level. In conclusion, I would like to wish the friendly Greek people peace, prosperity, and progress.