Ինչո՞վ է աչքի ընկել ԱԺ պատգամավոր Աշոտ Աղաբաբյանը 2003-ից ի վեր
Ազգային ժողովի ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Աշոտ Աղաբաբյանը (մականունը` Բուռնաշ) այն գործարար պատգամավորների թվին է դասվում, ով ԱԺ-ում հայտնվել է ոչ օրենսդրական նախաձեռնություններով հանդես գալու կամ ժողովրդին հուզող հարցերը խորհրդարանի ամբիոնից հնչեցնելու համար: 2003 թվականից ի վեր Աշոտ Աղաբաբյանն անընդմեջ պատգամավոր է ընտրվել, եւ այս տարիների ընթացքում նա աչքի է ընկել միայն իր կարողությունն ավելացնելով եւ բիզնես ոլորտում հաջողություններ գրանցելով:
Ուսումնասիրելով պատգամավորի գույքի եւ եկամուտների 2006թ. Հայտարարագիրը` պարզվում է, որ նա այդ տարի ունեցել է 913 միլիոն 201 հազար 460 դրամի եկամուտ եւ 80 միլոն դրամ:
2008 թվականին Աշոտ Աղաբաբյանի եկամուտները հասել են 1 միլիարդ 955 միլիոն 268 հազար 430 դրամի, իսկ 2009-ին` 1 միլիարդ 163 միլիոն 828 հազար 440 դրամի:
2010 թվականին Աշոտ Աղաբաբյանի եկամուտները նվազել են եւ կազմել 977 միլիոն 158 հազար 580դրամ:
ԱԺ պատգամավորը, ով մի շարք ձեռնարկություններից բացի նաեւ «Հրազդան» մարզադաշտի սեփականատերն է, 2011թ-ին հայտարարագրել է 829 միլիոն 71 հազար դրամի եկամուտ, որից 3 միլիոն 71 հազար դրամը ԱԺ-ից ստացած աշխատավարձն է, իսկ 805 միլիոն 900 հազար եւ 20 միլիոն 100 հազար դրամը` երկու տարբեր շահաբաժիններից ստացած եկամուտը:
Անցյալ տարի Աշոտ Աղաբաբյանի հաշվեհամարին եղել է 200 միլիոն դրամ, սակայն մի քանի միլիոն դրամի էլ տարբեր գործարքներ է կնքել: Մասնավորապես` 22 միլիոն դրամով ձեռք է բերել «Մերսեդես G55-AMG» եւ 20 միլիոն դրամով «Ռենջ-Ռովեր sport» մակնիշի երկու ավտոմեքենա: Բացի այդ, 2011թ-ին ունեցել է արժեթղթեր եւ ներդրումներ երկու ընկերություններում, որոնց գինը տարվա վերջում կազմել է համապատասխանաբար 927 միլիոն 542 հազար 457 եւ 104 միլիոն 700 հազար դրամ:

Чем отличился депутат НС Ашот Агабабян начиная с 2003 года?
Депутат парламентской фракции Республиканской партии Армении Ашот Агабабян (кличка Бурнаш) принадлежит к числу тех депутатов-предпринимателей, которые оказались в Национальном Собрании не благодаря своим законодательным инициативам или озвучиванию с трибуны парламента волнующих народ проблем. С 2003 года Агабабян беспрерывно избирается депутатом, и за эти годы он отличился лишь увеличением своего состояния и успехами в бизнесе.
Изучение декларации об имуществе и доходах этого депутата за 2006 год показывает, что в упомянутом году он получил доход в 913 млн 201 тыс. 460 драмов и имел 80 млн драмов.
В 2008 г. доходы Ашота Агабабяна достигли 1 млрд 955 млн 268 тыс. 430 драмов, а в 2009-ом – 1 млрд 163 млн 828 тыс. 440 драмов.
В 2010 г. его доходы сократились, составив 977 млн 158 тыс. 580 драмов.
Агабабян, которому помимо ряда предприятий принадлежит также стадион “Раздан”, в 2011 г. задекларировал 829 млн 71 тыс. драмов, из них 3 млн 71 тыс. составила его депутатская зарплата, а 805 млн 900 тыс. и 20 млн 100 тыс. драмов – суммы двух различных доходов.
В прошлом году на банковском счету Ашота Агабаняна было 200 млн драмов, вместе с тем он совершил несколько сделок стоимостью в несколько миллионов драмов. В частности, за 22 млн драмов приобрел автомобиль “Мерседес G55-AMG” и за 20 млн драмов – “Рендж Ровер sport”. Кроме того, в 2011 г. Агабабян приобрел ценные бумаги и осуществил инвестиции в две компании, стоимость которых к концу года составила соответственно 927 млн 542 тыс. 457 и 104 млн 700 тыс. драмов.