ԱՄՆ պաշտոնյան «նախանձում» է հայ օլիգարխներին
Նյու Յորքի մարդու իրավունքների հանձնակատար Պատրիսիա Գաթլինգը գլխավորում է մի հանձնաժողով, որը զբաղվում է քաղաքի 8 միլիոն բնակչության իրավունքների պաշտպանությամբ: Պ. Գեթլինգը 20 տարի աշխատել է քաղաքի դատախազությունում, զբաղեցրել է նաեւ դատախազի պաշտոնը: Իսկ հանձնաժողովը ղեկավարում է արդեն 9 տարի:
Նրա հետ հանդիպեցինք ԱՄՆ պետդեպարտամենտի կազմակերպած «Միջազգային այցելու» ծրագրի շրջանակներում: Պ. Գաթլինգը զարմացած էր ԶԼՄ-ների դեմ հայաստանյան պաշտոնյաների «գրոհներից»: Ամերիկացի պաշտոնյան ինչ-որ տեղ էլ նախանձեց մեր օլիգարխներին, որ ինքը զրկված է լրագրողներին դատի տալու իրավունքից:
Պատրիսիա Գաթլինգն ասաց, թե գրեթե ամեն օր ինքը մամուլի ուշադրության կենտրոնում է: Իր մասին գրում են քննադատական հոդվածներ, նույնիսկ զրպարտել են իրեն, բայց երբեւէ իր մտքով չի անցել լրագրողին դատի տալ ու ֆինանսական պահանջով սնանկացնել լրատվամիջոցին:
«ԶԼՄ-ները կարող են այսօր քեզ սիրել, իսկ վաղը` ատել: Ինչի մասին ուզում են թող գրեն, դա իրենց իրավունքն է: Ես հասարակական գործիչ եմ եւ ուշադրության կենտրոնում եմ, բնական է, որ իմ մասին պիտի լավ կամ վատ բաներ գրեն: Լրագրողներն իրավունք ունեն գրել այն ամենը, ինչ ուզում են, դա իրենց մասնագիտական աշխատանքն է, եւ ես, լինելով հասարակական գործիչ, իրավունք չունեմ նրանց պարտադրել կամ դատի տալ, որ իմ մասին միայն լավ բաներ գրեն»,-ասում է Պատրիսիա Գաթլինգը:
Նա տեղեկացրեց, որ ԱՄՆ օրենսդրությունը արգելում է հասարակական, քաղաքական գործիչներին դատի տալ լրագրողին կամ լրատվամիջոցին, ինչ է, թե նրա գրած հոդվածն իր սրտով չէ:
Ըստ Պ. Գեյթլինգի` լրատվամիջոցների հրապարակած հոդվածներին ինքն արձագանքում է միայն պարզաբանումներով:
Երբ տեղեկացավ, որ Հայաստանում պաշտոնյաները իրար հետեւից դատական հայցեր են ներկայացնում լրատվամիջոցների դեմ, կատակով ասաց. «Բա մենք նման հնարավորություն չունենայինք»:

Американская чиновница "завидует" армянским олигархам
Комиссар по правам человека Нью-Йорка Патрисия Гатлинг возглавляет комиссию, которая занимается защитой прав 8-миллионного населения города. Гатлинг 20 лет проработала в прокуратуре Нью-Йорка, занимала также пост прокурора. Комиссию возглавляет уже 9 лет. С Патрисией Гатлинг мы встретились в рамках программы "Международный посетитель", организованной госдепартаментом США. Гатлинг была удивлена "атаками" армянских должностных лиц на СМИ. В каком-то смысле американская чиновница даже позавидовала нашим олигархам, поскольку лишена права обращаться в суд на журналистов.
По словам Патрисии Гатлинг, в центре внимания прессы она оказывается почти каждый день. О ней пишут критические статьи, была даже клевета, но ей никогда не приходило в голову привлечь к суду журналиста и на основании финансового требования обанкротить средство массовой информации.
"Сегодня СМИ могут тебя любить, завтра – ненавидеть. Пусть пишут о чем хотят, это их право. Я являюсь общественным деятелем и нахожусь в центре внимания. Естественно, обо мне должны писать хорошо или плохо. Журналисты имеют право писать обо всем, что хотят, это их профессиональная работа. А я, будучи общественным деятелем, не имею права принуждать их или обращаться в суд, чтобы они писали обо мне только хорошие вещи",- говорит Патрисия Гатлинг.
По ее словам, законодательство США запрещает общественным и политическим деятелям обращаться в суд на журналистов или СМИ за то, что написанная статья им не нравится.
На публикуемые в СМИ статьи Гатлинг реагирует тем, что представляет объяснения. Когда правозащитница узнала, что в Армении высокопоставленные чиновники друг за другом подают судебные иски против СМИ, она пошутила: "Вот бы нам такую возможность".