«Վարչապետի գավաթ»-ն ավելի ու ավելի շատ պետք է կապված լինի կրթության, դպրոցի հետ. Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և տիկին Աննա Հակոբյանը Չարենցավանի Արա Մանուկյանի անվան մանկապատանեկան մարզադպրոցում ներկա են գտնվել «Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի գավաթ» սեղանի թենիսի սիրողական մրցաշարի եզրափակիչ փուլին: Այս մասին հայտնում են վարչապետի աշխատակազմից։
Ինչպես նախորդ տարի, այս տարի ևս սեղանի թենիսի մրցաշարով մեկնարկում են «Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի գավաթ» 2024թ. սիրողական մրցաշարերը:
Նիկոլ Փաշինյանը և Աննա Հակոբյանը հետևել են մրցաշարի եզրափակիչ մրցախաղերի ընթացքին: Մրցումների ավարտից հետո տեղի է ունեցել պարգևատրման հանդիսավոր արարողությունը: Մինչ պարգևատրման արարողությունը, հանձնվել են շնորհակալագրեր:
Այս տարի առաջին անգամ «ՀՀ վարչապետի գավաթ» սեղանի թենիսի սիրողական մրցաշարն անցկացվել է բացառապես դպրոցականների համար: Ընդհանուր առմամբ, հանրապետության բոլոր դպրոցների շուրջ 45%-ն ընդգրկվել է «ՀՀ վարչապետի գավաթ» սեղանի թենիսի սիրողական մրցաշարի նախընտրական փուլերում: Մրցումներին Երևանի և ՀՀ մարզերի 626 հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների 5-9-րդ և 10-12-րդ դասարանների ավելի քան 3100 աշակերտ է մասնակցել:
Մրցաշարի հաղթողներն ու մրցանակակիրները պարգևատրվել են ԿԳՄՍ նախարարության համապատասխան կարգի հավաստագրերով, գավաթներով, մեդալներով, ինչպես նաև դրամական պարգևներով: Մրցանակային տեղեր զբաղեցրած դպրոցները պարգևատրվել են. 1-ին տեղ՝ 4 մլն դրամ, 2-րդ տեղ՝ 2,500,000 դրամ, 3-րդ տեղ՝ 1,500,000 դրամ: Պարգևատրվել են նաև դպրոցի ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչները. 1-ին տեղ՝ 700,000 դրամ, 2-րդ տեղ՝ 500,000 դրամ, 3-րդ տեղ՝ 300,000 դրամ: Մրցաշարի հաղթող թիմերի աշակերտները ևս պարգևատրվել են դրամական մրցանակներով. 1-ին տեղ՝ (4 մասնակից) 150,000-ական դրամ, 2-րդ տեղ՝ (4 մասնակից) 100,000-ական դրամ, 3-րդ տեղ՝ (4 մասնակից) 75,000-ական դրամ:
Վարչապետը պարգևներ է հանձնել 10-12-րդ դասարանների մրցանակակիրներին` Վանաձորի թիվ 5 ավագ դպրոցի, Երևանի Ալեքսանդր Քեմուրջյանի անվան թիվ 170 ավագ դպրոցի և Թեղուտի միջնակարգ դպրոցի աշակերտներին: 5-9-րդ դասարանների մրցանակակիրներին՝ Վանաձորի թիվ 23 հիմնական դպրոցի, Երևանի թիվ 104 հիմնական դպրոցի, Քաջարան քաղաքի թիվ 2 միջնակարգ դպրոցի աշակերտների պարգևները հանձնել է Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
Պարգևատրումից հետո Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով և շնորհավորել ներկաներին կայացած մրցաշարի առիթով: Վարչապետի խոսքով, սեղանի թենիսի մրցաշարի վերապահումը միայն դպրոցականներին, ճիշտ որոշում էր այն առումով, որ այն բոլորովին այլ էմոցիա և տրամադրություն էր հաղորդել մրցաշարի մասնակիցներին: Կառավարության ղեկավարի խոսքով, մրցաշարը կարևոր է նաև ուսուցիչների աշխատանքն ընդգծելու առումով, քանի որ աշակերտների հաղթանակների մեծ մասն նրանց աշխատանքի արդյունքն է:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ այս մրցաշարերը կարևոր են այն առումով, որ ավելի ու ավելի շատ պետք է կապված լինեն կրթության, դպրոցի հետ և հավելել, որ պետք է հետևողականորեն զարգացնել այս ուղղությունը՝ նաև հաշվի առնելով, որ սրանով առողջ ապրելակերպն է քարոզվում, ինչն ունի և՛ առողջապահական, և՛ կրթական, և՛ մեր երկրի մարզական ամբիցիաներն աջակցելու նպատակ:
Իր խոսքի վերջում վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությանը կազմակերպչական աշխատանքները պատշաճ մակարդակով իրականացնելու, իսկ Սեղանի թենիսի ֆեդերացիային մրցաշարն արդար, ազատ, թափանցիկ անցկացնելու համար:

“Кубок премьер-министра” должен быть все больше и больше связан с образованием и школой: Никол Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян и госпожа Анна Акопян сегодня в Детско-юношеской спортивной школе имени Ара Манукяна города Чаренцаван Котайкской области присутствовали на финальном этапе любительского турнира “Кубок премьер-министра Республики Армения” по настольному теннису.
Как и в прошлом году, любительским турниром по настольному теннису стартуют турниры “Кубок премьер-министра Республики Армения” 2024 года.
Никол Пашинян и Анна Акопян наблюдали за финальными матчами турнира. После соревнований состоялась церемония награждения. Перед церемонией награждения были вручены благодарственные грамоты.
В этом году впервые любительский турнир “Кубок премьер-министра Республики Армения” по настольному теннису был проведен исключительно среди школьников.
В целом около 45% всех школ республики были включены в предвыборный этап любительского турнира “Кубок премьер-министра Республики Армения” по настольному теннису. В соревнованиях приняли участие более 3100 учащихся 5-9 и 10-12 классов из 626 государственных общеобразовательных учреждений Еревана и областей Армении. Победители и призеры турнира были награждены грамотами министерства образования науки, культуры и спорта, кубками, медалями, а также денежными призами. Школы, занявшие призовые места, были награждены: 1-е место - 4 млн драмов; 2-е место - 2,5 млн драмов; 3-е место - 1,5 млн драмов. Также были награждены учителя физкультуры команд-победителей: 1-е место - 700 000 драм; 2-е место - 500 000 драм; 3 место - 300 000 драм. Члены команд-победителей турнира также были награждены денежными призами: 1-е место (4 участника) - по 150 000 драмов каждый; 2-е место (4 участника) - по 100 000 драмов каждый; 3-е место (4 участника) - по 75 000 драмов каждый.
Премьер-министр вручил призы победителям-ученикам 10-12 классов - учащимся Ванадзорской средней школы № 5, ереванской старшей школы № 170 имени Александра Кемурджяна и средней школы Техута. Министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян вручила награды победителям-ученикам 5-9 классов - учащимся базовой школы №23 Ванадзора, базовой школы №104 Еревана, средней школы №2 города Каджарана.
После церемонии награждения Никол Пашинян выступил с речью и поздравил участников по случаю состоявшегося турнира. По словам премьер-министра, организовать турнир по настольному теннису только среди школьников было правильным решением в том смысле, что оно подарило участникам турнира совершенно другие эмоции и настроение. По словам главы правительства, турнир важен и с точки зрения представления работы учителей, ведь большинство побед учащихся – это результат их труда.
Никол Пашинян подчеркнул, что эти турниры важны в том смысле, что они должны быть все больше и больше связаны с образованием и школой, и добавил, что это направление нужно последовательно развивать, учитывая также, что посредством этого пропагандируется здоровый образ жизни, а это важно и в плане здравоохранения, и в плане образования, и в плане содействия спортивным амбициям нашей страны.
Премьер-министр поблагодарил министерство образования, науки, культуры и спорта за проведение организационной работы на должном уровне, а также Федерацию настольного тенниса за проведение турнира честно, свободно и прозрачно.