Նկարել է Մինասը, վերականգնում են տասնյակ արվեստագետներ. ռեստավրացիայի արվեստը (վիդեո)
1988թ.-ի երկրաշարժը փշրեց Մինասի «Հայկական հովվերգություն» որմնանկարը՝ առիթ ստեղծելով, որ այսօր հայ և իտալացի ռեստավրատորները ամիսներ շարունակ վերականգնեն նկարչի` բեկորների բաժանված գործը: «Ռեստավրացիայի ծրագիրը, կարելի է ասել, միջպետական համաձայնություն է, պայմանագիր` կնվքած Իտալիայի և Հայաստանի մշակույթի նախարարությունների միջև,- նշեց «Մինաս Ավետիսյան» հիմնադրամի տնօրեն Արման Ավետիսյանը:-Ռեստավրացիոն աշխատանքները կտևեն մոտ մեկ տարի, ֆինանսավորումն ամբողջությամբ իր վրա է վերցրել իտալական կողմը»: Ծրագրին աջակցելու նպատակով Իտալիայից իր օգնականների հետ Հայաստան է ժամանել Ֆլորենցիայի արվեստի և ռեստավրացիայի ինստիտուտի դասախոս, իտալացի հայտնի ռեստավրատոր Ֆաբրիցիո Յակոբինին:
| Գյումրիի «Քարմշակմեքենա» ՓԲԸ նախկին ճաշարանի շենքում գտնվող Մինաս Ավետիսյանի «Հայկական հովվերգություն» որմնանկարը |
Ցուլի ոսկորները եփվում են կաթսայի մեջ, մինչև դառնան սոսնձանման նյութ: Այս նյութն անուն չունի: Իտալացիները այն նկարագրեցին որպես ռեստավրացիա կատարելու՝ Իտալիայից ներկրված բաղադրատոմս, իսկ հայ աշխատակիցները կատակեցին, թե «մեր խաշին է նման, էլի»: Մի ամբողջ աշխատանքային օր հայերն ու իտալացիները միասին են, մի կողմից աղմկոտ մթնոլորտում փորձի փոխանակում է տեղի ունենում, մյուս կողմից էլ Մինասի որմնանկարի ռեստավրացիան «քանդում է» Հայաստանն ու Իտալիան. հայ ուսանողներն ուզում են գնալ Իտալիա, իտալացի ռեստավրատորներն էլ ուզում են մնալ Հայաստանում:
| Հասմիկ Հակոբյան, Փ. Թերլեմեզյանի անվան գեղարվեստի պետական քոլեջ |
Իտալացիների առաջին հաճոյախոսությունը, որ անում են իրենց հայ գործընկերներին, այն է, որ «հյուրասեր եք»: «Ապշեցուցիչ է Հայաստանում»,- ասում է Ֆիլիպ Քրոն Մորելլին, կողքից նրա մյուս գործընկերն ավելացնում է՝ «անմոռանալի է Հայաստանում»: Նրանց հատկապես դուր է եկել հայկական սնունդն ու հյուրասիրությունը:
| Ֆիլիպ Քրոն Մորելլի, իտալացի ռեստավրատոր |
Որմնանկարի վերկանգնման աշխատանքները սկսելուց առաջ «Մինաս Ավետիսյան» ֆոնդը հայտարարություն է տարածել և մրցութային կարգով ընտրել ռեստավրատորներին, որոնց մեջ կան նաև մինչ այդ ռեստավրացիայի փորձ չունեցող ուսանողներ. Մինասի որմնանկարը վերականգնելը նրանց համար ոչ միայն արվեստը փրկելու, այլև գործնական գիտելիքներ ձեռք բերելու փորձ է: «Ես հեռուստատեսությամբ եմ իմացել մրցույթի մասին,- ասում է ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի արվեստաբանության բաժնի ուսանողուհի Անահիտ Գալստյանը,- վերջնաժամկետը անցել էր: Երկու օր հետո դիմեցի, կարծում էի՝ չեմ անցնի, բայց ընտվեցի: Երկու փուլով էր մրցույթը: Առաջինը կրկնօրինակումն էր, այսինքն՝ նկարը դրված էր, պիտի նույնանման մատիտով նկարեինք: Երկրորդ փուլը հարցազրույցն էր. մեզ հետ կարճ խոսեցին, թե ինչու ենք ուզում, պատրաստ ենք արդյոք մեզ սպասվող աշխատանքին, ինչ է մեզ համար ռեստավրացիան և այլն»:
| Դավիթ Սարիբեկյան, Գեւորգյան հոգեւոր ճեմարանի շրջանավարտ |
Ասում է, որ սովորելու տարիների առհասարակ գործնական աշխատանք չի արել, նույնիսկ «գրեթե չի նկարել»: «Մենք իտալացիներից շատ բան ենք սովորում»,- ասում է Անահիտը: Թե հայ, թե իտալացի ուսանողներին աշխատանքի ժամանակ ուղորդում էր Ֆաբրիցիո Յակոբինին: Փ. Թերլեմեզյանի անվան գեղարվեստի պետական քոլեջի ուսանողուհի Հասմիկ Հակոբյանին այնքան է դուր եկել ռեստավրացիայի իտալական փորձը, որ ուզում է կրթությունը շարունակել Իտալիայում: «Ռեստավրացիա անել ես միշտ սիրել եմ: Բայց Հայաստանում այ ոլորտում ոչ մի ապագա չկա, ցավոք սրտի»,- ասում է Հասմիկը:
Ֆաբրիցիո Յակոբինիի հետ Հայաստան ժամանած խմբում է նաև Գևորգյան հոգևոր ճեմարանի ուսանող Դավիթ Սարիբեկյանը: Վեհափառ հայրապետի հովանավորությամբ նա ուսանում է Ֆլորենցիայի Ռեստավրացիայի ինստիտուտում, որտեղ նրան դասախոսում է նաև Ֆաբրիցիո Յակոբինին: «Ֆլորենցիան ռեստավրացիայի կենտրոնն է: 1966թ. ջրհեղեղից հետո քաղաքը ջրի տակ է անցնում, շատ ծավալուն գործեր վերականգնելու խնդիր է առաջանում, և սկսվում է հատուկ որմնանկրչության դպրոցների բացում, որոնք ամբողջովին այլ էին, ինչ մինչ այդ կային՝ 1800-ականներից սկսած»:
| Մարիա Քիարա Պիննա, իտալացի ռեստավրատոր |
1988թ. երկրաշարժը պակաս ավերիչ չէր, ինչ Ֆլորենցիայի ջրհեղեղը և բեկորների բաժանեց ոչ միայն «Հովվերգություն» որմնանկարը: «Շատ որմնանկարներ ունենք, որոնք շտապ վերականգնման կարիք ունեն: Այնպիսի կոթողային գործեր, որոնք եկեղեցիներում են պահվում. դրանք ուղղակի փրկել են պետք այսօր,- ասում է Դավիթը,- կարելի է ասել, որ հիմա ամենալավ ինստիտուտում եմ սովորում: Շատ ուրախ եմ, որովհետև արվեստին ավելի մոտ ես գտնվում, հասկանում եմ, թե ինչ ունենք մենք,ինչն ենք բաց թողել, ինչ կա, որ պիտի լրացնենք: Դպրոցը շատ լավ տեղ է սովորելու համար, բայց պետք անպայման վերադառնալ»:
Մինասի որմնանկարներից մինչ այժմ վերականգնվել են «Թորոս Ռոսլին», «Երկանք», «Գորգ են գործում», «Թել են մանում», «Աղբյուրի մոտ», «Հանդիպում», «Խաչքարի մոտ որմնանկարները»:

“Armenian Pastoral”, a 1973 mural by famed Armenian artist Minas Avetisyan that was destroyed in the 1988 earthquake is being painstakingly restored under an agreement signed by the cultural ministries of Italy and Armenia.
The Italian and Armenian experts restoring the mural are being led by Fabrizio Iacopini a lecturer at the Palazzo Spinelli Art and Restoration Institute in Florence and a renowned restorer in his own right.
The material used to put the pieces of the wall mural back together is a mysterious Italian concoction made by boiling bull bones until the right consistency is reached.
| Armenian Pastoral: Minas Avetisyan mural currently kept in the canteen of the former electro-technical plant of Gyumri |
The Armenia student restorers joke and say it’s like khash (a meal made of boiled pig or lambs feet and other innards).
The teams work all day in close proximity and a lively exchange of ideas and chatter fills the work room. It turns out that the Armenian students want to visit Italy to hone their skills, while the Italians want to remain in Armenia.
| Hasmik Hakobyan: Panos Terlimezyan State College of Fine Arts Student |
Italian restorer Philip Morelli tells his Armenian counterparts that Armenians are great hosts and his Italian colleagues chime in that “Armenia is out of this world” and that they love the food and hospitality.
For some of the Armenian students selected by the Minas Avetisyan Foundation to take part in the project, it’s their first time actually restoring a damaged art work; let alone one that embodies such artistic and cultural significance. It’s a golden opportunity for them to contribute to the restoration and gain valuable professional experience.
| Philip Kron Morelli (Filip Chron Morelli): Italian art restorer |
Anahit Galstyan, who studies at the Yerevan State University’s Faculty of History (Art Division), says she found out about the competition to participate two days after the application deadline.
“I applied anyway but didn’t think I had any chance. But I was accepted. I was thrilled,” she says.
Hasmik Hakobyan, a student at the Panos Terlimezyan Art College, says she’s so impressed by the skills of the Italian restorers that she wants to continue her education in Italy.
“I’ve always been attracted to art restoration but the field sadly has no future in Armenia,” says Hasmik.
| Davit Saribekyan: Gevoryan Theological Seminary Student |
Another member of the team that arrived from Italy is Davit Saribekyan, a student at the Gevorgyan Seminary in Armenia. Catholicos Garegin II is sponsoring his education at the Florence Restoration Institute where Fabrizio Iacopini is one of his teachers.
“In 1966 a flood hit Florence and many works were damaged and in need of restoration. Many schools specializing in mural and fresco art were opened. They differed greatly from those dating back to the 1800s,” says Saribekyan.
| Maria Kiara Pinna (Maria Chiara Pinna): Italian art restorer |
The seminary student says that there are many murals in Armenian needing immediate care. “Many such iconic works now being kept in churches also need preserving, Davit says. “You can say that I am studying at the best such institute in the world. I have come to realize what we have in Armenia and what have been our deficiencies. The institute is a fabulous place to learn but I will definitely return to Armenia.”
To date, “Birth of Toros Roslin”, “Spinning Thread”, “Meeting” and “Next to a Khachkar” are some of Minas Avetisyan’s murals that have been restored.