Վարչապետ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Դանիայի խորհրդարանի խոսնակ Սյորեն Գադեի հետ
Դանիայի Թագավորություն կատարած աշխատանքային այցի ավարտից առաջ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել այդ երկրի խորհրդարանի` Ֆոլկետինգի խոսնակ Սյորեն Գադեի հետ: Այս մասին տեղեկանում ենք վարչապետի պաշտոնական կայքից։
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Դանիայի խորհրդարանների միջև համագործակցությանը, ինչպես նաև տարբեր ոլորտներում փոխգործակցությանը վերաբերող հարցեր: Կողմերը հույս են հայտնել, որ ՀՀ վարչապետի այցը Դանիա նոր ազդակ կհաղորդի երկու երկրների միջև բազմաոլորտ կապերի զարգացմանն ու ընդլայնմանը: Այս համատեքստում, զրուցակիցները կարևորել են բարձր մակարդակի փոխայցելությունների կազմակերպումը:
Նիկոլ Փաշինյանը և Սյորեն Գադեն մտքեր են փոխանակել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումների, Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումների, ինչպես նաև ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի վերաբերյալ:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության հետագա զարգացմանը վերաբերող հարցերի:

Премьер-министр Пашинян провел встречу с председателем парламента Дании Сёреном Гаде
В рамках рабочего визита в Королевство Дания премьер-министр Никол Пашинян провел встречу с председателем парламента (Фолькетинга) Дании Сёреном Гаде.
Собеседники обсудили вопросы сотрудничества между парламентами Армении и Дании, а также взаимодействия в различных сферах. Стороны выразили надежду, что визит премьер-министра Армении в Данию придаст новый импульс развитию и расширению многопрофильных отношений между двумя странами. В этом контексте собеседники подчеркнули важность организации взаимных визитов на высоком уровне.
Никол Пашинян и Сёрен Гаде обменялись мыслями о происходящих в регионе Южного Кавказа развитиях, обсуждениях вокруг мирного договора между Арменией и Азербайджаном, а также о проекте правительства Республики Армения “Перекресток мира”.