Ինչո՞ւ է Ադրբեջանը պահանջում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարումը
Լեռնային Ղարաբաղից հայ բնակչության բռնի տեղահանումից ի վեր Հայաստանի ղեկավարությունն ամբողջությամբ հանել է Արցախի հարցը իր քաղաքականությունից։ Ամենաբարձր մակարդակով հայտարարվեց, որ Հայաստանի Հանրապետությունը Լեռնային Ղարաբաղի խնդիր չունի։ Արցախցիների՝ իրենց տներ կոլեկտիվ վերադարձի խնդիրը հայկական քաղաքականության մեջ նույնպես չկա։ Այն ֆոնին, երբ Միացյալ Նահանգները և Եվրամիությունը չեն դադարում հռչակել Արցախի ժողովրդի՝ միջազգային հսկողության տակ վերադառնալու իրավունքը, նման դիրքորոշումն այնքան էլ պարզ չի թվում։ Ամենայն հավանականությամբ, այս դիրքորոշումը թելադրված է Ադրբեջանի վերջնագրով, որը սպառնում է պատժել Հայաստանին սոսկ Լեռնային Ղարաբաղ հասկացությունը հիշատակելու համար:
Իսկապես, Ադրբեջանի ղեկավարությունը ամենաբարձր մակարդակով երբեք չի դադարում հրապարակայնորեն հայտարարել, որ Հայաստանը պետք է վերացնի Լեռնային Ղարաբաղին վերաբերող բոլոր հղումները և պետք է դադարեցնի Ադրբեջանի դեմ հայցեր ներկայացնել միջազգային դատարաններում: Եվ նույնիսկ բոլոր երկրները, որոնք ցանկանում են գործ ունենալ Ադրբեջանի հետ, պետք է իրենց քաղաքականությունից բացառեն Հայաստանի և հայերի թեման։
Հայաստանում շատերն են հասկանում այս թեմայով ՀՀ իշխանությունների լռության պատճառները։ Իշխանություններն իրենք, ամենայն հավանականությամբ, այս դիրքում տեսնում են Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունները զսպելու ռեսուրսներ։ Բայց արդյոք դա իսկապես այդքան պարզ է: Ադրբեջանի գործողությունները վկայում են հակառակի մասին. Հայաստանը պետք է մտածի այն մասին, որ «ծառի հետևում թաքնվել չի նշանակում փրկվել»։ Եթե խնդրի մասին լռում ես, ապա այդ խնդիրը մանիպուլացնելու իրավունք ես տալիս քո հակառակորդին։ Եվ մինչ Հայաստանի փողոցներում և կառավարական միջանցքներում վիճում են այն պայմանների մասին, որոնցով արժե վերականգնել հայկական պետությունը նախկին խորհրդային սահմանների շրջանակներում, Ադրբեջանը որոշել է գնալ այլ ճանապարհով և կասկածի տակ դնել Հայաստանի Հանրապետության օրինականությունը: Հայաստանի ղեկավարությունը, տարածքային նախնական զիջումների միջոցով ներքաշելով Ադրբեջանին սահմանազատման գործընթացում, հույս ունի, որ ամուր «լեգիտիմ» պարիսպ կստեղծի իր տարածք մտնող յուրաքանչյուրի դեմ։ Բայց, ինչպես պարզվում է, ևս մեկ անգամ թերագնահատում է հակառակորդի հնարամտությունը։ Չի հասկացել, որ Ադրբեջանի համար սահմանի հարցը պարզապես Հայաստանին ավելի լուրջ հարցերում հետագա զիջումների ստիպելու մեթոդ է։ «Խաղաղության մասին մեր երազողները», իհարկե, հեռու են նման բաները հասկանալուց։
Հիմա կփորձեմ համառոտ բացատրել. Ադրբեջանի նախագահ Ի. Ալիևը մայիսի 14-ին ԵԱՀԿ գործող նախագահի գլխավորած պատվիրակության ընդունելության ժամանակ հայտարարել է, որ հայ-ադրբեջանական հակամարտությունն արդեն մնացել է պատմության մեջ և գոյություն չունի, և ասել է, որ եկել է ժամանակը՝ վերացնելու ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը և բոլոր հարակից կառույցները։ Իր ասելով, «ադրբեջանական կողմը բարձրացրել է այս հարցը, և որևէ պատճառ չկա, որ հայկական կողմը չհամաձայնի դրան»։ Միաժամանակ, Ալիևն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը իր կամքի և ուժի շնորհիվ վերջ դրեց օկուպացիային՝ ապահովելով տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը՝ միջազգային իրավունքի նորմերին ու սկզբունքներին և ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը համապատասխան։ Ոչ միայն ԵԱՀԿ-ն, այլեւ հայ «առաջադեմ» մտավորականները, իհարկե, ներքուստ կհամաձայնեն Ալիեւի հետ։ Այսինքն, թող նա փակի անցյալից ամեն ինչ և գնանք դեպի «խաղաղ ապագա»: Ճիշտ նույն կերպ էին մտածում Հայաստանի ղեկավարությունում նրանք, ովքեր 1991 թվականին Արցախը ճանաչեցին որպես Ադրբեջանի մաս՝ այն հույսով, որ դրանից հետո կռվելու կարիք չի լինի։ Բայց հետո իրենց միամտության համար պատիժ ստացան՝ դաժան պատերազմ։ Եվ միայն դրանից հետո հասկացան, որ թշնամուն իրավունքներ զիջելն այնքան էլ անվնաս չէ՝ դրա դիմաց կարող ես սարսափելի հարված ստանալ։ Իսկ ինչո՞ւ է Ալիեւը ցանկանում փակել ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը։ Արդյոք դա ընդամենը պատմությունն ամփոփելու համար է: Ի դեպ, նա առաջին անգամ այս առաջարկով դիմել է Մյունխենում գտնվող ԵԱՀԿ քարտուղարին։ Ինչու՞ նման համառություն: Հայաստանի իշխանությունները մտածե՞լ են այս մասին։ Ըստ երևույթին, ոչ ամբողջությամբ, քանի որ նույն ԵԱՀԿ-ի նախագահի հետ երևանյան զրույցի ընթացքում նրանք խոսել են միայն այն մասին, թե որքան ջանասեր են և որքան ուշադիր են իրականացնում սահմանազատումը և կերտում խաղաղություն և ժողովրդավարություն։ Նրանք չէին հասկանում, որ իրենց դեմ բոլորովին այլ ինտրիգներ են հյուսվում՝ սահմանին Ադրբեջանը պարզապես մուկն ու կատու է խաղում Հայաստանի ու աշխարհի հետ։ Եվ դարձյալ մեր քաղքենիներին թվում է, որ սահմանազատումը որոշակի արժեք ունի Ադրբեջանի համար. նրանք չեն կարող հասկանալ, որ սա ընդամենը արդյունավետ մեխանիզմ է՝ Հայաստանին ստիպելու անվերապահորեն հանձնվել՝ ընդունելով իր մեղքը օտար տարածքների օկուպացման մեջ։ Ադրբեջանն այս ուղղությամբ աշխատում է արդեն մի քանի տարի։ Եվ դա հիմնված է մեկ մշտական թեզի վրա՝ «Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի տարածքի 20%-ի երեսնամյա օկուպացիայի մասին»։ Հայտարարվում է ինչպես ծրագրված դատավարության, այնպես էլ պատճառված վնասի համար պահանջվող բազմամիլիարդանոց փոխհատուցման մասին։ Իսկ մեր քաղքենիները պատկերացում չունեն Ադրբեջանի հասցեին մեղադրանքների այս 30-ամյա զինանոցի մասին, որոնք պահպանվում են ԵԱՀԽ/ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում։ Ըստ ամենայնի, Ադրբեջանի հետագա պահանջները կսթափեցնեն շատերին. իզուր չէր, որ Ադրբեջանը հայտարարեց, որ Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հիմնական սկզբունքը լինելու է իր պահանջը, այլ ոչ թե Ալմա-Աթայի հռչակագիրը։ Թերևս շատերի համար այս վտանգավոր մտադրությունների ողջ էությունը լիովին պարզ չէ: Ուստի հակիրճ կնկարագրեմ Ադրբեջանի այս մտադրությունների էությունը, որոնք սկզբունքորեն բավականին թափանցիկ են։ Իսկ տրամաբանությունը սա է. «Կուլ տալով» Արցախը՝ Ադրբեջանի ղեկավարությունը առանձնահատուկ եռանդով գնում է դեպի Հայաստանին մեղադրելու Ղարաբաղյան առաջին պատերազմի հետևանքների համար։ Ադրբեջանի հետպատերազմյան քաղաքականության մեջ կա Հայաստանին «մահացու մեղքի» մեջ մեղադրելու և դրա համար անվերջ պահանջներ ներկայացնելու համառ սկզբունք։ Ադրբեջանը փորձում է 2020 թվականի երկրորդ պատերազմով ստեղծված խնդիրները քողարկել 1990-ականների պատերազմի խնդիրներով։ Ավելին, նա փորձում է ձեւակերպել Հայաստանի Հանրապետության խեղդամահության եւ դրա վերացման հայեցակարգ: Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ղեկավարների կալանավորումը հետապնդում է Հայաստանի Հանրապետության դեմ դատավարություն կազմակերպելու և նրան ֆաշիստական գաղափարախոսությամբ և էքսպանսիոնիստական քաղաքականությամբ զինվելու մեջ մեղադրելու մտադրություն։ Արդյունքում նպատակը Հայաստանի Հանրապետության անօրինականության և դրա լուծարման անհրաժեշտության մասին թեզն առաջ քաշելն է։ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ինքնալուծարման գործում հաջողությունը Ադրբեջանին հույս է ներշնչում Հայաստանի Հանրապետության լուծարման ծրագրերի իրագործման համար։ Ադրբեջանի հույսերը կապված են գլոբալ քաղաքական փոփոխությունների ժամանակաշրջանի տրամաբանության հետ, որոնք արդեն հաշվի են առնում համաշխարհային բոլոր տերությունները։ Հաշվի է առնվում, առաջին հերթին, այն, որ սառը պատերազմի ժամանակաշրջանի սկզբունքներն ու ինստիտուտները կորցրել են իրենց արդյունավետությունը։ Բայց կա ևս մեկ պատճառ՝ վախ պատերազմ սկսելու հնարավոր մեղադրանքներից։ Ի վերջո, Ադրբեջանի իրականացրած էթնիկ զտումները երբեք չեն ընդունվել միջազգային հանրության կողմից։ Երբեք չես իմանա, թե ինչպես տարբեր գործընթացներ կարող են զարգանալ գլոբալ փոփոխությունների ներկա ժամանակաշրջանում: Միշտ չէ, որ հնարավոր է թաքցնել կատարվածի մեղքը։ Եվ այստեղ անհանգստանալու բան կա։ 1991 թվականին՝ ԽՍՀՄ Սահմանադրության լուծարման ժամանակ, Ադրբեջանն ակնհայտորեն լուրջ մտահոգություններ ուներ։ Այդ ժամանակ՝ 1991 թվականի դեկտեմբերի 16-ին, արդեն ընդունվել էին Եվրոպական խորհրդի կողմից Արևելյան Եվրոպայի և Խորհրդային Միության նոր պետությունների ճանաչման սկզբունքները. «Համայնքը և նրա անդամ երկրները չեն ճանաչում այն իրողությունը, որը ագրեսիայի արդյունք է։ Նրանք հաշվի են առնելու ճանաչման հետեւանքները հարեւան պետությունների համար»։ Եվ այն պահին Ադրբեջանի Հանրապետությունն անցել էր երկար տարիների ջարդերի և նախկին Ադրբեջանական ԽՍՀ տարածքից մոտ 450 հազար էթնիկ հայերի բռնի տեղահանման միջով՝ ձեռք բերելով ագրեսիայի վրա հիմնված երկրի իմիջ։ «Օղակ» օպերացիան, որի արդյունքում Լեռնային Ղարաբաղի 24 գյուղերի բռնի տեղահանումը տեղի ունեցավ, սկսվում է նույն ժամանակաշրջանից։ Ինչպես ցույց տվեցին այդ ժամանակահատվածում Ադրբեջանի գործողությունները, նա տագնապած էր եվրոպական պետությունների կողմից իր ինքնիշխանությունը չճանաչելու սպառնալիքից։ Իրավիճակն այնպիսին էր, որ գրեթե միաժամանակ անկախություն հռչակեցին նախկին Հայկական ԽՍՀ-ն, ԼՂԻՄ-ը և Ադրբեջանական ԽՍՀ-ն։ Իսկ ինքնորոշված Լեռնային Ղարաբաղը ոչ մի մասնակցություն չի ունեցել ինքնահռչակ Ադրբեջանի Հանրապետության Սահմանադրության ձեւավորմանը, եւ ընդհակառակը, հռչակել է իր անկախությունը։ Հետխորհրդային տարածքում իրավական անորոշության պայմաններում ոչ ոք այն Ադրբեջանի մաս չէր համարում։ Սակայն նորաստեղծ Ադրբեջանի Հանրապետությունը չթաքցրեց իր հավակնությունները Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ, թեև 1991 թվականի իր սահմանադրական ակտով հրաժարվեց ԽՍՀՄ իրավական ժառանգությունից։ Նման պայմաններում միջազգային հանրությունը՝ ի դեմս ԵԱՀԽ-ի, ի սկզբանե արձանագրեց Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի շուրջ տարաձայնությունների փաստը։ Պետք էր ինչ-որ կերպ որոշել այդ պետությունների ճակատագիրը նոր պետությունների ճանաչման ծրագրերի շրջանակներում։ 1992 թվականի հունվարի 30-ին (ընդամենը մի քանի պետությունների կողմից ճանաչված) Ադրբեջանը Հայաստանի հետ նույն օրը ընդունվեց ԵԱՀԽ կազմ։ Փաստորեն, այդ պետությունների ինքնիշխանությունն այնուհետև ճանաչվեց ԵԱՀԽ-ի կողմից՝ պայմանով, որ նրանք ճանաչեն Լեռնային Ղարաբաղի պատկանելության վերաբերյալ տարաձայնությունների առկայությունը և պայմանավորվեն, որ Լեռնային Ղարաբաղի ապագա կարգավիճակը կորոշվի միջազգային կոնֆերանսի ժամանակ՝ ԵԱՀԽ-ի հովանու ներքո: Երկու պետություններն էլ տվել են նման համաձայնություն՝ խոստանալով հարցը լուծել խաղաղ ճանապարհով։ Հայաստանն ու Ադրբեջանը համաձայնել են այս պայմաններին և հավատարիմ են եղել վեճի խաղաղ կարգավորմանը։ ԵԱՀԽ Խորհրդի 1992 թվականի մարտի 24-ի Հելսինկիի լրացուցիչ հանդիպման եզրակացությունների ամփոփագրի 11-րդ կետում ասվում է, որ «Նախարարներն ի գիտություն են ընդունել Հայաստանի և Ադրբեջանի հանձնառությունը՝ լիակատար աջակցություն ցուցաբերելու ԵԱՀԽ-ի Խորհրդի ներկայիս նախագահության առաքելությանը, տարածաշրջանին, ինչպես նաև այլ գործողություններին, որոնց վերաբերյալ Խորհուրդը համաձայնություն է տվել ԵԱՀԽ-ին, և կոչ է անում երկու երկրներին ակտիվորեն իրականացնել այս հանձնառությունը՝ նպատակ ունենալով հասնել կայուն խաղաղ կարգավորման»: Վեճի առարկան ինքնին որակվել է որպես «զինված հակամարտություն Լեռնային Ղարաբաղում և նրա շուրջը»։
Այս փաստաթղթում Լեռնային Ղարաբաղը որեւէ կապ չի ունեցել Ադրբեջանի հետ։ Սակայն, ստանալով իր ինքնիշխանության ճանաչումը և ԵԱՀԽ-ին անդամակցությունը, Ադրբեջանն անմիջապես խախտեց իր միջազգային պարտավորությունը։ Նա ռազմական ագրեսիա սկսեց Լեռնային Ղարաբաղի դեմ, որպեսզի թույլ չտա Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշման համաժողովի իրականացումը։ Բայց Ադրբեջանի ագրեսիան վերածվեց նրա պարտության՝ զգալի տարածքային կորուստներով։ Նախկին Ադրբեջանական ԽՍՀ-ի բնակչության տարանջատում է եղել էթնիկական սկզբունքով։ Նախկին Ադրբեջանական ԽՍՀ-ի 86 հազար քառակուսի կիլոմետրից ընդամենը 74 հազար քառակուսի կիլոմետրն է բաժին հասել Ադրբեջանի Հանրապետությանը՝ 12 հազար քառակուսի կիլոմետրի վրա ձևավորվել է Արցախի Հանրապետությունը (ԼՂՀ): Որտե՞ղ կարող ենք արձանագրել Ադրբեջանի հանցագործությունը միջազգային մասշտաբով. հանցանքն այն է, որ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի շուրջ առկա տարաձայնության ֆոնին միջազգային ճանաչում ձեռք բերելու ցանկությամբ խաբեց համաշխարհային հանրությանը` խախտելով հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով լուծելու իր պարտավորությունները։ Նման գործողությունների արդյունքում ստեղծվեց մի տարածք, որի վերահսկողությունը նույնպես վիճահարույց դարձավ։ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևերով ճանաչվել է այս տարածքը Լեռնային Ղարաբաղի զինված ուժերի («տեղական ուժեր») վերահսկողության տակ, և որոշվել է բաժանել դրա վերահսկողությունը նախկին ԼՂԻՄ-ի սահմանային գծով։ Սակայն 2020 թվականին Ադրբեջանը որոշեց անեքսիայի ենթարկել վեճի առարկան՝ ԼՂՀ-ն։ Մեկ այլ հանցագործություն էլ է տեղի ունեցել։ Այստեղ կարող ենք կանգ առնել։ Բնականաբար, Ադրբեջանը մտավախություն ունի, որ Հայաստանը կարող է մի օր իր դեմ հայցեր ներկայացնել Միջազգային դատարան։ Ուստի, անհրաժեշտ է հետ պահել Հայաստանին նման քայլից։ Սա այն պրակտիկան է, որը մենք տեսնում ենք այսօր: Հիմնական նպատակը Հայաստանին Արևմուտքի ցանկացած աջակցությունից մեկուսացնելու ռազմավարությունն է, որի մի մասն է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի վերացման ուղղությունը։

Почему Азербайджан требует ликвидации Минской группы ОБСЕ?
С момента насильственного выселения армянского населения их Нагорного Карабаха руководство Армении полностью вывело тему Арцаха из своей политики. На самом высоком уровне было заявлено, что у Республики Армения нет проблемы Нагорного Карабаха. И проблемы коллективного возвращения арцахцев в свои дома, тоже не существует в политике Армении. На фоне того, что США и Евросоюз не престают заявлять о праве арцахцев на возвращение под международным контролем, подобная позиция выглядит не совсем понятной.
Скорее всего, эта позиция продиктована ультиматумом Азербайджана, шантажирующим Армению наказанием за одно лишь упоминание понятия Нагорный Карабах. И действительно, руководство Азербайджана на самом высоком уровне не перестает публично заявлять, что Армения должна ликвидировать все упоминания о Нагорном Карабахе, должна прекратить подавать судебные иски на Азербайджан в международные суды. И даже - все страны, желающие иметь дело с Азербайджаном, должны исключить из своей политики тему Армении и армян.
Многие в Армении понимают причины молчания властей Армении по данной теме. Сами власти, скорее всего, усматривают в такой позиции ресурсы для сдерживания агрессивных действий Азербайджана.
Но, так ли все просто? Действия Азербайджана свидетельствуют об обратном. Армении стоит задуматься над тем, что «прятаться за деревом – еще не значит, спастись». Если ты умалчиваешь проблему, это отдаешь право на оперирование этой проблемой своему противнику.
И пока на улицах и в правительственных коридорах Армении спорят о том, на каких условиях стоит восстановить армянского государство в рамках бывших советских границ, Азербайджан упорно идет в обход с далекими намерениями поставить под сомнение саму законность Республики Армения. Руководство Армении путем вовлечения Азербайджана в процесс демаркации границ путем предварительных территориальных уступок, надеется, что установит крепкий «легитимный» забор против проникновения кого-либо н свою территорию. Но, как оказывается, в очередной раз, происходит недооценка смекалистости своего противника. Не осознается, что для Азербайджана тема границы есть всего лишь метод принуждения Армении к дальнейшим уступкам в более серьезных вопросах. Наши «мечтатели о мире», конечно, далеки от понимания таких вещей.
Сейчас попытаюсь коротко пояснить.
Президент Азербайджана И.Алиев во время приема делегации во главе с действующим председателем ОБСЕ 14 мая, заявил, что армяно-азербайджанский конфликт уже остался в истории и его не существует, и сказал, что настало время упразднить Минскую группу ОБСЕ и все связанные с ней институты. Азербайджанская сторона подняла этот вопрос, и нет каких-либо причин, по которым армянская сторона не согласилась бы на это.
При этом, Алиев подчеркнул, что Азербайджан благодаря своей воле и силе положил конец оккупации, обеспечив территориальную целостность и суверенитет в соответствии с нормами и принципами международного права, Уставом ООН.
Не только ОБСЕ, но и, армянские «продвинутые» интеллектуалы, конечно же, внутренне согласятся с Алиевым. Мол, пусть закроет все из прошлого и пойдем в «мирное будущее». Точно также думали те в руководстве Армении, кто в 1991 году признали Арцах в составе Азербайджана с надеждой на то, что после этого незачем будет воевать. Но, тогда получили наказание за свое наивность - жестокую войну. И только после этого поняли, что не так уж безобидно отдавать права врагу – можешь получить в ответ страшный удар.
И с чего это Алиев хочет закрыть Минскую группу ОБСЕ? Только ли для подведения итогов истории? Кстати, в первый раз он с этим предложением обратился к секретарю ОБСЕ в Мюнхене. Зачем такое упорство? Задумались ли над этим власти Армении? Видимо, не совсем, поскольку на разговоре с тем же председателем ОБСЕ в Ереване говорили лишь о том, какие они прилежные и как аккуратно исполняют демаркацию и строят мир и демократию. Не поняли, что против них плетутся совсем иные интриги – на границе Азербайджан всего лишь играет в кошки-мышки с Арменией и миром. И опять же, нашим мещанам кажется, что делимитация представляет какую-то ценность для Азербайджана - не могут понять, что это всего лишь эффективный механизм принуждения Армении к безоговорочной капитуляции с признанием своей вины в оккупации чужих территорий.
С закрытием Минской группы перед Азербайджаном открывается путь к объявлению Армении оккупантом и дальнейшей изоляцией, и уничтожением армянского государства. Вывернутая наизнанку история Карабахской войны и ее итогов будет торжествовать, ибо Азербайджан закроет для всех весь арсенал политико-правовых фактов о своем грубом нарушении международного права и агрессии 1992 года. Закроет историю причинения людям огромной трагедии. Армения останется в сухом остатке агрессором и оккупантом.
Работа в данном направлении Азербайджаном ведется уже несколько лет. И ведется она на одном неизменном тезисе о «тридцатилетней оккупации 20% территории Азербайджана Арменией». Объявляется и о планируемом суде, и о требуемых многомиллиардных репарациях за нанесенный ущерб. А наши мещане и понятия не имеют, об этом арсенале обвинений в адрес Азербайджана, которые хранит 30-и летняя история попыток определения статуса Арцаха в международном формате минской Минской группы СБСЕ/ОБСЕ. Видимо, последующие требования Азербайджана отрезвят многих – Азербайджан не зря же завил, что базовым принципом урегулирования отношений с Арменией будут его требования, а не Алма-атинские требования.
Возможно, многим не совсем непонятна вся суть этих опасных намерений. Поэтому, я коротко опишу суть этих намерений Азербайджана, которые, в принципе, вполне прозрачны. А логика такова.
«Проглотив» Арцах, руководство Азербайджана с особым рвением ведет курс на обвинение Армении за последствия первой Карабахской войны. В послевоенной политике Азербайджана наблюдается стойкий принцип обвинения Армении «в смертном грехе» и последующим выдвижением ей нескончаемых претензий. Созданные второй войной 2020 года проблемы Азербайджан пытается завуалировать проблемами войны 1990-х. Более того, он пытается сформировать концепцию удушения Республики Армения и, ее ликвидации.
Арест бывших лидеров Нагорного Карабаха преследует намерения организации суда над Республикой Армения и обвинения ее в вооружение фашистской идеологией и экспансионистской политикой. В итоге, преследуется цель выдвижения тезиса о незаконности Республики Армения и необходимости ее расформирования. Удача в деле самороспуска Нагорно-Карабахской Республики внушает надежду Азербайджану в реальности планов по ликвидации Республики Армения. Надежды Азербайджан связаны с логикой периода глобальных политических перемен, которые уже учитываются всеми мировыми державами. Учитывается, в первую очередь то, что принципы и институты периода «холодной войны» потеряли свою эффективность.
Но есть и другая причина – страх перед возможным обвинения за развязывание войны. Ведь, проведенная Азербайджаном этническая чистка так и не была принята международным сообществом. Мало ли, как, по-иному могут развернуться процессы в период нынешних глобальных перемен?
Грех за содеянное не всегда удается сокрыть. А здесь есть, о чем беспокоиться. В период ликвидации Конституции СССР в 1991 году Азербайджан явно имел серьезные беспокойства. В тот период, 16 декабря 1991 года были уже приняты Принципы признания новых государств в Восточной Европе и в Советском Союзе со стороны Европейского совета, в котором отмечалось, что «Сообщество и его государства-члены не признают данность, которая является результатом агрессии. Они будут учитывать последствия признания для соседних государств».
А к этому моменту, Азербайджанская республика прошла многолетний путь погромов и насильственного вытеснения с территории бывшей Азербайджанской ССР около 450 тысяч этнических армян, обретя имидж основанной на агрессии страны. К тому же периоду относится операция «Кольцо», выразившаяся в насильственной депортации 24 сел Нагорного Карабаха.
Как показали действия Азербайджана в этот период, он был встревожен угрозой непризнания своего суверенитета со стороны европейских государств. Ситуация была таковой, что практически одновременно, бывшие Армянская ССР, НКАО и Азербайджанская ССР заявили о своей независимости. А самоопределившийся Нагорный Карабах не принимал никакого участия в формировании Конституции самопровозглашенной Азербайджанской Республики, и наоборот, заявил о своей независимости. В условиях правовой неопределенности постсоветского пространства, никто ее частью Азербайджана не считал.
Однако, новообразованная Азербайджанская республика не скрывала свои претензии на Нагорный Карабах, хотя в своем конституционном акте 1991 года отказалась от правового наследия СССР. В таких условиях, международное сообщество в лице СБСЕ изначально зафиксировало факт наличия разногласий по статусу Нагорного Карабаха. Надо было как-то определяться по судьбе этих государств в рамках планов признания новых государств.
30 января 1992 года (будучи признанной всего несколькими государствами) Азербайджан в один и тот же день с Арменией был принят в состав СБСЕ. Фактически, суверенитет этих государств тогда был признан со стороны СБСЕ на условиях признания ими факта существования разногласий по принадлежности Нагорного Карабаха и согласия на то, что будущий статус Нагорного Карабаха будет определен на международной конференции под эгидой СБСЕ. Оба государства дали такое согласие, взяв на себя обязательство решать вопрос мирным путем.
Армения и Азербайджан согласились с этими условиями и приняли обязательства по мирному решению спора. В пункте 11 резюме выводов Хельсинкской дополнительной встречи Совета СБСЕ 24 марта 1992 года указано, что «Министры приняли к сведению обязательство Армении и Азербайджана оказать полную поддержку миссии действующего Председателя Совета СБСЕ в этот регион, а также другим действиям, в отношении которых было достигнуто согласие Совета СБСЕ, и призывают обе эти страны активно выполнять это обязательство с целью достижения прочного мирного урегулирования». Сама проблема спора была квалифицирована как «вооруженный конфликт в Нагорном Карабахе и вокруг него». Никакого увязывания с Азербайджаном Нагорный Карабах в этом документе не имел.
Однако, получив признание своего суверенитета и членство в СБСЕ, Азербайджан сразу же нарушил свое международное обязательство. Он начал военную агрессию против Нагорного Карабаха с целью недопущения осуществления конференции по определению статуса Нагорного Карабаха. Но, агрессия Азербайджана обернулась поражением для него со значительными территориальными потерями. Произошла сегрегация населения бывшей Азербайджанской ССР по этническому признаку. Из 86 000 квадратных километров бывшей Азербайджанской СССР, только 74 000 квадратных километров достались Азербайджанской республике – на 12 тысячах квадратных километрах образовалась Республика Арцах (НКР).
Где здесь можно зафиксировать преступление Азербайджана международного масштаба? А преступление в том, что в стремлениях получить международное признание на фоне имеющегося разногласия по вопросу Нагорного Карабаха Азербайджан обманул мировое сообщество, нарушив свои обязательства решить конфликт мирным путем. В результате таких действий образовалась территория, контроль за которой также стал спорным. В резолюция СБ ООН эта территория была признана под контролем вооруженных сил Нагорного Карабаха («местных сил») и было принято решение разделить ее контроль по линии границы бывшей НКАО. Однако, в 2020 году Азербайджан решил аннексировать предмет спора – НКР. Произошло еще одно преступление.
На этом можно остановиться. Естественно, Азербайджан боится того, что Армения когда-то может подать в Международный суд иски против него. Следовательно, надо сдержать Армению от такого шага. Такую практику мы и наблюдаем в наши дни. Главной целью является стратегия изоляции Армении от любой поддержки Запада, частью которой является курс на ликвидацию Минской группы ОБСЕ.