Մեր ինքնիշխանության և անկախության հետագա զարգացման ու ամրապնդման համար դրվել է կարևոր անկյունաքար․ վարչապետն անդրադարձել է սահմանազատման գործընթացին
Վարչապետի պաշտոնական կայքից տեղեկանում ենք, որ Նիկոլ Փաշինյանը Կառավարության նիստի սկզբում անդրադարձել է Հայաստան-Ադրբեջան սահմանազատման գործընթացին: Իր խոսքում վարչապետը, մասնավորապես, նշել է.
«Ինչպես տեղյակ եք, երեկ Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության սահմանազատման հանձնաժողովները՝ ի կատարումն ապրիլի 19-ի համատեղ նիստի ընդունած արձանագրության, համաձայնեցրել են Հայաստանի Հանրապետության Բաղանիս, Ադրբեջանի Հանրապետության Բաղանիս Այրում, Հայաստանի Հանրապետության Ոսկեպար, Ադրբեջանի Հանրապետության Աշաղ Ասկիպարա, Հայաստանի Հանրապետության Կիրանց, Ադրբեջանի Հանրապետության Խեյրեմլի, Հայաստանի Հանրապետության Բերքաբեր, Ադրբեջանի Հանրապետության Կըզըլ Հաջիլի գյուղերում սահմանային նախանշված հատվածները և ստորագրել են այդ սահմանային հատվածների նկարագրություն-արձանագրությունները:
Ուզում եմ ասել, որ տեղի ունեցածը համարում եմ մեծ հաջողություն: Ինչո՞ւ եմ համարում մեծ հաջողություն՝ երկու պատճառով: Առաջինը՝ մեր ինքնիշխանության և անկախության հետագա զարգացման և ամրապնդման համար դրվել է մի շատ կարևոր անկյունաքար: Երկրորդը՝ մեր հանրապետությունն անկախությունից ի վեր առաջին անգամ ունի պաշտոնապես դելիմիտացված սահման, որն այս փաստով էականորեն մեծացնելու է անվտանգության և կայունության մակարդակը ոչ միայն նշված գյուղերի հատվածում, այլև ընդհանրապես՝ ամբողջ Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի երկայնքով:
Եվ նաև ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով կառավարական հանձնաժողովին՝ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գլխավորությամբ և բոլոր անդամներին: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի բոլոր անդամներին, ովքեր այս ողջ գործընթացում, ըստ էության, ամենօրյա ռեժիմով ներգրավված են եղել: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել նաև ձեզ՝ բոլոր ներկաներիդ, որովհետև պարբերաբար ես տեղեկատվություն եմ տվել, թե ինչ է կատարվում սահմանազատման գործընթացի շուրջ:
Մեկ-երկու դետալի վերաբերյալ ուզում եմ լրացուցիչ մեկնաբանություն անել: Համոզված եմ՝ երեկ տեսել եք Կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պատասխաններն «Արմենպրես»-ի հարցերին և նկատել եք, որ արձանագրված է, իհարկե, նաև հանձնաժողովների համատեղ հայտարարության մեջ է արձանագրված, որ սահմանազատումը տեղի է ունեցել 1976 թվականի քարտեզներով, որոնք հերթապահության գործընթաց են անցել 1979 թվականին:
Դուք գիտեք, որ մեզ համար սկզբունքային էր, որ սահմանազատման գործընթացում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ոչ թե նոր սահման ստեղծելու, այլ նախկինում Ալմա-Աթայի հռչակագրով վերահաստատված սահմանները վերարտադրելու գործընթացը: Այսինքն՝ մենք ասում ենք, որ սահմանազատման ընթացքում մենք ոչ թե պետք է սահման ստեղծենք, այլ պետք է վերարտադրենք այն սահմանները, որոնք գոյություն են ունեցել Խորհրդային Միության փլուզման պահին և ունեն դե յուրե իրավական նշանակություն: Սրա համար մենք նախ հղում էինք անում Ալմա-Աթայի հռչակագրին, և ապրիլի 19-ին դա ամրագրվեց, արձանագրվեց, ընդ որում՝ որպես սահմանազատման ողջ գործընթացի բազային սկզբունք: Հիմա նաև մենք քարտեզների հղումն ունենք, և դրանք Խորհրդային Միության դե յուրե իրավական նշանակություն ունեցող վերջին քարտեզներն են:
Եվ պարզաբանելով «հերթապահության գործընթաց» արտահայտությունը, ուզում եմ նկարագրել պրոցեսը՝ խորհրդային հանրապետությունների միջև, ըստ էության, եթե չասենք անընդհատ, պարբերաբար սահմանային հարցերի ճշգրտումներ են եղել հանրապետությունների ներքին օրենսդրությունների և գործընթացների գործելակարգերի համաձայն, իհարկե, Խորհրդային Միության օրենսդրության շրջանակներում: Իսկ այդ, արդեն իսկ հաստատված գործընթացներին քարտեզագրական մակարդակով վերջնական իրավական ուժ հաղորդել է գեոդեզիայի և քարտեզագրության ոլորտում Խորհրդային Միության լիազոր մարմինը, որը պարբերաբար, ժամանակ առ ժամանակ հանրապետություններից հավաքել է արդեն իսկ հանրապետություններում իրավական ուժ ստացած որոշումները, ընդ որում՝ ամբողջական կամ հատվածական, այսինքն՝ ինչ տեղեկություն այդ ընթացքում կա, որ իրավական ուժ ունի, հավաքվել են, դրանք վերստուգվել են: Սա շատ կարևոր հանգամանք է, այսինքն՝ ոչ միայն տեղեկությունները հավաքվել են, այլև լիազոր մարմինը ետ է գնացել՝ պարզելու, թե իր ստացած տեղեկությունը, իսկապես, ինչքանով է իրավական հիմնավորված: Եվ, ահա, այս բոլոր տեղեկությունների հիման վրա հաստատել է խորհրդային հանրապետությունների միջև սահմանային գծի քարտեզագրական հիմքը:
Եվ ահա, մեր սահմանազատվող հատվածում 1979 թվականին հերթապահության գործընթաց անցած, այսինքն՝ դե յուրե հաստատված քարտեզներն այդպիսի վերջին քարտեզներն են Խորհրդային Միության օրոք: Այսինքն՝ Խորհրդային Միության գոյության ընթացքում մեր սահմանազատվող հատվածներում հերթապահության գործընթաց անցած, այսինքն՝ դե յուրե վերջնականորեն հիմնավորված այլ քարտեզ պարզապես գոյություն չունի:
Եվ այս սկզբունքը, որ պետք է սահմանների վերարտադրություն տեղի ունենա, մեզ համար չափազանց կարևոր է: Եվ ավելի պարզ լեզվով ասած՝ մենք որդեգրել ենք սկզբունք, որ սահմանն անցնում է այն տեղով, որտեղով անցնում է: Ես ուզում եմ այս նրբությունը մենք բոլորս արձանագրենք՝ սահմանն անցնում է այն տեղով, որտեղով անցնում է: Եվ սա նույնպես չափազանց կարևոր սկզբունք է: Ինչո՞ւ, որովհետև եթե մենք գնայինք այն տրամաբանությամբ, որ այս սկզբունքից շեղվելով՝ մենք պետք է նոր սահմանագիծ ստեղծենք, դա ի՞նչ կնշանակեր, դա կնշանակեր, որ ստեղծում ենք էսկալացիայի և ռազմական բախումների ուղղակի հարատև աղբյուր: Այս մեր գործընթացով, ես, իհարկե, չեմ ուզում մենք գերագնահատենք տեղի ունեցածը, բայց չեմ էլ ուզում՝ թերագնահատենք, այս սկզբունքի ամրագրմամբ, երբ մենք ասում ենք՝ սահմանն անցնում է այն տեղով, որտեղով անցնում է, մենք, ըստ էության, էսկալացիոն կոնտեքստը եթե դուրս չենք բերել, առնվազն էականորեն նվազեցրել ենք: Եվ նաև այս առումով ես տեղի ունեցածը համարում եմ շատ կարևոր և էական հաջողություն:
Հիմա սահմանազատման կոնկրետ արդյունքների վերաբերյալ: Տեսեք՝ մենք ասում ենք, որ օրինակ՝ Բերքաբեր գյուղի հատվածում խնդիր չկար, արդյունքում էլ խնդիր չկա: Մենք ասում ենք, որ Բաղանիս-Ոսկեպար գյուղերի հատվածներում հնարավոր էին խնդիրներ, բայց գործնականում պարզվեց, որ խնդիր չկա, մասնավորապես, գիտեք, որ այնտեղ շատ զգայուն հարցեր կային՝ կապված Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու հետ, Ոսկեպարի և նաև Ոսկեպար-Բաղանիս, ինչպես ժողովուրդն ասում է, հին ճանապարհի հետ: Նրանք, ովքեր այդ ճանապարհով երթևեկել են, երբ Ոսկեպար գյուղը կամ հակառակ կողմից Բաղանիս գյուղն անցնում էինք, կար ցուցանակ՝ «Դիտարկվող տեղամաս»: Եվ հիմա՝ սահմանազատման արդյունքում, այդ ճանապարհը ոչ միայն ամբողջությամբ Հայաստանի Հանրապետության արդեն իսկ դե յուրե հաստատված, վերահաստատված ինքնիշխան տարածքում է, այլև ըստ էության, նոր հանգամանքների բերումով այդ ճանապարհը երթևեկության համար այլևս անվտանգ է:
Եկեղեցու հատվածում մենք որևէ խնդիր չունեցանք, որովհետև ոչ միայն բուն եկեղեցու առումով, այլ նաև սահմանային գծի եկեղեցուց հեռավորության առումով, որովհետև եթե չեմ սխալվում, համենայնդեպս ինձ ասել են, որ բավականին մեծ տարածություն կա եկեղեցու և սահմանային գծի հատվածում: Հիմա ինչո՞ւ խնդիր չկա Ոսկեպար-Բաղանիս հատվածում և խնդիր չկա Բերքաբերի հատվածում, որովհետև մենք որդեգրել են այդ սկզբունքը՝ սահմանն անցնում է այնտեղով, որտեղով անցնում է:
Եվ ինչո՞ւ մենք որոշակի խնդիրներ կարող ենք ունենալ և ունենք Կիրանցի հատվածում, նորից նույն պատճառով, որովհետև մենք որդեգրել ենք սկզբունք, որ սահմանն անցնում է այնտեղով, որտեղով անցնում է: Եվ այս սկզբունքն, ընդ որում, շատ կարևոր է: Այս քարտեզագրական, քաղաքական և իրավական հիմքերի արձանագրումը շատ կարևոր է, որ ինքն, ըստ էության, գործուն է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանի բոլոր տեղամասերի և հատվածների համար: Ընդ որում՝ ուզում եմ ասել, որ սա կարևորագույն շարժառիթներից մեկն է մեզ համար, որ մենք համաձայնվել ենք այս սկզբունքը որդեգրելիս, որովհետև մենք հաշվի ենք առել, որ հիմա ստեղծում ենք ոչ միայն նախադեպ, այլև ստեղծում ենք սահմանազատման բանաձև, որը պետք է գործի սահմանազատման հետագա ամբողջ գործընթացի համար: Եվ սա նշանակում է, որ և՛ Ադրբեջանի, և՛ մեզ համար սահմանազատման գործընթացը դառնում է մաքսիմալ կանխատեսելի:
Իհարկե, նորից եմ ասում, այնտեղ, որտեղ կողմերը կհամարեն, որ որոշակի կոմպրոմիսների անհրաժեշտություն կա, դա էլ մեր օրենսդրություններին, ընթացակարգերին համապատասխան նույնպես կարող է քննարկվել: Բայց այս փուլի ամենակարևոր արձանագրումն այն է, որ ձևավորվել և հաստատվել է սկզբունք, որը գործելու է Հայաստան-Ադրբեջան սահմանագծի ամբողջ երկայնքով և ամբողջ երկայնքով մենք գնալու ենք գոյություն ունեցած, Խորհրդային միության փլուզման պահին իրավական ուժ ունեցած սահմանը վերարտադրելու ճանապարհով:
Այն հատվածներում, որտեղ խնդիր ունենք, որոշակի խնդիրներ կարող են ծագել, կառավարությունը բոլոր այդ խնդիրները հետևողականորեն կլուծի: Արդեն ասել ենք, որ այդ խնդիրները մեր խնդիրներն են, դրանք Կիրանցի ժողովրդի կամ մի քանի ընտանիքների խնդիրներ չեն, դրանք մեր խնդիրներն են և մեր կառավարության խնդիրն է, իմ խնդիրն է, և մենք այդ խնդիրները հետևողականորեն կլուծենք:
Եվ ուզում եմ ուղղակի կիսել իմ համոզմունքը, ես ուղղակի համոզված եմ, որ մենք կայացրել ենք մի որոշում, որն անկյունաքարային է դեռևս 2019թ. մեր հայտարարած ռազմավարական նպատակն իրագործելու ճանապարհին, իսկ այդ ռազմավարական նպատակը Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան, անկախ պետության գոյության հարատևության համար պայմաններ ստեղծելն էր: Այսօր այդ պայմաններից կարևոր մեկն ապահովված է, իհարկե այն մասով, ինչ մասով հայտարարված է, բայց կարևոր է նաև, որ հետագայի համար բացվել է որոշակի հորիզոն, որը մեզ համար մաքսիմալ կանխատեսելի կարող է լինել: Այսքանն էի ուզում ասել, պարոն Գրիգորյան ունե՞ք որևէ բան ավելացնելու:
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյան - Ոչ պարոն վարչապետ, ուղղակի ավելացնեմ, որ երեկ հանդիպման ընթացքում նաև շարունակվել են քննարկումները կանոնակարգի հետ կապված, կարծես համաձայնություն կա, որ այս գործընթացում որդեգրած սկզբունքներն արտացոլվելու են կանոնակարգի մեջ և նախագծի վրա աշխատանքներն ինտեսիվ շարունակվելու են: Նաև ուզում եմ վերահաստատել, որ ադրբեջանական կողմը նույնպես հակված է սահմանազատման գործընթացը շարունակել նույն ձևաչափով, նույն ալգորիթմով, որն այս անգամ մենք կիրառեցինք: Շնորհակալություն:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Շնորհակալ եմ, իհարկե մենք նաև առաջիկա 8-10 օրերի ընթացքում պետք է արդեն կայացրած որոշումներն իրագործելու հարցով զբաղվենք, չնայած պետք է ասեմ, օրինակ՝ արդեն մի շաբաթից ավելի կամ նույնիսկ 10 օր Բաղանիս-Ոսկեպար հատվածում Հայաստանի Հանրապետության սահմանապահ զորքերն իրականացնում են ծառայություն, այսինքն՝ այն պահից, երբ սահմանային ձեզ հայտնի սյուները տեղադրվեցին, այսինքն՝ այդ հատվածում սյուների տեղադրման աշխատանքներն ավարտելուց անմիջապես հետո սահմանապահ զորքերը տեղակայվել են, հիմա ուսումնասիրում են տեղանքը, որպեսզի արդեն այդտեղ մշտական ծառայություն իրականացնեն: Մյուս հատվածներում նույնպես այդ նույն գործընթացը տեղի կունենա»:

Заложен очень важный краеугольный камень дальнейшего развития и укрепления нашего суверенитета и независимости: премьер-министр Пашинян коснулся процесса делими
Премьер-министр Никол Пашинян в начале заседания правительства коснулся процесса делимитации границы между Арменией и Азербайджаном. В своей речи премьер-министр Пашинян, в частности, отметил:
“Как вам известно, вчера комиссии Республики Армения и Азербайджанской Республики по делимитации в исполнение принятого 19 апреля на совместном заседании Протокола согласовали линии границы непосредственно между населенными пунктами Баганис (Республика Армения) - Баганис Айрум (Азербайджанская Республика), Воскепар (Республика Армения) - Ашагы Аскипара (Азербайджанская Республика), Киранц (Республика Армения) - Хейримли (Азербайджанская Республика) и Беркабер (Республика Армения) - Кызыл Гаджилы (Азербайджанская Республика) и подписали Протокол-описание этих участков границы.
Хочу сказать, что считаю произошедшее большим успехом. Почему я считаю это большим успехом? По двум причинам. Во-первых, заложен очень важный краеугольный камень дальнейшего развития и укрепления нашего суверенитета и независимости. Во-вторых, впервые за годы независимости наша республика имеет официально делимитированную границу, что существенно повысит уровень безопасности и стабильности не только на участке упомянутых сел, но и вдоль всей армяно-азербайджанской границы.
И я также хочу поблагодарить правительственную Комиссию по вопросам делимитации государственной границы и пограничной безопасности во главе с вице-премьером Мгером Григоряном и всех ее членов. Хочу поблагодарить всех членов Совета безопасности Республики Армения, которые за это время, по сути, в ежедневном режиме принимали участие во всем этом процессе. Я также хочу поблагодарить вас, всех присутствующих, которым я регулярно предоставлял информацию о том, что происходит вокруг процесса делимитации.
Я хотел бы дополнительно прокомментировать несколько деталей. Уверен, что вчера вы видели ответы Департамента информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра на вопросы ИА “Арменпресс” и обратили внимание, - и это также зафиксировано, конечно, в совместном заявлении комиссий, - что делимитация проводилась по картам 1976 года, которые прошли процедуру дежурства в 1979 году.
Вы знаете, что для нас было принципиально, чтобы в процессе делимитации между Арменией и Азербайджаном не создавалась новая граница, а была воспроизведена существовавшая ранее и подтвержденная Алма-Атинской декларацией граница. Т.е. мы говорим, что при делимитации мы должны не создавать границу, а должны воспроизвести те границы, которые существовали на момент распада Советского Союза и имели юридическое значение. Для этого мы сначала ссылались на Алма-Атинскую декларацию, и 19 апреля это было закреплено, зафиксировано в качестве основного принципа всего процесса делимитации. Сейчас у нас также есть ссылка на карты, и это последние карты Советского Союза, имеющие юридическое значение.
И поясняя выражение “процедура дежурства”, я хочу описать сам процесс: между советскими республиками фактически, если не постоянно, то регулярно происходили процессы корректировки пограничных вопросов согласно внутренним законам и процедурам республик, конечно, в рамках законодательства СССР. А окончательную юридическую силу на картографическом уровне этим уже утвержденным процессам придавал уполномоченный в области геодезии и картографии орган Советского Союза, который регулярно, время от времени, собирал из республик решения, уже вступившие в законную силу. При этом вся информация, которая собиралась за это время и имела законную силу, полностью или частично перепроверялась. Это очень важное обстоятельство. Т.е. не только собиралась информация, но и уполномоченный орган еще раз проверял, насколько на самом деле юридически обоснована полученная информация. И вот на основе всех этих сведений утверждалась картографическая основа линии границы между советскими республиками.
И вот на этом участке, где проходит делимитация, карты, которые прошли процедуру дежурства в 1979 году, т.е. были утверждены де-юре, являются самыми свежими подобными картами времен Советского Союза. Иными словами, других карт времен Советского Союза тех участков, где проходит делимитация, которые прошли процедуру дежурства (т.е. получили окончательную юридическую силу), просто не существует.
И этот принцип, согласно которому должен быть проведен процесс воспроизведения границ, для нас чрезвычайно важен. Если говорить более простым языком, то мы приняли принцип: граница проходит там, где она проходит. Я хочу, чтобы мы все зафиксировали этот нюанс: граница проходит там, где она проходит. И это тоже чрезвычайно важный принцип. Почему? Потому что, если бы мы исходили из логики, что, отклоняясь от этого принципа, мы должны создавать новую границу, то это означало бы, что мы создаем вечный источник эскалации и военного конфликта. Я, конечно, не хочу, чтобы мы переоценивали то, что произошло, но я не хочу и недооценивать его, и зафиксировав этот принцип, когда мы говорим, что граница проходит там, где она проходит, мы, по сути, если и не устранили полностью, то, по крайней мере, значительно сократили контекст эскалации. И в этом смысле я считаю произошедшее очень важным и значимым успехом.
Теперь о конкретных результатах делимитации. Смотрите, мы говорим, что, например, в селе Беркабер не было проблемы, и в итоге проблем нет. Мы говорим, что на некоторых участках сёл Баганис-Воскепар были возможные проблемы, но на практике оказалось, что никакой проблемы нет, в частности, вы знаете, были очень чувствительные вопросы, связанные с церковью Пресвятой Богородицы, а также дорогой Воскепар-Баганис или, как говорят в народе, старой дорогой. Те, кто ездил этой дорогой, когда проезжаешь село Воскепар или село Баганис с противоположной стороны, видели, что там висела табличка “Место под наблюдением”. А сейчас, в результате делимитации, эта дорога не только полностью находится на уже де-юре подтвержденной суверенной территории Республики Армения, но и фактически в силу новых обстоятельств эта дорога уже является безопасной для проезда.
На участке церкви у нас не было никаких проблем не только с точки зрения территории самой церкви, но и с точки зрения расстояния от церкви до линии границы, потому что если я не ошибаюсь, по крайней мере мне так сказали, что между церковью и линией границы довольно большое расстояние. Почему же нет проблем на участке Воскепар-Баганис и нет проблем на участке Беркабера? Потому что мы приняли принцип, что граница проходит там, где она проходит.
А почему у нас могут быть определенные проблемы на участке Киранца? Снова по той же причине: потому что мы приняли принцип, что граница проходит там, где она проходит. И этот принцип, при этом, очень важен. Фиксация этой картографической, политико-правовой основы очень важна, поскольку она по существу применима для всех участков границы между Арменией и Азербайджаном. Кроме того, хочу сказать, что это для нас одна из важнейших мотиваций, когда мы соглашались на принятие этого принципа, потому что учитывали, что сейчас создаём не только прецедент, но и формулу делимитации, которая должна работать в течение всего дальнейшего процесса делимитации. А это значит, что и для Азербайджана, и для нас процесс делимитации становится максимально предсказуемым.
Конечно, еще раз говорю, там, где стороны посчитают, что нужны определенные компромиссы, это тоже может обсуждаться в соответствии с нашими законами и процедурами. Но самым важным на этом этапе является то, что сформирован и утвержден принцип, который будет действовать на всей армяно-азербайджанской границе, и на всем протяжении этого процесса мы пойдем по пути воспроизводства существовавшей и имевшей юридическую силу во время распада СССР границы.
На тех участках, где у нас есть проблемы или могут возникнуть определенные проблемы, правительство будет последовательно решать все эти проблемы. Мы уже говорили, что эти проблемы – наши проблемы, это не проблемы жителей Киранца или нескольких семей, это наши проблемы, и это проблема нашего правительства, это моя проблема, и мы эти проблемы последовательно решим.
И я просто хочу поделиться своим убеждением, что мы приняли решение, которое является краеугольным камнем на пути к реализации стратегической цели, которую мы объявили в 2019 году, и эта стратегическая цель заключалась в создании условий для долговечности существования суверенного, независимого государства Республика Армения. Сегодня одно из важных условий этого уже обеспечено, конечно, в той части, о которой было объявлено, но важно и то, что открылся определенный горизонт на будущее, которое может быть для нас максимально предсказуемым. Это все, что я хотел сказать. Господин Григорян, у Вас есть что добавить?
Вице-премьер Мгер Григорян: Нет, господин премьер-министр, хотел бы лишь добавить, что в ходе вчерашней встречи также были продолжены обсуждения по поводу регламента, и как будто есть согласие на то, чтобы принятые в этом процессе принципы были отражены в регламенте, и работа над проектом будет интенсивно продолжена. Также хочу еще раз подтвердить, что азербайджанская сторона также склонна продолжать процесс делимитации в том же формате, по тому же алгоритму, который мы использовали на этот раз. Спасибо.
Премьер-министр Никол Пашинян: Спасибо, конечно, мы также должны в ближайшие 8-10 дней заняться реализацией уже принятых решений, хотя должен сказать, что, например, уже более недели или даже 10 дней на участке Баганис-Воскепар службу осуществляют Пограничные войска Республики Армения. Т.е. с момента установки известных вам пограничных столбов, сразу после завершения установки столбов на этом участке были развернуты пограничные войска, сейчас они изучают местность, чтобы нести там постоянную службу. Тот же процесс будет происходить и на других участках”.