Վարչապետ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Իրանի նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատար Մոխամմադ Մոխբերի հետ
Վարչապետի պաշտոնական կայքի հաղորդագրության համաձայն՝ Թեհրանում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Իրանի նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատար Մոխամմադ Մոխբերի հետ:
Վարչապետ Փաշինյանն իր և ՀՀ պատվիրակության անունից խորը ցավակցություն է հայտնել Իրանի նախագահի պաշտոնակատարին, նախագահի տեղակալներին, կառավարության անդամներին և Իրանի ողջ ժողովրդին:
Վարչապետն ընդգծել է, որ Էբրահիմ Ռայիսիի, Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի վախճանը ողբերգություն է, և Հայաստանն ու հայ ժողովուրդը վշտակցում ու կիսում են բարեկամ Իրանի ողջ ժողովրդի ցավը:
Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է, որ Էբրահիմ Ռայիսիի հետ ոչ միայն գործընկերային, այլ նաև ջերմ բարեկամական կապեր ունեին, որն ինքնին արտացոլվում էր Հայաստան-Իրան հարաբերությունների վրա: Վարչապետը հույս է հայտնել, որ Էբրահիմ Ռայիսիի հետ նախանշված ծրագրերը, ինչպես նաև երկու երկրների միջև հարաբերությունների դրական միտումը կշարունակվի:
Իրանի նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատարը նշել է, որ ՀՀ վարչապետի ներկայությունն իրենց գոտեպնդում և ուժ է տալիս այս դժվարին օրերին: Նրա խոսքով` տեղի ունեցած աղետը ցնցել է Իրանի ողջ ժողովրդին և իրենք խորապես գնահատում են, որ բարեկամական Հայաստանը այսօր կիսում է իրենց վիշտը:
Մոխամմադ Մոխբերը վստահեցրել է, որ Էբրահիմ Ռայիսիի հետ ՀՀ վարչապետի նախանշած բոլոր ծրագրերը, որոնք ուղղված են Հայաստան-Իրան հարաբերությունների զարգացմանը, կկրեն շարունակական բնույթ:

Премьер-министр Пашинян провел встречу с и.о. президента Ирана Мохаммадом Мохбером
Находящийся в Тегеране премьер-министр Никол Пашинян провел встречу с исполняющим обязанности президента Ирана Мохаммадом Мохбером.
Премьер-министр Пашинян от имени делегации Республики Армения и от себя лично выразил глубокие соболезнования исполняющему обязанности президента Ирана, вице-президентам, членам правительства и всему народу ИРИ.
Премьер-министр подчеркнул, что смерть Эбрахима Раиси и Хосейна Амира Абдоллахиана является трагедией, и Армения и армянский народ соболезнуют и разделяют скорбь дружественного народа Ирана.
Никол Пашинян подчеркнул, что между ним и Эбрахимом Раиси были налажены не только партнерские, но и теплые дружеские связи, которые сами по себе отражались на армяно-иранских отношениях. Премьер-министр выразил надежду, что программы, намеченные с Эбрахимом Раиси, а также положительная тенденция в отношениях между двумя странами будут продолжены.
Исполняющий обязанности президента Ирана отметил, что присутствие премьер-министра Армении подбадривает их и придает сил в эти трудные дни. По его словам, произошедшая трагедия потрясла весь народ Ирана, и они глубоко ценят, что дружественная Армения сегодня разделяет их горе.
Мохаммад Мохбер заверил, что все программы, намеченные премьер-министром Республики Армения с Эбрахимом Раиси, направленные на развитие армяно-иранских отношений, будут носить продолжительный характер.