«Արմենիա Վայն»-ի օրգանական գինին՝ ոսկե մեդալակիր միջազգային 2 մրցույթներում
Կրկնակի ոսկե և արծաթե մեդալներ՝ այս անգամ օրգանական գինիների միջազգային մրցույթներից։ «Արմենիա Վայն» ընկերությունն օրերս Հայաստան է բերել 2 ոսկե և 2 արծաթե մեդալ ՝ գերմանական «Organic Wine Awards International» և ֆրանսիական «Concours International des Produits Biologiques» մրցույթներից։ Գինեգործության ոլորտում տասնամյակների պատմություն և ճանաչում ունեցող մրցույթների շրջանակում ամեն տարի պրոֆեսիոնալ ժյուրիները փորձում են հարյուրավոր գինիներ, որ գտնեն լավագույն օրգանական գինին ամբողջ աշխարհում։
Այս հարթակներից «Արմենիա Վայն» ընկերության «Բիոնէ» օրգանական շարքի սպիտակ անապակ գինին առաջին անգամ Հայաստան բերեց 2 ոսկե մեդալ ՝ դասելով Հայաստանը լավագույնների շարքին նաև օրգանական գինեգործության ոլորտում․ շարքի մյուս՝ կարմիր անապակ գինին, որն արդեն մի քանի տարի վայելում է թե՛ մասնագետների, թե՛ գինեսերների համակրանքը, արժանացավ 2 արծաթե մեդալների։
«Organic Wine Awards International» և «Concours International des Produits Biologiques» մրցույթներում մասնակցության հենց առաջին փորձից ոսկե և արծաթե մեդալներ ստանալը իսկական պատիվ է ոչ միայն «Արմենիա Վայն»-ի, այլև Հայաստանի համար և վկայում է մեր գինիների որակի մասին»,- նշում է «Արմենիա Վայն» ընկերության գլխավոր խորհրդատու, ֆրանսիացի գինեգործ Ժան-Բատիստ Սուլան։
Այն հարցին, թե որն է ընկերության շարունակական հաջողության գաղտնիքը, Հայաստանում աշխատող ֆրանսիացի գինեգործը պատասխանում է․
-Հայաստանն օրհնված միջավայր է օրգանական գյուղատնտեսության համար․ մեր նվիրված թիմի մաքուր գործելակերպի և Հայաստանի բերրի հողի միջև այս ներդաշնակ հարաբերությունն է, որը թույլ է տալիս մեզ անվերջ զարգանալ։
Չեմ կարող չընդգծել մեր թիմի քրտնաջան աշխատանքն ու նվիրումը․ նրանք հանդիսանում են «Արմենիա Վայն» ընկերության ողնաշարը․ սա հենց այն է, ինչը իսկապես մղում է մեզ հաջողության։
Եվ եկեք չմոռանանք մեր բրդոտ ուղեկիցներին՝ 80 ոչխարներից բաղկացած թիմ, որոնք ամեն օր անխոնջ աշխատում են այգիներում՝ ապահովելով, որ մեր խաղողի այգիները մնան անարատ, նույնիսկ հանգստյան օրերին:
«Արմենիա Վայն» ընկերությունը օրգանական խաղողագործության շրջափուլը մեկնարկեց 2017 թվականին՝ Արագածոտնի մարզում տնկելով առաջին օրգանական այգիները․ այսօր ընկերության օրգանական այգիների ընդհանուր մակերեսը հասնում է 80 հա-ի, որը խաղողի ամենախոշոր օրգանական այգին է Հայաստանում։ Իսկ ո՞րն էր շարժառիթն «Արմենիա Վայն» ընկերության համար՝ սկսել այս բարդ ու մարտահրավերներով լի փուլը․
- Մեր ընկերությունը միայն խոշորագույն արտադրող չէ, մենք խորը արմատավորված փիլիսոփայությամբ և մշակույթով շարժվող օրգանիզմ ենք և մեզ ավելին ենք համարում, քան պարզապես բիզնես. «Արմենիա Վայն» ընկերությունը սոցիալապես պատասխանատու կազմակերպություն է, որը գիտակցում է իր ազդեցությունը շրջակա միջավայրի, համայնքի և պետության վրա․ ուստի մեզ համար օրգանական այգեգործության անցնելը բնական առաջընթաց էր։ Տարիներ անց հպարտությամբ կարող եմ ասել, որ պատիվ ունենք լինել ECOCERT-ի կողմից օրգանական հավաստագիր ունեցող միակ արտադրողը Հայաստանում:
Մեր առաքելությունը դրանով չի ավարտվում. Մենք ձգտում ենք օրինակ ծառայել՝ ոգեշնչելով այլ արտադրողների սկսել օրգանական գինեգործություն: Մենք պատրաստ ենք նաև փոխանցել մեր գիտելիքներն ու փորձը՝ մեծ հույսով, որ միասին մենք կարող ենք ավելի առողջ և կայուն ապագա ստեղծել հայկական գինեգործության համար:
Կրկնակի ոսկե մեդալակիր «ԲիոՆէ» սպիտակ անապակ օրգանական գինին շուտով կլինի հայաստանյան լավագույն վաճառասրահներում։ Ընկերության ֆրանսիացի խորհրդատուն մեծ հիացմունքով է պատմում «ԲիոՆէ» սպիտակ գինու մասին․
- Պետք է խոստովանեմ, որ այն բացառիկ որակը, որը մենք ստացանք Վիոնիե խաղողի ֆրանսիական սրտից, ինձ զարմացրեց: Այս գինին պատրաստելիս մենք կանխամտածված ընտրություն կատարեցինք՝ բերքը հավաքել վաղ փուլում: Այս որոշումը պայմանավորված էր «ԲիոՆէ» գինու թարմ դիմագիծը պահպանելու մեր ցանկությամբ՝ ծաղկային, մրգային փնջերով․ արդյունքում ստեղծեցինք գինի, որը մարմնավորում է գարնան էությունը: Մեծ հույս ունեմ, որ հայ գինեսերներին «ԲիոՆէ» սպիտակն այնքան դուր կգա, որքան դուր եկավ միջազգային պրոֆեսիոնալ ժյուրիին։
Organic Wine Awards International
Գերմանական մրցույթի տեսլականը հետևյալն է․ օրգանականն ավելին է, քան պարզապես պիտակ: Դա դիրքորոշում է և ապրելակերպ։
15 տարիների ընթացքում մրցույթը կարևոր իրադարձություն է դարձել միջազգային խաղողագործության համար: Մրցույթի կազմակերպիչները գիտեն, թե ինչ է գինեգործությունը և որոնք են դրա մարտահրավերները։ Նրանք յուրաքանչյուր գինու վերաբերվում են անսահման հարգանքով և գնահատանքով, որին արժանի են մասնակից գինիները:
Concours International des Produits Biologiques
Օրգանական փիլիսոփայությունը գերազանցության հասցնող մրցույթ, որի մասնակիցներին գնահատում է պրոֆեսիոնալ և անզիջում ժյուրին։
Ֆրանսիայում անցկացվող միջազգային մրցույթն ամբողջ աշխարհից հավաքագրում է օրգանական արտադրանքի լավագույն նմուշները, ոլորտի լավագույն փորձագետները որոշում են հաղթողներին։

Armenia Wine Company recently brought home two gold and two silver medals to Armenia from the German "Organic Wine Awards International" and the French "Concours International des Produits Biologiques" competition.
With the history and recognition in the wine industry gained through decades, professional juries taste hundreds of wines every year to find the best organic wine around the world.
The white dry wine of BioNe organic wine of Armenia Wine Company brought 2 gold medals to Armenia for the first time, ranking Armenia among the best in the field of organic winemaking. The red dry wine, which has been enjoying the sympathy of both experts and wine lovers for several years, won 2 silver medals.
"Receiving gold and silver medals from the very first attempt in the Organic Wine Awards International and Concours International des Produits Biologiques competitions is a real honor not only for Armenia Wine, but also for Armenia, and testifies to the quality of our wines, mentiones the chief consultant of Armenia Wine company," says French winemaker Jean-Baptiste Soula.
As to the secret of the company's continuous success, the French winemaker says: "Armenia is a blessed environment for organic viticulture. It is this harmonious relationship between our dedicated team and the fertile soil of Armenia that allows us to grow endlessly. And let's not forget our companions, a team of 80 sheep who work tirelessly in the vineyards every day, ensuring our vineyards remain pristine, even on weekends."
Armenia Wine company started the cycle of organic viticulture in 2017, planting the first organic vineyards in Aragatzotn region: today, the total area of the company's organic vineyards reaches 80 ha, which is the largest organic vineyard in Armenia.
"Our company is not only the largest wine producer, we are a living body with deep-rooted philosophy and culture, and we consider ourselves more than just a business. "Armenia Wine" company is a socially responsible organization that is aware of its impact on the environment, community and state: so for us, switching to organic winemaking was a natural progression. Years later, I can proudly say that we have the honor of being the only producer in Armenia with ECOCERT organic certification.
"Our mission does not end here. We strive to set an example by inspiring other producers to start organic winemaking. We are also ready to share our knowledge and experience with the great hope that together we can create a healthier and more sustainable future for Armenian wine industry."
Double gold medal winner BioNe white organic wine will soon be available in the best stores in Armenia. The company's French consultant tells about BioNe white wine with great admiration.
"I have to admit that the exceptional quality we got from the French Viognier grape variety surprised me. In making this wine, we made a deliberate choice to harvest the fruit at an early stage. This decision was due to our desire to keep the fresh image of BioNe wine with floral, fruity bouquets: as a result, we created a wine that embodies the essence of spring. I really hope that the Armenian wine lovers will like BioNe white as much as the international professional jury liked it."
Organic Wine Awards International
The vision of the German competition is as follows: organic is more than just a label. It is an attitude.
This competition requires great responsibility from the winemakers, and it leads to a result that can only be obtained from a respectful and skillful contact with nature.
Over the past 15 years, the competition has become an important event for international viticulture. The organizers of the competition know what winemaking is and what are its challenges. They treat each wine with the utmost respect and appreciation that the participating wines deserve.
Concours International des Produits Biologiques
A competition promoting organic philosophy to excellence, the participants of which are evaluated by a professional and uncompromising jury;
The international competition held in France gathers the best samples of organic products from all over the world, the best experts in the field decide the winners.