Նիկոլ Փաշինյանն ուղերձով դիմում է ժողովրդին
Այսօրվանից` 2024 թվականի մայիսի 24-ից, Հայաստանի Հանրապետության Ազգային անվտանգության ծառայության սահմանապահ զորքերը ստանձնեցին Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանի Տավուշի մարզի Բերքաբեր բնակավայրի 1,9 կմ, Ոսկեպար և Բաղանիս բնակավայրերի 4,9 կմ սահմանազատված հատվածների պահպանությունը։
Պետական սահմանի Կիրանց բնակավայրի 5,8 կմ սահմանազատված հատվածի պահպանությունը, մինչև 2024 թվականի հուլիսի 24-ը, կիրականացվի անցումային սխեմայով:
Սահմանազատման այս գործընթացը հասկանալիորեն վերջին ամիսների ամենաքննարկվող թեման է, և կարևոր եմ համարում, որ մեզնից յուրաքանչյուրը, յուրաքանչյուր քաղաքացի հստակ պատասխան ունենա հետևյալ հարցերի. ի՞նչ է կատարվում մեր երկրում, ի՞նչ է կատարվում մեր երկրի հետ, ինչու՞ է կատարվում այդ ամենը և որո՞նք են այս կետից հետագա ընթացքի հնարավոր սցենարներն ու այլընտրանքները:
Առանցքային գործոնը, որից բխում են ընթացիկ գործընթացները, այն ռազմավարությունն է, որ ՀՀ կառավարությունը դրել է իր աշխատանքային սեղանին: Դա Իրական Հայաստանի ռազմավարությունն է, այն Հայաստանի ռազմավարությունը, որի ոսկեգույն քարտեզ-պատկերն ամեն առիթով բոլորիդ ցույց եմ տալիս: Ահա, այս Հայաստանի մասին է խոսքը:
Իսկ ինչու պիտի այս քարտեզը բանավեճեր հարուցի, կրքեր բորբոքի: Մի պարզ պատճառով. ոչ միայն նախորդ 33 տարում, այլև դրանից առաջ էլ մեր սոցիալ-հոգեբանության օբյեկտը, նպատակն ու նպատակակետն ա՛յս Հայաստանը չի եղել:
Ու սրա համար եղել են օբյեկտիվ պատճառներ: Այդ պատճառներից առանցքայինը դարերով պետություն չունենալու մեր ազգային դժբախտությունն է, որն ինքնին պիտի մեր գիտակցության ու ենթագիտակցության մեջ վառ պահեր պետականությունը վերականգնելու երազանքը, ինչը մեր ազգային ինքնության կարևորագույն բաղադրիչն է եղել:
Բայց պետություն երազելիս՝ մենք հենվել ենք այն հիշողությունների վրա, որոնք բխել են նախկինում մեր ունեցած պետական ավանդույթից. Երվանդունիների Հայաստան, Արտաշեսյան Հայաստան, Արշակունյաց Հայաստան, Բագրատունյաց Հայաստան, Կիլիկյան Հայաստան: Այդ Հայաստաններն իրենց տարածքով, երբեմն աշխարհագրական դիրքով նույնական և համադրելի չեն եղել իրար հետ, ինչը Հայաստանի մասին մեր պատկերացումների կոնկրետացման և առարկայացման օբյեկտիվ խոչընդոտ է դարձել:
Սա կարող է էական չթվալ, բայց պատկերացրեք՝ դուք ուզում եք տուն կառուցել, բայց վստահ չեք, թե որ տարածքում, ինչ դիրքով, ինչ չափի տուն եք ուզում կառուցել: Մինչև այս հարցերում ձեր պատկերացումները չկոնկրետանան, դուք չեք կարող կառուցել այդ տունը և շինարարությանն ուղղված ձեր ջանքերը երբեք չեն առարկայանա: Առավելագույնը, որ կունենաք՝ քաոտիկ գործողություններն են, որովհետև դուք այդպես էլ չեք կողմնորոշվում, թե որ տարածքում եք ուզում տուն կառուցել, ինչ դիրքով, ինչ չափի:
Առաջին Հանրապետության գոյության կարճ ընթացքում, մենք չհասցրեցինք կոնկրետանալ Հայաստանի Հանրապետության մասին մեր պատկերացումներում:
Երկրորդ Հանրապետությունը սովետականն էր, որն ինքնիշխան պետություն չէր, այլ ԽՍՀՄ կազմում գտնվող երկիր, և այս փաստի բերումով թշնամական միջավայր էր անկախության և անկախ Հայաստանի մասին մտածելու համար: Նման մտքեր ու մտածումներ ունեցողները ենթարկվում էին քրեական հետապնդման և սպառնալիք էին Խորհրդային Միության անխախտության համար:
Հայերիս ազգային ուժեղ ինքնագիտակցության դեմ Խորհրդային Միության մղած պայքարի մեթոդներից մեկը ՀԽՍՀ հայերի անկախության երազանքները Խորհրդային Հայաստանի և Խորհրդային Միության տարածքից դուրս ուղղորդելն էր, երբեմն աշխարհքաղաքական, երբեմն էլ Հայկական ԽՍՀ-ն որպես հայոց պետականության վերստեղծման պոտենցիալ տարածքի ընկալումը թուլացնելու և արմատախիլ անելու նպատակով: Խորհրդային Միությունը խթանում էր Հայկական ԽՍՀ-ից դուրս հայրենիք փնտրելու բանաձևը հայերիս շրջանում:
Այս և մի շարք այլ գործոնների բերումով հայրենիքի փնտրտուքը դարձավ հայերիս ենթագիտակցության հենասյուներից մեկը: Հայրենիքում հայրենիք փնտրելու այդ բանաձևն անվնաս էր Խորհրդային Միության համար, որովհետև պետականության վերստեղծման երազանքներն ուղղորդում էր Հայկական ԽՍՀ-ից, երբեմն ընդհանրապես ԽՍՀՄ տարածքից դուրս ու նաև դառնում աշխարհքաղաքական գործոն, որ Խորհրդային Միությունը կարող էր օգտագործել միջազգային իր հարաբերություններում:
Իսկ նրանք, ովքեր հայոց պետականության զգացումները փորձում էին կապել Խորհրդային Հայաստանի հետ, որպես հակասովետական գործունեության կրողներ, հայտնվում էին բանտերում և քաղաքական լուսանցքներում, այսինքն՝ նրանց կողմնակիցները չէին բազմապատկվում:
Ահա այս, հայրենիքից դուրս հայրենիք, պետություն փնտրելու մտածողության պայմաններում է, որ ձևավորվեց Հայաստանի Երրորդ Հանրապետությունը, որն ինքն իրեն դիրքավորեց ոչ թե որպես սեփական քաղաքացիների ազատությունը, անվտանգությունն ու բարեկեցությունն ապահովելու միջոց, այլ որդեգրեց տեսլական, որը լիարժեք և ամբողջությամբ տեղավորվում էր հայրենիքի փնտրտուքի խորհրդահայ բանաձևի մեջ:
Այստեղ է, որ հայտնվեցինք վերը նկարագրված վիճակում, երբ այնքան էլ վստահ չենք ինչ տարածքի վրա ենք ուզում պետություն կառուցել, ինչ դիրքով ենք ուզում կառուցել և ինչ չափերով:
Եվ հայրենիքի փնտրտուքը վերահաստատվեց որպես Երրորդ Հանրապետության առանցքային սոցիալ-հոգեբանություն:
Երրորդ Հանրապետության խորքային պրոբլեմների մի հսկայական մասը կապված է հենց սրա հետ:
Չեմ կարող պարծենալ, թե այս ըմբռնումն ունեցել և հայեցակարգային այս նրբությունները գիտակցել եմ միշտ կամ իմ վարչապետության ողջ ընթացքում: Այս օրակարգին համակարգված ձևով առնչվել եմ ՀՀ վարչապետի պաշտոնը ստանձնելուց հետո՝ խորությամբ և գործնականում տեսնելով այն սպառնալիքները, որ կախված են ոչ միայն Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության վրա, այլև ընդհանրապես մեր պետության գոյության վրա:
Եվ հետևաբար, հայեցակարգային հարցը, որի լուծումը կենսական եմ համարել որպես վարչապետ, հետևյալն է՝ ինչպե՞ս ենք պատրաստվում ապահովել Հայաստանի Հանրապետության հարատև ու բարեհաջող ապագան:
Ահա այս հարցերի շուրջ ռազմավարական մտածումներն են ինձ հանգեցրել Խաղաղության օրակարգին և Իրական Հայաստանի տեսլականին, որոնք խորապես կապված են մեկը մյուսի հետ:
Եթե մեր ռազմավարական տեսլականն Իրական Հայաստանը չէ, առանց այն էլ դժվար խաղաղությունը հնարավոր չի լինելու, որովհետև մեր միջավայրը մեզ համարելու է ռազմավարական սպառնալիք և հետևաբար, ամեն ինչ անելու է մեր պետականությունը կամ ֆիզիկապես ոչնչացնելու, կամ նրա զարգացումը թույլ չտալու համար:
Եվ երկրորդը, երբ մեր սահմանափակ ռեսուրսներն ու էներգիան չենք ծախսում Իրական Հայաստանի ռազմավարական կարիքների վրա, չենք ունենում այն արդյունքները, որ կարող էինք ունենալ, և Հայաստանի զարգացումը, մեր երեխաների ապագան խոչընդոտվում է կրկնակի: Եվ խաղաղությունը, որ այնքան հարկավոր է Հայաստանի Հանրապետությանը, դառնում է առավել անհասանելի:
Այս պայմաններում էականորեն վնասվում է մեր երկրի ինքնիշխանությունը, որովհետև երբ հայրենիքի մասին քո պատկերացումները ճշգրտորեն չեն նույնականանում քո երկրի միջազգայնորեն լեգիտիմ սահմանների հետ, դու ստիպված ես բացել ճանապարհն ուրիշների անհամաչափ ազդեցությունների համար, որովհետև քեզ թվում է, թե այդպիսով ուժ և աջակցություն ես ստանում առաջ մղելու քո լեգիտիմ սահմանների հետ չհամընկնող օրակարգերը:
Այսպիսով, ահա, կրկին հայտնվում ենք հայրենասիրության Խորհրդահայ մոդելի մեջ: Հենց այս մոդելն է, որ հայրենիք հասկացությունը տարանջատել է պետություն հասկացությունից՝ լուծելով գործնական խնդիրը, որ հայ ժողովուրդը Հայկական ԽՍՀ-ն, թեկուզ ոչ լիարժեք, բայց պետությունը հայրենիք չհամարի, որովհետև այդ պետությունը հայրենիք համարելու հաջորդ քայլը, անկախության գիտակցության խորացումն էր լինելու:
Ի հեճուկս տարբեր գնահատականների, մեր կառավարությունը ոչ թե տարանջատում, այլ փորձում է վերստին միավորել, նույնացնել հայրենիք և պետություն հասկացությունները, որովհետև դա է Հայաստանի Հանրապետությունը կայացնելու և հզորացնելու միակ ճանապարհը, հակառակ դեպքում մենք առանց այն էլ սահմանափակ մեր ռեսուրսները ծախսելու ենք հայրենիքի փնտրտուքի վրա՝ կասկածի տակ դնելով հայրենիք-պետության ապագան:
Որպես մեկը ձեզնից, որ հենց ձեզնից մանդատ է ստացել աշխատելու Հայաստանի ապագան ապահովելու բանաձևերի վրա, այս դարակազմիկ օրակարգի, այս թնջուկի շուրջ մտածումներով տարիներ եմ անցկացրել 44-օրյա պատերազմից առաջ ու դրանից հետո: Ու մտածումներս ինձ բերել են միանշանակ համոզման, ինչպես ապագայի ու ապագա սերունդների, այնպես էլ այսօրվա ու այսօր Հայաստանի Հանրապետությունում ապրող իրական մարդկանց նկատմամբ մեր պարտքը պահանջում է, որ ամեն ինչ անենք, որ սահմանազատված սահմաններով, ինքնիշխան ու ժողովրդավար Իրական Հայաստանը դառնա ազգային և պետական գաղափարախոսություն ու հայեցակարգ:
Եվ այն քննարկումները, որ տեղի են ունենում մեր երկրում, ինձ համար անակնկալ չեն, որովհետև ինքս անձամբ անցել եմ տառապալից այդ ճանապարհը, Պատմական Հայաստանի հոգեբանությունից դեպի Իրական Հայաստանի հոգեբանություն, և այդ նույն ճանապարհը հիմա անցնում ենք միասին:
Մենք անցնում ենք այդ ճանապարհը, և այդ ճանապարհի վերջում մեր Ավետյաց երկիրն է, Հայաստանի Հանրապետությունը, այն տարբերությամբ, որ մենք հիմա էլ այստեղ ենք, բայց շատ հաճախ չենք նկատում մեր Ավետյաց երկիրը, և այն չնկատելու բերումով ենք շարունակում Ավետյաց երկրի փնտրտուքը: Այսօր մեր երկիրը կատարյալ չէ, նաև այն պատճառով, որ Ավետյաց երկրում Ավետյաց երկրի մեր անվերջանալի փնտրտուքը մեզ թույլ չի տալիս կոնկրետանալ և ձևակերպել այն հարցի պատասխանը, թե որ տարածքում, ինչ դիրքով, ինչ չափի տուն-պետություն ենք ուզում կառուցել, և սահմանազատման գործընթացն այս հարցի պատասխանն է ձևակերպում սյուն առ սյուն:
Ու մենք միասին պետք է անցնենք այս ճանապարհը, որն այո՛, ուղեգորգով չի պատված, այլ անցնում է փշերի ու որոգայթների, ծանր ու դժվար որոշումների, հիասթափությունների ու չհասկացվածության միջով, բայց միակն է, որ հորիզոն ունի իր առաջ ու տանում է դեպի իրական Ավետյաց երկիր, Իրական Հայաստան՝ Հայաստանի Հանրապետություն: Սա վճռորոշ ճանապարհ է. փիլիսոփաներից մեկն ասում է, որ լավագույնն այն ճանապարհն է, որ քեզ հասցնում է այնտեղ, որտեղ դու կաս: Այս ճանապարհը մեզ հասցնում է այնտեղ, որտեղ մենք կանք՝ Հայաստանի Հանրապետություն, և հնարավորություն է տալիս մեր իրականությանը նայել բոլորովին այլ դիտանկյունից: Եվ այդ, միայն այն դիտանկյունից է, որ երևում է ապագան և դեպի այդ ապագան գնալու երթուղին:
Այդ ճանապարհն ամբողջությամբ անցնելու երաշխիքը մեկն է. համաժողովրդական իմացություն և առաքելության համոզմունք քաղաքական առաջնորդության շրջանում:
Մեր քաղաքական թիմը և ես ապրում ենք այդ առաքելությամբ ու տեսնում ենք, որ սեղանին ենք դրել մի բանաձև, որը պիտի երաշխավորի Հայաստանի Հանրապետության 29 հազար 743 քառակուսի կիլոմետր միջազգայնորեն ճանաչված լեգիտիմ տարածքը և այդ տարածքը պարփակող սահմանները, ու մեր խնդիրն է ոչ միայն առաջնորդել, այլև մեր ժողովրդին, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին ոգևորել այդ տեսլականով ու բանաձևով, որովհետև սա մի բանաձև է, մի շարժում է, որ մեզ տանում է դեպի իրական անկախություն և ինքնիշխանություն, տարածքային ամբողջականություն ու սահմանների անխախտելիություն: Սա բանաձև է, որ մեր տաղանդավոր ժողովրդին, բոլորիդ ու յուրաքանչյուրիդ, հնարավորություն է տալու կոնկրետացնել և վայելել սեփական աշխատանքի արդյունքը՝ ի դեմս ազատ, արդար, անվտանգ, բարեկեցիկ ու երջանիկ Հայաստանի:
Ինչպե՞ս, քայլերի ի՞նչ հաջորդականությամբ ենք հասնելու այս նպատակին, մանրամասն ներկայացրել եմ ս/թ մայիսի 7-ի ասուլիսում, այլ ելույթներում ու այս ձևաչափով նույնը կրկնելու կարիքը չեմ տեսնում:
Այս ուղերձի առանցքային նպատակն է պարզաբանել, մեկնաբանել, թե ինչ է տեղի ունենում մեր երկրում, մեր երկրի հետ, և թե ինչու՞ է դա տեղի ունենում:
Իրական Հայաստանի հաստատումն է տեղի ունենում մեր կյանքում և մեր գիտակցության մեջ: Դա բարդ, ցավոտ գործընթաց է, որի միջով մենք անցնում ենք միասին ու պետք է անցնենք: Դա անկախության և ինքնիշխանության շարժում է, որը մենք պետք է հասցնենք իր հանգրվանին, և ես ու մեր քաղաքական թիմը սա համարում ենք մեր առաքելությունը: Մեր առաքելությունն է պետությունը, անկախությունն ու ինքնիշխանությունը դարձնել միջոց, որ ծառայում է քաղաքացուն և ոչ թե քաղաքացուն ծառայեցնում է իրեն:
Թե 2018 և թե 2021 թվականին Հայաստանի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիները մեզ տվել են մանդատ ապահովելու Հայաստանի Հանրապետության ապագան, և այս մանդատը պետք է իրացվի լիարժեք ու անմնացորդ:

Обращение премьер-министра Никола Пашиняна к народу
С сегодняшнего дня, с 24 мая 2024 года, пограничные войска Службы национальной безопасности Республики Армения приступили к охране делимитированных участков государственной границы Республики Армения в населенном пункте Беркабер (1,9 км), населенных пунктах Воскепар и Баганис (4,9 км). Охрана делимитированного участка государственной границы в населенном пункте Киранц протяженностью 5,8 км до 24 июля 2024 года будет осуществляться по переходной схеме.
Этот процесс делимитации границы, по понятным причинам, является самой обсуждаемой темой последних месяцев, и я считаю важным, чтобы каждый из нас, каждый гражданин имел четкий ответ на следующие вопросы: что происходит в нашей стране, что происходит с нашей страной, почему все это происходит, каковы возможные сценарии и альтернативы после этого момента?
Ключевым фактором, из которого вытекают текущие процессы, является стратегия, которой правительство Республики Армения руководствуется в своей работе. Это стратегия Реальной Армении, стратегия Армении, золотистую карту-макет которой я показываю всем вам при каждой возможности. Вот именно об этой Армении идет речь.
А почему эта карта должна вызывать споры и разжигать страсти? По одной простой причине: не только в предыдущие 33 года, но и до этого объектом, целью и предназначением нашей социальной психологии была не эта Армения.
И для этого были объективные причины. Важнейшей из этих причин является наше национальное несчастье, что на протяжении веков мы не имели государства, что само по себе должно было поддерживать в нашем сознании и подсознании мечту о восстановлении государственности, которая была важнейшим компонентом нашей национальной идентичности.
Но, мечтая о государстве, мы опирались на воспоминания, исходящие из государственных традиций, которые у нас существовали в прошлом: Армения Ервандидов, Армения Арташесидов, Армения Аршакидов, Армения Багратидов, Киликийская Армения. Эти Армении не были тождественны и сопоставимы друг с другом по территории, а иногда и по географическому положению, что стало объективным препятствием для конкретизации и объективации наших представлений об Армении.
Это может показаться несущественным, но представьте, что вы хотите построить дом, но не уверены, на какой территории, в каком месте и какого размера дом хотите построить. Пока ваши представления по этим вопросам не станут конкретными, вы не сможете построить этот дом, и ваши усилия по его строительству никогда не воплотятся в жизнь. Максимум, что вам удастся - это хаотичные действия, поскольку вы так и не ориентируетесь, на какой территории хотите построить дом, в каком месте, какого размера.
За короткий период существования Первой Республики нам не удалось конкретизировать наши представления о Республике Армения.
Вторая Республика [Армения] была советской, которая не была суверенным государством, а была государством в составе СССР, и по этой причине она представляла собой враждебную среду для размышлений о независимости и независимой Армении. Лица с такими мыслями и идеями подвергались уголовному преследованию и представляли угрозу целостности СССР.
Одним из методов борьбы Советского Союза с сильным национальным самосознанием армян было направление мечтаний о независимости Армянской ССР за пределы территории Советской Армении и Советского Союза, иногда в геополитических целях, а иногда в целях ослабления и искоренения восприятия Армянской ССР как потенциальной территории воссоздания армянской государственности. Советский Союз продвигал среди армян формулу поиска родины за пределами Армянской ССР.
Ввиду этого и ряда других факторов поиск родины стал одной из опор подсознания армян. Эта формула поиска родины на родине была безвредна для Советского Союза, поскольку мечты о восстановлении государственности переправлялись за пределы Армянской ССР, иногда даже за пределы территории СССР, а также становились геополитическим фактором, который Советский Союз мог использовать в своих международных отношениях.
А те, кто пытался связать чувства армянской государственности с Советской Арменией, оказывались в тюрьмах в качестве носителей антисоветской деятельности, оказывались на политической обочине, то есть их сторонники не множились.
И в этих условиях мышления поиска родины и государства вне родины образовалась Третья Республика Армения, которая позиционировала себя не как средство обеспечения свободы, безопасности и благополучия собственных граждан, а принял видение, которое целиком и полностью укладывалось в советскую армянскую формулу поиска родины.
И именно здесь мы и оказались в описанной выше ситуации, когда мы не очень уверены, на какой территории мы хотим построить государство, в каком месте мы хотим его построить и какого размера.
И поиск родины был вновь подтвержден в качестве ключевой социально-психологической задачи Третьей Республики.
Огромная часть глубинных проблем Третьей Республики связана именно с этим.
Я не могу похвастаться тем, что имел это понимание и осознавал эти концептуальные нюансы все время и на протяжении всего моего премьерства. Я системно занялся этой повесткой после вступления в должность премьер-министра Республики Армения, увидев в глубине и на практике те угрозы, которые грозят не только безопасности Республики Армения, но и существованию нашего государства в целом.
И, следовательно, концептуальный вопрос, решение которого я как премьер-министр считал жизненно важным, заключается в следующем: как мы собираемся обеспечить прочное и процветающее будущее Республики Армения?
Стратегическое обдумывание над этими вопросами привело меня к Повестке мира и концепции Реальной Армении, которые глубоко взаимосвязаны.
Если нашим стратегическим видением является не Реальная Армения, то и без того трудный мир будет невозможен, потому что наше окружение будет считать нас стратегической угрозой и, следовательно, сделает все, чтобы либо физически разрушить нашу государственность, либо не допустить ее развитие.
И во-вторых, когда мы не тратим наши ограниченные ресурсы и энергию на стратегические нужды Реальной Армении, то не получаем тех результатов, которые мы могли бы иметь, и развитие Армении, будущее наших детей затрудняется вдвойне. И мир, который так нужен Республике Армения, становится все более недостижимым.
В этих условиях суверенитет нашей страны существенно страдает, поскольку, когда твои представления о родине точностью не совпадают с международными легитимными границами твоей страны, ты вынужден открывать путь для непропорциональных влияний со стороны других, поскольку тебе кажется, что тем самым ты получаешь силу и поддержку для продвижения повесток, которые не совпадают с твоими легитимными границами.
Таким образом, мы снова оказываемся в советской армянской модели патриотизма. Именно эта модель отделила понятие родины от понятия государства, решив практическую задачу, которая заключалась в том, чтобы армянский народ не рассматривал Армянскую ССР в качестве пусть и не полноценной, но родины и государства, потому что следующий шаг, рассмотрение этого государства в качестве родины, стал бы шагом к углублению сознания независимости.
Вопреки различным оценкам, наше правительство не разделяет, а пытается воссоединить, сделать идентичными понятия “родина” и “государство”, потому что это единственный путь становления и укрепления Республики Армения, в противном случае мы потратим наши и без того ограниченные ресурсы на поиски родины, ставя под сомнение будущее родины-государства.
Как один из вас, получивший от вас мандат на работу над формулами, которые будут обеспечивать будущее Армении, я провел годы, размышляя об этой эпохальной повестке, об этом клубке до 44-дневной войны и после нее. И мои мысли привели меня к однозначному убеждению, что наш долг как перед будущим и будущими поколениями, так и перед реальными людьми, живущими сегодня в Республике Армения, требует от нас сделать все, чтобы суверенная и демократическая Реальная Армения с делимитированными границами стала национальной и государственной идеологией и концепцией.
И те обсуждения, которые происходят в нашей стране, для меня не являются сюрпризом, потому что я лично прошел этот болезненный путь от психологии Исторической Армении к психологии Реальной Армении, и этот же путь мы сейчас проходим вместе.
Мы проходим этот путь, и в конце этого пути находится наша Земля Обетованная, Республика Армения, с той лишь разницей, что мы и сейчас находимся здесь, но очень часто не замечаем нашей Земли Обетованной, и, не замечая ее, продолжаем наш поиск Земли Обетованной. Сегодня наша страна не идеальна в том числе и потому, что наши бесконечные поиски Земли Обетованной в Земле Обетованной не позволяют нам конкретизироваться и сформулировать ответ на вопрос, на какой территории, в каком месте, какого размера мы хотим построить дом-государство, и процесс делимитации каждым пограничным столбом формулирует ответ на этот вопрос.
И мы вместе должны пройти этот путь, который, да, не является ковровой дорожкой, а проходит через тернии и ловушки, сложные и трудные решения, разочарования и непонимания, но это единственный путь, который имеет перед собой горизонт и ведет в реальную Землю Обетованную, Реальную Армению - Республику Армения. Это решающий путь. Один из философов говорит, что лучший путь — это тот, который приводит тебя туда, где ты находишься. Этот путь ведет нас туда, где мы находимся, в Республику Армения, и дает нам возможность взглянуть на нашу реальность совершенно с другого ракурса. И только с этого ракурса можно увидеть будущее и путь, который ведет к этому будущему.
Есть только одна гарантия успешно пройти этот путь до конца: общенародная осознанность и убежденность в миссии политического лидерства.
Наша политическая команда и я живем этой миссией, и мы видим, что мы положили на стол формулу, которая будет гарантировать 29 тысяч 743 кв.км международно признанной легитимной территории Республики Армения и границ, которые окружают эту территорию, и наша задача не только брать на себя лидерство, но и вдохновить народ, граждан Республики Армения этим видением и формулой, потому что это формула, движение, которое ведет нас к реальной независимости и суверенитету, территориальной целостности и неприкосновенности границ. Это формула, которая даст нашему талантливому народу, каждому из вас и всем вам, возможность конкретизировать и насладиться результатами своего труда в лице свободной, справедливой, безопасной, процветающей и счастливой Армении.
Как, в какой последовательности шагов мы достигнем этой цели? Я подробно представил все это на пресс-конференции 7 мая, и не вижу необходимости повторять то же самое в других выступлениях и в этом формате.
Основная цель этого послания – разъяснить, прокомментировать, что происходит в нашей стране, с нашей страной, и почему это происходит.
В нашей жизни и в нашем сознании происходит становление Реальной Армении. Это трудный, болезненный процесс, который мы проходим вместе и который мы должны пройти. Это движение к независимости и суверенитету, которое мы должны довести до конца, и я и моя политическая команда считаем это нашей миссией. Наша миссия – сделать государство, независимость и суверенитет средством, которое служит гражданину, а не наоборот.
И в 2018, и в 2021 году гордые граждане Республики Армения дали нам мандат на обеспечение будущего Республики Армения, и этот мандат должен быть полностью и всецело реализован.