«Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժման անդամների ակցիան ԱԳՆ-ի դիմաց (լուսանկարներ)
«Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժման մասնակիցներն այսօր ԱԳՆ-ի շենքի մոտ հանդիպում պահանջեցին նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ՝ նրան ուղղելու իրենց հուզող հարցերը։
Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը հիշեցրեց Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունները, ըստ որի՝ վերջինս պահանջում է ներողություն խնդրել իր խոսքով «Խոջալուում իրականացված ցեղասպանության» համար։ Սրբազանը նշեց՝ հիմնավոր կասկածներ ունեն, որ Հայաստանի իշխանությունները գրավոր ներողություն են ուղարկել։
Ըստ Սրբազանի՝ այս գործողությունները նվաստացնում են ՀՀ ինքնիշխանությունը, սուվերենությունը և ժողովրդին։ «Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժման առաջնորդը 30 րոպե տվեց, որ ԱԳՆ-ից իջնեն և պատասխաններ տան ու հորդորեց շրջափակել ԱԳ նախարարության շենքի մուտքերը։
ԱԳՆ շենքի առջև լարված իրավիճակ ստեղծվեց։ Ըստ Սրբազանի` սարկավագներից մեկն ակցիայի ժամանակ վնասվածք է ստացել. «Ամբողջ պատասխանատվությունն Արարատ Միրզոյանի վրա է»,- ասաց Սրբազանը։

Движение “Тавуш во имя Родины” провело в Ереване акцию протеста перед зданием МИД (фото)
Участники движения “Тавуш во имя Родины” сегодня собрались перед зданием Министерства иностранных дел, где потребовали встречи с министром Араратом Мирзояном, которому собирались задать волнующие их вопросы.
Лидер движения архиепископ Баграт Галстанян напомнил собравшимся заявление президента Азербайджана, которым тот потребовал попросить прощения за “геноцид в Ходжалу”. Галстанян отметил, что у него есть обоснованное сомнение в том, что власти Армении направили азербайджанской стороне письменные извинения.
По словам архиепископа, подобные шаги унизительны для суверенитета и народа Республики Армения. Затем лидер движения дал представителям МИД 30 минут на то, чтобы спуститься к участникам акции и ответить на поднятые ими вопросы. Также Баграт Галстанян призвал своих сторонников блокировать все входы в здание министерства.
Создалась напряженная ситуация. Архиепископ сообщил, что во время акции один из священников получил телесное повреждение. “Вся ответственность ложится на Арарата Мирзоян”,- заявил Галстанян.