Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունն առաջարկում է սիրիահայ մասնագետներին աշխատանքի կանչել
Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունն (ԻՏՁՄ) իր մտահոգությունն է հայտնում Սիրիայում տեղի ունեցող քաղաքական ճգնաժամի կապակցությամբ, ինչի արդյունքում կարող է վտանգվել շուրջ 60.000-անոց սիրիահայ համայնքը:
Հաշվի առնելով, որ սիրիահայ համայնքում առկա են բարձր տեխնոլոգիաների (ԲՏ), տեղեկատվական և հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաների (ՏՀՏ) ոլորտի մասնագետներ և ինժեներներ, ովքեր ներկայիս իրավիճակում հնարավոր է ցանկություն հայտնեն աշխատել պատմական հայրենիքում, Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունն իր պատրաստակամությունն է հայտնում իրազեկել հայաստանյան շուրջ 350 ՏՀՏ և 50 ԲՏ ընկերություններին նշված մասնագետների մասին և աջակցել նրանց աշխատանքի ընդունման հարցում:
Նույն խնդրով միությունը դիմել է նաև ՀՀ սփյուռքի և արտաքին գործերի նախարարություններ` խնդրելով ՀՀ դեսպանատան, եկեղեցական կառույցների և սիրիահայ համայնքի համապատասխան մարմինների միջոցով տեղեկացնել սիրիահայերի շրջանում ՏՀՏ և ԲՏ ոլորտի մասնագետներին պատմական հայրենիքում աշխատելու առաջարկի մասին:
ՏՀՏ և ԲՏ սիրիահայ մասնագետները, որոնք ցանկություն կհայտնեն աշխատել հայաստանյան ընկերություններում, կարող են իրենց տվյալներն ուղարկել [email protected] էլեկտրոնային փոստին:

СПИТ предлагает пригласить на работу армянских специалистов из Сирии
Союз предприятий информационных технологий (СПИТ) выражает обеспокоенность политическим кризисом в Сирии, в результате которого под угрозой оказалась 60-тысячная армянская община страны.
Учитывая, что в армянской общине Сирии имеются специалисты и инженеры сферы высоких, информационных и телекоммуникационных технологий, которые в нынешней ситуации, возможно, захотят работать на исторической родине, Союз предприятий информационных технологий выражает готовность оповестить около 350 компаний ИТТ и 50 компаний ВТ об этих специалистах и оказать содействие в вопросе их трудоустройства.
По этой же проблеме СПИТ обратился также в министерства диаспоры и иностранных дел с просьбой посредством посольств РА, церковных структур и соответствующих органов армянской общины Сирии известить армянских специалистов сфер ИТТ и ВТ о предложении работать на исторической родине.
Армянские специалисты ИТТ и ВТ из Сирии, которые захотят работать в армянских компаниях, могут отправить свои данные на электронный адрес [email protected].