Ոստիկանությունը չի ապահովում վկաների մասնակցությունը
Հուլիսի 17-ին Շենգավիթի ընդհանուր իրավասության դատարանում կայացավ Նարեգ  Հարթունյանի գործով հերթական դատական նիստը:
Սպասվում էր, որ այս անգամ պետք է հարցաքննվեին գործով առնվազն 5 վկա, սակայն դատարան էին ներկայացել վկաներից միայն երկուսը:
Հիշեցնենք, որ նախորդ դատական նիստի ժամանակ դատավորը վկաներին  բերման ենթարկելու որոշում կայացրեց, ինչը ենթադրում էր, որ ստիկանության աշխատակիցները պետք է նախ վկաներին տեղյակ պահեին, որ դատական նիստ է լինելու, ապա նաեւ ապահովեին նրանց ներկայությունը դատական նիստին:
Սակայն ոստիկանությունն, ինչպես նախորդ անգամ, այս անգամ էլ վկաների ներկայությունը չէր ապահովվել:
Նիստին ներկա երկու վկաները «Ջի Էյջ Սթորիջ Էնթերփրայզս» ՍՊ ընկերության  անվտանգության նախկին աշխատակիցներ Դավիթ Սարգսյանն ու Նվեր Խաչատրյանն էին:
Դավիթ Սարգսյանն իր ցուցմունքում նշեց, որ իր աշխատանքային 15 օրերի ընթացքում չի իմացել, որ ընկերության տարածքում առկա է մանրածախ խանութ, նա ասաց նաեւ, որ ինքը խանութից գնումներ չի կատարել:
Դատական նիստին ներկա մյուս վկան` Նվեր Խաչատրյանը, ուշադիր զննելով ամբաստանյալներին` Նարեգին, Ա.Մ.-ին եւ Արթուր Գալստյանին, հայտարարեց, որ նրանց չի ճանաչում, մեկ-երկու անգամ միայն տեսել է Ա. Գալստյանին:
Հիշեցնենք, սակայն, որ վկայի աշխատելու ժամանակահատվածում  ընկերության տնօրենը Նարեգ Հարթունյանն  էր, փոխտնօրենը` Ա.Մ-ը, իսկ  Արթուր Գալստյանը գլխավոր հաշվապահն էր: Վերջիններս ամեն օր կանոնավոր կերպով հաճախել են աշխատանքի:
Հարցերին, թե վկան հիշում է արդյոք` երբ է աշխատել ընկերությունում եւ որքան է վաստակել, Ն. Խարատրյանն ասաց, որ չի հիշում:
«Հիշողության հետ խնդիրնե՞ր ունեք»,- դատախազ Բագրատ Պետրոսյանի հարցին  ի պատասխան վկան ասաց` այո:
«Իսկ ո՞վ է Ձեզ աշխատանքի ընդունել, ինչպե՞ս եք իմացել, որ թափուր աշխատանք կա»,- հարցրեց դատավորը:
«Վարորդներից եմ հարցրել, ասել են` արի, աշխատի…»:
Հարցին, թե տեսել է երբեւէ, որ ընկերության տարածքում մանրածախ խանութ լինի, վկան ասաց, որ ինքը չի տեսել:
«Ընկերությունում եղել են արդյոք այլ դարպասներ՝ բացի հիմնական մուտքի դարպասները» հարցին վկան պատասխանեց` այո:
Քանի որ հիմնական հարցերը բխում էին ընկերության տարածքի հետ կապված մանրամասներից,  նիստը վարող դատավոր Ազարյանը որոշեց ընկերության տարածքի տեղատեսություն իրականացնել:
Ի դեպ, հետաքրքրական մի փաստ եւս արձանագրվեց նիստի ընթացքում: Պարզվում է` այս ամիսների (քրեական գործ հարուցելուց հետո անցել է ավելի քան մեկ տարի) ընթացքում դատախազը երբեւէ չի այցելել «Ջի Էյջ Սթորիջ Էնթերփրայզս» ՍՊԸ` անձամբ տեսնելու տարածքը, որի մասին հարցեր է տալիս:
Դատավորը որոշեց հաջորդ դատական նիստից (հուլիսի 23՝ ժ. 10:30) առաջ տեղանքի զննում իրականացնել, որից հետո կշարունակվի դատական նիստը:

Полиция не обеспечивает участие свидетелей
17 июля в суде общей юрисдикции Шенгавитского административного района Еревана состоялось очередное судебное заседание по делу Нарега Артуняна. На этот раз должен был состояться допрос 5 свидетелей, однако в суд явились лишь двое.
Напомним, что на предыдущем судебном заседании судья принял решение о принудительном приводе свидетелей, однако полиция и на этот раз не обеспечила их явку.
На заседании присутствовали лишь бывшие сотрудники службы безопасности ООО “Джи Эйдж Сторидж Энтерпрайзс” Давид Саркисян и Нвер Хачатрян.
Д.Саркисян в своих показаниях отметил, что за 15 рабочих дней ему не стало известно о том, что на территории компании действует магазин розничной торговли. Другой свидетель, Нвер Хачатрян, внимательно рассмотрев подсудимых – Нарега, А.М. и Артура Галстяна, заявил, что не знает их и один-два раза видел лишь А.Галстяна.
Напомним, что в период работы свидетеля Нарег Артунян был директором компании, А.М. – его заместителем, а Артур Галстян – главным бухгалтером, и они каждый день аккуратно являлись на работу.
На вопрос, помнит ли свидетель, когда работал в компании и сколько зарабатывал, Н.Хачатрян сказал, что не помнит. “У вас проблемы с памятью?”, - поинтересовался прокурор Баграт Петросян и получил положительный ответ.
Поскольку основные вопросы были связаны с местонахождением компании, то судья Азарян принял решение провести видеосъемку данной территории.
На судебном заседании стало известно еще одно примечательное обстоятельство. Оказывается, за все эти месяцы (после возбуждения уголовного дела прошло больше года) прокурор ни разу не посетил ООО “Джи Эйдж Сторидж Энтерпрайзс”, чтобы лично осмотреть территорию, о которой он задавал вопросы на судебном заседании.