Հայաստանում 5-7 տարիների ընթացքում կստեղծվեն 5000 հա քիշմիշային խաղողի այգիներ
«Հայկական բերքի առաջմղման կենտրոն» (ՀԲԱԿ) ՓԲԸ Երևանի կոնյակի գործարանի աջակցությամբ իրականացնում է իր կողմից մշակված` Հայաստանի Հանրապետությունում խաղողի քիշմիշային տեսակների ինտենսիվ այգիների ստեղծման պիլոտային ծրագիրը: Ծրագրի հեռահար նպատակն է 5-7 տարիների ընթացքում հանրապետությունում մինչև 5 հազար հա քիշմիշային խաղողի այգիների հիմնումը և արտերկրի շուկաներում մեծ պահանջարկ ունեցող բարձրարժեք հայկական քիշմիշային խաղողի արտահանման ծավալների ընդլայնումը: Քիշմիշային տեսակների ընտրությունը պայմանավորված է նրանց ունիվերսալությամբ. դրանք կարող են արտահանվել որպես բարձրարժեք սեղանի խաղող և հումք ծառայել բարձրորակ չամիչի և գինու արտադրության համար:
Հողային և հիդրոպոնիկ եղանակներով արմատակալների ստացման համար մաքրասորտ այգիներից գարնանը մթերվել են 400 հազարից ավելի խաղողի մաքրասորտ քիշմիշային տեսակների կտրոններ: Պետական ագրարային համալսարանի Խաղողապտղագինեգործության գիտական կենտրոնի Արմավիրի մարզի Նալբանդյան գյուղի փորձարարական տնտեսությունում և Հիդրոպոնիկայի պրոբլեմների ինստիտուտի տարածքում հիմնվել են շուրջ 3,1 հա տնկարաններ: “In vitro” եղանակով տնկանյութի ստացման աշխատանքներ են իրականացվում Ագրոկենսատեխնոլոգիայի գիտական կենտրոնում: Ծրագրի շրջանակներում կատարվում են նաև խաղողի քիշմիշային տեսակների ապրոբացիոն, սելեկցիոն և գենետիկական նույնականացման ու անձնագրավորման աշխատանքներ:
Ծրագրի իրականացման աշխատանքներին մասնակցում են ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիան, Պետական ագրարային համալսարանը, Երևանի պետական համալսարանը և «Տեռաս դե Արմենիա» ընկերությունը:
Այս տարվա աշնանը տնկարաններից կստացվի 200-250 հազար բարձր որակի մաքրասորտ արմատակալներ: Ստացված արմատակալներով այս աշնանը և հաջորդ տարվա գարնանը կհիմնվեն 80-100 հա այգիներ, այդ թվում`10 հա մայրուտային այգի:
«ՀԲԱԿ-ը բանակցություններ է վարում հողատերերի և այգեգործների հետ` մաքրասորտ արմատակալներով ժամանակակից ագրոտեխնոլոգիաների կիրառմամբ խաղողի այգիների ստեղծման համար: Մենք կսատարենք ներդրողներին ծրագրի շրջանակներում այգիների հիմնման, պատրաստի արտադրանքի շուկայահանման և այլ աջակցություն ստանալու գործում: Խաղողի քիշմիշային տեսակների արտադրական ծավալների ավելացմանը զուգընթաց` կներդրվեն իրացման և արտահանման երաշխավորված մեխանիզմներ»,- ասաց ընկերության ներդրումների տնօրեն Ալեքսան Առաքելյանը:
Նա նշեց, որ ծրագիրը նախատեսում է վերականգնել և զարգացնել մայրուտից մինչև նոր այգու հիմնադրման տեխնոլոգիական ամբողջ շղթան, տարեցտարի ընդլայնել խաղողի քիշմիշային այգիները և դրանց տարածքը հասցնել 5 հազար հա:

5000 ha Sultana Vineyards Will be Established in Armenia within 5-7 Years
The Armenian Harvest Promotion Centre (AHPC) CJSC has developed a pilot Program on Intensive Establishment of Sultana Vineyards in the Republic of Armenia and is implementing it with the support of Yerevan Brandy Company. The long-range goal is to establish up to 5000 ha sultana vineyards in Armenia and to increase the export volumes of Armenian high-value sultana grapes in high demand in foreign markets within 5-7 years.
The selection of the sultana grapes is conditioned by the sorts’ universal nature, i.e. they can be exported both as high-value table grapes and as raw materials for high-quality raisins and vine production.
In order to receive rooted cuttings by means of soil and soilless production, over 400 thousand purebred sultana grape cuttings have been collected from pure-bred vineyards in spring. Approximately 3,1 ha nurseries have been established in the area of the Institute of Hydroponics Problems and in the experimental farm in Nalbandyan village, Armavir region of the Scientific Center օf Viticulture, Fruit Growing and Wine Making under the Armenian State Agraraian University.
Appropriate works are carried out in the Scientific Center of Agrobiotechnology for receiving planting material in accordance with the “In vitro” method. Under the program, approbation, selection, genetic identification and passportization of sultana grapes are also carried out.
The National Academy of Schiencies of Armenia, the State Agraraian University, the Yerevan State University and “Tierras de Armenia” company take part in the program.
In autumn of the present year, 200-250 thousand high-quality pure-bred rootings will be received from the nurseries. During this autumn and spring of the next year 80-100 ha vineyards are to be established with the received rootings, including 10 ha stool-bed.
“The AHPC conducts negotiations with landlords and horticulturists in order to establish vineyards with pure-bred rootings in accordance with modern technology solutions. Under the program, we shall support investors in the establishment of the vineyards, realisation of the produce and in receiving other appropriate assistance. Guaranteed mechanisms regarding export and realisation of products will be introduced in parallel with increase in the production volumes of sultana grapes”, said Aleksan Arakelyan, the Director of Investments of the company. He also mentioned that the program anticipated rehabilitation and development of the entire technological chain ranging from the stool-bed to the establishment of a new vineyard, expansion of sultana vineyards year after year and to expand their the territory till 5 000 ha.