Վարչապետ Փաշինյանն ընդունել է ԱՄՆ փոխպետքարտուղար Ջեյմս Օ՛Բրայենին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԱՄՆ Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով փոխպետքարտուղար Ջեյմս Օ՛Բրայենին: Այս մասին հաղորդում են վարչապետի աշխատակազմից։
Վարչապետը կարևորել է ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության ամփոփիչ նիստի անցկացումը Երևանում և համոզմունք հայտնել, որ այն նոր ազդակ կհաղորդի բազմաոլորտ փոխգործակցության հետագա զարգացմանն ու ամրապնդմանը: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է ԱՄՆ-ի հետևողական աջակցությունն ուղղված Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումներին: Վարչապետը նշել է, որ կարևոր է մայիսի 5-ին Բրյուսում անցկացված ՀՀ-ԵՄ-ԱՄՆ բարձր մակարդակի հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունավետ կյանքի կոչումը:
Ջեյմս Օ՛Բրայենը գոհունակությամբ շեշտել է, որ նիստն անցկացվել է արդյունավետ՝ ավելացնելով, որ ԱՄՆ վարչակազմը շարունակելու է աջակցությունը ՀՀ կառավարությանը՝ տարբեր ուղղություններով բարեփոխումներն առաջ մղելու նպատակով:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումներին, Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա սահմանազատման գործընթացին, ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին ու դրա սկզբունքներին:
Վարչապետ Փաշինյանը տեղեկացրել է, որ կառավարությունը հաստատել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց բնակարանային ապահովման ծրագիրը և դրա իրականացման գործում ընդգծել միջազգային գործընկերների աջակցության անհրաժեշտությունը:

Премьер-министр Пашинян принял помощника государственного секретаря США Джеймса О’Брайена
Премьер-министр Никол Пашинян принял помощника государственного секретаря США по делам Европы и Евразии Джеймса О’Брайена.
Премьер-министр подчеркнул важность проведения в Ереване заседания Стратегического диалога Армения-США и выразил уверенность, что оно придаст новый импульс дальнейшему развитию и укреплению многопрофильного сотрудничества. Никол Пашинян подчеркнул важность последовательной поддержки США реализуемым в Армении демократическим реформам. Премьер-министр отметил важность эффективной реализации договоренностей, достигнутых в ходе состоявшейся 5 мая в Брюсселе встречи высокого уровня Армения-ЕС-США.
Джеймс О’Брайен с удовлетворением подчеркнул, что заседание прошло эффективно, добавив, что администрация США продолжит оказывать поддержку правительству Республики Армения в целях продвижения реформ в различных направлениях.
Собеседники коснулись обсуждений мирного договора между Арменией и Азербайджаном, процесса делимитации границы на основе Алма-Атинской декларации, проекта правительства Республики Армения “Перекресток мира” и его принципов.
Премьер-министр Пашинян сообщил, что правительство утвердило программу жилищного обеспечения вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха и подчеркнул необходимость поддержки международных партнеров в ее реализации.