Ոստիկանությունը «Զարյա 3» լուսաձայնային նռնակ է կիրառել ցուցարարների դեմ. ըստ արտադրողի՝ այն օգտագործվում է զինված հանցագործների դեմ
Ոստիկանությունը երեկ հատուկ միջոցներ է կիրառել Բաղրամյան-Դեմիրճյան խաչմերուկում հավաքված ցուցարարների ուղղությամբ: Դրանց թվում եղել է ռուսական արտադրության «Զարյա 3» ձեռքի (նետվում է ձեռքով) լուսաձայնային նռնակ, որը ֆիքսել են «Ֆոտոլուրի» մեր գործընկերները:
«Ռոսօբորոնէքսպորտ» պետական ընկերությունը, որը ռազմական եւ երկակի նշանակության ապրանքների, տեխնոլոգիաների ու ծառայությունների արտահանման եւ ներկրման միակ պետական միջնորդն է Ռուսաստանում, իր պաշտոնական կայքում հայտնում է, որ «Զարյա 3» լուսաձայնային նռնակն ապահովում է զինված հանցագործի հոգեկամային կայունության ժամանակավոր ճնշումը ձայնային եւ լուսային ազդեցության միջոցով, ինչը նվազեցնում է հանցագործի մարտական ունակությունը եւ հնարավորություն տալիս նռնակը կիրառող անձնակազմի եւ շրջապատի մարդկանց համար նվազագույն ռիսկով իրականացնել հատուկ գործողություն:
Նույն տեղեկությունը փոխանցում է նռնակն արտադրողը՝ «Կիրառական քիմիայի գիտահետազոտական ինստիտուտ» դաշնային գիտաարտադրական կենտրոնը (Ռուսաստան):
Ըստ ռուսական արտադրողի եւ արտահանողի՝ 180 գրամ քաշով այս նռնակի ձայնային ճնշման մակարդակը 10 մետրի վրա 160±15 դեցիբել է: Նկատենք, որ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) տվյալներով, 85 դեցիբելը մարդու համար աղմուկի առավելագույն թույլատրելի մակարդակն է: 120-140 դեցիբելը մարդու համար ցավի շեմն է, իսկ 140 դեցիբելից բարձր ձայնային ճնշումը կարող է պայթեցնել ականջի թմբկաթաղանթը կամ առաջացնել բարոտրավմա, նույնիսկ՝ ուշագնացություն:
Վերոնշյալ ռուսական ձեռնարկությունների տվյալներով՝ «Զարյա 3» նռնակի լույսի ուժի առավելագույն չափը գերազանցում է 40х10*6 կանդելան (համեմատության համար՝ ընդունված է, որ մեկ հատ մոմի լույսի ուժը հավասար է 1 կանդելայի):

![](/static/articles/16/73/63/l-3N92XaJ8hv.jpg)
Во время столкновений полиция применила светошумовые гранаты “Заря-3”: согласно производителю, они используется против вооруженных преступников
12-ого июня во время столкновений на проспекте Баграмяна полиция применила спецсредство против демонстрантов, собравшихся в районе перекрестка улиц Баграмяна и Демирчяна. Речь идет о светошумовой гранате российского производства “Заря-3”, которую зафиксировали наши коллеги из новостного агентства “Фотолур”.
Государственная компания “Рособороэкспорт”, являющаяся единственным в России государственным посредником в деле экспорта и импорта товаров военного и двойного назначения, на своем официальном сайте сообщает: “Светошумовая граната “Заря-3” обеспечивает временное подавление психоволевой устойчивости вооруженного преступника акустическим и световым воздействием, что снижает его боевую способность и дает возможность выполнения специальных операций с минимальным риском для личного состава и окружающих”.
Аналогичную информацию предоставляет и производитель гранаты – Федеральный научно-производственный центр ”НИИ прикладной химии”.
Согласно производителю и экспортеру, уровень звукового давления этой гранаты весом 180 грамм составляет 160±15 децибел на расстоянии 10 метров. Между тем, по данным Всемирной организации здравоохранения, максимально допустимым уровнем шума для человека являются 85 децибел.
Шум в 120-140 децибел представляет собой порог боли, а выше 140 децибел может привести к разрыву барабанной перепонки или вызвать баротравму и даже обморок.
По данным вышеуказанных российских предприятий, максимальная сила света гранаты “Заря-3” превышает 40х10*6 кд (для сравнения: сила света одной свечи равна 1 кд).