«Մենք աշխատում ենք ՀՀ իշխանությունների հետ, որ ԵՄ դիտորդական առաքելության վերահսկողությունից դուրս տարածքներ չլինեն»․ Վասիլիս Մարագոս
Հունիսի 26-28-ը Երևանում տեղի է ունենում «Կառուցելով ապագան» խորագրով ԱՊՐԻ ֆորում 2024-ը։ Ֆորումի ընթացքում հայ և արտասահմանցի քաղաքականություն մշակողներ, գիտնականներ և քաղաքացիական հասարակության անդամներ քննարկելու են ներկայում Հայաստանի առջև ծառացած աշխարհաքաղաքական մարտահրավերները և հնարավորությունները։ Հայաստանում Եվրամիության դեսպան Վասիլիս Մարագոսը պատասխանել է հայ-ադրբեջանական սահմանին ԵՄ դիտորդական առաքելությունների վերաբերյալ «Հետք»-ի հարցերին։
Վերջերս Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել էր, որ Հայաստանը խախտել է հրադադարը, ինչը Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հերքել է։ ԵՄ դիտորդական առաքելությունը չպիտի՞ արձագանքի նման մեղադրանքներին, դրանք հաստատելու կամ հերքելու համար։
Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելությունը մեծ աշխատանք է կատարում՝ վերահսկելով սահմանը, նվազեցնելով միջադեպերը, նաև ցույց տալով իր անաչառությունն ու ներդրումը մարդկանց անվտանգությունն ապահովելու գործում։ Այն արդեն իր ազդեցությունն ունեցել է։ Ինչ վերաբերում է այս (ադրբեջանական կողմի) մեղադրանքներին, ես ինքս չեմ կարող դրանք մեկնաբանել։ Կարծում եմ, որ ԵՄ առաքելությունն այս ընթացքում շարունակել է վերահսկել սահմանը և հայտարարել է, որ սահմանին ամեն ինչ հանգիստ է։ Մյուս կողմից՝ Հայաստանը հանդես է եկել երկկողմ մեխանիզմի առաջարկով, որին մենք աջակցել ենք և պատրաստ ենք աջակցել, եթե երկու կողմերը գտնեն, որ այն օգտակար կլինի։ Կարծում եմ, որ երկու երկրներն էլ պետք է դրական տրամադրվածությամբ շարունակեն վստահության ամրապնդումը, որպեսզի նման մեղադրանքները պարզաբանվեն, և տարածաշրջանում խաղաղության ու հարաբերությունների նորմալացման համար հետագայում վտանգ չառաջանա, ինչին մենք լիովին աջակցում ենք։
Այս պահին կա՞ն տարածքներ, որոնք հասանելի չեն դիտորդական առաքելությանը։ Եթե այո, ապա ինչպե՞ս եք ծրագրում ռիսկերը նվազեցնել այդ հատվածներում։
Եվրոպական միության առաքելությունն ունի շատ հստակ մանդատ՝ վերահսկելու Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանը: Ինչպես գիտեք, կային որոշ տարածքներ, որտեղ մուտք գործելիս որոշակի մարտահրավերների ենք բախվել։ Սա արդեն քննարկվել է: Մենք հիմա աշխատում ենք Հայաստանի իշխանությունների հետ, որպեսզի համոզվենք, որ նման տարածքներ չեն լինի, բայց այս հարցում մենք Հայաստանի իշխանությունների ձեռքում ենք։ Մենք պարտավորվում ենք ամբողջությամբ տարածել մանդատը և մատուցել այն ծառայությունները, որոնք մեզնից խնդրել են, և անդամ երկրները համաձայնել են՝ ամբողջ սահմանի մոնիթորինգ։

EU Ambassador to Armenia - “We are working with the Armenian authorities to ensure that all areas are accessible to the EU Monitoring Mission.”
On June 26-28, the APRI Forum 2024 themed "Building the Future" will take place in Yerevan. Armenian and foreign policymakers, scientists and civil society members will the geopolitical challenges and opportunities facing Armenia. European Union Ambassador to Armenia Vasilis Maragos answered Hetq’s questions about the EU Monitoring Mission on the Armenian-Azerbaijani border.
Recently, the Azerbaijani Ministry of Defense reported ceasefire violations by Armenia, which the Armenian Defense Ministry has denied. Should the EU monitoring mission react to confirm or deny such accusations by either of the sides?
The EU Monitoring Mission in Armenia is doing a great job monitoring the border, reducing the incidents and demonstrating its impartiality, but also the investment in human security. This has already had an impact. When it comes to these accusations, I cannot comment myself. I think that the EU Mission has continued its monitoring during this period. It also announced that everything was calm. On the other side, Armenia has made a proposal for a bilateral mechanism which we have supported. We are ready to support it if the two sides believe that it’s useful.
But on the other side, I think that both sides must continue engaging in a confidence building in a positive-spirit so that any accusations of this type are clarified and there is no further risk for peace and normalization in the region, which we fully support.
Are there any areas at this moment that aren’t accessible to the monitoring mission and if so, how are you planning to move forward to minimize the risks?
The European Union Mission has a very clear mandate to monitor the border between Armenia and Azerbaijan. As you know, there were some areas where there were some challenges when it came to access. This has been discussed. We are now working with the Armenian authorities to make sure such areas do not exist.
But we are in the hands of the Armenian authorities when it comes to this issue. From our side, we are committed to fully covering the mandate and to provide those services that we have been asked to do and member states have agreed to the monitoring of the whole border.