«Ժողովրդավարությունը մեզ համար հանգամանքների բերում չէ, այլ ռազմավարություն»․ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է Freedom House-ի կողմից համակազմակերպվող երրորդ ամենամյա «Ժողովրդավարության հայկական ֆորումին»: Այս մասին հայտնում է Կառավարության մամուլի ծառայությունը։
«Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը, ԱԺ փոխնախագահներ՝ Հակոբ Արշակյանը, պատգամավորներ, կառավարության անդամներ, ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը, ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինը, Եվրոպայում ու Եվրասիայում Freedom House-ի ծրագրերի տնօրեն Մարկ Բեհրենդտը, քաղաքացիական հասարակության, փորձագիտական շրջանակների ներկայացուցիչներ:
Իր խոսքում վարչապետ Փաշինյանը ողջունել է ներկաներին և կարևորել նման ֆորումների անցկացման կարևորությունը. «Ինչո՞ւ է կարևոր նման ֆորումների և այս ֆորումի անցկացումը, որովհետև ինչպես իրավացիորեն նշվեց, սա լավ առիթ է քննարկելու Հայաստանում ժողովրդավարության և ժողովրդավարական բարեփոխումների առաջընթացը, քննարկելու այն մարտահրավերները, որ գոյություն ունեն ՀՀ-ում ժողովրդավարական բարեփոխումների և ժողովրդավարության զարգացման համար: Կարծում եմ՝ որպես արդյունք մենք պետք է ընդգծենք, միասին ամփոփենք, թե հետագա զարգացման ինչ մարտավարություն պետք է որդեգրենք ժողովրդավարական բարեփոխումների համար և ճանապարհային ինչ քարտեզ պետք է ունենանք, որպեսզի ժողովրդավարության զարգացման առումով մեր ջանքերը համադրվեն: Սա իր հերթին նշանակում է, որ այս ֆորումը պիտի արձանագրի մեր բոլորի հավաքական կամքը՝ ժողովրդավարությունը ՀՀ-ում ամրացնելու ու զարգացնելու: Բայց սրա համար նաև պետք է արձանագրենք, թե ինչ է տեղի ունեցել ժողովրդավարության այն օրակարգի հետ, որ մենք ունեցել ենք 7 տարի առաջ: Պետք է արձանագրեմ, որ առնվազն քիչ չեն այն փոփոխությունները, որոնք տեղի են ունեցել Հայաստանում ժողովրդավարության առումով: Օրինակ՝ «ընտրությունների կեղծիք» կամ «ընտրությունների արդյունքները կեղծել» արտահայտությունները, կարծում եմ, արդեն պատմական ժանրին են վերագրված ՀՀ-ում, և դա շատ կարևոր է»:
Այդ համատեքստում վարչապետն անդրադարձել է այլ մարտահրավերների ևս, որոնց ուղղությամբ շոշափելի դրական արդյունքներ են գրանցվել, մասնավորապես՝ քաղաքական ուժերի կամ քաղաքացիական հասարակության հավաքների ազատության կամ հավաքների անցկացման համար որոշ վայրերի հասանելիության ապահովման առումով. «Կային վայրեր, ընդհուպ՝ բացօթյա, որտեղ հանրահավաք կամ հավաք իրականացնելն այդքան էլ հեշտ չէր, եթե չասենք՝ անհնարին, էլ չեմ ասում հյուրանոցներում կամ այլ տեղերում դահլիճներ վարձելու համար քաղաքական միջոցառումներ անցկացնելու նպատակով: Կամ օրինակ՝ մամուլի ազատության բռնաճնշումները, կարծում եմ՝ սա նույնպես մի թեմա է, որը, ըստ էության, անցյալում է ՀՀ-ում»:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է նաև ժողովրդավարության ամրապնդման այն մարտահրավերներին, որոնց ողղությամբ դեռ անելիքներ կան. «Իհարկե, այնպես չէ, որ Հայաստանում մենք հասել ենք ժողովրդավարության կատարելության կամ գոհ ենք ժողովրդավարության այն որակից, որն ունենք: Մասնավորապես, ՏԻՄ մակարդակներում ընտրությունները բավարար չափով, իմ կարծիքով, քաղաքականացված, քաղաքացիականացված և համայնքացված չեն: Այսինքն՝ ընտրությունների այն ընկալումը, որ համապետական մակարդակում ունենք, ՏԻՄ մակարդակում այնքան էլ արձանագրված չէ: Ըստ էության, իրավապահների կողմից ուժի կիրառման ստանդարտը սահմանված չէ Հայաստանի Հանրապետությունում, որն ակնհայտորեն մեկ այլ մարտահրավեր է: Ի՞նչ անել, որ մարդու իրավունքների պաշտպանության շրջանակի մասին մեզանում առկա պատկերացումներն ընդլայնվեն: Եվ սա վերաբերում է բոլորի իրավունքին, որովհետև որքան նեղ է այդ ընկալման շրջանակը, նկատի ունեմ՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության, այնքան այդ համակարգն ամբողջական չէ, նույնիսկ նրանց համար, ովքեր այդ շրջանակից ներս են: Այսինքն՝ այդ շրջանակը թվում է, թե ներառել է, բայց այդ շրջանակն ինչքան նեղ է, մարդու իրավունքների պաշտպանության որակը ցածր է՝ ներառյալ այն մարդկանց համար, ում իրավունքների հետ կապված թվում է, թե որևէ հարց չկա: Ի՞նչ անել, որ համակարգային կոռուպցիայի բացակայության պայմաններում կոռուպցիան ինքն այլընտրանքային համակարգեր չձևավորի: Ի՞նչ անել, որ դատական իշխանությունը կամ դատական իշխանության անկախությունը լինի ոչ միայն կարգախոս, ոչ միայն ծրագիր, այլև լայնորեն ընկալված իրականություն հանրության կողմից, որպեսզի հանրությունը դա ընկալի ոչ թե մի վերնագիր, այլ մի իրողություն, որի հետ ինքն ամեն օր առնչվում է: Սրանք հարցեր են, որոնք գտնվում են ոչ միայն կառավարության, այլև հասարակական կազմակերպությունների և մեծ հաշվով՝ հանրության օրակարգում»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է՝ արձանագրումը, որն արել է դեռևս 2018 թվականին, շարունակում է մնալ անսասան՝ «ժողովրդավարությունը մեզ համար հանգամանքների բերում չէ, այսինքն՝ հանգամանքների բերումով առաջացած իրողություն չէ, այլ ռազմավարություն: Եվ կառավարությունն ու կառավարող մեծամասնությունը շարունակելու են այս ռազմավարական ուղեգիծը»:
«Մի բան հստակ է՝ Հայաստանում ժողովրդավարությունը լրջորեն արմատավորվում է, և միջազգային հանրությունը Հայաստանի Հանրապետությունն ավելի ու ավելի շատ է ընկալում որպես միջազգային կամ գլոբալ ժողովրդավարության մաս: Եվ սա թերևս ամենակարևոր արձանագրումն է, որ այսօր կարող ենք անել և սա թերևս ամենատեսանելի հաջողությունն է, որ ժողովրդավարությունն արձանագրել է Հայաստանի Հանրապետությունում»,- ասել է վարչապետը:
Ամփոփելով խոսքը՝ Նիկոլ Փաշինյանը հաջողություն է մաղթել Ժողովրդավարության հայկական երրորդ ֆորումին և շնորհակալություն հայտնել քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցչներին, միջազգային գործընկերներին՝ ՀՀ կառավարության ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգի իրականացմանն աջակցություն ցուցաբերելու համար:
Նիկոլ Փաշինյանը ֆորումի շրջանակում մասնակցել է նաև պանելային քննարկմանը, որի ընթացքում պատասխանել ներկաների հարցերին»,- նշված է հաղորդագրությունում։

Международное сообщество все больше и больше воспринимает Республику Армения как часть глобальной демократии: премьер-министр
Премьер-министр Никол Пашинян принял участие в Третьем Армянском форуме за демократию.
В мероприятии приняли участие председатель Конституционного суда Арман Диланян, вице-спикер НС Акоп Аршакян, депутаты, члены правительства, руководитель делегации ЕС в Армении, посол Василис Марагос, Чрезвычайный и Полномочный посол США в Армении Кристина Куинн, директор программ правозащитной организации Freedom House по Европе и Евразии Марк Берендт, представители гражданского общества, экспертных кругов.
В своей речи премьер-министр Пашинян приветствовал присутствующих и подчеркнул важность проведения подобных форумов: “Почему важно проведение таких форумов и этого форума? Потому что, как справедливо было отмечено, это хорошая возможность обсудить прогресс демократии и демократических реформ в Армении, обсудить проблемы, которые существуют в осуществлении демократических реформ и развитии демократии в Армении.
Я думаю, что в качестве результата мы должны подчеркнуть, вместе достичь итога, какую тактику дальнейшего развития мы должны принять для демократических реформ и какую дорожную карту мы должны иметь, чтобы координировать наши усилия в плане развития демократии. Это, в свою очередь, означает, что этот форум должен зафиксировать нашу коллективную волю укреплять и развивать демократию в Армении.
Однако для этого мы также должны констатировать, что произошло с повесткой демократии, которая у нас была 7 лет назад. Должен констатировать, что с точки зрения демократии в Армении произошло немало перемен. Например, такие явления, как“фальсификация выборов” или “фальсификация результатов выборов”, в Республике Армения уже, думаю, относятся к историческому жанру, и это очень важно”.
В этом контексте премьер-министр коснулся также других вызовов, в направлении которых зафиксированы ощутимые положительные результаты, в частности, в плане свободы собраний политических сил или гражданского общества или обеспечения доступа к определенным местам для проведения собраний: “Были места, даже под открытым небом, где было не так просто, а то и невозможно провести митинг или собрание, не говоря уже об аренде залов в гостиницах или других местах для проведения политических мероприятий. Или, например, репрессии в сфере свободы прессы, думаю, это тоже тема, которая, по сути, в Республике Армения ушла в прошлое”.
Никол Пашинян также коснулся вызовов укрепления демократии, над которыми еще предстоит работать. “Конечно, ситуация не такова, что мы достигли совершенства демократии в Армении или что мы удовлетворены качеством имеющейся у нас демократии. В частности, на мой взгляд, выборы на уровне местного самоуправления недостаточно политизированные, гражданственные и общинные. Т.е. восприятие выборов, которое мы имеем на национальном уровне, не так проявлено на уровне органов местного самоуправления. По сути, в Республике Армения не установлены стандарты применения силы правоохранительными органами, что, очевидно, является еще одной проблемой.
Что нужно сделать, чтобы расширить наше понимание сферы защиты прав человека? И это касается прав каждого, потому что чем уже сфера восприятия защиты прав человека, тем более неполной является эта система, даже для тех, кто находится внутри этой сферы. Т.е. чем уже рамки, тем ниже качество защиты прав человека, в том числе для людей, права которых, казалось бы, не подвергаются сомнению. Как сделать так, чтобы в условиях отсутствия системной коррупции коррупция сама по себе не формировала альтернативные системы? Как сделать так, чтобы судебная власть или независимость судебной власти были не только лозунгом, не только программой, но и широко воспринимаемой общественностью действительностью, чтобы общественность воспринимала ее не как красивую фразу, а как действительность, с которой он имеет дело каждый день? Это вопросы, которые стоят на повестке не только правительства, но и неправительственных организаций и, по большому счету, общественности”, - сказал премьер-министр.
Никол Пашинян подчеркнул, что заявление, которое он сделал еще в 2018 году, остается непоколебимым: “Демократия для нас - не следствие обстоятельств, т.е. демократия - это не реальность, которая возникла вследствие определенных обстоятельств, а стратегия. И правительство и правящее большинство продолжат придерживаться этого стратегического курса”.
“Однозначно то, что в Армении серьезно укореняется демократия, и международное сообщество все больше и больше воспринимает Республику Армения как часть международной или глобальной демократии. И это, пожалуй, самое важное, что мы можем сегодня зафиксировать, и это, пожалуй, самый видимый успех, который демократия зафиксировала в Республике Армения”, - сказал премьер-министр.
Подводя итоги выступления, Никол Пашинян пожелал успехов Третьему Армянскому форуму за демократию и поблагодарил представителей гражданского общества и международных партнеров за поддержку реализации повестки демократических реформ правительства Республики Армения.
В рамках форума Никол Пашинян также принял участие в панельной дискуссии, в ходе которой ответил на вопросы присутствующих.