Վարչապետ Փաշինյանն ընդունել է Սամանթա Փաուերի գլխավորած պատվիրակությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) կառավարիչ Սամանթա Փաուերի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետի պաշտոնական կայքի հաղորդագրության համաձայն՝ Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է տիկին Փաուերի այցը և ընդգծել Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության շրջանակում տարբեր ոլորտներում համագործակցության կարևորությունը: Նիկոլ Փաշինյանը բարձր է գնահատել ԱՄՆ ՄԶԳ-ի կողմից Հայաստանում իրականացվող ծրագրերը, որոնք միտված են ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացմանը: Վարչապետը նշել է, որ ՀՀ Կառավարությունը հաստատակամորեն շարունակելու է հետևողական քայլերը բարեփոխումների ուղղությամբ:
Սամանթա Փաուերը նշել է, որ ԱՄՆ վարչակազմը կարևորում է սերտ համագործակցությունը Հայաստանի հետ և պատրաստ է հետևողականորեն աջակցություն ցուցաբերելու ՀՀ Կառավարության ծրագրերին` ի նպաստ ժողովրդավարության ամրապնդման, զարգացման, ինչպես նաև Հայաստանի դիմակայունության բարձրացման ուղղությամբ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են ԱՄՆ ՄԶԳ-ի կողմից մեր երկրում իրականացվող ծրագրերին, մտքեր փոխանակել համատեղ նոր ծրագրերի հեռանկարների շուրջ: Կարևորվել է Հայաստանի Կառավարության բարեփոխումների օրակարգի և ինստիտուցիոնալ կարողությունների, այդ թվում՝ ռազմավարական հաղորդակցության զարգացման ուղղությամբ իրականացված համատեղ աշխատանքը, փոխգործակցության առավել ընդլայնումը և խթանումը: Նշվել է, որ ԱՄՆ ՄԶԳ-ն 5 մլն դոլար նոր ֆինանսավորում է տրամադրելու՝ աջակցելու «Ամազոն վեբ սերվիսի» և Կառավարության համագործակցությանը՝ Հայաստանում ամպային ենթակառուցվածքների ներդրման ու կարողությունների զարգացման նպատակով:
Անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց հումանիտար խնդիրներին, դրանց լուծման ուղղությամբ ՀՀ Կառավարության քայլերին, այդ թվում՝ բնակարանային ապահովման ծրագրին: Այս համատեքստում, վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է միջազգային հանրության շարունակական աջակցության կարևորությունը և ապրիլի 5-ին Բրյուսելում կայացած ՀՀ-ԵՄ-ԱՄՆ բարձր մակարդակի հանդիպմանը ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացումը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացին, ինչպես նաև ՀՀ Կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին վերաբերող հարցերի:

Премьер-министр Пашинян принял делегацию во главе с Самантой Пауэр
Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию во главе с администратором Агентства США по международному развитию (USAID) Самантой Пауэр.
Премьер-министр приветствовал визит госпожи Пауэр и подчеркнул важность сотрудничества в различных областях в рамках Стратегического диалога Армения-США. Никол Пашинян высоко оценил реализуемые USAID в Армении программы, направленные на развитие демократических институтов. Премьер-министр отметил, что правительство Республики Армения решительно продолжит последовательные шаги по реализации реформ.
Саманта Пауэр отметила, что администрация США придает важность тесному сотрудничеству с Арменией и готова последовательно поддерживать программы правительства Республики Армения по укреплению демократии, развитию, а также повышению устойчивости Армении.
Собеседники коснулись реализуемых USAID в нашей стране программ, обменялись идеями о перспективах новых совместных программ. Была подчеркнута важность совместной работы по реализации повестки реформ и развитию институционального потенциала правительства Армении, в том числе в плане стратегических коммуникаций, а также дальнейшего расширения и продвижения взаимодействия. Было отмечено, что USAID предоставит новое финансирование в размере 5 млн долларов для поддержки сотрудничества между Amazon Web Services и правительством с целью внедрения облачной инфраструктуры и наращивания потенциала в Армении.
Были затронуты гуманитарные проблемы вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха, шаги правительства Республики Армения по их решению, в том числе программа жилищного обеспечения. В этом контексте премьер-министр Пашинян подчеркнул важность дальнейшей поддержки со стороны международного сообщества и реализации договоренностей, достигнутых на состоявшейся 5 апреля в Брюсселе встрече высокого уровня Армения-ЕС-США.
Собеседники коснулись также вопросов, связанных с армяно-азербайджанским мирным процессом, а также проектом правительства Республики Армения “Перекресток мира”.