Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է ՈՒԵՖԱ-ի նախագահ Ալեքսանդր Չեֆերինին
Աշխատանքային այցով Բեռլինում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել ՈՒԵՖԱ-ի նախագահ Ալեքսանդր Չեֆերինի հետ: Այս մասին հաղորդում է Կառավարության մամուլի ծառայությունը։
«Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանում ֆուտբոլի զարգացմանը վերաբերող հարցեր: Նշելով, որ ՀՀ կառավարությունը կարեւորում է մեր երկրում ֆուտբոլի եւ ընդհանրապես առողջ ապրելակերպի զարգացումը՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ պետությունն այդ նպատակով Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի հետ համագործակցությամբ աշխատանքներ է տանում ենթակառուցվածքների բարելավման ուղղությամբ:
Վարչապետը հիշեցրել է, որ Հայաստանի ու Վրաստանի ֆեդերացիաները որոշել են դիմել ՖԻՖԱ՝ 2029 թվականին անցկացվելիք Աշխարհի երիտասարդական առաջնությունը համատեղ ուժերով անցկացնելու նպատակով: Վարչապետը հույս է հայտնել, որ համատեղ հայտը կբավարարվի եւ հավելել, որ ակնկալվում է նաեւ ՈւԵՖԱ-ի աջակցությունն այդ հարցում:
Ալեքսանդր Չեֆերինը նշել է, որ ՈՒԵՖԱ-ն սերտորեն համագործակցում է ՀՖՖ-ի հետ՝ ի նպաստ մեր երկրում ֆուտբոլի զարգացման ու առաջընթացի: Նա համոզմունք է հայտնել, որ ՀՀ կառավարության ենթակառուցվածքների բարելավման քայլերը եւս նոր ազդակ կհաղորդեն երկրում այս մարզաձեւի առաջընթացին: Ալեքսանդր Չեֆերինը հավելել է, որ ՈՒԵՖԱ-ն պաշտոնապես աջակցում է Հայաստանի եւ Վրաստանի՝ Աշխարհի երիտասարդական առաջնությյունն անցկացնելու համատեղ հայտին:
Մտքեր են փոխանակվել նաեւ Գերմանիայում անցկացվող ֆուտբոլի Եվրոպայի առաջնության շուրջ»,- ասված է հաղորդագրությունում:

Никол Пашинян провел встречу с президентом УЕФА Александером Чеферином
Находящийся с рабочим визитом в Берлине премьер-министр Никол Пашинян провел встречу с президентом УЕФА Александером Чеферином.
Собеседники обсудили вопросы развития футбола в Армении. Отметив, что правительство Республики Армения придает большое значение развитию футбола и здорового образа жизни в нашей стране, Никол Пашинян отметил, что государство в сотрудничестве с Федерацией футбола Армении работает над улучшением инфраструктуры.
Премьер-министр напомнил, что федерации Армении и Грузии приняли решение обратиться в ФИФА с целью совместного проведения Молодежного чемпионата мира 2029 года. Премьер-министр выразил надежду, что совместная заявка будет одобрена, и добавил, что в этом вопросе также ожидается поддержка со стороны УЕФА.
Александр Чеферин отметил, что УЕФА тесно сотрудничает с ФФА на благо развития и прогресса футбола в нашей стране. Он выразил уверенность, что шаги правительства Республики Армения по улучшению инфраструктуры придадут новый импульс развитию этого вида спорта в стране. Александер Чеферин добавил, что УЕФА официально поддерживает совместную заявку Армении и Грузии на проведение молодежного чемпионата мира.