Սերգեյ Բագրատյանի կնոջ հիմնադրած ՍՊԸ-ն ընդլայնել է ավազի ապօրինի արդյունահանման բիզնեսը
Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի պայմաններում ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանի հետ կապված ընկերությունն ընդլայնել է ավազի ապօրինի արդյունահանման բիզնեսը։
Արարատի մարզի Ռանչպար գյուղում գտնվող 64 հա հողատարածքի մի մասում ավազի ապօրինի արդյունահանման մասին «Հետք»-ը գրել էր 2023 թ․-ի նոյեմբերին։ Այդ հրապարակումից առաջ Քննչական կոմիտեում արդեն իսկ նախաձեռնվել էր քրեական վարույթ՝ ապօրինի ձեռնարկատիրության, հողը փչացնելու, ընդերքի պահպանման և օգտագործման կանոնները խախտելու և ավազակոպճային խառնուրդի արդյունահանման ու իրացման հետևանքով պետությանն առանձնապես խոշոր չափի վնաս պատճառելու փաստերի առթիվ։
- Սերգեյ Բագրատյանի կինը ավազի ապօրինի հանք է շահագործում
- Այգի հիմնելու պատրվակով Սերգեյ Բագրատյանը փորձում է արդարացնել ավազի ապօրինի արդյունահանումը
Արգիշտի Քյարամյանի ղեկավարած Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթը որևէ կերպ չի կաշկանդել պատգամավորի հետ կապված «Արարակ» ՍՊԸ-ին ընդլայնել ավազի ապօրինի արդյունահանման բիզնեսը։ 2024 թ.-ի հուլիսին «Հետք»-ն արձանագրել է, որ վարձակալված տարածքում ավազի արդյունահանման նոր տեղամաս է բացվել։ Նախկին և նոր բացված տեղամասերից ամեն օր հարյուրից ավելի բեռնատարներով ավազ է ապօրինի արդյունահանվում։ Հանքավայրը շահագործելու մասին մինչ օրս որևէ թույլտվություն չի տրվել, պետական սեփականություն հանդիսացող ընդերքը պատգամավորի հետ կապված անձինք ապօրինի արդյունահանում են անխոչընդոտ։
«Արարակ» ՍՊԸ-ն 2022 թ.-ին հիմնադրել է Սերգեյ Բագրատյանի կինը՝ Նաիրա Հակոբյանը, որին էլ պատկանել են ՍՊԸ-ի բաժնեմասերը։ Ավազի ապօրինի արդյունահանման մասին «Հետք»-ի հրապարակումից հետո, պատգամավորի կինը բաժնեմասը փոխանցել է Սերգեյ Բագրատյանի հետ կապված մեկ այլ անձի՝ Վրեժ Եղոյանին։ Վերջինս Բագրատյանի բիզնես գործընկերն է։

Компания Сергея Багратяна расширила бизнес по незаконной добыче песка
Несмотря на продолжающееся в Следственном комитете расследование уголовного дела о незаконной добыче песка ООО “Арарак”, аффилированным с депутатом провластной парламентской фракции “Гражданский договор” Сергеем Багратяном, компания продолжает свой бизнес по незаконной добыче песка.
О том, что на участке площадью 64 га, который находится в селе Ранчпар Араратской области, незаконно добывается песок, Hetq.am написал еще в ноябре 2023 г. На основании этой публикации в Следкоме было возбуждено уголовное производство по фактам причинения государству ущерба в особо крупном размере вследствие незаконного предпринимательства, порчи земли, нарушения правил сохранения и использования недр, добычи и реализации песка.
Это, однако, не помешало компании расширить свой бизнес по незаконной добыче песка. В июле 2024 г. Hetq.am рассказал о том, что на арендованной территории открыт новый участок песчаного карьера. Каждый день более сотни грузовиков перевозят с новых и старых участков незаконно добытый песок. И хотя компания до сих пор не получила разрешение на эксплуатацию песчаного карьера, тем не менее связанные с депутатом лица беспрепятственно добывают песок, незаконно опустошая недра, являющиеся государственной собственностью.
ООО “Арарак” основала в 2022 году жена Сергея Багратяна Наира Акопян, которой и принадлежали доли в компании. После публикации Hetq.am о незаконной добыче песка жена С.Багратяна передала свою долю аффилированному с мужем другому лицу – Врежу Егояну. Последний является бизнес-партнером депутата.