Euromoney-ն Ամերիաբանկին երեք մրցանակ է շնորհել՝ «Լավագույն բանկը», «Լավագույն թվային բանկը» և «Լավագույն ՓՄՁ բանկը» Հայաստանում
Euromoney միջազգային առաջատար ֆինանսական պարբերականը Լոնդոնում կայացած մրցանակաբաշխության ժամանակ Ամերիաբանկին շնորհել է «Գերազանցության մրցանակ»՝ որպես 2024 թ. լավագույն բանկը Հայաստանում։ 2011թ․ ի վեր Ամերիաբանկը 10-րդ անգամ է արժանանում այս հեղինակավոր մրցանակին։
Հիմնական մրցանակից բացի, Ամերիաբանկը հաղթող է ճանաչվել 2024թ․ «Լավագույն թվային բանկը» և «Լավագույն բանկը ՓՄՁ-ների համար» անվանակարգերում։ Ամենամյա այս մրցանակաբաշխության շրջանակում գնահատվում են բանկերի գործունեությունը, թվային լուծումները, ռազմավարական նախաձեռնությունները և ֆինանսական ոլորտի այլ ձեռքբերումներն ավելի քան 100 երկրում:
Ամսագիրն ընդգծում է 2023թ․ ընթացքում բանկային հիմնական ծառայությունների ոլորտում Ամերիաբանկի ամուր դիրքն ու կայուն աճը, ինչը թույլ է տվել գրանցել 46 մլրդ ՀՀ դրամի աննախադեպ զուտ շահույթ և 10-րդ տարին անընդմեջ պահպանել առաջատարի դիրքը Հայաստանի վարկավորման շուկայում՝ ապահովելով շուկայի շուրջ 20% մասնաբաժին։
Ամերիաբանկին շնորհելով «Լավագույն թվային բանկը» մրցանակը՝ ժյուրին բարձր է գնահատել Ամերիաբանկի թվային ուղիների և լուծումների կատարելագործումը, այդ թվում` նոր հաճախորդների ներգրավման լիովին ավտոմատացված գործընթացը, MyAmeria հավելվածի ակտիվ օգտատերերի տպավորիչ աճը և գործարքների ծավալը, ինչպես նաև MyInvest ներդրումային առցանց հարթակը: Euromoney-ի խմբագիրները նշել են, որ հաշվետու ժամանակաշրջանում Ամերիաբանկի թվային ուղիները զգալի աճ են գրանցել՝ ապահովելով մասնաճյուղային ցանցից դուրս կատարված գործարքների 98% ցուցանիշ։
Շնորհելով «Լավագույն բանկը ՓՄՁ-ների համար» մրցանակը՝ ժյուրին ընդգծել է Ամերիաբանկի դերը փոքր և միջին ձեռնարկությունների ֆինանսավորման գործում: Հաշվետու ժամանակահատվածում բանկի ընդհանուր ՓՄՁ վարկային պորտֆելը կազմել է 224 մլրդ ՀՀ դրամ՝ նախորդ տարվա համեմատ աճելով 33,4%-ով։ Ժամանակակից սքորինգային համակարգի վրա հիմնված առցանց բիզնես հարթակը, ինչպես նաև հիփոթեքային և ավտովարկավորման նորարարական էկոհամակարգերը հաճախորդների համար ապահովել են ամբողջությամբ թվային փորձառություն՝ նշված ոլորտներից յուրաքանչյուրում գրանցելով զգալի աճ և վարկային կայուն պորտֆել:
«Մեզ համար պատիվ է ստանալ այս մրցանակները, որոնք արտացոլում են Euromoney-ի ժյուրիի գնահատականը մեր աշխատանքին և ձեռքբերումներին։ Թվային լուծումների կատարելագործումը, ինչպես նաև փոքր և միջին բիզնեսին աջակցությունը մեր հիմնական առաջնահերթություններից են, և մենք հետևողականորեն ներդրումներ ենք կատարել և զարգացել ենք նշված ոլորտներում: Այս արդյունքները մենք ապահովել ենք մեր հաճախորդների և գործընկերների շնորհիվ, և մեր հաջողության հիմքում նրանց վստահությունն ու հավատն են առ այն, որ մենք կարող ենք մատուցել լավագույն ֆինանսական ծառայությունները Հայաստանում»,- նշել է Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը:

Euromoney, a leading international financial publication, has named Ameriabank the Best Bank of Armenia in its Awards for Excellence 2024 ceremony in London. This marks the 10th time that Ameriabank has received this prestigious honor since 2011. In addition to the main Award, Ameriabank also received Awards for Excellence as the Best Digital Bank and the Best Bank for SMEs for 2024. These annual awards recognize the performance of banks, digital banking solutions, strategic initiatives, and other achievements across the financial industry from over 100 countries.
The publication highlights Ameriabank’s continued strength and solid growth across its core banking businesses throughout 2023, that have secured a record AMD 46 billion ($119 million) in net profit and retained its position of the leading lender in Armenia for the 10th year in a row with around 20% of market share in loans.
In recognition of the Best Digital Bank in Armenia, the jury highlighted Ameriabank's enhancement of digital channels and solutions, including a fully automated onboarding process for new customers, the impressive growth of MyAmeria App MAUs and the volume of transactions, MyInvest online investment platform. Euromoney editors note that for the reporting period Ameriabank's digital channels have seen substantial growth with 98% of transactions conducted outside the branch network.
For the Best Bank for SMEs in Armenia award, the jury emphasized Ameriabank’s continued strength in financing small and mid-sized enterprises. The bank’s total SME loan portfolio surged to AMD 224 billion ($577 million), marking a 33.4% increase YoY. The online business platform along with innovative mortgage and car ecosystems have introduced an advanced scoring system and a complete end-to-end digital experience for customers, resulting in significant growth and a robust loan portfolio in each of these areas.
“We are honored to receive awards, which recognize our efforts and the results we've achieved, as acknowledged by the esteemed jury of Euromoney. Enhancing digital solutions as well as supporting small and mid-size businesses are among our key priorities, and we have consistently invested and grown in these areas. We attribute these recognitions to our customers and partners, whose trust in us and belief in our ability to deliver best-in-class financial services in Armenia drive our success,” said Ameriabank CEO Artak Hanesyan.