«ԷՖԵՍ»-ի խոշոր գործարքը. 940 մլն դրամ՝ Երևանի քաղաքապետարանից
Առողջապահության նախկին նախարար Լևոն Ալթունյանին պատկանող, մեկ տարի առաջ գրանցված «ԷՖԵՍ» ապահովագրական ընկերությունը Երևանի քաղաքապետարանի հետ 940 մլն դրամի (939 627 220 ՀՀ դրամ) պայմանագիր է կնքել։
Պայմանագիրը, ըստ Armeps համակարգի, կնքվել է երկու շաբաթ առաջ՝ 2024 թվականի օգոստոսի 1-ին։
«ԷՖԵՍ» ԱՓԲԸ-ն 796 մլն դրամի առողջապահական ծառայություններ պետք է մատուցի Երևանի քաղաքապետարանի (ներառյալ՝ Երևանի վարչական շրջանները) և Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության հիմնարկների աշխատողներին։ Ծառայությունները մատուցվելու են «Առողջապահության ապահովագրության» փաթեթով։
Փաթեթը ձեռք է բերվել հրատապ բաց մրցույթով։
Ծառայությունների մատուցումն ու դրանց համար վճարումները պետք է կատարվեն հինգ ամսվա ընթացքում՝ 2024-ի օգոստոս-դեկտեմբերին։ Ապահովագրության այս փաթեթը նախատեսված է 16 534 մարդու համար։
Մատուցվող բժշկական ծառայությունների ցանկը մանրամասն թվարկված է՝ տարեկան կանխարգելիչ հետազոտություններից մինչև շտապ և անհետաձգելի բուժօգնություն, ամբուլատոր բուժօգնություն և այլն։
Պայմանագրի գնի մնացած՝ 144 մլն դրամի վերաբերյալ մանրամասներ չկան։ Միայն նշված է, որ համապատասխան ֆինանսական միջոցներ նախատեսվելու դեպքում կողմերի միջև կկնքվի լրացուցիչ համաձայնագիր։ Սա կարող է նշանակել, որ նշված գումարը դեռևս առկա չէ կամ դեռևս չի հաստատվել քաղաքապետարանի բյուջեով։
940 մլն դրամը ներառում է նաև հարկերն ու տուրքերը։
Armeps-ի պայմանագրերից երևում է, որ Երևանի քաղաքապետարանի հետ նշված 940 մլն դրամի պայմանագիրը «ԷՖԵՍ»-ի առաջին խոշոր գործարքն է պետական մարմնի հետ։ Գրանցումից ի վեր «ԷՖԵՍ»-ը պայմանագրեր է կնքել նաև Ներքին գործերի նախարարության, «Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության» հիմնադրամի և «Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարան» հիմնադրամի հետ։ Սակայն նրանց պարագայում խոսքն անհամեմատ ավելի փոքր գումարների մասին է։
«ԷՖԵՍ» ապահովագրական ընկերությունը (ԱՓԲԸ) 2023 թվականի հուլիսին է Հայաստանի ապահովագրական շուկա մտել։ Այն ուղղակիորեն կապված է շուկայի հին և խոշոր խաղացողներից մեկի՝ «Ինգո Արմենիա» ԱՓԲԸ-ի բաժնետիրոջ և ղեկավարների հետ։ Առանցքային դերը առողջապահության նախկին նախարար (2016-2018), ապահովագրական շուկայի հնաբնակ Լևոն Ալթունյանինն է։
«ԷՖԵՍ» ԱՓԲԸ-ի միակ ուղղակի բաժնետերն է Հայաստանում գրանցված «Ինթելլիջենք մենեջմենթ» ՍՊԸ-ն, որն էլ իր հերթին հավասարապես պատկանում է Լևոն Ալթունյանին (50%) և ապահովագրական շուկայում հայտնի մասնագետ Արևշատ Մելիքսեթյանին (50%):
Արևշատ Մելիքսեթյանը նաև «ԷՖԵՍ»-ի գլխավոր գործադիր տնօրենն է։ Տարիներ շարունակ բարձր պաշտոններ է զբաղեցրել նաև «Ինգո Արմենիա»-ում։
«ԷՖԵՍ»-ի գլխավոր ռազմավարական ուղղությունը, կարծես, առողջապահության ապահովագրությունն է։ Ալթունյանին փոխկապակցված «Վարդանանց» բժշկական կենտրոնը, որը մինչև «ԷՖԵՍ»-ի բացումը սպասարկում էր «Ինգո Արմենիա»-ում ապահովագրված հաճախորդներին, այժմ նաև «ԷՖԵՍ»-ի հետ է սերտ համագործակցում։
Ինչպես ավելի վաղ նշել ենք, չի բացառվում, որ առաջիկայում շուկան այնպես դասավորվի, որ «ԷՖԵՍ»-ը առողջապահության ապահովագրության ոլորտում փոխարինի «Ինգո Արմենիա»-ին, իսկ «Ինգո Արմենիա»-ի հիմնական գործառույթը շուկայում մնան ապահովագրության մյուս դասերը, այդ թվում՝ ԱՊՊԱ-ն։
Երևանի քաղաքապետարանը նախկինում ևս իր աշխատակիցների համար առողջապահության ապահովագրության պայանագրեր է կնքել ապահովագրական ընկերությունների հետ։ 2022 թվականին «Սիլ ինշուրանս»-ից 460 մլն դրամի առողջապահության ապահովագրության փաթեթ է ձեռք բերել։ 2023-ին 810 մլն դրամի պայմանագիր է կնքել «Արմենիա ինշուրանս» ապահովագրական ընկերության հետ։

Крупная сделка “ЭФЕС”: 940 млн драмов от мэрии Еревана
Зарегистрированная год назад страховая компания “ЭФЕС”, принадлежащая бывшему министру здравоохранения Левону Алтуняну, заключила с мэрией Еревана договор на сумму 940 млн 627 тысяч 220 драмов.
Согласно системе Armeps, договор был заключен 1 августа 2024 года. Страховое ЗАО “ЭФЕС” обязалось оказать столичной мэрии (в том числе административным округам) и сотрудникам находящихся в ее подчинении учреждений медицинские услуги в размере 796 млн драмов. Услуги оказываются в рамках пакета “Медицинское страхование”.
Оказание услуг и выплаты за них должны быть осуществлены в течение пяти месяцев – с августа по декабрь 2024 г. Пакет рассчитан на 16.534 человека.
В списке подробно представлены все предусмотренные медицинские услуги – от профилактических исследований в течение года до оказания срочной неотложной медпомощи, амбулаторная медицинская помощь и т.д.
Информация об остальной сумме договора – 144 млн драмов – отсутствует. Указано лишь, что в случае предусмотрения соответствующих финансовых средств между сторонами будет заключено дополнительное соглашение. Это может означать, что указанной суммы пока нет, либо она еще не утверждена в бюджете мэрии.
940 млн драмов включают также налоги и пошлины.
Из договора Armeps следует, что заключенный с мэрией договор на 940 млн драмов представляет собой первую крупную сделку “ЭФЕС” с государственным органом. Сразу после регистрации эта страховая компания заключила договоры с Министерством внутренних дел, Фондом восстанавливаемой энергетики и энергосбережения Армении, Фондом Ереванского государственного медицинского университета имени М.Гераци. Однако во всех этих случаях речь шла о куда более маленьких суммах.
Страховая компания “ЭФЕС” (СЗАО) появилась на страховом рынке Армении в июле 2023 г. Компания напрямую связана с акционером и руководителями одного из давних крупных игроков этого рынка – СЗАО “Инго Армения”. Ключевую роль здесь играет старожил страхового рынка, бывший министр здравоохранения (2016-2018 гг.) Левон Алтунян.
Единственным прямым акционером компании “ЭФЕС” является зарегистрированное в Армении ООО “Интеллиджент менеджмент”, которое в свою очередь в равных долях – 50/50 – принадлежит Левону Алтуняну и известному специалисту рынка страхования Аревшату Меликсетяну. Последний является также генеральным исполнительным директором “ЭФЕС”. Кроме того, на протяжении многих лет Меликсетян занимал высокие должности в “Инго Армения”.
Главным стратегическим направлением “ЭФЕС” является медицинское страхование. Аффилированный с Алтуняном медцентр “Вардананц”, который до создания “ЭФЕС” обслуживал имевших медстраховку клиентов “Инго Армения”, сейчас тесно сотрудничает с новой компанией.
Не исключено, что в ближайшее время в сфере медицинского страхования “ЭФЕС” заменит “Инго Армения”, последняя же будет заниматься другими видами страхования, в том числе ОСАГО.
Мэрия Еревана и ранее заключала со страховыми компаниями договоры о медицинском страховании своих сотрудников. Так, в 2022 г. городские власти приобрели соответствующий пакет на сумму 460 млн драмов у компании “Сил Иншуранс”, а в 2023-ем аналогичный договор стоимостью 810 млн драмов был заключен со страховой компанией “Армения Иншуранс”.