ՀԲԸՄ նախագահը կոչ է անում ԱՄՆ պետքարտուղարին ապահովել բոլոր հայ գերիների ազատ արձակումը Ադրբեջանից
ՀԲԸՄ նախագահը նամակով դիմել է ԱՄՆ պետքարտուղարին՝ կոչ անելով ապահովել բոլոր հայ գերիների ազատ արձակումը Ադրբեջանից․
«Հարգելի՛ պետքարտուղար Բլինքեն,
Որպես Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ)՝ աշխարհի խոշորագույն, շահույթ չհետապնդող համահայկական կազմակերպության (կենտրոնատեղին՝ Նյու Յորք) նախագահ՝ նախ և առաջ ցանկանում եմ երախտագիտություն հայտնել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղ բանակցություններին նպաստելու Ձեր ջանքերի համար։
2024 թվականի հունիսի 20-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հեռախոսազրույցում Դուք հայտարարեցիք, որ Միացյալ Նահանգները հանձնառու է աջակցել ՄԱԿ-ի կլիմայի փոփոխության համաժողովի բարեհաջող անցկացմանը (COP29), որը տեղի է ունենալու այս նոյեմբերին Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում: Այդ նպատակով Դուք Ադրբեջանին հորդորեցիք հավատարիմ մնալ մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային պարտավորություններին ու հանձնառություններին և ազատ արձակել անարդարացիորեն կալանավորված բոլոր անձանց և դա անել անհապաղ: Այս զրույցը երկու ամիս առաջ էր։ Կալանավորների վերաբերյալ ԱՄՆ-ի հստակ և հետևողական դիրքորոշումը ևս մեկ անգամ հնչել է նաև Ձեր խոսնակի կողմից ընդամենը երկու շաբաթ առաջ։
Ես խոսում եմ ՀԲԸՄ-ի՝ աշխարհով մեկ սփռված բազմաթիվ անդամների, մասնավորապես՝ ԱՄՆ-ում բնակվող հայության անունից՝ բարձրաձայնելով մեր ահագնացող անհանգստությունն առ այն, որ Ձեր խոսքերն անուշադրության են մատնվել և շարունակվելու են անտեսվել:
Հատկանշական է, որ հայ գերիների, այդ թվում՝ Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) կառավարության նախկին ութ անդամների մոտալուտ ազատ արձակման վերաբերյալ որևէ լուր չի շրջանառվում։ Նրանք ձերբակալվել էին անցած սեպտեմբերին ադրբեջանական ռազմական հարձակումից հետո՝ ավելի քան 120,000 հայերի հետ միասին Արցախը պարտադրված լքելու ճանապարհին։ Մեկ օրում ձերբակալվեցին Հանրապետության երեք նախկին նախագահները՝ Արայիկ Հարությունյանը, Բակո Սահակյանը, Արկադի Ղուկասյանը, ինչպես նաև՝ այլ նախկին պաշտոնյաներ Դավիթ Բաբայանը, Լևոն Մնացականյանը, Դավիթ Իշխանյանը և Դավիթ Մանուկյանը։ Նույն իրավիճակի զոհ դարձավ նաև Արցախի նախկին պետնախարար և ՀԲԸՄ Կենտրոնական վարչության նախկին անդամ Ռուբեն Վարդանյանը, ով մեր կարկառուն բարերարներից է և ահռելի ներդրում ունի Հայաստանի և միջազգային մարդասիրական նախաձեռնությունների մեջ:
Նույնքան մտահոգիչ է այն փաստը, որ մի շարք հայ ռազմագերիներ շարունակում են մնալ կալանքի տակ, որն արվում է նրանց ազատ արձակելու՝ 2020 թվականին Ադրբեջանի կողմից ստորագրված փաստաթղթի խախտմամբ: Անորոշ է նաև անհայտ թվով քաղաքացիական գերիների հարցը: Այս բանտարկյալները շարունակում են կալանքի տակ մնալ ներպետական և միջազգային իրավունքի, այդ թվում՝ Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների միջազգային դաշնագրի և Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի ակնհայտ խախտմամբ, որոնցից մեծապես կախված է տարածաշրջանի խաղաղությունն ու կայունությունը, և որոնց Ադրբեջանն անդամ երկիր է հանդիսանում։ Յուրաքանչյուր օրն օրհասական է այս երիտասարդ հայ զինվորների կյանքի համար, որոնց ընտանիքները շուրջ չորս տարի է սպասում են նրանց ապահով վերադարձին: Այս բանտարկյալների ազատ արձակումը կենսական նշանակություն ունի խաղաղության հաստատման գործում:
Անշուշտ, այս նոյեմբերին Բաքվում COP29-ի անցկացումը, առավել ևս այն «խաղաղության COP» ներկայացնելու Ադրբեջանի նկրտումները, լրջորեն կխաթարվեն, եթե բանտարկյալները շարունակեն մնալ կալանքի տակ: Եվ մենք բոլոր հիմքերն ունենք ենթադրելու, որ եթե նրանք ազատ չարձակվեն մինչև COP29-ը, ապա, միանշանակ, ազատ չեն արձակվի նաև դրանից հետո, երբ նախագահ Ալիևն այլևս շարժառիթ չունենա դա անելու համար։
Ժամանակն է, որ Միացյալ Նահանգները գործադրի իր առաջնորդությունը՝ պահպանելու տիրող աշխարհակարգը, հատկապես՝ ներկայիս մեծաթիվ հակամարտությունների պարագայում, որոնք ամբողջ աշխարհում վիճարկում են խաղի կանոնները: Ամերիկայի՝ որպես ազատ աշխարհի առաջնորդի համբավը, կարծես, վտանգված է` անմեղ կյանքեր խլող մեծաքանակ պատերազմների և թշնամական ագրեսիայի պայմաններում:
ԱՄՆ-ի և ամբողջ աշխարհի հայությունը շարունակում է խորապես մտահոգված մնալ իրենց հայրենակիցների ճակատագրերով, ովքեր չափազանց երկար ժամանակ է, ինչ գերության մեջ են: Մենք երախտապարտ կլինենք տեղեկանալ այս հարցի շուրջ զարգացումներին, մասնավորապես, թե որքանով են Ձեր ջանքերը նպաստում Ադրբեջանից բոլոր հայ գերիների անհապաղ ազատ արձակմանը:

AGBU President Calls On U.S. Secretary of State to Ensure Release of Armenian Detainees In Azerbaijan
AGBU President Berge Setrakian wrote the following letter to U.S. Secretary of State Antony Blinken, calling on the Biden administration to facilitate the release of Armenians now detained in Azerbaijan.
Dear Secretary Blinken,
As the president of the Armenian General Benevolent Union (AGBU), the world’s largest Armenian non-profit organization, headquartered in New York, I am writing to first thank you for your efforts to facilitate peace negotiations between Azerbaijan and Armenia.
In your June 20, 2024 call with Azerbaijan’s President Ilham Aliyev, you stated that the United States was committed to helping make the UN Climate Change Conference of the Parties (COP29), set for this November in Azerbaijan’s capital city Baku, a success. To that end, you urged Azerbaijan to adhere to its international human rights obligations and commitments and release all those unjustly detained, and you called for Azerbaijan to do so expeditiously. That was two months ago. The U.S.’s “clear and consistent” position regarding detainees was stated again by your spokesperson just two weeks ago.
I speak on behalf of AGBU’s large and diverse membership from across the globe, but especially in the U.S., when I say we are growing increasingly concerned that your words have gone unheeded and will continue to be ignored.
Importantly, we have not heard any news about the imminent release of Armenian prisoners, including eight former members of the Artsakh (Nagorno-Karabakh) government, who were detained as they sought to flee along with more than 120,000 Armenians following the Azeri military assault last September. In one day, three former presidents of the Republic were arrested: Arayik Harutyunyan; Bako Sahakyan; Arkadi Ghukasyan; as well as other former officials, David Babayan, Levon Mnatsakanyan, Davit Ishkhanyan, and Davit Manukyan. These are in addition to Ruben Vardanyan, former State Minister, and a former Board member of AGBU as well as a leading philanthropist who has done so much for Armenia and international humanitarian causes.
Equally disturbing is the fact that a number of Armenian prisoners of war remain held in violation of Azerbaijan’s 2020 pledge to release them, not to mention an unknown number of civilian hostages. These prisoners are being detained in clear violation of domestic and international law, including the International Covenant on Civil and Political Rights and European Convention on Human Rights, on which peace and stability in the region depend, and to which Azerbaijan is a state party. Every day matters for the lives of these young Armenian soldiers whose families have waited for almost four years for their safe return. The release of these prisoners is essential to achieving peace.
Certainly, the hosting of COP29 this November in Baku, much less Azerbaijan’s goal of making it the “COP of Peace,” will be seriously undermined should these prisoners remain in detention. And we have every reason to believe that if the prisoners are not released prior to COP, they certainly will not be released afterwards when there is no incentive for President Aliyev to act.
Now is the time for the United States to exercise its leadership to maintain the international world order, especially with so many conflicts around the world that challenge the rules of engagement. America’s reputation as leader of the free world appears to be on the line in the face of so many wars and hostile aggressions destroying innocent lives.
Armenians in the U.S. and across the globe remain deeply concerned about the fate of their fellow Armenians who have been held in captivity for far too long. We would appreciate an update of what is being done through your efforts to ensure the immediate release of all Armenian prisoners from Azerbaijan.