Բուլղարիան չի ուզում հայ տուրիստներ
Քաղաքացիներն ահազանգում են, որ Բուլղարիայի սահմանապահները կոպիտ և խտրական վերաբերմունք ունեն Երևանից ժամանող հայերի նկատմամբ։
Սահմանապահները հայ տուրիստներին ստիպում են ժամերով սպասել օդանավակայանում, կոպիտ են վերաբերվում, ծաղրում են նրանց, որոշներին ընդհանրապես արգելում են մուտք գործել երկիր։
Բուլղարիա մուտքը արգելված է՝ խտրականություն Սոֆիայի օդանավակայանում
Բուլղարիայում խտրական վերաբերմունքի արժանացած քաղաքացիներից մեկը Արամ Մնացականյանն է, որը «Հետքի» հետ զրույցում մանրամասներ է պատմել։
Արամն ու իր ընկերը ՀՀ-ում Բուլղարիայի դեսպանատնից ստացել են շենգենյան վիզա և օգոստոսի 7-ին Երևանից մեկնել են Սոֆիա։
Բուլղարիայում սահմանապահները չեն կնքել նրանց անձնագրերը, Արամին ու իր ընկերոջը տարել են առանձին տարածք, որտեղ խուզարկել են և մոտ երեք ժամ սպասեցնելուց հետո տեղեկացրել են, որ մերժում են երկիր մուտք գործել։ Նրանց տվել են մերժման մասին թերթիկը, որում նշած է եղել, որ երիտասարդները չեն կարողացել հիմնավորել Բուլղարիա այցի նպատակը։
Արամի խոսքով՝ նրանց փաստաթղթերի հետ որևէ խնդիր չի եղել, վիզան առանց որևէ խնդրի ստացել են ՀՀ-ում Բուլղարիայի դեսպանատանը, ունեցել են Բուլղարիայում և՛ վճարված հյուրանոցի, և՛ վարձով տան ամրագրումները, բժշկական ապահովագրությունը, վերադարձի տոմսը։
«Մուտքը մերժելուց հետո մեզ տարան բանտանման տեղ, որտեղ պայմանները ահավոր էին։ Չկար հոսանք, ինտերնետ կապը չէր աշխատում, շատ շոգ էր, ամենուր միջատներ էին, սարսափելի վիճակ էր։ Մեզ ուտելիք չէին տալիս, արտաքին աշխարհի հետ կապը միայն մի պատուհան էր, որի մոտ պիտի ժամերով սպասեիր մի ոստիկան անցներ, որ կարողանայիր խնդրել նրան՝ քեզ ուղեկցեր սրճարան, որտեղ էլ կկարողանայիր ինչ-որ ուտելիք գնել»,- պատմում է Արամը։
Արամն ու իր ընկերը այդ պայմաններում անցկացրել են 4 օր, սպասել են Սոֆիայից Երևան հաջորդ չվերթին։
Նման իրավիճակի մեջ են հայտնվել նաև Դավիթ Բաղդասարյանն ու իր կինը։ Հունիսի 9-ն Երևանից մեկնել են Սոֆիա, որտեղ պլանավորել են մնալ մի քանի օր, որից հետո մտադրվել են մեկնել ծով՝ հանգստանալու։
Օդանավակայանում սահմանապահները մոտ 60 հոգի առանձնացրել են և սկսել են կոպիտ հարցաքննել և վախեցնել։ Նրանց մեջ այլ երկրի քաղաքացի չի եղել, բոլորը ՀՀ քաղաքացիներ են եղել։
«Մեր հետ ինքնաթիռում կար նաև պարի խումբ, իրենց սկսեցին ծաղրել, ասում էին՝ դե պարեք, համոզվենք, որ իրոք պարի խումբ եք, անսամբլի ղեկավարին հարցնում էին՝ դու՞ ես դիջեյը։ Շատերին վախեցնում էին, ստիպում էին ստորագրություն տալ, որ Բուլղարիայից այլ շենգեն երկիր չեն գնա»,-«Հետքին» պատմել է Դավիթը։
Ամբողջ խմբից բուլղարացի սահմանապահները ընտրել են Դավիթին, կնոջը և մեկ այլ ուղևորի՝ երկու երեխաների հետ և տեղեկացրել են, որ մերժում են մուտք գործել Բուլղարիա, պնդելով, թե նրաք ստում են և իրականում չեն պատրաստվում ծով գնալ։
«Ասում էին` եթե ծով եք գնում, ինչու եք եկել Սոֆիա, ինչու Երևանից չարթերային թռիչքով չեք մեկնում միանգամից ծով։ Բացատրում էի, որ WizzAir-ով տոմսն ավելի մատչելի է, բացի այդ, պարտավոր չենք չարթերային տոմս գնել, ուզում ենք մայրաքաղաքում նույնպես ման գալ։ Որևէ բան բացատրելն անիմաստ էր»,-պատմում է Դավիթը։
Սահմանապահները նրանց կոպիտ խուզարկել են, պայուսակների պարունակությունը լրիվ դատարկել են նստարանին։ Լուսադեմին նրանց տարել են մեկուսարան։
Դավիթը մեկուսարանից կապ է հաստատել Բուլղարիայում ՀՀ դեսպանատան հետ, պատմել է տեղի ունեցածը։ ՀՀ դեսպանատան աշխատակիցը առաջարկել է հեռախոսը փոխանցել ոստիկանին՝ հարցը պարզելու համար, սակայն տարածքում մարդ չի եղել։ Առավոտյան 11-ին նոր աշխատակից է եկել և նրանց ուղեկցել է խանութ՝ ուտելիք գնելու։
Մի քանի օր այդտեղ չանցկացնելու համար Դավիթը խնդրել է իր բարեկամին դեպի Երևան տոմս գնել։ Նոր տոմսը Դավիթը ցույց է տվել ոստիկաններին, որից հետո մի քանի ժամ անց նրանց վերադարձրել են անձնագրերը և ուղեկցել են օդանավակայան։ Զույգը Սոֆիայից թռել է Ստամբուլ, այնտեղից էլ՝ Երևան։
Այս միջադեպից առաջ Դավիթը մարտ ամսին է այցելել Բուլղարիա։ Նա համոզված է, որ Բուլղարիայի իշխանությունները հատուկ են ցույց տալիս նման վերաբերմունք, որ Բուլղարիայով մարդիկ շենգենի այլ երկրներ չգնան։
«Ֆեյսբուք»-ում հայկական տուրիստական խմբերում կան տասնյակ մեկնաբանություններ Բուլղարիայում նմանատիպ դեպքերի մասին։
Բռնության դեպքերը
Արամը մեզ պատմել է, որ բացի անմարդկային պայմաններից, վերջին օրը տղաների հանդեպ բուլղարացի ոստիկանները նաև բռնություն են կիրառել։
«Մենք սրճարանից ուտելիք էինք գնել և ուզում էինք այդտեղ ուտել, սակայն մեզ արգելեցին սրճարանում ուտել, քանի որ, ոստիկանի խոսքով, դա համարվում էր հանրային վայր։ Ես բողոքեցի, ասացի, որ դա մեր իրավունքների խախտում է, ինչից ոստիկանը բորբոքվեց, սկսեց շորերիցս քաշել և բռնի ուժով դուրս բերել սրճարանից»,- պատմում է Արամը։
Արամի ընկերը նկարել է միջադեպը, սակայն ոստիկանը հարձակվել է նրա վրա նույնպես, տապալել է գետնին, վնասվել է նրա մեջքը։
«Նրանք գիտակցում էին, որ ապօրինի բան են արել, մեր դեմ բռնություն են կիրառել, դրա համար ուզում էին ջնջել վիդեոները։ Արդեն անհնար էր դիմադրելը, ստիպված տվեցինք հեռախոսների գաղտնաբառերը։ Ոստիկանները մոտ մի ժամ անց նոր վերադարձրին հեռախոսները, բնականաբար, բոլոր վիդեոները և նկարները ջնջել էին»,- ասում է Արամը։
Հայաստան վերադառնալուն պես Արամը նամակ է գրել ՀՀ-ում Բուլղարիայի դեսպանատուն այն մասին, որ իրենց մերժել են մուտք գործել երկիր, և պահանջել է պարզաբանում։ Դեսպանատնից պատասխանել են, որ Արամը կարող է բողոքարկել որոշումը։
ԱԳՆ-ի պարզաբանումը
Երեկ ՀՀ ԱԳՆ-ն պարզաբանում է տարածել, որում նշված է, որ վերջին շրջանում դիմումներ են ստացել այն մասին, որ ՀՀ քաղաքացիներին մերժում են մուտք գործել Շենգենյան համաձայնագրի երկիր և հետ են ուղարկում։ Որպես պայմանական օրինակ նշված է հենց Բուլղարիան։
«Պայմանական օրինակ. շենգենյան վիզա ստանալու դիմում-հարցաթերթիկում նշվել է 10 օրով Բուլղարիա մեկնելու նպատակ՝ ներկայացնելով ինքնաթիռի տոմսի և հյուրանոցի ամրագրում, սակայն հետագայում պարզվել է, որ տվյալ անձը պատրաստվում է Բուլղարիայում գտնվել 3 օր, ապա 7 օրով մեկնել Իտալիա կամ շենգենյան գոտու այլ երկիր։
Այցելության նպատակի նմանատիպ փոփոխությունը հիմք է տալիս տվյալ երկրի իրավասու մարմիններին արգելել մուտքը, քանի որ դա գնահատվում է որպես այցելության հայտարարված և իրական նպատակի կամ պայմանների անհամապատասխանություն»,- ասված է պարզաբանման մեջ։
Ըստ էության, ԱԳՆ-ն ասում է, որ նման իրավիճակը նորմալ է։
Սակայն քաղաքացիների վկայությունները ցույց են տալիս, որ բուլղարացի սահմանապահները չունեն հստակ մոտեցում, այս գործընթացը թափանցիկ չէ, պարզ չէ, թե ինչպես են նրանք որոշում որոշներին թողնել մուտք գործել, իսկ որոշներին՝ ոչ։
ՀՀ քաղաքացիներին մերժում են մուտք գործել նույնիսկ այն դեպքում, երբ նրանք չեն պատրաստվում Բուլղարիայից մեկնել շենգենյան այլ երկիր, չեն փոխում այցի նպատակը։
Ստացվում է՝ Հայաստանից Բուլղարիա ժամանող ամեն չվերթից մի քանի քաղաքացու կամայական մերժում են՝ ինչ-որ բան ցույց տալու և քաղաքացիներին վախեցնելու համար։
Բացի այդ, Շենգենյան համաձայնագրի ստորագրած բոլոր երկրները ընդունել են կանոններ, որոնցով թույլ են տալիս շենգեն վիզա ունեցող անձին ազատ տեղաշարժվել շենգենյան գոտում։
Ըստ Շենգենյան համաձայնագրի 6-րդ և 5-րդ հոդվածների՝ արգելված չէ ստանալ շենգենյան գոտու որևէ երկրի վիզա, մուտք գործել այդ երկիր, այնուհետև գնալ մեկ այլ շենգենյան երկիր։
Հետևաբար նույնիսկ եթե Բուլղարիա այցի ժամանակ շենգենյան վիզա ունեցող ՀՀ քաղաքացին որոշի գնալ մեկ այլ շենգենյան երկիր, օրինակ՝ Իսպանիա, և վերադառնալ Բուլղարիա, դրանով նա չի խախտի որևէ օրենք։
Բուլղարիայի սահմանապահների մոտեցումը հակասում է Շենգենյան համաձայնագրի ամբողջ տրամաբանությանը։ Եթե քաղաքացին կարող է այցելել միայն այն երկիր, որի դեսպանատնից ստացել է վիզան, ապա ստացվում է, որ ամեն շենգենյան գոտու երկիր մուտք գործելու համար առանձին վիզա է պետք ստանալ։
Հետաքրքիր է, որ ՀՀ քաղաքացիներին Բուլղարիան սկսել է հետ ուղարկել այս տարվա մարտ ամսից հետո, երբ Բուլղարիան պաշտոնապես միացել է շենգենյան գոտուն։

Dozens of Armenian citizens arriving in Bulgaria have reported facing discrimination at Sofia Airport. Bulgarian border guards are accused of exhibiting rude and discriminatory behavior towards Armenians traveling from Yerevan.
Armenian tourists claim they were subjected to long waits, mocked, and in some cases, outright denied entry into the country by Bulgarian authorities.
Discrimination at Sofia Airport
Aram Mnatsakanyan is one of the many Armenians who experienced this discrimination firsthand. He shared his troubling experience with Hetq.
On August 7, Aram and a friend, both holding Schengen visas issued by the Bulgarian Embassy in Armenia, flew from Yerevan to Sofia. Upon arrival, their passports were not stamped, and they were escorted to a separate area where they were searched. After a three-hour wait, they were informed that they were being denied entry to Bulgaria. The reason given was that they could not "justify" the purpose of their visit.
“Our documents were in perfect order,” Aram explained. “We got our visas from the Bulgarian Embassy without any issues, and we had confirmed hotel reservations, medical insurance, and return tickets. Yet, we were treated like criminals.”
After being denied entry, Aram and his friend were taken to a holding area that Aram described as "prison-like" with "horrible conditions." Aram added, "Sometimes there was no electricity, the internet connection was poor, it was unbearably hot, and the place was crawling with insects. We weren’t given any food, and our only contact with the outside world was through a small window. We had to wait for hours just to ask a passing officer to escort us to a café to buy something to eat."
Aram and his friend endured four days in these conditions before they were finally able to catch the next flight from Sofia back to Yerevan.
Davit Baghdasaryan and his wife found themselves in a similar situation. On June 9, they flew from Yerevan to Sofia, intending to stay a few days before heading to Bulgaria’s seaside. However, upon arrival, border guards separated sixty Armenian passengers and subjected them to aggressive questioning and intimidation.
“There was a dance group on our flight, and the border guards started mocking them, demanding they dance to prove they were really a dance group,” Davit recounted. “They even asked the head of the group if he was the DJ. It was humiliating.”
Davit, his wife, and another passenger with two children, were singled out and denied entry to Bulgaria. The border guards accused them of lying about their plans, questioning why they hadn’t taken a direct flight to the seaside instead of arriving in Sofia. “I explained that the flight with WizzAir was more affordable, and we wanted to explore the capital as well. But they wouldn’t listen,” said Davit.
Their bags were thoroughly searched, and their belongings were dumped out onto a bench. At dawn, they were taken to an isolation area.
Davit contacted the Armenian Embassy in Bulgaria, but the embassy staff could do little to help. Eventually, Davit asked a relative to purchase a new return ticket to Yerevan. After showing the new tickets, Davit and his wife were allowed to leave. They flew from Sofia to Istanbul, and then to Yerevan.
Davit had visited Bulgaria just a few months earlier in March. He believes this hostile treatment is an attempt by Bulgarian authorities to deter people from using Bulgaria as a gateway to other Schengen countries.
Many Armenians have shared similar stories in tourist groups on Facebook, describing incidents of discrimination and mistreatment at Bulgarian borders.
Incidents of Violence
Aram also recounted a disturbing incident involving violence by Bulgarian police on their last day in detention. After purchasing food from a café, they were forbidden to eat there, as it was considered a "public place". When Aram protested, a police officer became aggressive.
"I told them it was a violation of our rights, and the policeman got angry. He grabbed me by the clothes and forcibly dragged me out of the café," Aram recalled.
Aram’s friend tried to document the incident by taking photos and videos, but the police officer attacked him as well, knocking him to the ground and injuring his back. "They realized they had done something illegal, so they demanded the passwords to our phones. We had no choice but to comply. When they returned our phones an hour later, all the photos and videos had been deleted," Aram said.
Upon returning to Armenia, Aram wrote to the Bulgarian Embassy, demanding an explanation for their denial of entry. The embassy responded by stating that he could appeal the decision.
Clarification from Armenian Foreign Ministry
The Armenian Ministry of Foreign Affairs recently issued a statement acknowledging the increasing number of complaints about Armenian citizens being denied entry to Schengen countries, specifically citing Bulgaria.
The Ministry explained that discrepancies between the declared purpose of a visit and the actual activities might lead to entry denial.
"For example, if someone states in their Schengen visa application that they will stay in Bulgaria for 10 days but later plans to leave for another Schengen country after only three days, this could be grounds for refusal," the statement read.
However, testimonies from Armenian citizens suggest that Bulgarian border guards are inconsistent in their approach. Armenians are being denied entry even when they have no plans to leave Bulgaria, raising questions about the true reasons behind these refusals.
It appears that Bulgarian authorities are arbitrarily denying entry to several Armenian citizens from every flight, possibly to create a deterrent.
The Schengen Agreement allows individuals with a Schengen visa to move freely within the Schengen zone. According to Articles 5 and 6 of the agreement, it is not prohibited to obtain a visa from one Schengen country, enter that country, and then travel to another Schengen country.
Even if an Armenian citizen with a Schengen visa decides to visit another Schengen country, such as Spain, and then return to Bulgaria, they would not be breaking any laws.
The actions of the Bulgarian border guards seem to contradict the principles of the Schengen Agreement. If citizens were only allowed to visit the country from which they received their visa, it would imply the need for a separate visa for each Schengen country, which is not the case.
Of note is that Bulgaria began sending back Armenian citizens after officially joining the Schengen zone in March of this year.