87-ամյա Արտյուշա Միքայելյանը սպանվել է Խաչմաչի անտառում՝ տարհանման ճանապարհին
Արտյուշա Միքայելյանի՝ հողով ծածկված դիակը գտել են սեպտեմբերի 27-ին, Արցախի Խաչմաչ գյուղի անտառում։ Նրա մահվան պատճառը գլխի վնասվածքն է եղել։
87-ամյա Արտյուշա Միքայելյանը մանկավարժ էր, 42 տարի Արցախի Ներքին Սզնեք գյուղի դպրոցում աշխատել է որպես ռուսաց լեզվի ուսուցիչ։ Արցախյան առաջին պատերազմի տարիներին Ներքին Սզնեքի գյուղապետն է եղել:
Նա ապրում էր կնոջ, որդու, հարսի, ավագ որդու այրու ու թոռների հետ։ Ավագ որդին՝ Գրիշա Միքայելյանը, զոհվել էր 1992 թ․ արցախյան առաջին պատերազմի ժամանակ։ 2023 թ. սեպտեմբերի 19-ին՝ ադրբեջանական հարձակման օրը, կրտսեր որդին դիրքերում է եղել։
Արտյուշա Միքայելյանի ընտանիքը
Երբ ադրբեջանական զինված ուժերը սկսել են հրետակոծել Ներքին Սզնեքը, գյուղի բնակչությունը տարհանվել է Խաչմաչ։ Ստեփանակերտ տանող հիմնական ճանապարհն արդեն փակ էր, գյուղացիները ստիպված էին մոտ 7 կմ քայլել անտառային ճանապարհով՝ հարևան Խաչմաչ հասնելու համար։ Արտյուշան գյուղից դուրս է եկել կնոջ, քրոջ և երեք համագյուղացիների հետ։
Արտյուշայի կինը, հարսներն ու թոռները ավելի շուտ են հասել Խաչմաչ, տեղավորվել են մեքենաներում և տեղափոխվել Ստեփանակերտ։
«Մորս պատմելով՝ հայրս հետ էր ընկել մյուսներից, 92-ամյա քրոջն էր օգնում։ Ասել է՝ դուք գնացեք, ես իրեն օգնեմ»,- պատմում է Արտյուշայի աղջիկը՝ Աստղիկ Միքայելյանը։
Աստղիկը երկար տարիներ ապրում և աշխատում էր Ստեփանակերտում։ Նա վերջին անգամ գյուղ էր գնացել սեպտեմբերի 17-ին։ «Երջանիկ պատահականություն էր, որ կարողացանք բենզին գտնել, զարմիկիս հետ իր մեքենայով գնացինք գյուղ։ Դա վերջին անգամն էր, որ հորս տեսա»,- հիշում է նա։
Հոր կյանքի վերջին օրերի մանրամասներն Աստղիկն իմացել է այդ օրերին նրա հետ եղած համագյուղացուց՝ Մավրիկ Փաշայանից։
Ներքին Սզնեքի բնակչությունը Խաչմաչ հասնելուց հետո մեքենաներով տարհանվել է Ստեփանակերտ։ Արտյուշան իր 92-ամյա քրոջը ևս տեղավորել է Ստեփանակերտ գնացող մեքենաներից մեկում։ Քանի որ մեքենաներում տեղ չի եղել, նրանցից վեցը մնացել է Խաչմաչում և գիշերել այնտեղ:
Հաջորդ օրը՝ սեպտեմբերի 20-ին, երբ ադրբեջանցիները Խաչմաչի մատույցներ էին հասել, գյուղում մնացածները ստիպված են եղել ոտքով ճամփա ընկնել։ Ռոբերտ Մուսայելյանը, Շուրա Մանասյանը, Մավրիկ Փաշայանը և Նուրվարդ Ոսկանյանը գնացել են մեկ ուղղությամբ, իսկ Արտյուշա Միքայելյանը և Մելիքսեթ Փաշայանը՝ մեկ այլ: Ռոբերտ Մուսայելյանը և Շուրա Մանասյանը մինչ օրս համարվում են անհետ կորած։ Մավրիկ Փաշայանին և Նուրվարդ Ոսկանյանին ադրբեջանցիները գերի են վերցրել։ Նրանց տարել են Շուշի, ծեծել, խոշտանգել և միայն մեկ շաբաթ անց Կարմիր Խաչի միջնորդությամբ՝ շտապ օգնության մեքենայով տեղափոխել Հայաստան։ Մելիքսեթ Փաշայանին նույնպես գերեվարել են։ Նա մինչ օրս Բաքվի բանտում է։
Արտյուշա Միքայելյանի դիակը փրկարարները սեպտեմբերի 27-ին գտել են Խաչմաչի անտառում, դեպի Կարմիր գյուղ գնացող տարածքում։ Նրա մարմինը հողով ծածկված է եղել՝ գլխի հետևի հատվածում կտրվածք կար։ Դատաբժշկական փորձաքննությունը ցույց է տվել, որ նրա մահվան պատճառն ուղեղի վնասվածքն է։ Գլխի վնասվածքի եւ հողով ծածկված լինելու հանգամանքների մասին ընտանիքը ոչինչ չգիտի։
Միքայելյանների ընտանիքի մի մասը Արցախից դուրս է եկել սեպտեմբերի 25-ի առավոտյան, մյուս մասը՝ սեպտեմբերի 26-ին:
«Սեպտեմբերի 27-ին Կարմիր խաչից զանգեցին և ասացին, որ գտել են դիակը»,- ասում է Աստղիկը։ Նրա խոսքով, հոր դիակն անճանաչելի է եղել, ձեռքի դաջվածքի ու սրտի ստիմուլյատորի շնորհիվ են նրան ճանաչել։
2021 թ․ հարազատների աջակցությամբ լույս է տեսել Արտյուշա Միքայելյանի գիրքը հայրենի Ներքին Սզնեք գյուղի պատմության մասին։ Թոշակի անցնելուց հետո նա զբաղվում էր տնտեսությամբ, ծառուղիներ էր տնկել գյուղում արցախյան առաջին և 44-օրյա պատերազմների զոհերի հիշատակին։
Վերջին շրջանում Արտյուշա Միքայելյանը աշխատում էր իրենց տոհմածառի պատմության վրա, սակայն նրա աշխատանքները մնացին գյուղում։

87-летний Артюша Микаелян был убит в лесу села Хачмач во время эвакуации
Засыпанное землей тело Артюши Микаеляна нашли 27 сентября в лесу села Хачмач в Арцахе. Причиной его смерти стала травма головы.
87-летний Артюша Микаелян был учителем, 42 года преподавал русский язык в школе села Неркин Сзнек Арцаха. В годы первой арцахской войны Микаелян был старостой этого села.
Он жил с женой, сыном, невесткой, вдовой и внуками старшего сына. Гриша Микаелян погиб в 1992 году, во время первой арцахской войны, а младший сын в день нападения Азербайджана на Арцах 19 сентября 2023 г. находился на боевых позициях.
Семья Артюши Микаеляна
Когда вооруженные силы Азербайджана начали обстреливать Неркин Сзнек, население эвакуировалось в село Хачмач. Основная дорога в Степанакерт уже была перекрыта. Чтобы добраться до соседнего Хачмача, людям пришлось идти пешком 7 километров через лес. Артюша покинуло село с женой, сестрой и тремя односельчанами. Его жена, невестка и внуки добрались до Хачмача раньше и выехали оттуда в Степанакерт.
“По словам моей матери, отец отстал от остальных, так как помогал своей 92-летней сестре”,- вспоминала дочь Артюши Астхик Микаелян. Она долгие годы жила и работала в Степанакерте. В последний раз приехала в родное село 17 сентября. “По счастливой случайности нам удалось найти бензин, и мы с моим племянником поехали на его машине в село. Именно тогда я видела отца в последний раз…” – говорит Астхик.
О последних днях жизни своего отца Астхик узнала от находившегося в те дни рядом с ним односельчанина Маврика Пашаяна.
Добравшиеся до Хачмача жители Неркин Сзнека эвакуировались на машинах в Степанакерт. В одной из этих машин находился и Артюша со своей 92-летней сестрой. Поскольку свободных мест в машинах не было, шестеро сельчан остались ночевать в Хачмаче.
На следующий день, 20 сентября, когда азербайджанцы уже находились на подступах к Хачмачу, оставшиеся там жители вынуждены были пешком покинуть село. Роберт Мусаелян, Шура Минасян, Маврик Пашаян и Нурвард Восканян пошли в одном направлении, а Артюша Микаелян и Меликсет Пашаян – в другом. Роберт Мусаелян и Шура Манасян до сих пор считаются пропавшими без вести. Маврика Пашаяна и Нурвард Восканян азербайджанцы взяли в плен, отвезли их в Шуши, где били и пытали. Только через неделю при посредничестве Красного Креста их удалось вывезти на машинах скорой помощи в Армению. В плен был взят и Меликсет Пашаян. Он до сих пор находится в бакинской тюрьме.
Тело Артюши Микаеляна спасатели обнаружили 27 сентября в лесу Хачмача, на дороге, ведущей в село Кармир. Тело было засыпано землей, на голове была рана. Судмедэкспертиза показала, что причиной смерти стала черепно-мозговая травма.
Часть членов семьи Микаелян выехала из Арцаха утром 25 сентября, остальные – 26 сентября.
“27 сентября нам позвонили из Красного Креста и сказали, что нашли тело отца”,- рассказывает Астхик. По ее словам, оно изменилось до неузнаваемости. Артюшу Микаеляна удалось опознать лишь по татуировке на руке и кардиостимулятору.
В 2021 году при поддержке родственников вышла в свет его книга об истории родного села Верин Сзнек. После выхода на пенсию Артюша Микаелян занимался хозяйством, посадил в селе аллею в память жертв первой арцахской и 44-дневной войн.
В последний период жизни он писал историю своего рода, однако все эти работы остались в его родном селе…