Միլիոնատեր վերահսկողը
ՀՀ նախագահի վերահսկողական ծառայության ղեկավար Հովհաննես Հովսեփյանը բազմիցս հայտնվել է մամուլի ուշադրության կենտրոնում: Ըստ տարբեր հրապարակումների, նա անշարժ գույքի «սիրահար» է եւ շատ է սիրում հարազատների անուններով բնակարաններ գնել: Վերջերս «Հետքն» անդրադարձել էր Հ. Հովսեփյանի ու նրա հարազատների կողմից Արամի 72-80 հասցեների նորակառույցներում ձեռք բերած բնակարանների պատմությանը:
Այսպես՝ նախագահի վերահսկողության ծառայության պետի բարեկամներից Գոռ Հակոբյանը նշված հասցեներում ունի 1-ական բնակարան ու ավտոտնակ, Վահագն Ատոմյանը՝ 1-ական բնակարան ու ավտոտնակ, Ռոբերտ Մանուկյանը՝ 2-ական բնակարան ու ավտոտնակ, Պողոս Մկրտչյանը՝ 3-ական բնակարան ու ավտոտնակ, եւ Ջուլիետա Ջոկլինյանը՝ 3-ական բնակարան ու ավտոտնակ:
Հովհաննես Հովսեփյանի քույրը՝ Ջեննի Հովսեփյանը, ունի 3 բնակարան եւ նույնքան ավտոտնակ: Վերջինիս ամուսնու՝ Մհեր Բիշարյանի անունով գրանցված են 2-ական բնակարան եւ ավտոտնակ, Հովսեփյանի քրոջ սկեսուրը՝ Կուկլա Համբարձումյանը, ունի 2-ական բնակարան ու ավտոտնակ: Հովսեփյանի կնոջ՝ Էվելինա Միրզաբեկյանի անունով գրանցված են 3-ական բնակարան ու ավտոտնակ, իսկ վերջինիս քույրը՝ Հովսեփյանի քենի Գայանե Միրզաբեկյանը, ունի 2 բնակարան եւ 2 ավտոտնակ: Անձամբ Հովհաննես Հովսեփյանն իր անունով ունի 2 բնակարան, 3 ավտոտնակ եւ 1 բիզնես տարածք:
Ուսումնասիրելով Հովհաննես Հովսեփյանի միայն 2011 թվականի գույքի ու եկամուտների հայտարարագիրը՝ պարզեցինք, որ նախագահի վերահսկողական ծառայության ղեկավարն ամենեւին էլ ֆինանսական խնդիրներ չունի եւ իր ունեցած գումարներով հանգիստ կարող է մի քանի տասնյակ բնակարաններ էլ գնել:
Նա այդ տարում 110 միլիոն դրամով ձեռք է բերել շենք-շինություն եւ հողամաս: 30 միլիոն դրամով գնել է Range Rover ջիփ եւ օտարել է նույն մակնիշի ավտոմեքենա` 16 միլիոն 500 հազար դրամով:
Հովհաննես Հովսեփյանը 2011 թվականին ունեցել է 29 միլիոն 664 հազար դրամի եկամուտ, որից 3 մլն 444 հազարը աշխատավարձն ու դրան հավասարեցված այլ վճարումներն են, 9 մլն 720 հազար դրամը` վարձակալությունից ստացած վճարն է, իսկ 16 մլն 500 հազար դրամը գույքի օտարումից ստացած եկամուտն է (հավանաբար Renge Rover մակնիշի ավտոմեքենայի օտարումն է):
Բացի այդ` Հովհաննես Հովսեփյանը դոլարով ստացել է զգալի չափերի նվիրատվություն` 1 միլիոն 600 հազար դոլար: Նա դոլարային եկամուտ է ստացել նաեւ բանկում ունեցած ավանդի տոկոսագումարից` 100 հազար դոլարի չափով: Հետաքրքիր է՝ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովը, որի աշխատավայրը նույն շենքում է, ինչ Հովհաննես Հովսեփյանինը, կպարզի՞, թե վերջինիս որտեղից այդքան դոլարներ, որ ներդրել է բանկում, եւ միայն ստացած տոկոսագումարն արդեն զգալի չափերի է հասնում: Արդեն կարելի է պատկերացնել, թե որքան է կազմում Հովհաննես Հովսեփյանի բանկում ունեցած մայր գումարը, որը պաշտոնյային տարեկան ապահովում է 100 հազար դոլարի տոկոսային եկամուտ:
Խոշոր չափերի են հասնում նաեւ Հ. Հովսեփյանի դրամային եկամուտները: Նա 2011 թվականի սկզբին ունեցել է ընդամենը 2 միլիոն 400 հազար դրամ, սակայն տարեվերջին գումարի չափը հասել է 117 միլիոն դրամի: Նույն պրոգրեսիվ աճը գրանցվել է նաեւ դոլարային արտարժույթով ունեցած գումարի դեպքում. տարվա սկզբում ունեցել է 1 միլիոն 270 հազար, իսկ տարեվերջին` 2 միլիոն 270 դոլար:

Руководитель Контрольной службы президента РА Ованнес Овсепян не раз оказывался в центре внимания прессы. Согласно различным публикациям, Овсепян очень любит приобретать недвижимость, причем записывать ее на своих родственников. “Hetq” недавно представил историю приобретения квартир Ованнесом Овсепяном и его родственниками в новостройках, расположенных по адресу ул. Арами,72-80.
Так, родственники главы Контрольной службы президента РА Гор Акопян и Ваагн Атомян имеют в этих домах по одной квартире и одному гаражу, другой родственник, Роберт Манукян, - 2 квартиры и 2 гаража, Погос Мкртчян – 3 квартиры и 3 гаража, столько же у родственницы Джульетты Джоклинян.
Сестра Ованнеса Овсепяна, Дженни Овсепян, имеет 3 квартиры и столько же гаражей. На имя ее мужа, Мгера Бишаряна, записаны две квартиры и 2 гаража, столько же - на имя свекрови, Куклы Амбарцумян. Жена Овсепяна, Эвелина Мирзабекян, является владелицей трех квартир и трех гаражей, а ее сестра, Гаяне Мирзабекян, – двух квартир и двух гаражей. На имя самого Ованнеса Овсепяна записаны 2 квартиры, 3 гаража и одно бизнес-помещение.
Изучив декларации об имуществе и доходах О.Овсепяна только за 2011 г., мы выяснили, что у руководителя Контрольной службы президента РА нет финансовых проблем, и он может спокойно купить на свои деньги несколько десятков квартир.
В указанном году он приобрел за 110 млн драмов здание, строение и земельный участок, за 30 млн купил джип Range Rover, а за 16 млн 500 тыс. продал автомобиль этой же марки.
В 2011 г. доход Ованнеса Овсепяна составил 29 млн 664 тыс. драмов, из них 3 млн 444 тыс. – зарплата и приравненные к ней другие выплаты, 9 млн 720 тыс. – доход от аренды, 16 млн 500 тыс. – сумма, полученная в результате отчуждения имущества (по всей видимости, от продажи автомобиля Range Rover).
Кроме того, Ованнес Овспеян получил значительные пожертвования в долларах – 1 млн 600 тыс. Еще 100 тысяч долларов составляют проценты от его вклада в банке.
Интересно, выяснит ли комиссия по этике высокопоставленных лиц, которая работает в том же здании, что и Ованнес Овсепян, откуда у этого чиновника такой долларовый вклад в банке, только проценты от которого составляет огромную сумму. По этим процентам можно догадаться, что из себя представляет основная сумма, приносящая ежегодный доход в размере 100 тысяч долларов.
Крупных размеров достигают и денежные доходы О.Овсепяна. В начале 2011 г. он имел лишь 2 млн 400 тыс. драмов, однако к концу года эта сумма достигла 117 млн. В такой же прогрессии увеличилась и сумма в долларах: в начале года она составляла 1 млн 270 тыс., к концу года – 2 млн 270 долларов.