ԴՆԹ ուսումնասիրությունը հօդս է ցնդեցնում այն առասպելը, որ Ապալաչյան լեռներում բնակվող մեկ միլիոն ժողովուրդ ունի թուրքական ծագում
Տասնամյակներ շարունակ թուրք կեղծ պատմաբաններն ու պրոպագանդիստները արտառոց պնդումներ են անում, որ թուրքերը նախահայերն են աշխարհի տարբեր էթնիկ խմբերի, ներառյալ՝ ամերիկահնդկացիների, սև ամերիկացիների և որ ամենատարօրինակն է՝ մելունջենցիների՝ Ապալաչյան լեռներում բնակվող թխամաշկ բնակիչների։
Վաշինգտոնում հայերի կողմից իրականացվող քաղաքական գործունեություններին հակազդելու նպատակով, Թուրքիայի կառավարությունը ձեռք է մեկնում բոլոր նրանց, ովքեր համաձայն են համագործակցել ֆինանսավորվող ճանապարհորդությունների, հատուկ նվերների և այլ ֆինանսական պարգևների դիմաց, այդ թվում՝ ֆինանսավորելով մելունջենցիների ենթադրյալ թուրքական ծագման ուսումնասիրություններն ու դրանց վերաբերյալ համաժողովները։ Թեև այդ մեկ միլիոն ապալաչյացիները չունեն մեծ քաղաքական կշիռ Կոնգրեսում, այնուամենայնիվ Անկարան շահագրգռված է, որ պնդի, թե նրանք սերում են թուրքերից՝ հույս ունենալով ամրապնդել Միացյալ Նահանգներում իր քաղաքական և տնտեսական կապերը։
Թուրքական նախաձեռնությունը բախվեց մի «փոքր» խնդրի. գոյություն չունեն ապացույցներ, որ մելունջենցիները սերվել են թուրքերից։ Այս խնդիրը հեշտությամբ լուծվեց, երբ Թուրքիայի կառավարությունը մելունջենցի Ն. Բրենթ Կենեդիին տրամադրեց «հետազոտությունների իրականացման համար դրամաշնորհ»։ 1995 թվականի ապրիլին նա գնաց Ստամբուլ և գրեց մի գիրք, որտեղ պնդում է, որ գերի վերցված հարյուրավոր օսմանյան նավաստիներ բերվել են Հյուսիսային Կարոլինա Ֆրենսիս Դրեյքի կողմից 16–րդ դարում։
Քենեդին կազմել է թուրքերի և մելունջենցիների միջև «ապշեցուցիչ» նմանությունների երկար մի ցանկ, օրինակ՝ տավարի միս և կարտոֆիլի պյուրե ուտելը, միմյանց գրկելու սովորույթը, ապալաչյացիների մգդակաց վերմակների օսմանյան ձևը, անատոլիական ժողովրդական պարողների կողմից կադրիլի կատարումը և թուրքական երաժշտության բլյուգրասի պես հնչելը։ Նա հայտնաբերեց, որ թուրքերեն «նեյայգարա» բառը հնչում է ինչպես «Նիագարա», «դիլհահ յեր» բառը արտասանվում է Դելևար, «թենասուհ» նշանակում է Թենեսի, «քան թոքը»՝ Կենտուկի, իսկ «ալլահ բամյա»՝ Ալաբամա։
Ապա Քենեդին նշեց, որ թուրք գիտնականները «երկար ժամանակ է, ինչ կարծում են, որ իրենց և Արևելյան Ամերիկայի ծովամերձ շրջանում ապրող ամերիկահնդկացիների միջև գոյություն ունեցող կապը հիմնված է ինչպես ֆիզիկական արտաքինի, այնպես էլ ընդհանուր բառերի և սովորույթների վրա»։ Նա հավաքագրել է այս «կարևոր փաստերը» թուրք «պատմաբաններից» Ստամբուլում Մարմարա համալսարանում իր հանդիպումների ընթացքում։ «Մի քանի հարյուր օսմանյան նավաստիներ կարողացել են թողնել ուժեղ գենետիկ, մշակութային և լեզվաբանական ազդեցություն տասնվեցերորդ դարի ամերիկահնդկացիների վրա, որոնց հետ նրանք ամուսնացել են», – վստահաբար եզրակացնում է Քենեդին։
Ապալաչյացիներին, այնուամենայնիվ, զայրացնում է մելունջենցիների էթնիկ ծագման փաստի աղավաղումը և իրենց պատմության շահարկումը։ Տեխասի Հյուստոն քաղաքից պատմաբան և մրցանակագիր լրագրող Թիմ Հաշան ինձ ուղարկեց մի նամակ, որում խնդրում էր «ուսումնասիրել ԹԱԱԱ–ի (Թուրք–ամերիկյան ասոցիացիաների ասամբլեայի) և մելունջենական ժառանգության միության միջև էժանագին կապը»։ Հաշան պնդում է, որ «մելունջենցիները քիչ հայտնի երեք ցեղերից (սպիտակ, սև և ամերիկահնդկացիներ) բաղկացած համայնք է Վերջինիա և Թենեսի նահանգներում գտնվող Ապալաչյան լեռներում։ Ո՛չ այժմ, ո՛չ էլ երբևէ մենք չենք եղել թուրք։ Սակայն, մելունջենցիները շահագործվում են թուրքական միությունների կողմից հերքելու համար Հայոց ցեղասպանության փաստը և աջակցելու Վաշինգտոնում թուրքական վիճահարույց օրակարգերին»։
Հաշան իր նամակում բացահայտեց, որ Թուրքիան «ուղարկել է նվերներ, ինչպիսիք են շատրվաններ (cesme) նրանց, ովքեր ժխտում են Հայոց ցեղասպանությունը։ Նրանք ասել են մամուլին, որ նրանք ակնկալում են մեր աջակցությունը Վաշինգտոնում։ Ինձ շարունակ տանջում է այն հարցը, թե ինչու է թուրքական համաշխարհային հետազոտությունների հիմնադրամը վճարում ավիատոմսերի համար, որպեսզի լեռնաբնակ խոնարհ բազմաթիվ ապալաչյացիներին ուղարկի ԱՄՆ–ից Թուրքիա։ Մենք մեծ կամ հարուստ ժողովուրդ չենք։ Ինչու՞ են Թուրքիայի նախագահն ու վարչապետը առանձին հարցազրույցներ տալիս Ապալաչյան լեռների մելունջենցիներին, երբ այցելում են։ Ինչու՞ են ԹԱԱԱ–ն և Ստամբուլի շրջանավարտների խումբը վճարում մելունջենցիներին Նյու Յորք ուղարկելու համար՝ Թուրքիային մատուցած նրանց ծառայությունների դիմաց»։
Հաշայի՝ մելունջեոնցիների էթնիկ ծագման վերաբերյալ հրապարակված աշխատանքները հաստատվում են «Journal of Genetic Genealogy» ամսագրում հրապարակված նոր ԴՆԹ–ի ուսումնասիրությամբ, որը հերքում է այն «անհիմն պնդումները», որ մելունջենցիները թուրք ստրուկների հետնորդներն են։ Փոխարենը, հետազոտությունում նշվում է, որ նրանք Սահարայից աֆրիկացի տղամարդկանց և Հյուսիսային կամ Կենտրոնական Եվրոպայի սպիտակ կանանց ժառանգներն են»։ Այս ուսումնասիրության հրապարակումից շատ ժամանակ չանցած թուրք–ամերիկյան խմբի սևերես ղեկավարը իր հետևորդներին հաղորդեց վատ լուրը. «Ապալաչյան լեռներում բնակվող մելունջենցիները թուրք չեն»։
Չնայած անվիճելի ԴՆԹ–ի ապացույցներին, անուղղելի թուրք պրոպագանդիստները հավանաբար անտեսեն գիտական ուսումնասիրությունները։ Նրանք կշարունակեն պնդել, որ երկիր մոլորակիս վրա գրեթե ամեն մարդ սերել է թուրքերից։ Ինչպես Թիմ Հաշան ձեռք առնելով գրել է.
«Աբրահամ Լինքոլնը թուրք էր։ Էլվիս Փրեսլին թուրք էր։ Ամերիկահնդկացիները թուրքեր են։ Օբամայի մաման թուրք էր։ Մելունջենցիները ծնվել են Հեթֆիլդի և Մքքոյի [կատաղի կռիվներ անցկացրած] երկրում։ Թշնամությունը մեր ԴՆԹ–ում է։ Թուրքերը չգիտեն դեռ, բայց զղջալու են, որ ագահ տգետ մարդկանց կաշառում են, որպեսզի նրանք հերքեն Հայոց ցեղասպանությունը»։

DNA Study Busts Myth that One Million Appalachians are of Turkish Descent
For decades, Turkish pseudo-historians and propagandists have made bizarre claims about Turks being the ancestors of various ethnic groups around the world, including Native Americans, African-Americans, and the strangest of all -- Melungeons -- a little-known group of dark-skinned residents of Appalachia.
To counter Armenian political activities in Washington, the Turkish government regularly reaches out to anyone who could be co-opted with all-expense paid trips, special gifts, and other financial inducements, including funding studies and conferences on the alleged Turkish origin of Melungeons. Even though these one million Appalachians do not carry much political clout in Congress, Ankara is interested in claiming them to be of Turkish descent, hoping to strengthen its political and economic clout in the United States.
The Turkish initiative faced one ‘minor’ problem: there was no evidence that Melungeons were descendants of Turks. This issue was easily resolved when the Turkish government provided a “research grant” to a Melungeon named N. Brent Kennedy. In April 1995, he flew to Istanbul and wrote a book alleging that hundreds of captured Ottoman sailors were dumped on the shores of North Carolina by Sir Francis Drake in the 16th century!
Kennedy compiled a long list of “amazing” similarities between Turks and Melungeons, such as eating beef and mashed potatoes, the habit of hugging each other, Appalachian quilts having Ottoman designs, Anatolian folk dancers performing square dance, and Turkish music sounding like bluegrass! He discovered that the Turkish word “neyaygara” sounds like Niagara, “dilhah yer” is pronounced Delaware, “tenasuh” means Tennessee, “kan tok” is Kentucky, and “allah bamya” is Alabama!
Kennedy further stated that Turkish scholars have “long believed that a connection existed between themselves and eastern seaboard American Indians, based on both physical appearance and shared words and customs.” He gathered these “important facts” from Turkish “historians” during his meetings at Marmara University in Istanbul. “Several hundred Ottoman sailors could exert a powerful genetic, cultural, and linguistic influence on the sixteenth-century Native American Tribes into which they married,” Kennedy confidently concluded.
Appalachians, however, were infuriated by the distortion of Melungeons’ ethnic origin and exploitation of their history. Historian and award-winning journalist Tim Hashaw of Houston, Texas, sent a letter asking me to “investigate the tawdry connection between the ATAA (Assembly of Turkish American Associations) and the Melungeon Heritage Association.” Hashaw asserted that “Melungeons are an obscure tri-racial (white, black, and American Indian) community in Appalachia -- Virginia and Tennessee. We are not now, nor have we ever been, Turkish. Yet, Melungeons are being wrongly exploited by Turkish associations to deny the Armenian Genocide and to support questionable Turkish agendas in Washington DC.”
Hashaw revealed in his letter that Turkey “sent gifts such as water fountains (cesme) to those who deny the Armenian Genocide. They have said in the press that they expect our support in Washington DC. I kept asking myself: why is the very influential Turkic World Research Foundation bothering to pay for airfare to send waves of humble Appalachian hill folk from the US to Turkey? We are not a large or affluent people. Why do the President and Prime Minister of Turkey give personal interviews to Melungeons from Appalachia when they visit? Why are the ATAA and the Istanbul Alumni group paying to send Melungeons to New York in order to honor them in recognition for their services to Turkey?”
Hashaw’s published works regarding the ethnic origins of the Melungeons were validated by a new DNA study published in the Journal of Genetic Genealogy which disproved the “wild claims” that Melungeons are descendants of Turkish slaves. Instead, the research indicated that they were the offspring of “sub-Saharan African men and white women of northern or central European origin.” Shortly after release of this study, the red-faced leader of a Turkish-American group gave his followers the bad news: “Appalachia’s Melungeons are not Turks”!
Despite the incontestable DNA evidence, incorrigible Turkish propagandists may not be deterred by scientific studies. They will continue to claim that just about everyone on Planet Earth somehow originated from Turks! As Tim Hashaw mockingly wrote:
“Abraham Lincoln was a Turk! Elvis Presley was a Turk! American Indians are Turks! Obama's mama was a Turk! Melungeons were born in the country of the Hatfields and McCoys. The blood feud is in our DNA. The Turks do not know yet, but they will regret bribing greedy ignorant people to deny the Armenian Genocide.”