Սառնաղբյուրում եղբայրների մահվանն ականատես եղած ու վիրավորված 6-ամյա Սեյրանն առողջական լուրջ խնդիրներ ունի
«Շա՞տ ընկերներ ունեիր Արցախում»,- հարցնում ենք 6-ամյա Սեյրանին։ Սեյրանը եղբայրների՝ Նվերի և Միքայելի անուններն է տալիս։
10-ամյա Նվեր և 8-ամյա Միքայել Ղազարյանները զոհվել են 2023 թ․ սեպտեմբերի 19-ին, Սառնաղբյուր գյուղում, ադրբեջանական արկի պայթյունից։
Եղբայրներն այդ օրը սովորականի պես գնացել են դպրոց։ Երեխաների մայրը՝ Զարինեն, մի քանի համագյուղացու հետ գնացել է Ասկերան՝ ուտելիք բերելու։ Ամուսինը՝ Ռուդիկ Ղազարյանը, դիրքերում է եղել։
Կեսօրին՝ երբ գյուղում արդեն լսվել են կրակոցները, դպրոցի բոլոր երեխաներին տուն են ուղարկել։ «Գյուղապետը մեր հարևանի աղջկան՝ Լուսինեին, ասել է, որ երեխաներին հավաքի ու տանի իրենց տան մոտի ձորը։ Թաքնվել են այդ ձորի մեջ՝ մտածելով, որ ապահով է»,- պատմում է Զարինեն։
Երբ արդեն տեղ են հասել ու պատսպարվել, սկսվել է հրետակոծությունը։ Ձորում պայթած արկից զոհվել է 5 խաղաղ բնակիչ՝ Նվեր և Միքայել Ղազարյանները, գյուղապետի 15-ամյա որդին՝ Դավիթ Ալեքսանյանը, հայրը՝ Ալեքսանդր Ալեքսանյանը և զոքանչը՝ Գոհար Գրիգորյանը: Արկի բեկորներից վիրավորվել է 15 հոգի։
«Գյուղապետը վիրավորներին մեքենայով բերեց Ասկերան, մենք արդեն կամուրջի մոտ կանգնած էինք։ Նրանց տեղափոխեցին Ստեփանակերտի մանկական հիվանդանոց։ Ես էնտեղ իմացա, որ Միքայելը արդեն չկա, բայց ասում էին, որ Նվերը դեռ ողջ է»,- պատմում է Զարինեն։
Պայթյունից վիրավորվել էր նաև Զարուհու կրտսեր որդին՝ Սեյրանը։ Բժիշկները մի քանի օր շարունակ պայքարել են նրա կյանքը փրկելու համար։ «Սեյրանին որ բերեցին, գլուխը ճղված էր, բեկորները ուղեղի մեջ»,- ասում է մայրը։ Սեյրանին Ստեփանակերտում վիրահատել են, բայց ասել են, որ շատ բարդ է լինելու կյանքը փրկելը։
«Սեյրանին սարքին էին միացրել։ Երբ ռմբակոծում էին Ստեփանակերտը, հիվանդանոցում բոլորը վազում էին դեպի ապաստարան, ես չէի կարող սարքը անջատել ու թաքստոց գնալ։ Բոլոր բժիշկները փախչում էին, միայն գլխավոր բժիշկը՝ Մելքումյանն էր կողքս կանգնած մնում։ Նրան ասացի՝ խնդրում եմ, գոնե ես մի երեխային էլ զոհ չտամ։ Ինքը խոստացավ, որ մինչև վերջին պահը մեր հետ է մնալու»,- պատմում է Զարինեն։
Սեյրան Ղազարյանի կյանքը հնարավոր է եղել փրկել, բայց երեխան մինչև հիմա առողջական լուրջ խնդիրներ ունի։ Գլխում եղած բեկորների հետևանքով նրա տեսողությունը գնալով վատանում է, պարբերաբար ունենում է գլխացավեր։ Բուժման համար անհրաժեշտ է գումար, որը ընտանիքը չունի, իսկ պետական աջակցություն կամ հաշմանդամության կարգ չի ստացել։ Առողջական լուրջ խնդիրներ ունեն նաև Զարինեն ու ամուսինը, նրանք երկուսն էլ հիմա աշխատում են։ Հայաստան տեղափոխվելուց հետո նրանք հաստատվել են Լոռու մարզի Մեծավան գյուղում։
Նվերի և Միքայելի մարմինները հուղարկավորել են Մասիս քաղաքի գերեզմանատանը։ Երեխաների դիակները Սառնաղբյուրից կարողացել են դուրս բերել միայն սեպտեմբերի 23-ին՝ Կարմիր խաչի օգնությամբ։
Մոտ երկու ամիս առաջ ընտանիքը ևս մեկ ծանր հարված է ստացել։ Մեծավանի իրենց տանը հանկարծամահ է եղել Նվերի և Միքայելի հորեղբայրը՝ 22-ամյա Հարություն Ղազարյանը։ Մահվան պատճառը ընտանիքի անդամներին դեռևս հայտնի չէ։

У 6-летнего Сейрана появились проблемы со здоровьем после его ранения и гибели братьев во время нападения Азербайджана на Арцах в 2023 году
“У тебя было много друзей в Арцахе?” – спрашиваем 6-летнего Сейрана. Мальчик называет имена своих братьев – Нвера и Микаела.
10-летний Нвер и 8-летний Микаел Казарян погибли 19 сентября 2023 года в результате взрыва азербайджанского снаряда в селе Сарнахбюр в Арцахе.
В тот день братья, как обычно, отправились в школу. Мать мальчиков Зарине вместе с несколькими односельчанами поехала в Аскеран за продуктами, а ее муж Рудик Казарян находился на боевых позициях.
В полдень, когда в селе уже были слышны выстрелы, всех школьников отправили по домам. “Староста поручил дочке наших соседей собрать детей и отвести в ущелье рядом с их домом. Дети спрятались там, думая, что это надежное место”,- говорит Зарине. Не успели дети добраться до ущелья, как начался обстрел. От взрыва снаряда погибли пять мирных жителей – сыновья Зарине Нвер и Микаел Казаряны, 15-летний сын старосты Давид Алексанян, отец Александр Алексанян и теща Гоар Григорян. 15 человек получили ранения от осколков.
“Староста отвез раненых на машине в Аскеран. Мы уже стояли у моста. Потом их доставили в детскую больницу в Степанакерте. Там я узнала, что Микаела уже нет, но про Нвера говорили, что он еще жив…” – вспоминает Зарине.
От взрыва был ранен и ее младший сын Сейран. Врачи несколько дней боролись за его жизнь. “Когда Сейрана привезли, у него на голове была осколочная рана”,- рассказывает мать. В Степанакерте мальчика прооперировали, но предупредили: спасти ему жизнь будет трудно.
“Сейрана подключили к аппарату искусственного дыхания. Когда бомбили Степанакерт, все, кто находился в больнице, бежали в убежище. А я не могла оставить сына и бежать с ними. Все врачи прятались в подвале. Рядом со мной оставалась только главврач Мелкумян. Я обратилась к ней: “Прошу Вас, я не вынесу потерю еще одного ребенка…” Она пообещала до последней минуты оставаться со мной”,- рассказывает Зарине.
Сейрана Казаряна удалось спасти, но у ребенка до сих пор имеются серьезные проблемы со здоровьем. Из-за застрявших в голове осколков зрение мальчика постепенно ухудшается, у него часто бывают головные боли. Для лечения сына нужны деньги, которых у семьи нет, а помощь со стороны государства или группу инвалидности ребенок не получил. Серьезные проблемы со здоровьем есть также у Зарине и ее мужа. Оба они сейчас работают. После переезда в Армению семья обосновалась в селе Мецаван Лорийской области.
Братья Нвер и Микаел похоронены на кладбище города Масис. Их тела удалось вынести из Сарнахбюра только 23 сентября при содействии Красного Креста.
Два месяца назад семью постигло еще одно горе. В своем доме в Мецаване скоропостижно скончался дядя Нвера и Микаела – 22-летний Арутюн Казарян. Причина его смерти до сих пор неизвестна.